Premature Bebekler gelin premature bebeklerimiz hakkın konuşalım gelişimlerimizi birlikte takip edelim

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
biz gelişim nöroloğuyla temasa geçmedik,sanırım doktorumuz gerekli görmüyor...çocuk doktorumuz bir neonotolog yani yeni doğan alanında üstuzmanlığa sahip...geçen ayki kontrolümüzde şu an için bir problem olmadığını söyledi...bakalım artık önümüzdeki ay nasıl görecek bizim ufaklıkları...senin bir oğlun var sanırım ...ne zaman emekledi ve yürüdü canım??

doktoronuzun adı neydi canım belki tanıyorumdur.benim oğlumsenin ikizlerden bayağı küçük doğdu canım efecik herşeyi bir anda yaptı.bizim sorunlarımızda seberal plasi vardı .bir süre fizik tedavi gördük.parmak ucunda yürüyecek dediler ama çok uğraştım.maşallah öyle bir şey olmadı.bizimde doktoromuz efenin çabuk yürümeye başladığını söylüyor.merak etme canım efede hiç beklemediğim anlarda emeklemeye başladı ve yürüdü.gelişi gibi yürümeside bize süpriz oldu.ama yapacağın yere örtü serip yüzü koyun bırakacaksın asla koltukta oturur pozisyonda bırakmayacaksın.yerde yüzü koyun bıraktığında kaslarının geliştiğini ve kuvvetlendiğini söylerdi fizik tedavi doktorumuz bilgin olsun canımŞeniz

evt canım ben de sürekli yere halının üstüne temiz bir örtü serip bebeklerimi bırakıyorum,orda oynuyorlar ve hareket ediyorlar...şimdi ufaklık da sürünerek emeklemeye başladı 1-2 gündür...bugün daha da iyi...bir anda gelişiveriyormuş bazı şeyler demekki...

slm arkadaslar bu bolume hıc gırmemıstım bugune kadar ınsan basına gelınce anlıyor
ablam 26 haftalık ucuzlerını dunyaya getırdı 15 kasımda bırını kaybettık malesef
sımdı ıkısı kuvezdeler beklemekten baska bırsey gelmıyor elımızden cok zor ve agır bır durum
hepımızın bebeklerıne rabbım yasama dırencı saglık versın

slm arkadaslar bu bolume hıc gırmemıstım bugune kadar ınsan basına gelınce anlıyor
ablam 26 haftalık ucuzlerını dunyaya getırdı 15 kasımda bırını kaybettık malesef
sımdı ıkısı kuvezdeler beklemekten baska bırsey gelmıyor elımızden cok zor ve agır bır durum
hepımızın bebeklerıne rabbım yasama dırencı saglık versın

amin canım
sizinde başınız sağ olsun senağlama
allah diğer ikisini size
bağışlasın umarım güzel
haberleri bizlerle paylaşırsın
tekara geçmiş olsun canım

oglum kilo almiss allaha sukur , ama hasta bronsit olmus ins gecer en kisa zamanda

oglum kilo almiss allaha sukur , ama hasta bronsit olmus ins gecer en kisa zamanda

çok geçmiş olsun canım
malesef küçük olunca çabuk hastalanıyorlar.
kilo almasına çok sevindim
inşallah hastalığınıda çabucak atlatır canım

arkadaşlar merhaba ben de bebeğimi 35 haftalık iken doğurdum.bir hafta solunum problemi nedeniyle küvezde kaldık. şu an kırkına yaklaştı. benim sormak istediğim şu. bebeğim uykudan uyanırken ya da uyumak üzereyken çok hızlı nefes alıyor atak şeklinde. sizin bebeklerinizde de böyle bir şey oldu mu. çok telaşlandım acaba solunumda bir şey mi var diye. cevap verirseniz sevinirim.

arkadaşlar merhaba ben de bebeğimi 35 haftalık iken doğurdum.bir hafta solunum problemi nedeniyle küvezde kaldık. şu an kırkına yaklaştı. benim sormak istediğim şu. bebeğim uykudan uyanırken ya da uyumak üzereyken çok hızlı nefes alıyor atak şeklinde. sizin bebeklerinizde de böyle bir şey oldu mu. çok telaşlandım acaba solunumda bir şey mi var diye. cevap verirseniz sevinirim.

Canım zaten solunumla alakalı küvezde de kalmışsınız ve doğuştan bununla alakalı sıkıntı yaşıyor bebek.Bir süre bu devam ediyor nefes alışı kesik kesik hızlı şekilde oluyor.Benim ikizlerimden küçük olanı 1,5 yaşını geçmiş olmasına rağmen yine kesik kesik nefes alıyor.ama düzelecekmiş doktorların dediğine göre.Ciğerin gelişmesine bağlı tabi.

Canım zaten solunumla alakalı küvezde de kalmışsınız ve doğuştan bununla alakalı sıkıntı yaşıyor bebek.Bir süre bu devam ediyor nefes alışı kesik kesik hızlı şekilde oluyor.Benim ikizlerimden küçük olanı 1,5 yaşını geçmiş olmasına rağmen yine kesik kesik nefes alıyor.ama düzelecekmiş doktorların dediğine göre.Ciğerin gelişmesine bağlı tabi.

teşekkür ederim canım insan telaşlanıyor işte.. umarım düzelirler.

selamlar bende 33+2 de doğumn yaptım bebişin biri solunum cihazına bağlıydı 15 gün kaldık hastanede şimdi iyi ama benimkinde de hızlı nefes alma var çoğu zaman kakasını yaparken gazçıkarırken ağlarken kıpkırmızı oluyor.. sabahta burnu tıkanmış zor nefes alıyordu burnunun içini temizleyince düzeldi.. gece o uyurken bile birde nefes alıyormu diye kontrole kalkıyorum..inşallah geçici bir durumdur...Allah hepimizin bebişlerine sağlık afiyet versin..

arkadaşlar benim bebeğimde 34 haftalık doğdu nazlımelek sorunların aynısı bendede var cok korkuyorum

arkadaşlar benim bebeğimde 34 haftalık doğdu nazlımelek sorunların aynısı bendede var cok korkuyorum

canım korkacak birşey yok
güçlü olmak zorundasın malesef
bak benim bebişim 780 gramdı.
şimdi 4.5 yaşına geldi.

canım bende çok korkuyordum ama bu bölümü okumaya başlayınca ve arkadaşların bebişleri atlatmışlar bu sorunu biraz daha rahatladım..

efsunefe canım saolasın içim rahatlıyor böyle okuyunca..inşallah bizimkilerde sağlıcakla büyürler..

selamlar bende 33+2 de doğumn yaptım bebişin biri solunum cihazına bağlıydı 15 gün kaldık hastanede şimdi iyi ama benimkinde de hızlı nefes alma var çoğu zaman kakasını yaparken gazçıkarırken ağlarken kıpkırmızı oluyor.. sabahta burnu tıkanmış zor nefes alıyordu burnunun içini temizleyince düzeldi.. gece o uyurken bile birde nefes alıyormu diye kontrole kalkıyorum..inşallah geçici bir durumdur...Allah hepimizin bebişlerine sağlık afiyet versin..

nazlı melekcim merhaba ayın 10u dimi ekimin.aynuı gün doğum yaptık senle .18 gün küvezde kaldı bebem .yavrum şimdi ynımda Allah sağlık afiyet versin hepsine .zor prematüre bakımı endişede cabası ama yinede değer çok şükür.

nazlı melekcim merhaba ayın 10u dimi ekimin.aynuı gün doğum yaptık senle .18 gün küvezde kaldı bebem .yavrum şimdi ynımda Allah sağlık afiyet versin hepsine .zor prematüre bakımı endişede cabası ama yinede değer çok şükür.

canım merhaba evet ekimin 10unda doğum yaptım..:)) ne güzel aynı günde doğmuş bebişler..
evet gerçekten minik oldukları için zor artı birde bebim ikizler 2 kat zor oluyor ama gerçekten değer herşeye..
bu rada dün göz muayenemiz vardı iyi çıktık şükür ama çok ağladı bebişler.. birde işitme testi var ama yaptırırp yaptırmamak arasında kararsızım.. çünki kuvözden çıkıp hastanede 4 gün benim yanıma verdiler o zaman kulak muayeneleri küçük bir aletle yapıldı ikiside normal çıktı.. şimdiki test daha detaylıyış ama dün dediklerine göre 500 ytl kadar para gidecek çok masraflı geldi bana.. o parayla beişlrtimin bir eksiğini alırım valla..
arkadaşlar sizlerin içinde işitme testi yaptıran varmı? yada sizlerden de istedilermi? her prematüre bebeğe istiyorlarmış..

kızlar kazenin yazısından buldum işitme testi hakkında bilgiyi kopyalıyorum..
İşitme Muayenesi: Doğum ağırlıkları 1500 gr.ın altında olan bütün bebeklerin işitme muayeneleri yaptırılmalıdır. Ayrıca ailede sağırlık öyküsü varsa, bebek menenjit geçirmişse, zor ve uzun sürmüş doğumla doğmuşsa, rahim içi enfeksiyon öyküsü varsa işitme muayenesi kesinlikle yapılmalıdır. İşitme muayenesinin bebek 6 aylık olmadan yapılması önerilmektedir.
şimdilik bizde bu sorunlar yok.. zaten 6 aylık olana kadar diyor yazıda.. gerekirse o zamana kadar yaptırırız bizde ..

canım merhaba evet ekimin 10unda doğum yaptım..:)) ne güzel aynı günde doğmuş bebişler..
evet gerçekten minik oldukları için zor artı birde bebim ikizler 2 kat zor oluyor ama gerçekten değer herşeye..
bu rada dün göz muayenemiz vardı iyi çıktık şükür ama çok ağladı bebişler.. birde işitme testi var ama yaptırırp yaptırmamak arasında kararsızım.. çünki kuvözden çıkıp hastanede 4 gün benim yanıma verdiler o zaman kulak muayeneleri küçük bir aletle yapıldı ikiside normal çıktı.. şimdiki test daha detaylıyış ama dün dediklerine göre 500 ytl kadar para gidecek çok masraflı geldi bana.. o parayla beişlrtimin bir eksiğini alırım valla..
arkadaşlar sizlerin içinde işitme testi yaptıran varmı? yada sizlerden de istedilermi? her prematüre bebeğe istiyorlarmış..

evt cnm bizim epkriz raporumuzda da önerilenler bölümünde rop ve bera testi var bide daha basit olan otookustik emisyon testi var ama dr umuz onu yaptırmayın berayı yaptırın dedi o daha detaylıymış galba 3-4 aylık olmasını bekiyoruz.neden devlet hastanesinde yaptırmıyosun cnm berayı ben öyle düünüyorum .rop muaynesini e göztepe ssk da yaptırdık bayram ertesi tekrar çağırdılar gözde gelişim geriliği varmış inşallah düzelir.berayıda gittiğimde araştırıcam yaptırabiliyosam randevu alıcam.anca 1 ay sonraya randevü veriliyomuşçünkü

canım ben marmara üniv. hastanesinde doğum yaptım rop da orada oldu ama diğeri için randevu almaya gittim dün beni academic hospitala yönlendirdi oradan anestezi raporu alacakmışım 80+ 80 ona ödenecekmiş randevuyu alıncada göz nuayenesi 190+190 işde yuvarlak masraflarıyla 500 ytlyi buluyor ben doğumumda ve kuvözdede para vermedim buna şaşırdım..
ama bebişlerimin sağlığı için gerekirse yine veririm de neden academic hospitala yönlendiriyorlar hocalara gidiyor para çünki.. oysa hastanenin içinde de anastezi var koskoca üniv. hastanesi..
canım bu arada bebişinin gözlerindeki sorunda düzelir en kısa zamanda inşllah..

canım ben marmara üniv. hastanesinde doğum yaptım rop da orada oldu ama diğeri için randevu almaya gittim dün beni academic hospitala yönlendirdi oradan anestezi raporu alacakmışım 80+ 80 ona ödenecekmiş randevuyu alıncada göz nuayenesi 190+190 işde yuvarlak masraflarıyla 500 ytlyi buluyor ben doğumumda ve kuvözdede para vermedim buna şaşırdım..
ama bebişlerimin sağlığı için gerekirse yine veririm de neden academic hospitala yönlendiriyorlar hocalara gidiyor para çünki.. oysa hastanenin içinde de anastezi var koskoca üniv. hastanesi..
canım bu arada bebişinin gözlerindeki sorunda düzelir en kısa zamanda inşllah..

selam kızlar rop muaynesi demişsiniz.
ben ilk rop muaynesini cerrahpaşada yaptırdım.ama oğlum efe elimde kalıyordu .solunumu durdu.kızımrop muaynesinden sonra bir türlü toparlanamadı ve vefat etti.ikinci rop muaynesini çapada yaptırdım.ordada operasyon önerdiler.ama efeyi 700 grmken büyüten dr lar muayneyi tatminkar bulmadı. efenin gözün arkasında kanaması vardı.sonra doktorumuz bizi prof.dr murat karaçorludan randevu almış.çok iyi bir dr muaynane değil sanki uzay üssü ve bize operasyona gerek olmadığını söyledi.ama ara ara gidip rop yaptırdık.ve maşallah hiçbir sorunumuz yok tavsiye ederim.ve paragöz bir dr da değil ayrıca işitme testine gelince efeden istemediler .ondada bir sorunumuz yok bizim sorunumuz biraz yaşıtlarımızdan küçüğüz.o kadar ama çok akıllı ve zeki bir çocuk sakın aklınıza kötü şeyler getirmeyin.

X