EYT başvurusu e-Devlet’ten nasıl yapılır?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
14 Kasım 2001
21.406
92.358
EYT'de başvuru süreci başladı. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Peki e-devlet üzerinden EYT başvuruları nasıl yapılacak.
Emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

En hızlı ve kolay başvuru yolu e-Devlet Kapısı olacak.

EYT koşullarını sağlayan vatandaşlar, başvuru sürecinin başlamasının ardından süre sınırı olmaksızın ve sosyal güvenlik kurumlarına gitmeden, e-Devlet Kapısı üzerinden emeklilik işlemlerini yapabilecek.

Başvurular nasıl yapılacak?

E-Devlet'ten yapılacak başvurularda sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kısmına "emekli" veya "gelir" kelimesi yazılıyor. "Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi" seçeneği işaretleniyor. Tahsis talep türünde ise "yaşlılık aylığı"nın seçilerek başvurularda adım adım ilerleniyor.

Gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayıp, tahsis talep türü olarak “Yaşlılık Aylığı” seçiliyor.

SSK kapsamında aylık talep ediliyorsa, 4/A SSK; BAĞ-KUR kapsamında aylık talep ediliyorsa 4/B BAĞKUR seçilip “Başvur”a tıklanacak.

T.C. Kimlik Numarası ve ad-soyad bilgileri ekrana otomatik olarak gelecek. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek, açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak.

İletişim bilgileri kısmında cep telefonu numarası başına sıfır eklenmeden yazılarak, e-posta adresi de eklenebilir.

Adres bölümünde ikametgah bilgisi ekrana otomatik olarak gelecek. Tebliğin farklı bir adrese gönderilmesinin talep edilmesi halinde; farklı adres kısmına yeni adres yazılması gerekecek. Yazılmış olan yeni adresin il ve ilçe kısımlarının da doldurulması gerekiyor.

BAĞKUR, Emekli Sandığı, Banka Sandığı veya yurtdışından aylık alınması durumunda, “Aylık alıyor mu?” Kutucuğunda yer alan “Evet” ya da “Hayır” seçeneklerinden herhangi birinin mutlaka işaretlenmesi gerekiyor.

İleri butonu ile bir sonraki sayfaya geçiş yapılarak Başvur kutucuğuna tıklandığında, başvuru Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecek.

Kanundaki düzenleme ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na geçici madde eklenerek ilgili kanunlara göre kanunun yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacak.

Uzman değilim ama yardımcı olmaya çalışırım.
Sistemde hem prim borcu ve eksik günü olan bir kişi. Bu prim borcunu ödedikten sonra emekli olabiliyor mu? Yoksa bu borç ödendikten sonra iki yıl beklenmesi mi gerekiyor? Bilgisi olan yanıtlarsa çok sevinirim.

Böyle uyarı veriyor.

Eklentiler

• Screenshot_20230303_221234_Chrome.jpg
    Screenshot_20230303_221234_Chrome.jpg
    74,2 KB · Görüntüleme: 119
Bu konuda sitede uzman biri var mı? keşke olsa soruları cevaplasa..
Uzman değilim ama bugün başvurumu e-devletten yaptım. Çalışanım sgk dan çıkışım 08 koduyla yapıldı ve başvurdum. Kaydınımın alındığına dair mesaj geldi sgk dan, şimdi sonuçlanmasını bekleyeceğiz. Bu arada çalışanların sgk dan emekli olabilir yazısı almasına gerek yok bilginiz olsun

Hayatımda ilk defa sgk lilara özendim 🙈 ne kolay başvurdu herkes e devletten , ben tonla evrak toplamak zorundayım herhalde anca salıya postalarim evrakları, sonra bir de onun takibi ulaştı mı ulaşmadı mı, aşırı stresli bizim başvuru seklimiz

Tazminatınız var ise:​

EYT’liler Emeklilik Başvurusu İçin Acele Etmeyin

EYT’liler emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından emeklilik başvurusu yapmak için sabırsızlanıyor. Ancak acele hareket edenleri bekleyen riskler bulunuyor. Öncelikle bir işte çalışmakta olanlar ile emekli olduktan sonra yeniden çalışmayı planlayan SSK’lıların acele etmesi halinde kıdem tazminatı ve 5 puanlık prim indirimi hakkını kaybetme riski ortaya çıkabilir. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, EYT’lilerin işten ayrılma ve emeklilik başvuruları için neden acele etmemesi gerektiğini yazdı.

Haber içeriği⬇️

Hayatımda ilk defa sgk lilara özendim 🙈 ne kolay başvurdu herkes e devletten , ben tonla evrak toplamak zorundayım herhalde anca salıya postalarim evrakları, sonra bir de onun takibi ulaştı mı ulaşmadı mı, aşırı stresli bizim başvuru seklimiz

nasıl yani? ben bağkur ve e-devletten başvurdum ?

X