Gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde yaşadıklarımı paylaşmak isterim belki bir faydam dokunur.

yasayipgorelim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2022
2.284
1.229
Selam arkadaşlar ❤️

Daha önceki yazılarımdan bilirsiniz 1 kimyasal gebelik, 1 çatlatma iğnesi (vajinismustum değerlendirme anında kasıldım değerlendiremedim), 2 aşılama, 1 tüp bebek (İzmir smyrna art) (bu çocuğum tuttu ama gelişimi durdu kürtaj oldum), 1 çift embriyo transferi (Smyrna artta yaptırdım açıklama dahi yapamadılar), 1 diş gebelik (ovulasyon testi ile gynoseed jel kullandım)
İğne ile sonlandırdılar. 1 çift embriyo transferi Tavmergen tüp bebek merkezi ole çalışmamızla ikizleri tutturduk kalp atışlarını da duydum ama birini kaybettik şu an tek bebek ile yolumuza devam ediyoruz.

Tup bebek tarihine göre 35+1 doğum yaptıracak doktorum Mehmet bala göre 35+6.

Ben çok zor elde ettiğim için belki sizlere faydam olur diye bu süreçte neler yaptığımı paylaşmak isterim.

Aşama aşama her şeyi ayrı başlıklar altında şimdi yoruma yazacağım. İnsallah sizlere faydalı olurum insallah hiç birimiz çekmeyiz rabbim hepimizi evlatlarımızdan güldürsün sağlıkla ve zamanında kucağıma almamızı nasip etsin amin 🙏🏻🧿🪬

Not: doğum sonrası hayırlısıyla güncelleme de eklerim

Son düzenleme:
Konu 1 neler yaptik

1. Meryem süresi 41 gun her seferi için mutlaka tilavet secdesi
  2. Boylama duası
  3. 111 tane ismi Azam duası namaz ile
  4. Makrofaj aşısı (18 Eylül pazartesi)
  5. Rahim filmi (bir ay önceki adette) (Temmuz)
  6. İntralipid serum (19 Eylül Salı transferden hemen sonra)
  7. 2.beta 4 ekimde bakıldı intralipid yapıldı
  8. Folik asit ve d vitamini çok önceden başladım (d vit kesildi transfer günü)
  9. Yumurta baskılayıcı bir iğne (2500tlye almıştım) adetin 2.günü vuruldum en son 16 ağustosta adetim başladı. 17 Ağustos iğne vuruldum
  10. 15 gün sonra kontrole çağırdılar estrofem ilaca başlandı bazı günler günde 2 kere bazı günler 3 kere içtim
  11. İstenen şey nedir bilmiyorum o olunca göbekten progesteron dex 25 mg iğne başladı günde 1 kere
  12. Bir defa kan verdim progesteron için bazen günde 2 defa vurulması gerekiyormuş gerek kalmadı dediler
  13. Transfer günü progestan göbekteki 2 taneye çıkardılar kan sulandırıcı ve antibiyotiklere başlandı sabah 1 corasprin akşam 1 oksapar iğne ve günde 2 kere estrofem devam ve folik asit devam
  14. 21 Eylül kontrol vardı progesteron 19 çıktı progestan 50 mg kalçadan iğneyi her gün 1 taneye çıkardılar normalde gün aşırıydı
  15. 21 eylülde sumuksu bir kahverengi lekelenme geldi
  16. Gün içinde çiğ fındık çiğ badem ceviz yemeye çalışıyorum 5 adet zeytin. Onun dışında avakado iyi gelir diye ondan yiyorum et ve sebze yiyorum hiç su içmeyi sevmem ama 2 litre içiyorum
  17. Kabizlik olmasını istemiyordu hemşireler hemen hemen her gün tuvalete çıkabildim beslenme şeklim sayesinde şükür. En başta böyleydi ama sonradan kabizlik çok oldu
  18. Kabak çekirdeği öneriyorlar ondan bir avuç yemeye başladım 4.gun geldi aklıma. Meyve tüketiyorum gün içinde.
  19. 32 haftaya kadar corasprin devam edilecek doğumdan 1 hafta önceye kadar oksapar devam edilecek.(Doğum yaptıracak doktorum aspirini kestirmedi, ilerde buraktiracak)
  20. 31 haftanın ortasında çalışabilir izni aldım. Doğum yaptıracak doktorum 32 olarak hesaplıyor.
  21. 19 Nişanda ilk NSTye girdim

konu 2 süreç
  1. 30 Eylül. Kan testi tarihim test yapıldı 568 çıktı.
  2. 4 ekimde beta bakıldı 3200 civarı cikti
  3. 10 ekimde kese göründü düzgündü yolk kesesi de vardı. (5+4)
  4. 21 Ekim 2 tane bebek var dedi 6+4 ve 6+3 kalp atışları var
  5. 27 ekimde diğer kese görünmedi. (7 hafta)
  6. 4 Kasım 8+4 kanama alanı az olsa da devam ediyor (boyu 2cm)
  7. 2 hafta sadece yattım, rapor verildi 13 kasımda tekrar is bası yaptım.
  8. 19 kasımda tekrar corasprine başladım
  9. 23 kasımda ilk önce devlet hastanesine gittim bebek 12+1 dedi sonra tüp bebek merkezine gittim 11+2 transfer günü ile uygun denildi. Boyu 5-5 buçuk santim. İdrar testi yapıldı idrarda enfeksiyon olması bebeğin düşüğü ile sonuçlanıyormuş kontrol etmek istediler. Bebeğin eşi biraz aşağıda rahim ağzında onun için cinsel birliktelik halen yasak ve bir ay içinde muhtemelen yukarıya çıkacaktır dedi.
  10. Yine bu muayenede bebeğin ense kalınlığına ve burun ölçülerine bakıldı her şey çok şükür yolunda denildi
  11. 27 Kasım 2 adet estrofem 2 adet progestan dex 25 mg 1 adet progestan 50 mg kesildi. Vitamin ve demir takviyelerine başlandı.
  12. 2 gündür akşamları bulantı hapı içiyorum
  13. 2 hafta (5gunde1) proluton devam toplamda 8 doz vuruldum
  14. 30 kasımda kontrol için gittim devlet hastanesi 12+6 dedi. Kalp atışını duyduk
  15. 16 aralıkta Nipt testi verdik. Süreli giriş yapılıyormuş. 19 aralıkta tüm kanlar makinede işleniyormuş 5 günde sonuç çıkıyormuş. (14+4) kaybolan ikizin üstünden bugün 7+1 gün oldu. (Güncelleme: kanı alırken alım hatasından dolayı kan pıhtılaşmış, 19unda tekrar gidip kan verdik)
  16. Nipt testi sonuçları geldi. Herhangi bir sorun çıkmadı masallah. 28 aralıkta kontrole gittik. Tüp bebek doktoru dörtlü tarama testi istedi 1000 tl ücreti vardı diğer doktor 4lu taramada bir değer bizim için önemli onu yapsak yeter dedi yaptırırdık 200 tl.
  17. 30 Aralık cinsiyet belirleme partisi yaptık mutlaka yapın geleceğe hatıra kalıyor 🐣
  18. 6 Ocakta tüp bebek doktoru randevusu vardı bebeğin esi yukarı çıkmaya başlamış başı asagida, kilosu 214 gr rahim ağzı kapalı dedi (bu çok önemliymiş)
  19. 18.haftada akıntı çoğaldı göbeğim büyümeye başladı artık badem yağı kullanıyorum vücudum için.
  20. Bugün 19+2 07:10 civarı sol tarafımdan 3 kere itekleme tarzı hissettim. 19.hafta olduğundan beri yalanci kasılmalar geliyor gaz hissi gibi olur demişti doktor. Halen stetoskopla kalp atışlarını duymadık.
  21. 3 şubatta detaylı ultrason yaptırdık. Çok şükür bir sorun yok denildi
  22. 6 Şubat gecesi balık gibi kaydığını hissettim
  23. 22+4 te sağ göğsümden çok küçük 2-3 damla sıvı geldi
  24. 23+5 te eşim ilk kez bebeğin hareketini dışardan hissedebildi
  25. 24+1 şeker yüklemesi 75 ml yapıldı. Aç susuz gittim, ilk önce kan testi yapıldı doktor rutin alması gereken hormon testlerini de istedi. Glukoz içtim 40 TL fiyatı, çilekli gazlı içecek. 1 saat sonra yine kan verdim. 1 saat sonra yine kan vereceğim sonra bir şey yiyip içebileceğim. Bebek için 700 gr olmuş dedi.
  26. 25+2 de tetanoz aşısı vuruldum.
  27. 29.hafta itibari ile daha çok kaşınıyorum çatlak olmasın diye çok fazla bakım ürünü kullanıyorum.
  28. 31 haftalık oldum halen akıntı geliyor kimi gün 4 çamaşır değişikliği oluyor kimi gün 2
  29. Şubat ayindan beri tiroid kan testim düşük geliyor jodid diye bir ilaç kullandım bugün Nisan ayi rakamsal olarak değişim olmamış.20 gün sonra tekrar kan vereceğim yine düşük gelirse tiroid ilacına başlayacağım.yine düşük geldi bir başka hastanede bakılmıştım. Doktor bir labratuvar daha görsün yoksa endokrin uzmanına yönlendirelim dedi.
  30. 33 haftada bebeğin doğum pozisyonunu aldığını söyledi doktor. Çok ciddi sol kaşık ağrım oluyordu dönerken bu olabilirmiş.
  31. 8 mayısta 2.nstye girdim. Bugün tiroidlerime tekrar bakıldı kan alındı ve bogaz ultrasonu çekildi. İyot tedavisine devam dedi doktor iyileşme varmış

konu başlığı 3

Belirtiler

1. Pek belirti olmadı 2.gun (Perşembe)
  2. Bugün 3.gun (Cuma) Sanki ateşleniyorum gibi geldi ama ölçünce 36 çıkıyor normal yani ek bir ateşlenme yok, Göğüslerde günlerdir hafif bir büyüme var ama hormon ilaçları yapar diye bir rivayet var emin olamıyorum. Normalde adet zamanı yüzümde sivilce çıkar bugün çıktı çok endişelendim adet olacağım sandim tedirgin oldum
  3. Bugün transfer sonrası 4.gun (cumartesi) hafif bel ağrım var birde transfer olduğum günden beri sanki akinti geliyor anlamıyorum kanama sanıp tuvalete gidiyorum hafif koku seziyorum ama antibiyotik kullanıyorum operasyonlar için vermişti doktor halen devam ediyor yani enfeksiyonda olamaz gibi ama tabii bilemiyorum, bir arkadaşım söylemişti gebe olduğumu eşime gicik olduğumda anlamıştım her şeyi batıyor demişti. Az önce hastaneye iğne vurulmaya gittiğimizde birebir yaşadım eşimin hep yaptığı ve hep söylediği şeyler aşırı gözüme battı. İnsallah belirtidir ☺️ ilk kez banyo yaptım
  4. Bugün 5.gun sırt ağrım var biraz ama eskisi gibi hareket etmiyorum evden dışarı arabayla iğne vurulmak için çıkıyorum ondan olabilir. Birde vajina içinden ses gelerek uyandım dün gece de bir kaç kere oldu araştırdığımda progestan çok alındığı için olabilir diyor normal gebelikte oluyormuş vücut kendi yükselttiği için ama bizde anlamıyorum çünkü dışardan ekliyoruz. Sürekli ateş ölçüyorum gebelikte değer 1 dereceye kadar yüksek oluyormuş bende o kadar yok su an.
  5. Ayrica hiç halsizlik bulantı kusma yaşamadım tuvaletim düzenli şükür, çok su içiyorum idrara o nedenle sık çıktığımı düşünüyorum ateşim de yok. Ateş dün 36ydi bugün 35 korktum biraz. Ayrıca kaşık ağrım var hafiften
  6. İlk günden beri akıntı var 5.gun çok ciddi bir sinir bosalmasi oldu eşim koluma kan sulandırıcı iğne yaptı canım çok acıdı ağlamaya başladım çok uzun süre çocuk gibi ağladım
  7. Bugün 6.gun belirti yok geceden beri. Ateşimi ölçtüm 35 küsür (gebelikte ateş 1 derece yükselir deniliyordu) bugün ilk kez sağlık ocağına yürüyerek gidip geldim belimde kuyruk sokumunu olduğu yerde ağrı oluştu. Tam transferin yapıldığı saatte idrar testi yaptım aşırı silik bir 2.cizgi gördüm öyle ki fotoğraf çektim görünmüyor ama gözle görebildim. Bugün akşam vajina girişinde ya da rahim ağzında sizi gibi ağrı gibi bir acı hissedip durdum. Bir forumda okumuştum fitil kullanırken anlamıştı birisi vajina girişim yukarı kaymıştı öyle anladım gebeliğimi demişti. Bende buna yordum
  8. Bugün transferin 7.gunu sabah ilk idrarla test yaptım aşırı silik çıktı. Göğüslerimde damarları görüyorum ilk kez bazı damarlar çok belirgin. Bugün yine duş yaptım ayakta ve hızlıca duştan bile korkar olmuşum artık resmen
  9. Bugün 8.gun Dün sabahtan beri hiç belirtim yok her şey kayboldu bir anda gece yatarken çok sıcakladim tek belirti bunu buldum çorapsız yatmıyordum çorapsız yattım insan çaresizlikten belirti arıyor kendine sabah ateş ölçtüm azda olsa yüksekti idrar testi yaptım aşırı silik çıktı yine. Kokulu akıntı geliyor ilk geldiğinde renkli değildi ama rengi koyulaşmaya başladı iç camasirimda gördüm
  10. Transfer olduğu günden beri çok gazım oldu
  11. Bugün 9.gun hiç belirti yok sabah kalktığımda çok üzgündüm ateşimi ölçtüm 36.2 çıktı normalde 35 civarı çıkardı normal kaset gebelik testi yaptım yine silik çizgi çıktı ama bu sefer daha belirgin.bugun duş yaptım o zaman bile tedirgin oluyor insan. Aksam saatlerinde basdonmesi oldu
  12. Bugün 10.gun kaset test yaptım çok belirgin çift çizgi çıktı ateşimi ölçtüm 35.5 civarı (çok yüksek değil)
  13. Bugün kan tahlili günü Belirtilerde hafif akıntı var ve alnımda küçük bir sivilce çıktı .
  14. 1-2-3 ekimde hiç bir belirtim yoktu.
  15. 4 Ekim Bugün azda olsa karnım ağrıyor
  16. 5 ekimde göğüs ağrısı var
  17. 10 ekimde göğüs uclarimin koyulaştıgini fark ettim
  18. (5+5) ten sonra mide bulantıları başladı is çıkışları serviste başlıyor akşam devam ediyor ve akşamları sürekli uyku modundayim is çıkışı galeta yiyorum rahat oluyor
  19. Yüzümde küçükte olsa sivilceler çıkıyor bugün 10+4 halen devam ediyor
  20. Bugün 2 kasim yüzüm hayli sivilceleri ve göğüslerimde çok belirgin damarlar vardı onlar biraz silikleşmiş gibi geliyor.
  21. 4 Kasım 8+4 kalp atışını dinledik. Kanama alanı çok az var yine 1 hafta istirahat verdi. Corasprin kesildi proluton 5 günde 1 devam
  22. 10.haftada 2 gün mide bulantısı azalmıştı korktum ama bugün 10+3 geri geldi.
  23. 11.haftada belirtiler kayboldu korkuyorum sadece akşamları uzanınca bel ve karnımda adet gibi ağrılar var daha önce olmamıştı böyle.
  24. 11. hafta içinde belirtiler ogurme eklendi
  25. 11+6 aşırı yorgunluk bitkinlik var kalkmak bile istemiyorum 1 hafta izin aldım dinlenmek için
  26. 12.hafta gece bile kanama geliyor sandım akıntı geliyormuş. İç camasiri değiştirdim, ama yine kokulu akıntı var sürekli kontrol halindeyim

Konu basligi 4
KANAMA SORUNLARI

1. 25 Ekim (7+1) tuvalete girdikten sonra kahverengi kanama geldi. Hemen progestan 50 lik vuruldum
  2. 27 Ekim (7+3) kahverengi kanama gördüm yine, is çıkışı özele gittim bebeklerden biri duruyor kalp atışı var diğerini görmüyorum dedi.
  3. 28 Ekimde tüp bebek merkezine gittim 9 günlük rapor verdi. Kese küçülmüş içinde bebek yok kese bir kaç güne düşer kırmızı pembe veya kahverengi kanla atılır dedi. O gün pruluton iğne vuruldu. 5 günde bir vurulacak
  4. 30 Ekim öğlene doğru bir anda vajinadan gaz çıkışı gibi bir his geldi kan geldiğini anladım, iç camasirim kıpkırmızı olmuştu. Doktora yazdım gel dedi progestan vuruldu bebek iyi kalp atışı var diğer kese küçülmüş ama tamamen kaybolmamis, kanama alani var üniversite hastanesine sevk edeyim dedi. İstemedim çünkü orda sadece yatılacak evde yatarım dedim. İmza attık ve çıktık cumartesi kontrole kadar hiç kalkmadan yatacağım. Ayrıca kötü kokulu akıntı var(o gün Corasprini kesti doktor)
  5. 1 kasım akşam saatlerinden sonra kırmızı leke geçti kahverengi lekelenme geliyor
  6. 4 kasımda kanama alanı az olsa da halen göründü ultrasonda

Konu basligi 5

Nipt testi-Fetal Dna-Panaroma test

13 Kasım: 11.haftadan sonra ikili tarama testine yönlendirdi doktor. Onu yaptırmak istemedik nipt testi yaptırmak istediğimizi söyledik Özlem diye birine yönlendirdi bizi, bebeklerimiz ikiz olup kalp atışını duyup daha sonra bir tanesini kaybettiğimiz için zaten ikili tarama testi doğru sonuç vermiyormuş ancak bu kadın hiçbir bilgi vermedi 11. haftada gelin kan alalım bakalım dedi sonra ben araştırma yaptım öğrendim ki bebek vücuttan düştü altı hafta sonra dna ayrışıyormuş ve o zaman test yaptırabilirmişim bunu bana Gentan diye bir firma söyledi ayrıca piyasada panorama diye bir test var onun daha güvenilir olduğunu söyledi araştırdım kaybolan iki sendromunda panorama test doğru sonuç vermiyor muş panorama yapan şirket yaptırmanıza gerek yok dedi sonra fiyatlar çok yüksek olduğu için incelemeye devam ettim ve cinsiyet anomalisi kaybolan ikiz bakılmıyor dediler ama biz daha önce sma analizi kromozom analizi olarak cinsiyet anomalisi bizim için önemli O nedenle İzmir piyasasındaki tüm genel merkezleri ile konuştum henüz net bir bilgi yok Mustafa Melih Erkan ve Mehmet Bal bir kaç merkeze yönlendirdi. Gebeliğin 11. haftası için kontrole gittiğimde tüp bebek doktorum bilgen bey Nipt testi için düşünün üstünden altı hafta geçince hemen yaptır dedi vakit kaybetmek istemiyorlarmış. Gentan’da yaptırdık.

Konu basligi 6

DOĞUM VE TARİH HESAPLARI

En son 16 ağustosta regl oldum adet tarihim değiştirildi baskılama iğnesi vuruldum.

19 eylülde transfer edildi.

*5 günlük embriyo transfer edildi.

14 Eylül tutunma olarak hesaplanır.*

Doğal döngülü gebeliklerde Regl tarihi üstünden 12-14-16 içinde tutunuyor deniliyor

14 Eylül tutunma olarak hesaplanırsa 31 Ağustos veya 1 Eylül tahmini adet tarihi olarak hesaplanmalı.

Yani bu kuralda aslında doktor 31 ağustosta son adet tarihini alıyorum diyor.

Bugün 30+0 hamileyim tüp bebeğe göre.

Ama doğum yaptıracak doktorum 30+5 diyor.

Kaldı ki kafa ve boy ölçümleri de bununla uyumlu gidiyor.

Devlet hastanesi doktoru tarih için söyle söyledi. 19 Eylül transfer tarihi bunun 2 hafta öncesini alırız dedi ve tüp bebek merkezi ile aynı zamanı söyledi.

Bu arada 35 hafta güncellemesi; yatmak kalkmak çok zor oluyor. Yatarken dönüş çok zor oluyor. Yürüyüşler ve hareketler kısıtlandı. Bebek mesaneye baskı yapıyor sürekli idrara çıkma ihtiyacı duyuluyor. Bel ağrısı oluyor ama bende çok fazla karin ağrısı oluyor haftalardır. Bunu doktora sorduğumuzda bebek yer açıyor kendine dedi.

Konu başlığı 7

Catlaklar

Bebek yağı, badem yağı, bebek mağazasından aldığım uygun fiyatlı bir çatlak önleyici krem, birde yoğun bir nemlendirici krem (indirimden almıştım) onları kullanıyorum.
Her banyo sonrası ve her gün içinde mutlaka bebek yağı sürüyorum.
Göbeğime iğne yaptıktan kısa bir süre sonra (kanama olmamış olsa bile) krem sürünce muhakkak tetikliyor ve kanıyor iğne yeri.

Bu arada doğumdan sonrada kullanılacak çünkü vücut kendine gelene kadar deforme olmaya devam ediyormuş. Göğüslerde özellikle ilk emzirme zamanında çatlak oluşumu yapıyormuş.

Konu 2 süreç konusunda ekleme

İdrar rengim hep koyu, diski da hep koyu. Diski için demir ilacı sebep demişti doktorum.
İdrar içinde kokulu akıntımda var uzun zamandir devlet hastanesine her gittiğimde idrar tahlili yapılıyor ama sıkıntı çıkmıyor, daha önce özeldeki doktoruma da bir çok kez sorduğumda sorun yok demişti ama bu defa idrar tahlili enfeksiyonu vermez demir ilacı yapabilir bol su ve sıvı tüket aynı zamanda fitil kullan dedi. Fitil yapamadığım için tramazol diye bir krem verdi sabah akşam sürülecek genital bölgeye. İlaç içeriği kaşıntı ağırlıklı yazıyor kaşıntım yok sadece kokulu akıntı var. Bir kaç gün deneyip güncelleme yaparım.

Konu başlığı 2
Süreç- Ekleme

37+0 da 4.defa nstye girdim. 38+1 de spinal sezaryen olacak.
Doktor aslında 39.haftaya kadar bekletmek istiyor ama ben beklemek istemiyorum.
Ciğer gelişimini özellikle sordum göremiyoruz dedi.
Sonda takılıyormuş doğumda.
Sakinleştirici talep ettim bebeğe geçer yapmıyoruz dediler.

Her yemek sonrası muhakkak tuvalet ihtiyacı geliyor gibi baskı ve ağrı yapıyor, karnımın içi ağrıyor, ara ara kramp giriyor.
Bebek rahim kanalına bas asagi şekilde yerleşmiş.
Artık otururken kalkarken zorlanıyorum çoğu zaman.

Sabah uyandığımda muhakkak karin ağrım oluyor.

X