Glokom ( Göz tansiyonu )Körlüğe sebep olabilir...

teşekkürler bayanlar.Ben bir glokom hastasıyım.Tesadüfler sonucu en başında tesbit edildiği için şanslıyım.İki yıldan bu yana ilaç kullanıyorum.Ve iki yılın sonunda hiç görme kaybımın olmadığı tesbit edildi..

Bu sebepten dolayı gerçekten erken teşhis çok önemli.Lütfen bir göz doktoruna gidip glokomunuz var mı yok mu teşhis ettirin zor bir şey değil!.......

ben de 2,5 yıldır glokom hastasıyım.ve damla kullanıyorum.
görme alanına bakıp görme kaybı yok diyorlar.
ama mesela siz bi farklılık hissediyo musunuz görmenizde?

ben de 2,5 yıldır glokom hastasıyım.ve damla kullanıyorum.
görme alanına bakıp görme kaybı yok diyorlar.
ama mesela siz bi farklılık hissediyo musunuz görmenizde?

Hayır ben hissetmiyorum.Zaten kimse de hissetmez.Eğer görmede bir bozukluk varsa eğer,bu başka bir problemdir,glokomla karıştırmamak lazım.Gerçekten görme kaybınız yoksa mutlu mesut yaşayıp gidersiniz.Ben öyle yapıyorum.Arada ilaçlarımı değiştiriyor doktorum.Gerekçesi de uzun süre kullanılan ilaçların yan etkilerinin ortaya çıkıyor olması.
Yeni ilacı bir 15 gün takip ediyor.Sorun yoksa devam ettiriyor...
Ayrıca glokomda görme kaybı son safhalara ulaştığında farklılık hissedilir.Oluşmamış bir görme kaybı hiçbir farklılık yaratmaz...

Hayır ben hissetmiyorum.Zaten kimse de hissetmez.Eğer görmede bir bozukluk varsa eğer,bu başka bir problemdir,glokomla karıştırmamak lazım.Gerçekten görme kaybınız yoksa mutlu mesut yaşayıp gidersiniz.Ben öyle yapıyorum.Arada ilaçlarımı değiştiriyor doktorum.Gerekçesi de uzun süre kullanılan ilaçların yan etkilerinin ortaya çıkıyor olması.
Yeni ilacı bir 15 gün takip ediyor.Sorun yoksa devam ettiriyor...
Ayrıca glokomda görme kaybı son safhalara ulaştığında farklılık hissedilir.Oluşmamış bir görme kaybı hiçbir farklılık yaratmaz...

cevabınız için öncelikle teşekkürler.çevremde hiç glokom hastası yok.o yüzden burada hastalığımızla ilgili deneyimlerimizi paylaşmamız çok iyi olur.
bildiklerimizi birbirimize anlatalım inş.
siz açık açılı glokom hastasımısınız?
günde kaç tane damla kullanıyosunuz?
ben bir tane kullanıyorum.hiç okudunuz mu bilmiyorum bu damlaların prospektüslerinde yani kağıtlarında görmeyi zamanla azaltabileceği yazıyor yan etkilerinde.acaba bu ne kadar gerçek?hiç doktorunuza sordunuz mu?
ama kullanmak mecburiyetinde olduğumuz için kullanıyoruz.
hangi doktora gidiyorsunuz?

merhaba bişey soracaktım miyop ve astgmatım var baş ağrım çok var.acaba glokom baş ağrısı yapıyormu?

glokom baş ve göz ağrısı yapabilir.yine de siz bi doktora danışsanız iyi olur.

bende glokom hastasıyım sabahları özellikle fena baş ağrım oluyor doktor şimdilik ilça kullanma dedi tekrar gidicem ama baya yüksekmiş istanbul anadolu yakasında iyi bir göz doktoru araştırıyorum.
aman ihmal etmeyin arkidişler

cevabınız için öncelikle teşekkürler.çevremde hiç glokom hastası yok.o yüzden burada hastalığımızla ilgili deneyimlerimizi paylaşmamız çok iyi olur.
bildiklerimizi birbirimize anlatalım inş.
siz açık açılı glokom hastasımısınız?
günde kaç tane damla kullanıyosunuz?
ben bir tane kullanıyorum.hiç okudunuz mu bilmiyorum bu damlaların prospektüslerinde yani kağıtlarında görmeyi zamanla azaltabileceği yazıyor yan etkilerinde.acaba bu ne kadar gerçek?hiç doktorunuza sordunuz mu?
ama kullanmak mecburiyetinde olduğumuz için kullanıyoruz.
hangi doktora gidiyorsunuz?

Geç farkettiğim için özür dilerim canım.
Sanırım ben açık açılı glokom hastasıyım.Sanırım diyorum çünkü okuduğum kadarı ile öyle,doktora sormadım.Çünkü buna gerek duymadım.Sonuçta tedavi şekli değişmiyor.
Günde bir kez gece yatmadan önce bir damla kullanıyorum.
Yan etkilerine gelince bir süre sonra değiştiriyor ilacı doktor.O yüzden sanmıyorum yan etkisinin ortaya çıkabileceğini.Hem olsa bile gözlüklerim zaten var numarası biraz değişir hepsi o.Kör olmakla mukayase bile edemeyeceğim bir durum sonuçta.Yan etkisi ne olursa olsun ben ilaçlarımı kullanmaya devam edeceğim..Doktora gelince..
Ben devlet hastanesine gidiyorum.Gebze fatih devlet hastanesi.Gittiğim doktor da glokom uzmanı zaten.Eğer istersen ismini özel mesajla yollayabilirim.Sevgiler..

arkadaslar merhaba
nacınazen bırkaç sey soylemek ıstiyorum sızlere
tıbbı sekreterım ve sayısız goz tansıynu hastası tanıdım
bıraz olsun faydam olurda ne mutlu bana
göz tansıyonu 40-50 lere cıkmadıktan sonra bır belırtı vermez
sınsı bır hastalıklıktır
rutın kontroller harıcınde anlasılması mumkun degıldır
kısa vadede degıl uzun vadede tedavı edılmezse korlukle sonuclanabılır
yeme ısme gıbı durumlarla alakası yoktur
tek basına göz tansıyonunu rakamsal degerı bır anlam ıfade etmez 25 lerı gecmedıgı takdırde
göz tansıyonu hastası rutın olarak görme alanı yaptırmalıdır
ayrıca göz tansıyonunda gözun arkasındakı cukurlaşma oranı yanı c/d önemlidir

Arkadaşım bunun ne olduğunu anlamadım.Doktor benden böyle birşey istemedi.Bu görme alanınla mı alakalı?Hangi aşamada bu istenir bir glokom hastasından?
Biraz açıklarsanız memnun olurum..

Arkadaşım bunun ne olduğunu anlamadım.Doktor benden böyle birşey istemedi.Bu görme alanınla mı alakalı?Hangi aşamada bu istenir bir glokom hastasından?
Biraz açıklarsanız memnun olurum..

canım doktor bunu senden ıstemez zaten
bunu muayene esnasından yapar tespit eder
hanı muaynede doktor sıze durbun gıbı bı aletle bakıyor ya onunla gorur gozunuzun arkasındakı cukurlasmayı

arkadaslar merhaba
nacınazen bırkaç sey soylemek ıstiyorum sızlere
tıbbı sekreterım ve sayısız goz tansıynu hastası tanıdım
bıraz olsun faydam olurda ne mutlu bana
göz tansıyonu 40-50 lere cıkmadıktan sonra bır belırtı vermez
sınsı bır hastalıklıktır
rutın kontroller harıcınde anlasılması mumkun degıldır
kısa vadede degıl uzun vadede tedavı edılmezse korlukle sonuclanabılır
yeme ısme gıbı durumlarla alakası yoktur
tek basına göz tansıyonunu rakamsal degerı bır anlam ıfade etmez 25 lerı gecmedıgı takdırde
göz tansıyonu hastası rutın olarak görme alanı yaptırmalıdır

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.ben de bugün göz doktoruna gittim.kontrol için.
tansiyonlarım 17-18 çıktı.doktor"şimdilik sorun yok.çok düşük değil ama çok ta yüksek değil" dedi.
siz bilirsiniz belki
görme alanı ölçülürken odanın tamamen karanlık olması gerekir mi?
ve ölçülürken sadece ortadaki ışığa mı bakmak gerekir?
başka yöne bakılırsa sonuç yanlış mı çıkar?

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.ben de bugün göz doktoruna gittim.kontrol için.
tansiyonlarım 17-18 çıktı.doktor"şimdilik sorun yok.çok düşük değil ama çok ta yüksek değil" dedi.
siz bilirsiniz belki
görme alanı ölçülürken odanın tamamen karanlık olması gerekir mi?
ve ölçülürken sadece ortadaki ışığa mı bakmak gerekir?
başka yöne bakılırsa sonuç yanlış mı çıkar?

rıca ederım ne demek
eger gozun arkası normalse ve gorme alanında defekt yanı kayıp yoksa normal sınır 22 olarak degerlendırılır
doktorunuz gerek gormus gorme alanına demek kı
evet canım odanın karanlık olması lazım ve seklı gordugunuzde duğmeye basmanız
tam olarak yapamadıgınızı mı dusunuyorsunuz

glokom göz kapağında şişlik ve ağrı yapar mı? ve gözün sadece birinde olurmu?
şimdiden teşekkürler...

rıca ederım ne demek
eger gozun arkası normalse ve gorme alanında defekt yanı kayıp yoksa normal sınır 22 olarak degerlendırılır
doktorunuz gerek gormus gorme alanına demek kı
evet canım odanın karanlık olması lazım ve seklı gordugunuzde duğmeye basmanız
tam olarak yapamadıgınızı mı dusunuyorsunuz

bugünlerde yine görme alanı çektirecem.zaten periyodik olarak yapılması gerekiyomuş.
geçen yıl çektirdiğimde oda tam olarak karanlık değildi.bu sefer başka bi yerde çektiricem.
şekli görünce düğmeye basıyorum ama sürekli olarak o ortadaki ışığa bakmak mı lazım?
onu merak ediyorum.

kizlar tüm sayfalari okuyamadim..pek fazlada göz hastaliklarindan anlamam.. bi kac ay önce göz doktoruna gittim. saglikli oldugunu söylemisti sadece bi damla verdi ne icin verdigini bile unuttum.doktora gitmemin sebebide bir callcenter isi icin göz testi yapilmasi gerekiyordu ve benimki negatif cikti oyüzden gözlükcü doktora gitmemi önermisti.

simdi ise yani bi kac aydir uzaga bakinca böyle bulanik görüyorum..Acaba baska birseydenmi kaynaklaniyor ne bilim yorgunluktan falan yoksa gercekten bi sorunmu var anlayamadim..en yakin zamanda bi göz doktoruna gtmek istiyorum ama insallah bi sorun yoktur gözlük takmak istemiyorum :KK43:( bulanik görmeye baslamam gözlerimin bozulmaya basladiginimi gösteriyor yoksa bu sadece göz kurulugundan da kaynaklanabilirmi ?

Son düzenleme:
bulanık görüyosan bir sorun olabilir.bi göz doktoruna gitmeni öneririm.

ben de bugun doktora gözlerımde üveit var mı dıye gıttım ve normal tansıyonlu glokom cıktı
doktorum muayenede tespıt ettı ve hemen fılm ve görme alanı testi yaptırdı...göz tansiyonum normal olmasına rağmen göz arkasında cukurlasma ve sınırlerde tahrıbat varmış
şimdilik 12 saatte bır damla verdi....ömür boyu taşıyacagım hastalığım mubarek olsun dıyorum sadece....:84:

ben de bugun doktora gözlerımde üveit var mı dıye gıttım ve normal tansıyonlu glokom cıktı
doktorum muayenede tespıt ettı ve hemen fılm ve görme alanı testi yaptırdı...göz tansiyonum normal olmasına rağmen göz arkasında cukurlasma ve sınırlerde tahrıbat varmış
şimdilik 12 saatte bır damla verdi....ömür boyu taşıyacagım hastalığım mubarek olsun dıyorum sadece....:84:

neden 12 saate bir verdi acaba genelde 24 saatte bir veriliyo ama seninkinde farklı bi durum olduğundan mı acaba?

2. doktor da normal tansiyonlu glokom teşhisi koydu bana...
Damlayı hala 12 saatte bir kullanıyorum...pazartesi kontrole gıdıcem...
sıkıntıdan ağzımda yaralar nüksettı...
Artık hasta olduğumu bildiğime mi midir nedir gözlerim daha cok agrıyor sHerkese geçmiş olsun...

X