Geleneğe dik durmak bu kadar mı zor?

Bu arada biz batılıyız..Batılı olmamıza ragmen babam hep kız ele gidecek, biz kalacağız derdi erkek kardeşime. Kendi hakkını Abisine devreden kardeşimin eşi, anneme düşen mirastan kendine ev aldırmayı düşünüyor. Ki anneme 2 ev falan kalacak. Kendine kalan miras hakkı daha fazla

Marmaranin M dedigi yerdeyim,belki tam şu gun degil,ama vardi torarikar vardi.
Belki hala da vardir garanti veremem,hatta tanidigimiz 2 kadin her gordugumuzde hamileydi,kutsal pipiye kavusmak icin...
İyi de Marmara gibi bölgeler çok göç alıyor. Oralardaki çoğu insan aslen oralı değil ki. Suriyelisi, Arabı, Farslısı, her türden insan dolu. Yani bu bir kıstas değil. Ben asıl yerlilerinden bahsettim.

Bence dogunun adi cikmis. Karadenizde de var bunlar
Hatta benim babanemin annesi ölmus , babanem bebekmis. Babanemin teyzesini vermisler .madem o öldu al bu var diye.o da kacmis baska adamla. Mesela ben karadenizliyim ve o taraftan biri ile evliyim benim evim var . Esimin erkek kardesinin de olcak evlenince. Ama kiza vermiyorlar gerci ustumuze tapu verdikleri yok da. Ben de sizin gibi bi ara bu konuya degincek oldum, ne zannettiler bilmiyorum bi daha bu muhabbetlere girmediler. Sanki gozum varmis daha mo cok arastiriyorum sandilar naptilarsa. Valla ben kendime bakarim. Kendimle ornek olurum. Alan razi veren raziysa kimseyi uyandirmam. Keza uyanmak isteyen muhabbette fikrimi alinca da uyanir.oyle bunaldim ki herkes ne hali varsa gorsun.

Mesela nerde yok ? Denizlidenim ve babam benim dogumumda üzülmüş. Evlatlık verelim demis. Çoğu yerde de duydum. Az ya da çok var... malesef bi Avrupa değiliz henuz
Denizliliyim. Hem anne hem baba tarafım yani tüm sülalem Denizlili üstelik. Ben dahil bolca kız çocuğu/kadın aile ferdimiz var. İple çekildi doğumumuz hepimizin, el bebek gül bebek büyütüldük. Mirasta da kanun ne derse o. Eşitlik hakim. Aksine şahit olmadım. 2 kuşak öncem de dahil.
Lütfen il ya da bölge genellemesi yapmayalım. Bu tarz kız çocuklarına karşı olan yanlış zihniyetlerin, kişilere özgü olduğunu kabul edelim. Ve biz kadınlar, yetistireceğimiz düzgün düşüncelere sahip evlatlarımızla, böyle yanlış zihniyetler olmasının önüne geçelim. Kadın ve erkeğin her koşulda, her yerde eşit olduğu günlerde yaşamak dileğiyle. :)

Son düzenleme:
Esimle farklı kulturlerdeniz ben bati o doğu diyeyim. Ben biraz kadın hakları eşitlik vs konularında kafayı bozmuş biriyim. Cok derinden üzüyor bu konular beni.
Esimin çevresi hatta o coğrafyada gördüğüm üzüldüğüm şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum. Bir insanın doğumdan ölüme kadar olan tüm evrelerinde.
1. Kızı olduğuna üzülme (Bircok yorede az ya da çok var malesef)
2. Eğitim olanakları maddiyat elveriyorsa fırsat eşitliği sunuluyor fakat sosyal şeyler mesela bi araba kullanmayı öğretmek vb sosyal olanaklarda kadınlar için gerek yok gözüyle bakılıyor
3. Evlenirken kızına çeyiz ya da eşya vb alınmıyor hazırlanmıyor çeyiz parası adı altında erkek tarafından para isteyip de yani başlık parası kızının çeyizi düzülüyor. Eskiden cebe cukka edilirmis simdi en azından çeyiz alınıyor. Yani kız düğününde masraf 0. Kızları için ceplerinden 5 kuruş harcamak mı istenmiyor bilmiyorum ☹ Hatta çeyiz parası alınmayan gelinlere bedavaya geldi gözüyle bakılıyor laf ile söyleniyor benim gibi. Hatta düğünde kız tarafı bi çeyrek bile takmıyor takıyorsa da nadir.
4. Yaşlanınca kız erkek ayırt etmeden yaşlı anne babaya bakma yükümlülüğü var fakat mesele miras olunca kadına hiç verilmezken tüm miras erkekler arasında paylaştırılıyor. Yanlis duymadınız islamdaki pay olan 1/2 bile verilmiyor. En üzen de bu sanırım.
4. En kötüsü ve beni üzen ise özellikle eltilerim ve gorumcelerimi bu konuda bilinclendirmeye haklarını aramaya teşvik ettigimde bu durumu savunmaları oluyor. Özellikle miras ve çeyiz için "ben evlat degil miyim niye en ufak yardim yok hak vermiyorsunuz" çıkışı yapmalarını önerdiğim zaman reddedilmekten dislanmaktan cok korkuyorlar.
Esimle kayinbaba öldüğünde eşit paylaşım yapılması için ısrar edeceğiz fakat mümkün olacağını zannetmiyorum büyük abiler asla yanasmaz.
Gorumcem için çeyizine birkaç yardım ve düğününde taki düşünüyoruz. Hiç sevmem kendisini ama örnek olsun istiyorum. En acısı da bu eşit olmayan gelenekleri surdurenler de öğretmen doktor vb insanlar.
Saçma ve üzücü geleneklere dik durmak bu kadar mı zor 😔 yoksa onlar bile bu kadar takmazken benim üzülmem anormal mi 😔 of yoruldum hassas bir kalbe sahip olmaktan adalet duygumdan yoruldum.
(Lütfen irksal tartışma istemiyorum çözümünüz varsa yazın yoksa gölge etmeyin)
Ah anam canm anam diyorum. İyiki annem doğru düşünüyor da böyle şeylerle uğraşmıyorum. Bunun doguyla batıyla alakası yok malesef annemin kendi zamanında da dayım hak verilmesin diye uğraşmış annem bütün haklarını aldı smdi erkek kardeşim ve benm içinde aynısını düşünüyor benim hakkımın bir kısmıyla kardeşime ev alınsın evi yok dedim calissinda alsın dedi herkes kendi hakkını korusun herkesin evladı var dedi keşke herkes böyle eşit olsa para pul için değil her konuda eşit olabilse düğünüme nisanima ne gerekiyorsa yapıldı abuk subuk kapı parası sandık parası adı altında haracta istemedi kimseden adet ne ki ya insan uydurması iste

Yani şöyle yanlış anlarlar sizin bunu soyledin iz zaman ailelerine bu konuyu açmaları lazım ve açtıkları zaman erkek kardeşler baba karşı gelir her daim yani ben hep oyle gordum
Sizi onların arasına sorun sokmaya çalışıyo gibi görebilirler
Bizim orda miras erkeğindir
Kız evlendirilir düğünü evi herşeyi damat yapar çeyiz de başlık parası ile alınır
Kızın annesi süt parası da alır ama konu miras olunca kıza bişey vermezler malesef
Iste,yanlis degil tam anlamiyla dogru anlarlar,anlamada sorun yok.
Ama bu dogru islerine gelmez,cunki dogru anlar ve geregini yaparlarsa pasta eksilecektir.
Oh ne ala,kiz evlenene kadar ayaklarina hizmetkar olsun,ceyiz parasi damat adayindan alinsin,anne verdigi sutun bile parasini soke soke alsin :olamaz:
Bu parayi bana teklif etseler hakaret sayarim,kizina sut verdin al parasini neyse,daha da karisamazsin bilmis ol demektir bu.
Iyiymis,cocuk sahibi olurken verdigin caba,pardon aldigin zevk yanina kar kalsin,tam nefretlik...

Son düzenleme:
Iste,yanlis degil tam anlamiyla dogru anlarlar,anlamada sorun yok.
Ama bu dogru islerine gelmez,cunki dogru anlar ve geregini yaparlarsa pasta eksilecektir.
Oh ne ala,kiz evlenene kadar aayaklarina hizmetkar olsun,ceyiz parasi damat adayindan alinsin,anne verdigi sutun bile parasini soke soke alsin :olamaz:
Bu parayi bana teklif etseler hakaret sayarim,kizina sut verdin al parasini neyse,daha da karisamazsin bilmis ol demektir bu.
Iyiymis,cocuk sahibi olurken verdigin caba,pardon aldigin zevk yanina kar kalsin,tam nefretlik...
Malwswf işte kültür yetiş e tarzı oyle bana da ters ama işte

Malwswf işte kültür yetiş e tarzı oyle bana da ters ama işte
Ben sizi anliyorum,sozum isine geldigi icin surdurenlere.
Size bana ters ama suruyor,neden?
Benim cocuklarim surdurmeyecek,buna izin vermem,esimin aile kulturu de buna uygun.
Ama iki tarafta ayni zihniyetteyse nasil kalkar bilmiyorum...

Benim erkek kardeşimim eşi dogumlu ve 7 kardeşler. Babasının durumu çok iyi. 7 kardeşler.6 kız 1 erkek. Konusu açıldığında dedi ki evler araba tarlalarını hepsi abimin, biz hiç hak almayacağız. Helal olsun abime diyor. Bende bunu anlamıyorum. Tüm kardeşler kirada ve tek maaşa anca geçiniyorlar.Abileri aşırı sorumsuz. O kadar malı tabiki abisi yapmadı. Anlamadıgım şu; ne kadar abimde olsa senin yeni bir ailen, çocugun var. Miras haktır. Kendi hakkını degil, evladının gelecegini düşünmen lazım. Ama onlar seve seve mutlu şekilde çoluk çocugunun hakkını abisine devrediyor.
Nasrettin hocanin dusmesem.de inecektim fikrasi gibi.
Hicbir sekilde alamayacaklarini biliyorlar.
Akil ve ruh sagligi icin kabulleniyorlar bence.
Yoksa kim istemez rahat cocuk buyutmeyi,az bucuk duze cikmayi..

4 kiz kardeşiz annende babamda doğulu ama oralari görmemişler yaşamamışlar. En kucuk kiz kardesim dogunca babam hastaneyi telefonla aradi dogum gerceklesti mi diye (bundan 30 sene once ssk hastanesi erkek almıyorlar) dedi ki gözümüz aydin annen kurtulmus bebekte oda cok iyi baba cinsiyeti ne dedim kiz mi erkek mi sormadım ki dedi kurtulmuslar ya gidince ogreniriz dedi 😀. Nur icinde yatsin

4 kiz kardeşiz annende babamda doğulu ama oralari görmemişler yaşamamışlar. En kucuk kiz kardesim dogunca babam hastaneyi telefonla aradi dogum gerceklesti mi diye (bundan 30 sene once ssk hastanesi erkek almıyorlar) dedi ki gözümüz aydin annen kurtulmus bebekte oda cok iyi baba cinsiyeti ne dedim kiz mi erkek mi sormadım ki dedi kurtulmuslar ya gidince ogreniriz dedi 😀. Nur icinde yatsin
Amin.
Bazen gormeseler de gen mi cekiyor kan mi,babam da karadenizin K sini gormedi uzun yillar.
Buyukbabasi yerlesmis batiya.
Ama ne kadar benzemese bazen en damar yerden ayni davranisi gosteriyor,en temel ozellikleri sergiliyor ornegin..

Amin.
Bazen gormeseler de gen mi cekiyor kan mi,babam da karadenizin K sini gormedi uzun yillar.
Buyukbabasi yerlesmis batiya.
Ama ne kadar benzemese bazen en damar yerden ayni davranisi gosteriyor,en temel ozellikleri sergiliyor ornegin..
Toprak cekiyor bence. Babamlar 5 erkek kardes dedem ben doğunca mahalleye yemek dagitmis kurban kesmis kiz torunum oldu diye zihniyet farkli birsey anneme 4. Ye hamileyken mesala kizim canina acimiyor musun demişti.

2 oğlum var herkes olsun gelinlerin iyi cikar belki deyip goya beni teselli ediyorlar. Evladin kizi erkegi olur mu allah bana hediye yolluyor ben bide ay kiz mi ay erkek mi diyeceğim. Ondan gelene razi olmak lazim ama insanlarimiz degisik bunu yapanda kadınlar.

Ben sizi anliyorum,sozum isine geldigi icin surdurenlere.
Size bana ters ama suruyor,neden?
Benim cocuklarim surdurmeyecek,buna izin vermem,esimin aile kulturu de buna uygun.
Ama iki tarafta ayni zihniyetteyse nasil kalkar bilmiyorum...
Ben anneme hep derim alma süt parası falan
Annemde alırım sana verilen der almasa değerin olmaz der
Saçma gelir bana yani
Siz çocuklarınızı oyle yapmayın tabiki bende yapmamak için elimdrn geleni yapcam
Allah yardımcınız olsun

Nasrettin hocanin dusmesem.de inecektim fikrasi gibi.
Hicbir sekilde alamayacaklarini biliyorlar.
Akil ve ruh sagligi icin kabulleniyorlar bence.
Yoksa kim istemez rahat cocuk buyutmeyi,az bucuk duze cikmayi..
Şimdi 6tane kız kardeş. Birisi dese ben hakkımı istiyorum. Digerleri tepki gösterecek. Bende bundan korkuyorlar

Benim erkek kardeşimim eşi dogumlu ve 7 kardeşler. Babasının durumu çok iyi. 7 kardeşler.6 kız 1 erkek. Konusu açıldığında dedi ki evler araba tarlalarını hepsi abimin, biz hiç hak almayacağız. Helal olsun abime diyor. Bende bunu anlamıyorum. Tüm kardeşler kirada ve tek maaşa anca geçiniyorlar.Abileri aşırı sorumsuz. O kadar malı tabiki abisi yapmadı. Anlamadıgım şu; ne kadar abimde olsa senin yeni bir ailen, çocugun var. Miras haktır. Kendi hakkını degil, evladının gelecegini düşünmen lazım. Ama onlar seve seve mutlu şekilde çoluk çocugunun hakkını abisine devrediyor.
Bu hikâyeler geçmişte kaldı veya yumuşadı diye ifade edeyim. Kızlara daha az verimli yerler veriliyor: Antalya'da verimsiz susuz sahil arazileri kızlara, tarım yapılan araziler erkeklere verilirmiş, o kızlar ailesşnden kalan araziler ile zengin oldular ama abiler halen çiftçi. Bu olay bile azaldı, o kızların eşleri böyle bir durumda kuruş bırakmıyorlar. Asıl sorun dışarıda kalana oluyor, gözden uzak olan gönülden de uzak kalıyor.

Bu hikâyeler geçmişte kaldı veya yumuşadı diye ifade edeyim. Kızlara daha az verimli yerler veriliyor: Antalya'da verimsiz susuz sahil arazileri kızlara, tarım yapılan araziler erkeklere verilirmiş, o kızlar ailesşnden kalan araziler ile zengin oldular ama abiler halen çiftçi. Bu olay bile azaldı, o kızların eşleri böyle bir durumda kuruş bırakmıyorlar. Asıl sorun dışarıda kalana oluyor, gözden uzak olan gönülden de uzak kalıyor.
Hepsi canciger kardeşlerin. Abilerine ölüyorlar. Sanmıyorum hak isteyeceklerini. Zaten lafı geçmişti, hepsi abimin dedi

X