Görmezden gelemiyorum

Kkedi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2019
1.715
2.048
27
Merhaba herkese. Ben öğretmenim. Burda birçok öğretmenin olduğunu da biliyorum sıkıntımı paylaşmak istiyorum.
Öğrencilerin, ve dahi öğretmenlerin bile parasını ve bilimum başka eşyalarını çalmakla bilinen defalarca kez yakalanan öğrenciye hiçbir yaptırımın olmadığı bir köy okulunda görev yapıyorum. Öğrenciler birbirini öldürse yarın yine okula gelecekler yapılan her kötülük yanlarına kalıyor. Köy okulundayım, ilk/ortaokul birlikte. Zaten derse ilgi hak getire. Kuş kadar yazdığım şeyi bile yazmak istemeyen öğrenciler, gözümüze baka baka küfür edenler, sınıfta uçak uçuranlar ayağını sıraya koyanlar cips yiyenler lolipop yalayanlar derken sinirlerim o kadar geriliyor ki bazen çatlayacak gibi oluyorum. Ama kendime zarar veriyorum bunun da farkındayım. Hamileyim bu dönemden sonra izne ayrılacağım kısmetse bir yıl okul yüzü görmeyeceğim ALLAHA ÇOOK ŞÜKÜR. Çocuklar beni kötü hatırlamasın az zamanımız kaldı birlikte diyorum sakin olayım diyorum gerçekten dayanamıyorum bazen.. illa bir laf edeceğim bir şey görürsem. İlçe merkeze gitsem durum çok daha beter. Burda sınıflarda 15-20 kişi var merkezde 40-50. Ve Suriyeli sayısı burdakinden çok çok fazla, bazı okullar tamamen Suriyeli. Ne yapayım ne edeyim bilmiyorum. Gamsız dertsiz sakin güler yüzlü takmayan bir öğretmen/insan nasıl olunur merak ediyorum. Yalnızca öğretmenlere değil forumdaki herkese soruyorum tabii ki. Görmezden gel kendine yazık demenizi ve güç almayı istiyorum sanırım.

Ya böyle öğrencileri sevgi dolu bı öğretmen çıkar tamamen değiştirir ya aklıma o geldi. Böyle şeyler sadece filmlerde mi olur😅
Çak çak diyen Hint filmi vardı ismini unuttum onu özgürlük yazarları ve benzeri filmleri izleyip kendinize güven toplayabilirsiniz bir ihtimal😂
İzne ayrilana kadar sabredersiniz en azindan

Merhaba herkese. Ben öğretmenim. Burda birçok öğretmenin olduğunu da biliyorum sıkıntımı paylaşmak istiyorum.
Öğrencilerin, ve dahi öğretmenlerin bile parasını ve bilimum başka eşyalarını çalmakla bilinen defalarca kez yakalanan öğrenciye hiçbir yaptırımın olmadığı bir köy okulunda görev yapıyorum. Öğrenciler birbirini öldürse yarın yine okula gelecekler yapılan her kötülük yanlarına kalıyor. Köy okulundayım, ilk/ortaokul birlikte. Zaten derse ilgi hak getire. Kuş kadar yazdığım şeyi bile yazmak istemeyen öğrenciler, gözümüze baka baka küfür edenler, sınıfta uçak uçuranlar ayağını sıraya koyanlar cips yiyenler lolipop yalayanlar derken sinirlerim o kadar geriliyor ki bazen çatlayacak gibi oluyorum. Ama kendime zarar veriyorum bunun da farkındayım. Hamileyim bu dönemden sonra izne ayrılacağım kısmetse bir yıl okul yüzü görmeyeceğim ALLAHA ÇOOK ŞÜKÜR. Çocuklar beni kötü hatırlamasın az zamanımız kaldı birlikte diyorum sakin olayım diyorum gerçekten dayanamıyorum bazen.. illa bir laf edeceğim bir şey görürsem. İlçe merkeze gitsem durum çok daha beter. Burda sınıflarda 15-20 kişi var merkezde 40-50. Ve Suriyeli sayısı burdakinden çok çok fazla, bazı okullar tamamen Suriyeli. Ne yapayım ne edeyim bilmiyorum. Gamsız dertsiz sakin güler yüzlü takmayan bir öğretmen/insan nasıl olunur merak ediyorum. Yalnızca öğretmenlere değil forumdaki herkese soruyorum tabii ki. Görmezden gel kendine yazık demenizi ve güç almayı istiyorum sanırım.

Bu sorunu okul idaresi ve diğer öğretmenlerle birlikte çözeceksiniz. Her ders öncesi yiyecek içecekler toplanacak, ilk 5-10 dakika bunların defter kalem hazırlığını bekleyeceksiniz, bunları beklerken ciddiyeti korumak önemli, tüm okul aynı ciddiyette olursa çocuklarda hizaya gelirler.

Bunun pek köy okuluyla alakası yok, başka yerde de farklı durum yok, ben liselilere ders veriyorum, aynı durum söz konusu, sürekli bir dersi kaynatma çabası söz konusu. Kantine gitmek isteyen, su içmek isteyen, tuvalete gitmek isteyen, tabletten çizgi film izleyen benzer hikayeler her sınıfta var. Bu da normal bunlar çocuk sonuçta. Mum gibi, çiçek gibi sınıflar mümkün değil.

Ya böyle öğrencileri sevgi dolu bı öğretmen çıkar tamamen değiştirir ya aklıma o geldi. Böyle şeyler sadece filmlerde mi olur😅
Çak çak diyen Hint filmi vardı ismini unuttum onu özgürlük yazarları ve benzeri filmleri izleyip kendinize güven toplayabilirsiniz bir ihtimal😂
Evet sadece filmlerde oluyor:KK43:

Hıçkırıktı sanırım. Rani mukherji vardi filmde. Bendeniz hint filmi uzmanıyım 😊

Aileler iletişime kapalı mı ?
Suriyeli öğrencilerin aileleri zaten Türkçe bilmiyor. Diğer ailelerden mafya olan bile var. Maalesef veli ne ki öğrenci ne olsun durumu var biraz. Fakat benim kendi sınıfım yok, birçok sınıfa giriyorum, birçok öğrencinin derdini çekiyorum. Herbirininkiyle görüşmek zor olur. Daha önce veli konuşması tecrübem de hiç yok çağırıp oğlun/kızın şöyle yapıyor böyle yapıyor diye şikayet etsem ters bir tepki alabilirim diye çekiniyorum.

Bu sorunu okul idaresi ve diğer öğretmenlerle birlikte çözeceksiniz. Her ders öncesi yiyecek içecekler toplanacak, ilk 5-10 dakika bunların defter kalem hazırlığını bekleyeceksiniz, bunları beklerken ciddiyeti korumak önemli, tüm okul aynı ciddiyette olursa çocuklarda hizaya gelirler.

Bunun pek köy okuluyla alakası yok, başka yerde de farklı durum yok, ben liselilere ders veriyorum, aynı durum söz konusu, sürekli bir dersi kaynatma çabası söz konusu. Kantine gitmek isteyen, su içmek isteyen, tuvalete gitmek isteyen, tabletten çizgi film izleyen benzer hikayeler her sınıfta var. Bu da normal bunlar çocuk sonuçta. Mum gibi, çiçek gibi sınıflar mümkün değil.
En büyük sıkıntı idarede zaten. Asla ama asla bir yaptırım söz konusu değil. Ama onlar da "bizim de elimiz kolumuz bağlı, ilçe yaptırıma izin vermiyor" diyor, tam bir kısır döngü.

Öyle bir öğretmen olabilmeyi çok çok isterdim gerçekten

Suriyeli öğrencilerin aileleri zaten Türkçe bilmiyor. Diğer ailelerden mafya olan bile var. Maalesef veli ne ki öğrenci ne olsun durumu var biraz. Fakat benim kendi sınıfım yok, birçok sınıfa giriyorum, birçok öğrencinin derdini çekiyorum. Herbirininkiyle görüşmek zor olur. Daha önce veli konuşması tecrübem de hiç yok çağırıp oğlun/kızın şöyle yapıyor böyle yapıyor diye şikayet etsem ters bir tepki alabilirim diye çekiniyorum.
Ben de matematik öğretmeniyim. Çalışmıyorum ama üniversiteden çok arkadaşım var çalışan,sınıf öğretmeni,fen bilimleri vesaire.
Çok konuşuyoruz arkadaşlarla sonuçta nesil yetiştiriyoruz ve ister istemez takılıyoruz bu konulara ve aramızda istişare ediyoruz. Kimi öğrenci sorunlu olsada veli çoğunlukla da anne öğretmene kadar çok yapıcı ve işbirlikçi oluyor. Kimi zaman da baba devreye giriyor durum düzelmiyor ama baba korkusundan çocuk sakinliyor. O sebeple sordum veliler iletişime açık mı diye. Gerçekten öğretmenlik zor meslek

Biz öyleydik ya…

Yani elbette ergenlik bunalımlarım olmuştur da çiçek gibi değil miydik genel anlamda?

Benim ilk atandığım ilçedeki okul da böyleydi. Hatta lise olduğu için daha beter. Sonra darbe girişimi oldu 2016’da. Norm fazlası öğretmenler görevden ihraç edilenlerin yerine gelecek dendi. Ben de tercih yaptım. Şehrin sınavla girilen, en yüksek puanlı anadolu lisesine atandım. Semt de en nezih yerlerden biri. Bu okula gelince anladım ki öncesinde öğretmenlik değil çobanlık yapmışım ya da gardiyanlık skdkkdk. Demem o ki hayat sürprizlerle dolu. Gün doğmadan neler doğar.

Öğretmenlik benim asla yapamayacağım bir meslek ya, okurken o kadar gerildim ki. Ne yapacağınızı bilmiyorum ama bütün öğretmenlere sabır dilemeye geldim
Gerçekten çok zor. Çünkü sistem öğretmenin tüm yetkisini elinden aldı. Suratımıza suratımıza küfretseler hiçbir şey yapma yetkimiz yok. Ceza vermek yok. Uzaklaştırma vermek yok. Ne yapılırsa yapılsın sonuçsuz kalıyor. Disiplinsizlik bu hale getirdi.

Şikayet olarak değil destek istemek için, şu ana kadar hiç veli görüşmesi / toplantısı yapmadınız mı? Sizden daha tecrübeli kişilerden destek alabilirsiniz. Dersleri veya başka alanda başarılı öğrenci gelişinden başlayıp, potansiyelini yapabileceklerini övüp sonrasında bunları bazı olumsuz davranışlarından vs yapamadığını destek olmak istediğinizi ama tek başına yeterli gelemediğinizi evden de destek istediğinize dair görüşün. Çocukların karşısında delik yanlarında olduğunuzu hissettirin

Bence de öğretmenlik bana hiç ama hiç uygun bir meslek değil. Ama bıraksam ne iş yapabilirim hiçbir fikrim de yok.
En büyük sıkıntı idarede zaten. Asla ama asla bir yaptırım söz konusu değil. Ama onlar da "bizim de elimiz kolumuz bağlı, ilçe yaptırıma izin vermiyor" diyor, tam bir kısır döngü.

Yaptırım zaten ne yapabilirler? Böyle adli bir olay yokken, hiçbir şey yapılamaz. Okuldan atılma, uzaklaştırma gibi şeyler ilkokulda çok çok nadir durumlar. Dersin düzenini sağlamak öğretmenin işi, sınıfta dersinde cips yiyorsa öğrenci, o sınıfa ikinci girişinde, abur cuburları vs öğretmen masasına toplayabilirsin. Sınıfı en çok dağıtan öğrenci ile daha çok sohbet edersin, sınıfta bir şey olursa gel sen yap dersin, bu öğrenci senin dersinde sınıfı dağıtmaz.

Buraya yazdıkların her okulda, sınıfta olabilecek şeyler. Sen bunları bir sene staj/uugulama için gittiğün okulda gözlemişsindir.

X