Gebelikte insulin kullananlar lutfen

Eda karakus

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2023
168
45
30
Lütfen bilen var mi kac doz kullanıyorsunuz 11.haftamdayim 7.haftadan beri insulin kullaniyotum birkaç gündür değerler yine bozuldu bugün öğlen aclik 117 cikti kafayo yicen yemiyorum içmiyorum aksanlari 8 doz insulin vurunuyorum nasıl geçecek bu hamilelik çok korkuyorum bebegime birsey olacak diye lütfen tecrübesi olan yazabilir mi saatlerdir agliyorum

Lütfen bilen var mi kac doz kullanıyorsunuz 11.haftamdayim 7.haftadan beri insulin kullaniyotum birkaç gündür değerler yine bozuldu bugün öğlen aclik 117 cikti kafayo yicen yemiyorum içmiyorum aksanlari 8 doz insulin vurunuyorum nasıl geçecek bu hamilelik çok korkuyorum bebegime birsey olacak diye lütfen tecrübesi olan yazabilir mi saatlerdir agliyorum
Oncesinde seker hastasimiydiniz ?

Doktorunuz dozunu yeniden duzenlesin
Ayrıca diyetisyene mutlaka gidin aç kalmadan şeker duzeyinize göre bi liste hazirlar size
Saglicakla kucaginiza alırsınız inş bebeginizi

Ağlamak streste iyi değil
Bende hamileligimde insülin ignesi kullandim benim aclik olcumlerim normaldi tokluklarim bi tık yüksek cikiyordu onuda diyetisyenle hallettik

Ağlamak streste iyi değil
Bende hamileligimde insülin ignesi kullandim benim aclik olcumlerim normaldi tokluklarim bi tık yüksek cikiyordu onuda diyetisyenle hallettik
Doktorunuz dozunu yeniden duzenlesin
Ayrıca diyetisyene mutlaka gidin aç kalmadan şeker duzeyinize göre bi liste hazirlar size
Saglicakla kucaginiza alırsınız inş bebeginizi
Insallah bende sağlıkla alırım diyetisyene de gidiyorum ama sanki hiçbiri hiçbir işe yaramıyor gibi tokluklarim hep dusuk ama acljklarla basedemiyorum

Yok değildin duzenlide baktirdim hep yoktu ki onceki uc aylık dönemde de yokmuş ikinci ayda birden cikti ilk iki ayda hamilelikte yokmuş aslinda
Mesela ben sag elimden olcuyom 120 cikiyo aclik soldan olcuyom 90 cikiyo ben bu aletlerede guvenmiyom hic denedinizmi oyle

Arasında illaki 10 15 fark var evet sol hep yuksek çıkıyor benimde
Benimde sol dusuk cikiyo sag yuksek cikiyo ama gebelikte o 10 15 fark bile cok onemli aslinda benim aksam acliklarim 70e kadar dusuyo. Hamileligim boyunca tatlidan tiksindim bizim eve pirinc falan girmez. Zaten uzun sure yattigim icin oyle pastalar kekler borekler corekler falan hic yapmadim benimde seker yuklemesinde yuksek cikti bebegimin suyu fazla.. hayirlisiyla saglikla vakti zamaninda bi dogursaydik 😀 bende korkuyom bebegime bisey olur diye onun canı yanıyomudur diye uzuluyorum..

Sizin suyunuzda falan bi sorun varmi ? Yada iri bebek sorunu falan

Benimde sol dusuk cikiyo sag yuksek cikiyo ama gebelikte o 10 15 fark bile cok onemli aslinda benim aksam acliklarim 70e kadar dusuyo. Hamileligim boyunca tatlidan tiksindim bizim eve pirinc falan girmez. Zaten uzun sure yattigim icin oyle pastalar kekler borekler corekler falan hic yapmadim benimde seker yuklemesinde yuksek cikti bebegimin suyu fazla.. hayirlisiyla saglikla vakti zamaninda bi dogursaydik 😀 bende korkuyom bebegime bisey olur diye onun canı yanıyomudur diye uzuluyorum..

Sizin suyunuzda falan bi sorun varmi ? Yada iri bebek sorunu falan
Ben çok çok yeniyim keşke zaman hemen geçse daha 11 hastalığım ben :KK43: benim 7 haftalikken aclik sinirim biraz geçti diye hemen insulin başlandı 90 di kan şekerim ama iyimi de öyle yapılmış gittikçe arttı bende deli gibi tatlı severim çok zorlaniyorum

Ben çok çok yeniyim keşke zaman hemen geçse daha 11 hastalığım ben :KK43: benim 7 haftalikken aclik sinirim biraz geçti diye hemen insulin başlandı 90 di kan şekerim ama iyimi de öyle yapılmış gittikçe arttı bende deli gibi tatlı severim çok zorlaniyorum
Ah canim kiyamam ben 26 haftaligim perhiz olayina hic zorlanmiyorum ben ben zaten gunde 2 ogun yerim sabah yiyorum aksam yiyorum o kadar. Ama cok zorlananlar oluyomus bence simdiden kontrol altina alman iştahını daha iyi olmuş ilerleyen haftalarda dahada zorlanirdin. Bi arkadasimm var tatliya falan hic dayanamiyo cok zorlaniyo agliyo bazen tatli hamurisi yiyemedigi icin.

Ah canim kiyamam ben 26 haftaligim perhiz olayina hic zorlanmiyorum ben ben zaten gunde 2 ogun yerim sabah yiyorum aksam yiyorum o kadar. Ama cok zorlananlar oluyomus bence simdiden kontrol altina alman iştahını daha iyi olmuş ilerleyen haftalarda dahada zorlanirdin. Bi arkadasimm var tatliya falan hic dayanamiyo cok zorlaniyo agliyo bazen tatli hamurisi yiyemedigi icin.
Bende aynı durumdayım ağlıyorum artık ne olur biraz tatlı yiyip diye yemiyorum ama seker yine fırlıyor öyle olunca modumda kalmıyor cok kötü oluyorum

Bende aynı durumdayım ağlıyorum artık ne olur biraz tatlı yiyip diye yemiyorum ama seker yine fırlıyor öyle olunca modumda kalmıyor cok kötü oluyorum
Ben doktoruma sordum hicmi yemicem hocam dedim endokrinoloğa gidiyom oda dedi ki bi sure sonra yersin dedi duzelicek dedi simdi basindayiz 2 haftadir takip ediyoz. Belki seninde zamanla duzelir

Ağlama canım asıl kontrol etmezsen ve tedavı olmazsan kork..Tedavını ol kontrol altında tut hıcbısı olmaz Allah'ın izniyle..

Bende de çıktı..Kontrol altına alamadık dedim ne gerekiyorsa yapalım o kafadaydım..

Sabah-öğle-akşam yemeklerini düzenli yemeye başla..Hayatını düzene sok..

Evdekilerden ayrı menü oluştur kendine..

Mesela bulgur pilavı,kısır yediğim zaman şekerim çıkmıyordu..Meyve vs.tadımlık yedim..Çikolata,baklava,poça bunları asla yemedim..Fırına balık at mesela hafif zeytiyağ gezdir sadece onu ye normal porsiyon ve yanında yesıllık..

Buna rağmen sabah-öğle-akşam 10'luk dozlar vurdum..Bi de gece yatmadan önce 20'lik vuruldum..

Her öğünden önce ve ağzıma attığım ilk lokmadan 1 saat sonra şekerimi ölçtüm liste yaptım..Gittiğim doktorlarıma,diyetisyenimede hep listemle gittim hem işleri kolaylaştı hem bu şekilde dengede tuttuk..

Bebek büyüdükçe daha da şeker çıkabiliyor bunun herşeyi yapmanlada alakası yokmuş hormonlarımızı etkiliyormuş...

37 küsürlarda sezeryanla doğdu bebeğim daha fazla insüline maruz kalmasın dedi doktor..Çok şükür herşey çok güzel gitti..Seninde öyle olacak buna inan..

Sağlıkla gelsin bebeğiniz:KK200:

Ben doktoruma sordum hicmi yemicem hocam dedim endokrinoloğa gidiyom oda dedi ki bi sure sonra yersin dedi duzelicek dedi simdi basindayiz 2 haftadir takip ediyoz. Belki seninde zamanla duzelir
Sen de insulin kullanıyorsun dimi bıkmıyorum bende sekwr hiç yoktu deli gibide tatlı yememe rağmen ikinci hamileligim ilk cocugumdada yoktu beni psikolojik olarak yoruyor ben yemeyi geçtim düzelsin istiyorum çünkü yemiyorum ona rağmen yuksek.olunca insan yoruluyor

Sen de insulin kullanıyorsun dimi bıkmıyorum bende sekwr hiç yoktu deli gibide tatlı yememe rağmen ikinci hamileligim ilk cocugumdada yoktu beni psikolojik olarak yoruyor ben yemeyi geçtim düzelsin istiyorum çünkü yeniyoru
Ağlama canım asıl kontrol etmezsen ve tedavı olmazsan kork..Tedavını ol kontrol altında tut hıcbısı olmaz Allah'ın izniyle..

Bende de çıktı..Kontrol altına alamadık dedim ne gerekiyorsa yapalım o kafadaydım..

Sabah-öğle-akşam yemeklerini düzenli yemeye başla..Hayatını düzene sok..

Evdekilerden ayrı menü oluştur kendine..

Mesela bulgur pilavı,kısır yediğim zaman şekerim çıkmıyordu..Meyve vs.tadımlık yedim..Çikolata,baklava,poça bunları asla yemedim..Fırına balık at mesela hafif zeytiyağ gezdir sadece onu ye normal porsiyon ve yanında yesıllık..

Buna rağmen sabah-öğle-akşam 10'luk dozlar vurdum..Bi de gece yatmadan önce 20'lik vuruldum..

Her öğünden önce ve ağzıma attığım ilk lokmadan 1 saat sonra şekerimi ölçtüm liste yaptım..Gittiğim doktorlarıma,diyetisyenimede hep listemle gittim hem işleri kolaylaştı hem bu şekilde dengede tuttuk..

Bebek büyüdükçe daha da şeker çıkabiliyor bunun herşeyi yapmanlada alakası yokmuş hormonlarımızı etkiliyormuş...

37 küsürlarda sezeryanla doğdu bebeğim daha fazla insüline maruz kalmasın dedi doktor..Çok şükür herşey çok güzel gitti..Seninde öyle olacak buna inan..

Sağlıkla gelsin bebeğiniz:KK200:
Ay çok teşekkür ediyorum böyle yalnız olmadığımı bilmek banada kisir mercimek köftesi bulgur pilavı asla dokunmuyor et tavuk balikda öyle çözmeye çalışıyorum benim acliklar yuksek tokluklar iyi de benim vücudum gebelikle savasiyornus doktorlar öyle diyor zaten en basindada savaştı çok hamile kalman çok çok zor dediler bana mucize oldu Rabbime çok dua ettim şimdi korkumdan bundan bende yaşadım o mutluluğu insallah sizin geçti mi sonradan seker normale döndünüz mü bebeğini Allah size bağışlasın

Sen de insulin kullanıyorsun dimi bıkmıyorum bende sekwr hiç yoktu deli gibide tatlı yememe rağmen ikinci hamileligim ilk cocugumdada yoktu beni psikolojik olarak yoruyor ben yemeyi geçtim düzelsin istiyorum çünkü yemiyorum ona rağmen yuksek.olunca insan yoruluyor
Canim ben insulin kullaninca sekerim 75lere dusuyo . Diyorum ya ben yiyen icen biri degilim seker yuklemesinde sanirim o sekerden dolayi yuksek çıktı o kadar. Bide ben cok hareketsizdim. Doktorumla iletisim halindeyiz surekli dozunu ayarlamaya calisiyo aksam yemeklerinde yapma kahvaltida yap dedi bide gece yap dedi insulini cunku sabah aclik yuksek benim. 110 120 oynuyo. . Mesela gece 3te olcuyorum 90 cikiyo ama sabah uyaninca ayni açlıkla olcuyorum 120 cikmis oluyo doktor hormondan dolayi oyle oluyo dedi . Sende hic ole oluyomu gecede olctunmu hic ? Sabah ac karna tiroid ilaci iciyorum acaba ondanmi oyle yukseliyo ki

Öncelikle ağlama ve çok stres yapma. Şekerde stres çokça unutulan bir faktör.
Ben de 8 birimlik insülin vuruyorum her gün. Bu zamana kadar açlık da tokluk da (çok aşırı abartmazsam) gayet güzel çıkıyordu. Birkaç gündür açlık 90a varıyor. Bundan önce de her şeyi kisitladigim bir diyet yapmıyordum, doktorum hiçbir şeyi yasaklamadi çünkü benim de 9. Haftalikken çıktı yani hamileligi o kadar uzun bir süre yasaklarla dolu bir beslenme şekliyle geçirmek imkansiz, öyle bir şey yok yani. Bulunduktan sonraki ilk haftalarda hele yemekle saçma sapan bir ilişkim olmaya başlamıştı, sürekli bunu yemeye iznim var mı diye düşünmek çok yıpratıcı. Sonra kendi kendime deneyerek şekerimi nelerin yükselttiğini buldum. Hiç makarna ağzıma sürmem mesela, pirinç yiyorum, börek tarzı şeyler yiyemiyorum ama komik bir şekilde kek, bisküvi ya da çikolata yiyebiliyorum tabi bir oturuşta bütün bir paketi köklemiyorum. Mesela beyaz ekmek de imkansiz yemem. Yani vücudunuzun besinleri ne şekilde çalıştırdığı da önemli. Biraz stres olmadan ve yoksunluk psikolojisine girmeden vücudunu tanımaya çalış. Ve tabi doktorunuza degerlerini söyle, insulinin dozunu bir tik arttırabilir gibi geldi bana bu açlık değerine göre, bilemiyorum tabi bi sor.
Benim en son kontrole göre şekerden dolayı bebekte hiçbir sorun çıkmadı. Zamanına göre büyüyor ve kilosu da çok değil. Sadece kontrollü kal ve stres yapma 💙

Canim ben insulin kullaninca sekerim 75lere dusuyo . Diyorum ya ben yiyen icen biri degilim seker yuklemesinde sanirim o sekerden dolayi yuksek çıktı o kadar. Bide ben cok hareketsizdim. Doktorumla iletisim halindeyiz surekli dozunu ayarlamaya calisiyo aksam yemeklerinde yapma kahvaltida yap dedi bide gece yap dedi insulini cunku sabah aclik yuksek benim. 110 120 oynuyo. . Mesela gece 3te olcuyorum 90 cikiyo ama sabah uyaninca ayni açlıkla olcuyorum 120 cikmis oluyo doktor hormondan dolayi oyle oluyo dedi . Sende hic ole oluyomu gecede olctunmu hic ? Sabah ac karna tiroid ilaci iciyorum acaba ondanmi oyle yukseliyo ki
Bende tiroit içiyorum hamilelik bütün dengeleri altüst ediyor dimi ben gece olctugimde 100 105 oluyor sabah düşüyordu ne güzel keşke bende öyle iştahsız olsam ben yemeyi çok seviyorum sorun bu ama güzel düzenleme yapmış doktor benimki özelde bir muanesi 3 bin ama zerre tatmin olmuyorum başkada bulamıyorum benim sabah en düşük aclik oglen ve akşam acliklari yuksek sabahda sorun yok ama sebep sanırım gece insulini vurunmam

Bana sabaha kadar insulinin dayanması lazım diyerek gece yatmadan önce vurmami söylemişlerdi. Ben gece uyumadan önce vuruyorum. Bu sekilde en fazla 95i gördüm açlik. Belki siz de öyle yapmalisinizdir.

X