Gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde yaşadıklarımı paylaşmak isterim belki bir faydam dokunur.

Bugün lohusaligimin 5.gunu kendime hiç iyi bakamadım atlet giyemedim sürekli gecelik tarzı elbiseler giydim

Hiç terlemem ama sürekli terledim çok terlediğimi için ince giyinmek isteyim ceker yelek atlet giymedim.

Dikiş yerim henüz iyileşmedi acıyor, daha hiç yatamadım uyku sorununu oturarak çözdüm günde 2 saat etmiyor bile uykularım

Büyük tuvalet için doktor ilaç vermişti kullanıp cırcır olmuştum dün kullanmayı unuttuğum için bugün çok ciddi kabizlik sorunu yaşadım.

8 kg almıştım hamilelik biterken bugün tartılinca 1-1.5 kg verdiğimi gördüm ama ödem çok fazla bir kaç gün sonra yeniden tartılacağım

4.gun hiç ağrı kesici fazladan almadım. Bu zamana kadar hastane dahil hep almıştım

Çocukta olan sarılık 1 barem düşmüş. Bebek 200 gr düşmüştü bugün 30 gr almış denildi.

1 hafta sonra yeniden ölçülecek mama kullanmaya gerek yok bu süreçte bol bol emzirmek gerekiyor.

Sağlık ocağında topukkanı alınıyor kilosuna boyuna ve baş çevresine bakılıyor.

Doğumda alınandan sadece sma ya bakılıyor dedi ebe onun için mutlaka sağlık ocağı kontrolü ilk hafta isteniyor.

15.gun kontrolünde bebek doğum kilosuna gelmeliymiş.

Sağlık ocağı 15.gun kontrolünü haber verin buraya tekrar gelmeyin diyor.
30 Mayıs’ta ilk kez çok hafif kustu

Kusma öncesi gecede 2 kere sumuk gördüm burnunda, ayrıca bir kaç kere gece ogurdu. Gittiğimiz hastane çok serin üşütmüş olabilir.

Benim kanamam çok olmadı adet gibi oldu 6.gun neredeyse bitti.

6.gun ağrılarımda hafifleme oldu.

Öneriler

Her gün rezene çayı içilmeli

Kayısı çayı içilmeli

Her kaka cis sonrası alt değiştirilmeli

Topuk kanı öncesi mutlaka emzirilmeli

Gün içinde 4-5 defa cis yapması bekleniyor iyi beslendiğini gösteriyor

Sarılık olmaması için en geç 2 saat ara ile beslenmeli.

Manuel pompa alınmamalı.

Doğum yaptıktan sonra yüksek bel kulot giyilmeli

Dikiş yerleri kuru tutulmalı (iz kalmasın diye krem veriyorlar zaten)

Çocuğun avuç içleri kulak arkaları boyun bölgesi sürekli kuru tutulmalı

Göbek bağı düşene kadar banyo yaptırılmamalı

Bazen ıslak kalıp akıntı yapıyor o zaman doktor bir krem sürüyor kurutmayı sağlıyor

Doktor bebek için ocean marka d vitamini verdi ayrıca gaz damlası verdi
benim doktorum benim için bekunis marka bağırsak düzenleyici ilaç verdi bunu meğerse düzenli olarak kullanmam gerekiyormuş çünkü düzenli kullanımlarda göbek eski formuna kavuşuyormuş gaz ve büyük tuvaletinin olmaması gerekiyormuş onlara rahat çıkmamız gerekiyormuş ki göbeğimiz sağlıkla geriye dönsün

onun dışında altı gün sonra bebeğimin göbek bağı düştü aradan iki gün geçti öyle banyo yaptırdık göbek deliğinin kuru kalması gerekiyormuş

X