evlilikte soyadı değişikliği

cranky

Guru
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2006
737
5
39
Merhaba arkadaşlar.
benim sorum şu:Şubat ayında nişanlımla tayin meseleleri nedeniyle nikah kıyacağız.Doğal olarak benim soyadım değişecek.ben üniversitede okuyorum.bu soyadı değişikliğinin bana ne gibi zararları olur.okula ayrıca bildirmem gerekiyormu?kredi kartı vs. kartları değiştirmem ve bankalardaki hesaplarım nedeniyle bunu bildirmem gereklimi?yardımcı olursanız sevinirim....

arkadaşlar cevap verebilecek kimse yok mu,lütfen biri beni bilgilendirsin...

Medeni Kanun'da ki yeniliklerden birinde soyadı değişikliği hükmü şu esasa bağlandı;
Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuru ile kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.
Yukarıda bahsettiğim kanun hükmünü için evlendikten sonra yenilenmesi gereken belgelerin listesi

Banka Hesapları
Yatırım Hesapları
Sigorta / Poliçe Sözleşmeleri
Üyelikler: Sağlık Klüpleri vs.
Kredi Kartları
Doktor ve Dişçi Kayıtları
Ehliyet Belgesi
Otomobil Ruhsatı
Otomobil Sigortası
İpotek Belgeleri
Mağaza İndirim Kartları
Pasaport
Seçmen Kayıt Belgeleri
Emlak, Tapu Senetleri
Kira Sözleşmeleri

uffffffff çokmuş ya..yani doğal olarak okuldada heşey değişecek.aman beee evlenmesemmiki :)kafamçokkarıştı

doğru diyorsun canım.çok sağol aydınlattığın iiçin.daha yarın gidip nikah işlemlerine başlayacağız.hayırlısı...

kafamçokkarıştıkafamçokkarıştıayy sağol hiç yoktan durup dururken evleniyorum işte..

Allah Mesut Etsin Mutlu Ol Dilegimiz Evet Syadi Degisikligi Biraz Masrafli Oluyor Ama Katlanicaksin Napicaksin Ki Baska

canım benım yenı nufus cuzdanlarında kızlık soyısmıde yazılıyor
sorun oldugunda nufus cuzdanını gosterırsın
yavaş yavaşta halledersınn

ben evliyim eşimin soyadını artık kullanmak istemıyorum, boşanmadan kızlık soyadımı nasıl alabilirim, tesekkur ederim:emir_bebek:

merhaba arkadaşlar,
Size birşey danışmak istiyorum. Ben daha önceden yaşadığın ailevi problemler nedeniyle soyadımı değiştirmiştim. Yakında evleneceğim ve eşimin soyadını almak istiyorum ama daha önce soyadını değişikliği yapmış olmam eşimin soyadını almamda bir sorun yaratır mı ? Bilginiz varsa ve yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler .

canım ergeç yapıcaksın bunları zaten niye hayıflanıyosun ki mecbursun yani arkadaşın dediği gibi gülü seven dikenine katlanıra.s

arkadslar selam
ben her ili soyadımıda kullanıyorum. bu nedenle nufus kagıdı dısındakı evrakları değiştirmedim

canım kimlik numaranız sabit ve heryerde onun geçerliliği olduğu için ben bugüne kadar değişiklik yapmadığım hiçbir belgede problem yaşamadım..

açıkcası başta benim için sorun teşkil etmiyordu ama hergeçen gün katlanarak :KK50:özellikle kayınpederimden ve kayınvalidemden daha çok nefret ettiğim hatta iğrendiğim için inanın onlarla aynı soyadını bile taşımak istemiyorum...

X