Gastrit ile zayıflama ek olarak hipotroidi yardim lütfen :(

kedilereasigim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Mart 2024
36
54
27
Kizlar merhaba aranızda yeniyim kısaca anlaticam derdimi sizde lütfen tecrubeniz varsa düşünceleriniz paylaşın benimle

Bende gastrit var ve zayıflamak istiyorum fakat midem beni çok zorluyor ne zaman düzenli beslenmeye diyete baslasam mide yanmalarim azıyor . Yemicem sabredicem diyorum ama aç kaldikca daha fazla midemde ağrı yanma hissediyorum kıvranıyorum resmen . Az az sık sık yemeyi de denedim ama yemek yedikten bir iki saat sonra midem gene yanıyor ağrıyor bisiyler yiyince hafifliyor yani anlicaniz beni yemem için zorluyor zayıflamak için de yememem gerekiyor ayrıca bende hipotroidi de var zaten bende hipotroidi ne zaman başladı o zamandır kilom arttı ve verememeye başladım levotirin diye bir ilaç kullanıyorum yaklaşık 3 yıldır başından geçen gastride rağmen zayiflayabilen diyet yapabilenler hipotroidi ne sahipler , ne yemem gerekiyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

hipotiroidinizin olması sizi biraz zorlayabilir ama yine de ilacınızı düzenli olarak içip rutin kontrollerle tsh seviyenizi normalde tutarak diyet yaparsanız rahatlıkla kilo verebilirsiniz. eğer ilacımı içip diyet yaptığım halde kilo veremiyorum derseniz ve son 2 ayda yapılmış bir kan testiniz yoksa en yakın zamanda kan testi vermelisiniz, tsh aralıkta olmayabilir. hipotiroidiniz olduğu için guatrojen besinleri tüketmemeniz faydanıza olur. bu kelimeyi googleda aratınca karşınıza birçok besin çıkacaktır uzun olmasın diye tek tek yazmıyorum

gastritseniz aldığınız besinlere göre mide ağrısı yaşamanız normal. neler yiyip neler yemeyeceğinizi doktorunuz/diyetisteniniz size diyet verip anlatmış olmalı. sık sık az beslenmelisiniz. ara öğünlerde yoğurt tüketmenizi öneririm, midenize de dokunmaz. sizin ağrı ve yanmalarınızın sebebi yemek yeme miktarınız değil de yediğiniz şeylerin içeriği yani. şekersiz çay bile midenize dokunabilir. yediğiniz şeyler ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. mandalina portakal limon da dahil asitli yiyecekleri tüketmemeniz, faydanıza olacaktır. Baharatlı şeylerden de kaçının

Hipotroidi için verilen ilacınızı saat gibi dakik içmelisiniz yani bir gün öyle bir gün böyle değil. Düzenli için alarm kurun telefona. O zaman zayıflamanız da kolaylaşır. Mide için de bence gastrit ilerlemiş ve ülsere dönüşmüş olabilir sizi bu kadar rahatsız ediyorsa. Doktora gidip uygun tedaviyi olursanız daha rahat edersiniz. Diyetiniz de kolaylaşır

X