Görümceler...

Merhabalar
Ben yeni anne oldum, 7 günlük bir bebeğim var. Eşimin ailesi ile aynı sokakta oturuyoruz, annesi babası, 2 kız kardeşi ve bir erkek kardeşi.
Benim ailem şehir dışındalar doğum için geldiler babam bugün geri döndü annem hâlâ yanımda..
Benim sorunum şu şekilde;
1 haftadır evde yemekleri annem ve babam yapıyor, temizliği çamaşırı annem yıkıyor, inanmazsınız sofrayı kurup kaldırıp yıkaması boşaltması çay servisi her şey benim ailemdeydi.
Büyük görümcem 2 gün hastanede benimle kaldı. Küçük görümcem 2 gün evde yanımda kalıp bebeğe bakıp gece beni uyuttu.
Ama yanımda kalıp beni uyutup bebekle ilgilenmek dişinda başka bir bardağa tabağa ütüye ellerini sürmediler.

Bugün babam gitti, evde görümceler yoktu, annem de yemek hazırlayayım mı diye sormuştu ben de yok anne sen dınlen ben hazırlarım dedim, ve eşimle birlikte hazır olan yemekleri ısıttık yoğurt salata koyduk annemi çağırdık.
yemek esnasında eşimin suratı sirke satıyor. Bu arada yemeği yaparken de " İş başa düştü " Gibi bir cümle kullandı.
Sonra ben neyin var senin diye sordum bişiy yok dedi. Ama ben hissediyorum yani içten içe var bir şey ama söylemiyor. Sonra ben buna sinirlendim, kendi ailesi kardeşleri burdayken güleryüz benim annemle yalnız kalınca neden suratın ekşiyor? Diye düşünüyorum içimden.

Sonra havada bir gerginlik var, görümceler geldi, salona bebeğin başına geçip oturdular. Bu sırada bebekten hırıltı geldiğini farketmişler , eşim de geldi sen biliyor musun dedi evet dedim bugün burnu tıkandı, sonra biz bir yerden benim suratım düştüğü için gerildik, bana " Benimle tartışmak istemezsin" Falan dedi ben de neye tehdit ediyorsun söyle açık açık falan dedim, neyse ben bir hışımla salona gittim bebeği görümcelerin ortasından aldım, bunlar yüzümden gergin olduğumu anlayıp bir şey mi oldu, ne oldu bir sorun mu var diye sordular, ben de "yok bir şey " Dedim çocuğu emzircem dedim odama geçtim, peşimden geldiler, bir şey olmuş, noldu, noldu noldu daral geldi bana da ben de ters konuştum, sizinle bir alakası yok, eşime sinirlendim diye, hâlâ noldu noldu diyorlar. Ben dr surat yapıyor ordan çıktı kavga dedim en sonunda.

Sonra annem de dedi ki "aman kızım boşver onun huyu öyle sinirleniyor hemen"

Ordan küçük görümce atladı
-amaa siz de huyu öyle falan filan demeyin, arkadan yapılanları görmüyor kimse yaani

falan gibi bir şey dedi. Orda iyice sinirlendim anne sen ne dedin diye sordum tekrar, huyu böyle dedim dedi, " Bu laftan yapılanları görmediğimizi nereden çıkardın?" Dedim. Ben işte bu yüzden konuşmak istemiyorum, dedim. Benim abinizin savunmasını duymaya ihtiyacım yok, onun ağzı var kendi kendini savunabilir, beni de kimse savunmasın onu da savunmasın, ben sinirliyim ve kendimce haklı haksız farketmez kişisel sebeplerim vardır ve bunu dışarıdan biri anlayamaz, ve ben yorum da istemiyorum dedim.

Neymiş eşim benim iş yapmama sinirlenmiş, annem neden uzanmış da ben kalkıp iş yapıyormuşum, olay buymuş yani.
Bu arada bu olaydan önce eşim görümceleri arayıp buraya gelip yemek hazırlayın annesi yorgun demişti ve onlar da biz de yorgunuz gelemeyiz falan demişlerdi,
Ben de dedim eşim sizi aradı, çağırdı yorgunum dediniz siz yoruluyor sunuz da annem yorulamaz mı dedim.

Herkes her şeye yardımcı oluyormuş annemin görevi de mutfakmış onlar benim günlerce uyumama müsade etmişler yardım etmişler annem de yemeği yapacakmış.
Kadın o kadar üzüldü ki resmen gözleri doldu. 20 dk uzandım nereden uzandım neden tartışıyorsunuz ben yapacaktım karı koca mutfakta vakit geçirmek istersiniz belki diye düşündüm dedi.

Ve ben günlerdir herkese teşekkür ediyorum, herkesin neler yaptiğini görüyorum, görmediğimi kim çıkardı bu yorumu neye dayanarak söylüyorsunuz dedim.
Benim en çok sinirimi bozan 22 yaşında evlenmemiş ve çocuğu olmamış biri olarak sürekli bizim tartışmalarımızda bir şekildd her şeyi bilmiş bilmiş konuşması.
Ne olursa olsun sen 22 yaşındasın karşi ndaki kadın 54 ( annem) yaşinda. Bir destur de ya. Nankörlükten bahsediyorsun, sen sadece uyanık kalıp bebeği severken annem o yaşında hizmetçi gibi benim yanımda size de hizmet etti. (3 gün iftara geldiler)
Ve benim salonda onların yanından hışımla bebeği almama takılmamışlar. Neymiş o bebeği öyle alırsam o da noldu diye sorarmış.
Halaları annelerinden daha çok seviyor ya bebeği...
Ben bebeğimi alırken sana mı soracağım?? Senden müsade mi isteyeceğim?
Ve ben lohusayım, sinirli olabilirim gergin olabilirim, her zaman her şeyi alttan alamam değil mi?
Bır bır bır bır olayı anlayıp dinlemeden abisini savunuyorlar, 3 tane kârdeşi, annesi babası var benim ailem normalde il dışında ben tek başıma kaldım. Ben eşimle yaşadığım her tartışmada eşimle aramdaki sorunu çözmeden sana mı anlatacağım, bir de kendimi sana mı açıklayacağım? Bir kişi 6 kişiye savunma mı yapacak? Bırak ya karışma ben gelip senin fikrini sorsam danışsam eyvallah ama sana noluyor??

Uzun oldu biraz ama tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştım.
Ben mi abartıyorum lohusa psikolojisi kafayı mı yedim nolur bana akıl verin ya..
Ve bu arada ben her yapılan şeyi farkedip ilfitatlar yapan benim. İnsanların benim için yaptıklarına minnettat olurum, eşime annem yoruldu dediğim kadar, görümcelerim için de her zaman çok ilgilendiler benimle, uykusuz kaldılar, allah razı olsun çok ilgilendiler başka kimse bu kadar ilgilenmez" Tarzında konuşmalar hep yaptım. Yani görümcemin dediği gibi nankörlük yapmadım, herkese teşekkür ettim. Yapılan iyiliği yüzlerime vurmaları da hiç hoşuma gitmedi, hiç bir anlamı kalmadı çünkü..

Çok uzun oldu okuyanlara teşekkür ederim hakkınızı helal edin..
Ben burda bir tek annenize üzüldüm ,yazık.Bu çocuğun ebeveyni olarak bütün sorumluluk sizde.

Konu sahibi annesini istemiştir.Ama eşi ve gorumcelerin durumuna bakarsak, kendileri gelmek istemiş ve konu sahibi hayır diyemem iş olabilir.Malum tr de erkek aileleri birden başka mertebeye geçiyor.

Ütü konusunda haklısınız.Babanin giysisi ise baba utulemeli zaten.Ama yenidoğanda , lohuslaikta belki bebek için pimpiriklenlistir ve bebeğin ütüsüdur...

Ne bileyim ,ben kardeşimin bebeği olsa evin işini çekip çevirmeye çalışırım.Sonucta bir kadın için en zor zamanlar.Boyle annesine cemkirilmez.Kotu hissettirilmez.Ama tum bunların sorumlusu baba bence
Bence çocuğu olmayan biri özellikle de gençse anlayamıyorlar bu dönemlerin zorluğunu. Ben anlamiyordum en azından.

Kesinlikle haklısınız olay babada. Önceki konudan da belliymiş böyle olacağı zaten. Yine iyi ki yardım edecek kişiler var. Yoksa konu sahibi her şeyle yalnız uğraşacaktı. Adam bir bardak su vermekten aciz.

Bence çocuğu olmayan biri özellikle de gençse anlayamıyorlar bu dönemlerin zorluğunu. Ben anlamiyordum en azından.

Kesinlikle haklısınız olay babada. Önceki konudan da belliymiş böyle olacağı zaten. Yine iyi ki yardım edecek kişiler var. Yoksa konu sahibi her şeyle yalnız uğraşacaktı. Adam bir bardak su vermekten aciz.
Ben de anlamıyormusum.Bebegim olduktan sonra ,çocuksuz olanlarin yaptıkları yorumlarin ne kadar yersiz olduğunu gördüm .

Konu sahibi biraz kendi kaşınmış. Doğum yaptığımda eve doluşmaya kalktığında eş ailesine sizin gelmenize gerek yok, biz şimdilik idare ediyoruz. Asıl annem gidince size ihtiyacımız olacak. O zaman gelirsiniz. Şimdi hepimiz birden yorulmayalım demiştim. (Sonra da onları çağırmadım gerçi ama en kibar evden yollama yolu buydu.) Kimseden iş beklentim yoktu. Kainatın ilk bebeğini de dünyaya getirmiyorum sonuçta. On kişi birden el birliğiyle bakmaya gerek yok. Dönüşümlü gidilse daha iyi. Annesini boşuna hizmetçi moduna sokmuş, kadına rezil olduğuyla kalmış. Keşke o gittikten sonra çağırsaydı görümceleri ütü yaptırmaya.
Bence de en mantıklısı bu olurmuş.Ama konu sahibinin eşi öküz.Muhtemelen sizin eşiniz yanınızda.Siz böyle birşey dediğinizde tamam sen nasıl istersen demiştir.Ama yemek ısıttım diye triplere giren adam,karısı senin tarafın sonra gelsin deseydi kıyameti koparırdi.Ben sanki konu sahibi mecburiyetten evet demiş gibi algiladim.Kendi yazarsa durumları öğreniriz.

Eşinizi de görümce doldurmuş annenize karşı. En iyisi iki tarafı bir araya getirmemek. Anneniz yardımcı olarak duruyorsa görümcelerinize ihtiyaç yok ki. Çok kişinin faydadan çok zararı oluyor bu durumda

Eşinize toz kondurmamanıza gıcık oldum. O çalışıyor bana yardım edemez yazmışsınız mesajlardan birinde. Allah Allah ya. Çalışan kadınlar hem evi hem işi yıllarca beraber hallediyolar beyefendi 40 gün idare edemedi mi?

Şu konuda görümcelerin yaptığı bir şey yok. Eşiniz kızları yorgunum demelerine ve gelmek istememelerine rağmen emri vakiyle çağırmış. Neden çünkü kendisi karısına yardım etmeye üşeniyor. Üstüne bir de siz de gelmek istemediler diye laf söylemişsiniz.

Ben konuda görümcelerin neyine kızdığınızı bile tam olarak anlamadım. Konuyu anlatırken ütümü yapmadılar, yemeğimi yapmadılar, eve çağırınca yorgunuz dediler diye şikayet etmişsiniz. İnsanlar haksız bulunca sonraki mesajlarda da onlardan hizmet beklemiyorum yazmışsınız. E hizmet beklemiyosanız görümcelere kızdığınız konu ne tam olarak? Siz abilerini gömerken abisini savunmaları mı? Bu normal bir şey değil mi zaten? Herkes kendi kardeşini, çoluğunu çocuğunu savunur. O yüzden görümce, kaynana vsye eş kötülenmez. He o abinin çok da savunulacak bir tarafı yok o ayrı ama siz nasıl eşim çalışıyor bana yardım edemez diye savunuyosanız onlar da bulmuş savunacak bir şey işte.

Sizin önceki konunuzu hatırlıyorum.9 aylık hamileyken de eşiniz size yardımcı olmuyordu, bütün işi sizden bekliyordu.
Bu adam şimdi siz iş yapıyorsunuz diye bozulmamıştır. Kendisi azıcık totosunu kaldirmak zorunda olduğu için sinirlenmiştir paşa.

Sorunun kendisi tam olarak eşiniz aslında.Perşembenin gelişi Çarşambadan belliymiş zaten. Bunu eşinizle konuşup çözmek zorundasiniz.Hiç görumcelere falan bahane bulmayın...Bunu şimdi bebek küçükken çözdünüz çözdünüz.Yoksa bir ömür bütün sorumluluklar tepenize biner de kafanızı kaldiramazsiniz.

Eşiniz koca ve baba olarak sizinle tüm sorumluluğu paylaşmak ZO-RUN-DA. Olmuyorsa kopsun kıyamet.

Bence de en mantıklısı bu olurmuş.Ama konu sahibinin eşi öküz.Muhtemelen sizin eşiniz yanınızda.Siz böyle birşey dediğinizde tamam sen nasıl istersen demiştir.Ama yemek ısıttım diye triplere giren adam,karısı senin tarafın sonra gelsin deseydi kıyameti koparırdi.Ben sanki konu sahibi mecburiyetten evet demiş gibi algiladim.Kendi yazarsa durumları öğreniriz.
Ben önceleri eşimin beynini çok yedim şu aileni gönder diye. Beceremeyince iş başa düştü. Ona kalsa ne vardı sanki gelselerdi ama benim çenemle uğraşamaz, kabullendi tepki vermedi. 😁

İnsanların iyi niyeti kullanmasına çok sinir oluyorum ya. Sen iyilik olsun diye bir şey yapıyorsun sonra görevinmiş gibi davranıyolar.

Büyük kızım çok uykusuz bi bebekti gece bir buçuk saatte bir kalkar emerdi. Ben emzirirdim babası uyuturdu tam 2 sene düzenimiz buydu.Anne&baba çalışıyorduk ama çocuk bizimdi tabiki de biz baktık... Siz eşinizi fazla şımartmışsınız ne demek " baba çalışıyor bakması mümkün değil" siz bütün gün evde kavun karpuz büyütmediğinize göre mecbur bakacak yeri gelecek yemekte yapacak temizlikte kusura bakmasın kimse...

Benim annem de dogumumda gelmisti
Annemle ikimiz bakiyorduk
Ben dogumun ertesi gunu mutfaga girdim kendimi iyi hissettigim icin
Anneme sen sadece cocukla ilgilen ben hareket edeyim odemlerimi atayim dedim
Esim yanimiza ugrayip altina baktiniz mi emzirdin mi diye soruyordu
Geceleri diger odada rahatca uyuyordu
Cok biliyormus gibi surekli bana direktif veriyordu
Uyardim olmadi benimde tepem atti anneme dedim cok yoruldun annecim git 1 hafta evde dinlen
Esime de dedim 1 hafta izin aliyorsun beraber bakicaz
O 1 haftada zorlugu gordu esim
Ac da kaldik uykusuz da
Sonra hic karismadi
Ama bende annemi hic ezdirmedim
Annem mutfakla cok ilgilendiginde gel otur gerisini ben yaparim sen cok yoruldun diyordum esimin yaninda
Kendim mutfaga gidip esime de sesleniyordum sende tabaklari hazirla diyordum
Sizde gerekirse ac kalin ütü yapmayin ama kendi basiniza idare etmeyi ogrenin
Annenize maas veriyormus gibi, yemek isitinca triplere giren kocaniza sesiniz ciksin biraz.

Bu minvalde yazanlara lütfedip cevap vermiyor konu sahibi bende bu minvalde yazıp cevap alamadım hoşlanmıyor

Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun, Allah sağlıklı uzun ömürler versin. Tarafsız bir gözle konunuzu okudum ve suçu eşinizde buldum. Ne annenizin ne de görümcenizin size bakma gibi bir zorunluluğu yok ama insanlar lütuf ediyorlar siz de yardımcı olduklarının farkındasınız zaten. Lohusalıkta insan sinirli, hassas, alıngan olabilir ama eşim yapmaz gibi bir düşünceden çıksanız daha iyi olmaz mı. Bebişi ikiniz yaptınız eşiniz de yemek yapmak, yemeği koymak "zorunda". Kimse sofrada döktürsün demiyor ama basit şeyleri de yapabilir yani benimkiler yemek yapmaz ama kv yapardı. Görümcelerde de bir suç bulamadım ben ayrıca eviniz çok kalabalık galiba ben olsam rahatsız olur güzel bir dille size yük olmak istemem, gerek yok yardımcı olmanıza derdim. Bebek bakımında eşime güvenmezdim ama yemek, mutfak işlerini eşime devrederdim çünkü bana göre olması gereken bu.

Bebeginiz sakinse herkesi gönderin misafir şeklinde geleceklerse kabul edin yük olup bütün yemek işini size yikacaklarsa kabul etmeyin kendinizi toparlayana kadar misafir almayın eve ev işi ütü beklesin yemek bulaşık da 2 kişi zaten cocuk uyudukça yapin annenizi yormayın daha fazla..
Düşüncesiz gorumcelede bi zahmet evde pişirip yesinler yemeklerini çok düşünüyorlar sa 2 tabak biraksinlar

Bakım için yatak odasına falan göz ardı yerlerde yapın duş giyim işlerini yapmasanız da acil durumda kapali kalır cocuk uyudukça yaparsınız işleri. Her eşyayı oturma odasına taşımayın büyük zorluk dağınıklık olur

2 aylık bebeğim var annem yardım ediyor eşim anneme laf etse çok fena yaparım onu.
Anne yemek hazırlamak zorunda değil. Ki yapmış zaten kadın uykusuz yorgun olabilir uzanmış ne var
Bizde ilk ay neredeyse dışarıdan yedik eşim işten gelmeden evde yemek yoksa yaptırıp getireyim dedi getirdi annem bebekle benimle ilgilendi.
Şu da var görümceler evet patavatsız ama bebeğe bakıp sizi uyutmaları bile büyük nimet. Uykusuzluk mahvediyor insanı biri baksa da uyusam diyor insan o konuda sağolsunlar.
Henüz bebek çok küçük annenize ihtiyacınız var ben anlıyorum yaşadığım için. Annem de bana evladına kıyamadıgı için destek oluyor eşim de kıymet bilmek zorunda..

X