Fetal DNA Trizomi 18 Riski Çıkıp Amniyosentezim Temiz Geldi

momofcats

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2024
4
2
29
Merhaba hanımlar. Bu konuyu benim gibi stresli zamanlar geçirenlerin içini bir nebze olsun rahatlatmak için yazmak istedim. Tüp bebek yöntemi ile gebe kaldım. Gebeliğin başında yoğun bir kanama yaşadım ve düşük yaptığımı sanmıştım. Hemen doktora gittik ve kesenin yerinde durduğunu, gebeliğimin devam ettiğini öğrendim. Sonrasında kalbim ağzımda yaşıyordum. Sürekli kanama olacak korkusu taşıdım. İlk 3 ay düşük açısından daha riskli olduğu için dikkat etmeye çalışıyordum. Ultrason bulgularımız hep iyiydi. 11. haftada Fetal Dna testi yaptırmaya karar verdim. Hiçbir bulgumuz olmamasına rağmen bu testin güvenilirlik oranı fazla diye, içim rahat etsin, ikili testten daha güvenilir sonuç veriyor diye Güney Kore'ye test yollayan bir merkezde Fetal Dna testi verdim. 10 gün sonra gelen sonuçta Trizomi 18 riski yüksek çıkmıştı ve 6/10 gibi bi oranı vardı. Tabi ki bu oranı görünce bebeğimin kesin olarak trizomi 18 olduğunu düşünmüştüm ve dünyam başıma yıkılmıştı. Hayatım bir anda cehenneme döndü. Sırada bu testi doğrulamak için amniyosentez yaptırmak vardı. Doktorumla görüştüm ve bana şimdilik endişe etmememi çünkü ultrasonda trizomi 18e dair hiçbir bulgumuz olmadığını ama muhakkak amniyosentez ya da cvs gibi bir tanı testi yapmamız gerektiğini söyledi. Biz de amniyosentez yaptırmaya karar verdik ancak 16. haftayı beklememiz gerekiyordu. Amniyosentez sonucunun çıkması da 3-4 haftayı buluyordu. 16. haftada amniyosentez yaptırdık. Yaklaşık 2 ay boyunca hayatımız zehir oldu. Bu arada düzenli kontrollerimize gidiyorduk. Ultrasonda trizomi 18e dair hiçbi bulgu çıkmıyordu. Bu benim içimi çok rahatlatıyordu ve günden güne temiz geleceğine dair umudum artmıştı. 18. hafta gibi doktorumuz tek umblikal arterli olduğumuzu söyledi. Bu durum kromozomal anomali riskimizi artırıyordu ama normal gebeliklerde de görülebilen bir durum olduğunu söyledi. Yine de içim içimi yiyordu amniyosentez sonucunun çıkmasını kalbim ağzımda bekledim. Ve yaklaşık 2 ay sonunda kabuslarımız son buldu. Amniyosentez sonucumuz temiz geldi. Bebeğimizde hiçbir kromozom anomalisi yok. sadece tek umblikal arterliyiz ve şimdiye kadar bir sorun oluşturmadı. Gelişimi gayet iyi gidiyor. Bugün 28. haftayı doldurduk. O korkunç günler geride kaldı. Allah kimseyi bununla sınamasın. Eğer benim gibi hiçbir ultrason bulgunuz yoksa lütfen kendinizi üzüp korkutmayın.

Öncelikle yaşadığınız kötü tecrübeler için geçmiş olsun.Ben de bu hafta fetal testi yaptıracağim.Ayni sizin gibi düşünerek, kafamın rahat olması ve gereksiz testlerden sıyrılmak adına..

Peki testi yapan firma ile görüştünüz mü bu durumu?Veya doktorunuz bu kadar güvenilir bulunan testlerin bu hatası hakkinda ne söyledi size?

Öncelikle yaşadığınız kötü tecrübeler için geçmiş olsun.Ben de bu hafta fetal testi yaptıracağim.Ayni sizin gibi düşünerek, kafamın rahat olması ve gereksiz testlerden sıyrılmak adına..

Peki testi yapan firma ile görüştünüz mü bu durumu?Veya doktorunuz bu kadar güvenilir bulunan testlerin bu hatası hakkinda ne söyledi size?
Öncesinde araştırmıştım tabi ki . Fetal dna bir tarama testidir size hastalık tanısı koyamaz sadece hastalık riski hakkında fikir verir. Aynı ikili üçlü test gibi yani. Benim riskim yüksek çıkmıştı ama çok şükür ki hastalık yokmuş. Doktorum da şimdiye kadar fetal dna testi riskli çıkıp da amniyosentezi temiz olana denk gelmemiş ama yine de ihtimal dahilinde bir durum tabi. O da benim başıma geldi. Zaten testi yapan firma öncesinde size imzalattığı kağıtta bunun bir tanı değil tarama testi olduğuna dair yazı okutup imzalatıyor. Şu anki aklımla çok pişmanım keşke hiçbir bulgu yokken boşuna yaptırıp da canımı sıkmasaydım . Hem de boş yere amniyosentez yaptırmış oldum. Zaten anomali olan bebekler ultrasonda belli oluyor 10. Haftadan sonra.

Öncesinde araştırmıştım tabi ki . Fetal dna bir tarama testidir size hastalık tanısı koyamaz sadece hastalık riski hakkında fikir verir. Aynı ikili üçlü test gibi yani. Benim riskim yüksek çıkmıştı ama çok şükür ki hastalık yokmuş. Doktorum da şimdiye kadar fetal dna testi riskli çıkıp da amniyosentezi temiz olana denk gelmemiş ama yine de ihtimal dahilinde bir durum tabi. O da benim başıma geldi. Zaten testi yapan firma öncesinde size imzalattığı kağıtta bunun bir tanı değil tarama testi olduğuna dair yazı okutup imzalatıyor. Şu anki aklımla çok pişmanım keşke hiçbir bulgu yokken boşuna yaptırıp da canımı sıkmasaydım . Hem de boş yere amniyosentez yaptırmış oldum. Zaten anomali olan bebekler ultrasonda belli oluyor 10. Haftadan sonra.
Arkadaşımın bebeğinde tarama ve ayrıntılı ultrasonda bir problem yok diyorlar ve doğumdan sonra bebekten alınan kan ile genetik tanıyla down send teeşhisi kondu. Bazen maalesef ultrasonda da belli olmuyor 😞

Arkadaşımın bebeğinde tarama ve ayrıntılı ultrasonda bir problem yok diyorlar ve doğumdan sonra bebekten alınan kan ile genetik tanıyla down send teeşhisi kondu. Bazen maalesef ultrasonda da belli olmuyor 😞
Cok belirgin olmadikca belli olmayan vakalar var. Fetal dna yine de önemli bir test. Yaş veya genetik örnekleri varsa ailede direkt amniyosentez yapmakta fayda var. Bana bi doktor 35 yasinda gebe kaldigini ve hicbir tarama testi yaptirmadan amniyosentez yaptirdiniz söylemisti

Fetal dna testi down sendromu için %99 doğru sonuç veriyor ancak diğer yapılan hastalık taramaların da henüz o kadar doğru sonuçlar vermiyor maalesef. Bazı hastalıklar da bu oran %40lara kadar düşebiliyor. Aslında firmanın verdiği tanıtım broşürünü iyi okumak gerekiyor çünkü orda hangi hastalığa hangi oranda doğru tanı verdiğiyle ilgili mutlaka bilgi oluyor.

Fetal DNA bazı taramalarda %99 değil cinsiyetten kaynaklı kromozom bozukluklarında mesala . Ben yaptım Turner send çıktı şimdi aminosentez yapılacak bence direk aminosentez yapin

Cok belirgin olmadikca belli olmayan vakalar var. Fetal dna yine de önemli bir test. Yaş veya genetik örnekleri varsa ailede direkt amniyosentez yapmakta fayda var. Bana bi doktor 35 yasinda gebe kaldigini ve hicbir tarama testi yaptirmadan amniyosentez yaptirdiniz söylemisti
Sizin de nift testi yaptırdığınızı okudum bir kaç forumda fakat mesajlarınizı ayrıntılı göremedim. Hangi firmayla yapmıştınız?Genoks için şikayetlerin fazla olduğunu yapmıştınız zannedersem.

Fetal DNA bazı taramalarda %99 değil cinsiyetten kaynaklı kromozom bozukluklarında mesala . Ben yaptım Turner send çıktı şimdi aminosentez yapılacak bence direk aminosentez yapin
Merhaba hayırlı haberleriniz olsun öncelikle.Ben de bir suphe şu anlık gözükmüyor. Amniyosentez ne kadar güvenilir sonuçlar verse de riski biraz yüksek bir yöntem.Mecbur kalınmadıkca doktorlar bunu önermiyor.Bugun doktorumla konuştum 3 farklı genetik merkezi brosuru verdi yarın ben de arayip bilgi alacağım.

CVS den daha güvenilir ve çok iyi bir perinotoloji yapması lazım. Bende istemiyrm ne olursa doguracagim ama netlik kazansın isyoruz onunda gelecek planlaması icn

Sizin de nift testi yaptırdığınızı okudum bir kaç forumda fakat mesajlarınizı ayrıntılı göremedim. Hangi firmayla yapmıştınız?Genoks için şikayetlerin fazla olduğunu yapmıştınız zannedersem.
Evet forumda da genoks bi cok hatali sonuc çıkarmış sikayet varda da var
Ben intergende yaptirdim. Hizmetten memnunum ama kurum icinde calisanlarin insan iliskileri sifir.

Evet forumda da genoks bi cok hatali sonuc çıkarmış sikayet varda da var
Ben intergende yaptirdim. Hizmetten memnunum ama kurum icinde calisanlarin insan iliskileri sifir.
Teşekkür ederim.Ben bugün genoksla görüştüm.Daha sonra doktor randevumda doktor hanım Türk firmalarina güvenmedigini yurt dışı tercih etmemi söyledi.3 farklı firmanin telefonunu verdi yarın onlarla da görüşeceğim. Genksun tek iyi yanı sanıyorum panel çeşitliliği olmayışı.tek panel mantığı.

Teşekkür ederim.Ben bugün genoksla görüştüm.Daha sonra doktor randevumda doktor hanım Türk firmalarina güvenmedigini yurt dışı tercih etmemi söyledi.3 farklı firmanin telefonunu verdi yarın onlarla da görüşeceğim. Genksun tek iyi yanı sanıyorum panel çeşitliliği olmayışı.tek panel mantığı.
Iste buna da asla katilmiyorum. 15 gunde sonuc geliyo 12 gunu yolda geciyor. Bu lablarin guvenli olduguna kim karar veriyor? Siz bi intergenle görüşün 3 kere ücretsiz numune aliyorlar. Allah vermesin akabinde amniyosentez cvs sonucunuzu ücretsiz degerlendiriyor ve genetik danismanlik veriyorlar.

Kızlar 17+4 hafta ikiz gebeyim. Bugün Perinatoloji muayenemde sol bebeğimin beyninde kpk kistleri olduğunu ve amniyosentez önerdi. Ben yaptırmak istemedim. Zamanla geçebileceğini ama genetiklik varsa amniyosentezde çıkacağını söyledi. kafam karışık benimde

X