Görümcem Tek Maaş İle Bunu Nasıl Başarabiliyor Aklım Almıyor .

İyi günler herkese . Bayadır kafama takılan, akşam eşim ile konuştuktan sonra daha çok taktıgım bir mevzuyu paylaşmak istiyorum. Biz diğer şehirlere göre uygun denilebilecek küçük bir ilçede yaşıyoruz.
Eşimin ailesi de bizimle aynı şehirde..
Eşimin ablası, eşi ve çocukları ist. yaşıyorlar yaz tatilinde buraya geliyorlar..
Bizim aylık gelirimiz ( 2800tl ) ev kiram ise 500 tl . bir kızımız var 2 yaşında.. çok şükür evimin ihtiyaçlarını karşılayabilyorum, cocugumuzun masraflarına yetiyoruz uygun şekilde sosyal hayatımız da vardır.. ( yanlış anlaşılmasın öyle dışarıda yeme içme vs değil.. eşimin tatil günlernde avm gideriz gezeriz kızımızı oyun parkına götürürüz dışarıda birşeyler yemek istersekde uygun şeyler yeriz.) alışverişimi pazardan, bimden a 101 den felan yaparım
giyim kuşam dikkat ederim ama öyle pahalı şeyler almam çok çeşit almam, çeşit çeşit giyinemedim hiç bir zaman mesela, bu aralar üst üste cıkan angaryalar yüzünden kredi kartına borçlandık biraz.. herneyse kendi yagımızda kavrulup gidiyoruz..
Yazın bütün kışlıklarımı hazırlarım ,evi idare etmesini cok iyi bilirim , zamanında cok maddi sıkıntı çektik allaha şükür iyiyiz..
Gelelim eşimin ablasına ; aylık gelirleri 2750. tl nerden biliyorsun derseniz.. buraya geldiği zaman yazın maaşlarını çekememişlerdi, eşim bir akşam atm giderek çekti ordan biliyoruz.
Görümcem gayet alımlı, güzel çeşit çeşit giyiyenen çeşit çeşit ayakkabı canta pantolon eşarp vs , cocuklarını giydiren bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir insan. İnanın ben bile o kadar çok çeşit giyenemiyorum bazen imreniyorum ona bakarken.. çogu zaman kendime birşey almaya para kalmıyor , sıra gelmiyor vs. Görümcemin ;
İst kirası 550 tl ( akraba oldukları için uygun oturuyorlarmış)
eşinin yol parası var 150 tl
ve bireysel emeklilik ödüyormuş 300 tl..
Kışın sosyal hayatları yok hep evdeler biryere gitmezler.. merkeze uzaklar.. yazında buraya geliyor zaten sigara vs felanda yok onlarda.
gelelim benim kafama takılan mevzuya, bu kadın ist. gibi bir yerde bu maaşla, hem birikim yapıyor , hem kredi kartı kullanmıyor, hemde yazın tatiline felan çok rahat gidiyor..
Örnegin bu sene yazın buraya geldiklerinde , eşinin kardeşinin düğününe 1 tane bilezik takmışlardı fiyatını bilemem artık + tatilde yaptı eşi ve cocukları ile.. uygun biryerde ama yaptı, kredi kartı kullanmazlar,
Çocukları okuyor ilk okula gidiyorlar.. gecen senede kendine telefon almıştı direk nakit para vererek.
Yazın burada, salçasını kaynatır kıslıgını hazırlar recellerini felan hazırlar ist. giderken 3 , 4 cuval felan erzak götürür..
Bende boş durmam tabiki hazırlarım..
salçamı kaynatırım, dolabımı doldururum recellerimi yaparım kurularımı kuruturum peynir yogurt hazırlatırız vs..
size örnek vereyim biz zaten birikim yapamıyoruz, aldıgımız ancak yetiyor, bizde yazın eşimin kuzenine bilezik takmıştık direk nakit veremedik mesela, taksitle alabildik, tatile gitmiştik , nakit para + kredi kartından kullandık
bu ay mesela telefonum bozuldu , henüz alamadık ama taksitle alınacak mecbur.. ha deyince telefon parasını veremeyiz..
Dün eşim ile konuşurken , eşim bana nerde yanlış yaptıgımızı sordu, görümcemi örnek gösterdi. onlar nasıl başarıyor acaba diyerek.. biraz tartıştık bu konulardan dolayı bu aralar maddi anlamda herşey üst üste geldi..
Şimdi sormak istiyorum size ist. gibi biryerde 2750 tl maaş ile. birikim + kredi kartı kullanmamak yazın rahatca tatile gidebilmek + ekstra ihtiyaçlarını ( telefon gibi mesela ) borçlanmadan almak nasıl mümkün hanımlar ?
biz nerde yanlış yapıyoruz ? bana yanlışımı gösterebilirmisiniz ben bulamıyorum.. anlam veremiyorum anlayamıyorum..
Başkasının gelir gideri birikimi beni ilgilendirmez ama eşim hep onları örnek gösteriyor.. ablama helal olsun vs diyor.. biz neden böyleyiz vs diyor bu yüzden kafama taktım hanımlar eşimin tutumundan dolayı öyle bir konuşuyor ki sanki ablası mükemmeli başarıyor ben ise parayı çar çur ediyorum gibi..
Ekleme ; tekrar belirtmek istedim görümcemin geliri, gideri birikimi beni ilgilendirmez tabiki herkesin kendi hayatı , lakin eşim her fırsatta dile getiriyor onları örnek gösteriyor , kendimize bakalım demiyor son zamanlar da sürekli böyle yapınca bende düşünmeye başladım acıkcası ist. yaşayanlara sormak istiyorum özelikle gerçekten mümkün mü öyle bir şehirde ? eşim o kadar dile getirdi k.. cidden kendimi sanki parayı çöpe atıyormuşum gibi hissettim.

Belki evde sandiginiz gibi bi duzen yoktur.. ya baska bi gelir vardir.. ya da kredi jartina vs yukleniyolardir..

Nolursa olsun esinin yaptigi sey cok yanlis.. milletin derdi sizi mi gerdi?

3.500 tl alıyorum evli degilim ama alısveris yuzunden ilk 10 gunde bitiyo nerdeyse maasım para kullanmasını bilene cidden ya bazıları cok iyi harcıyor planlayarak bende hic oyle degilim mesela savuruyorum oraya buraya

Ben kendi kazancımı, alacağımı vereceğimi bu kadar detaylı bilmiyorum. Siz görümcenin hesabını biliyorsunuz callahi bravo.

Gelir başka rızkın bolluğu başka. O harcadıkça Allah veriyor, siz kıstıkça kesiyor belki.

İyi günler herkese . Bayadır kafama takılan, akşam eşim ile konuştuktan sonra daha çok taktıgım bir mevzuyu paylaşmak istiyorum. Biz diğer şehirlere göre uygun denilebilecek küçük bir ilçede yaşıyoruz.
Eşimin ailesi de bizimle aynı şehirde..
Eşimin ablası, eşi ve çocukları ist. yaşıyorlar yaz tatilinde buraya geliyorlar..
Bizim aylık gelirimiz ( 2800tl ) ev kiram ise 500 tl . bir kızımız var 2 yaşında.. çok şükür evimin ihtiyaçlarını karşılayabilyorum, cocugumuzun masraflarına yetiyoruz uygun şekilde sosyal hayatımız da vardır.. ( yanlış anlaşılmasın öyle dışarıda yeme içme vs değil.. eşimin tatil günlernde avm gideriz gezeriz kızımızı oyun parkına götürürüz dışarıda birşeyler yemek istersekde uygun şeyler yeriz.) alışverişimi pazardan, bimden a 101 den felan yaparım
giyim kuşam dikkat ederim ama öyle pahalı şeyler almam çok çeşit almam, çeşit çeşit giyinemedim hiç bir zaman mesela, bu aralar üst üste cıkan angaryalar yüzünden kredi kartına borçlandık biraz.. herneyse kendi yagımızda kavrulup gidiyoruz..
Yazın bütün kışlıklarımı hazırlarım ,evi idare etmesini cok iyi bilirim , zamanında cok maddi sıkıntı çektik allaha şükür iyiyiz..
Gelelim eşimin ablasına ; aylık gelirleri 2750. tl nerden biliyorsun derseniz.. buraya geldiği zaman yazın maaşlarını çekememişlerdi, eşim bir akşam atm giderek çekti ordan biliyoruz.
Görümcem gayet alımlı, güzel çeşit çeşit giyiyenen çeşit çeşit ayakkabı canta pantolon eşarp vs , cocuklarını giydiren bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir insan. İnanın ben bile o kadar çok çeşit giyenemiyorum bazen imreniyorum ona bakarken.. çogu zaman kendime birşey almaya para kalmıyor , sıra gelmiyor vs. Görümcemin ;
İst kirası 550 tl ( akraba oldukları için uygun oturuyorlarmış)
eşinin yol parası var 150 tl
ve bireysel emeklilik ödüyormuş 300 tl..
Kışın sosyal hayatları yok hep evdeler biryere gitmezler.. merkeze uzaklar.. yazında buraya geliyor zaten sigara vs felanda yok onlarda.
gelelim benim kafama takılan mevzuya, bu kadın ist. gibi bir yerde bu maaşla, hem birikim yapıyor , hem kredi kartı kullanmıyor, hemde yazın tatiline felan çok rahat gidiyor..
Örnegin bu sene yazın buraya geldiklerinde , eşinin kardeşinin düğününe 1 tane bilezik takmışlardı fiyatını bilemem artık + tatilde yaptı eşi ve cocukları ile.. uygun biryerde ama yaptı, kredi kartı kullanmazlar,
Çocukları okuyor ilk okula gidiyorlar.. gecen senede kendine telefon almıştı direk nakit para vererek.
Yazın burada, salçasını kaynatır kıslıgını hazırlar recellerini felan hazırlar ist. giderken 3 , 4 cuval felan erzak götürür..
Bende boş durmam tabiki hazırlarım..
salçamı kaynatırım, dolabımı doldururum recellerimi yaparım kurularımı kuruturum peynir yogurt hazırlatırız vs..
size örnek vereyim biz zaten birikim yapamıyoruz, aldıgımız ancak yetiyor, bizde yazın eşimin kuzenine bilezik takmıştık direk nakit veremedik mesela, taksitle alabildik, tatile gitmiştik , nakit para + kredi kartından kullandık
bu ay mesela telefonum bozuldu , henüz alamadık ama taksitle alınacak mecbur.. ha deyince telefon parasını veremeyiz..
Dün eşim ile konuşurken , eşim bana nerde yanlış yaptıgımızı sordu, görümcemi örnek gösterdi. onlar nasıl başarıyor acaba diyerek.. biraz tartıştık bu konulardan dolayı bu aralar maddi anlamda herşey üst üste geldi..
Şimdi sormak istiyorum size ist. gibi biryerde 2750 tl maaş ile. birikim + kredi kartı kullanmamak yazın rahatca tatile gidebilmek + ekstra ihtiyaçlarını ( telefon gibi mesela ) borçlanmadan almak nasıl mümkün hanımlar ?
biz nerde yanlış yapıyoruz ? bana yanlışımı gösterebilirmisiniz ben bulamıyorum.. anlam veremiyorum anlayamıyorum..
Başkasının gelir gideri birikimi beni ilgilendirmez ama eşim hep onları örnek gösteriyor.. ablama helal olsun vs diyor.. biz neden böyleyiz vs diyor bu yüzden kafama taktım hanımlar eşimin tutumundan dolayı öyle bir konuşuyor ki sanki ablası mükemmeli başarıyor ben ise parayı çar çur ediyorum gibi..
Ekleme ; tekrar belirtmek istedim görümcemin geliri, gideri birikimi beni ilgilendirmez tabiki herkesin kendi hayatı , lakin eşim her fırsatta dile getiriyor onları örnek gösteriyor , kendimize bakalım demiyor son zamanlar da sürekli böyle yapınca bende düşünmeye başladım acıkcası ist. yaşayanlara sormak istiyorum özelikle gerçekten mümkün mü öyle bir şehirde ? eşim o kadar dile getirdi k.. cidden kendimi sanki parayı çöpe atıyormuşum gibi hissettim.
Yorumları okumadan yazıyorum...Takıldığım tek nokta var..Neden erkekler maddi konulardaki sıkıntıyı kadın üzerine yıkarlar? Sanki kadınların yüzünden para bitiyormuş gibi davranırlar merak ediyorum..Alışverişe hep beraber çıkılıyor, birşey alınacaksa beraber karar veriliyor. Ama kredi kartı yüklü gelince kadınlara yükleniyorlar...Soruna yanıt vereyim hiçbir yerde hata yapmıyorsun..

demekki ama benim kafama takılan gelirlerimiz aynı biz neden başaramıyoruz ve onlara göre cok daha uygun bir şehirde yaşıyoruz adanada da mesela kıyafet cok ucuzdur.. birde eşim hep onları örnek gösteriyor acıkcası cok sinir oluyorm..
Birşey sorabilir miyim? Acaba başka gelirleri var mı? Bilemiyorum ama sadece maaş olmayabilir..Başka yerden sizin bilmediğiniz bir gelirleri olabilir..

Buna ticaret zekası deniyor. Mesela gittikleri yer tanıdıktır az para verirler. Benim de vardı öyle bir arkadaşım. Kızın mağazası vardı. Ben çok alır ve az az öderdim. Borçlanıyorlar bir çok kiş. Asgariyi ödeyip diğer borçları bırakıyorlar. En basiti telin faturasını kendi faturasına yansıtır öyle öder. Çevresi genişse fotoğrafçının reklamını yapar vs. vs.
yok hayır bunlardan hiç birini yapmıyorlar.. Eminim. Çok iyi tanıyorum kendisini... Biraz bereket denen şey gerçek sanırım. Baba evimdeyken çok az maaş ile neler yapardık. Annem hiç çöpe yemek atmazdı. Tavuğumuz vardı onlara verirdi tüm artıkları. Büyük şehirlerde yaşıyoruz maalesef yemek illa artıyor ve çöpe gidiyor evin bereketini alıyor. Buna inanıyorum... Küçük de olsa israf bereketsizlik getiriyor.

Benim bir arkadaşım (20 yıllık) 2,5 yıl önce evlendi , balayında ve sonrasında 3 ayda bir yurtdışı seyahatlere gidiyorlar. Bir giydiğini bir daha giymez, İstanbul’da olduklarında en pahalı restaurantlarda giderler. Bir ay öncede 1 milyon 250 bin TL’ye ev aldılar. Kocası 3 bin tl maaş alıyor. Arkadaşım 2,5 yıldır çalışmıyor. Nasıl yapıyorlar diye sordum. Arkadaşımın ananesinden tarla kalmış miras , onu satıp evi almışlar. Eşinin ablası ve kendi abisi yurtdışı tatillerini ( hediye olarak) ödüyormuş. Eşinin ailesi evin fatura ve temel ihtiyaçlarını gideriyormuş, maaşı sadece dışarda yemek ve gezmek için harcıyorlarmış. Kendi annesi de giysi vs alışverişi için para veriyormuş. Yani sadece tek maaşla böyle bir hayat yaşanmaz, mutlaka aileden destek yada miras falan vardır.

Sırf faturalarımız 1000 tl oluyor kışın malesef...
Yapan nasil yapiyor bize de bir akil verse...
O akla benim de ihtiyacim var
Ben abarttım en yükseğinden söyledim mesela kışın doğal gazı çok açsalar 500 TL gelse kalanda su elektrik telefonlar mutfak olsa misal
? Siz ev gecindirdiginize emin misiniz yada bizde minsikinti var hayir nasil oluyor viri gercekten akil verisn herseyin en ucuzunu vende aliyorum kiyafet almiyorum fazla yeteri kadar eee
Valla bence geçer

Ya da biz çok yiyoruz

Akşam iş çıkışı markete gittik sözde hiçbir şey almadık

Bir öğünlük balık 38 küsür bir litre zeytinyağı 28,5 1,5 kg deterjan 11,90 200 gr helva 6 küsur iki muz 2 küsur

100 e yaklaştı

Ekmek su süt vs almadık bile

Evde yek öğün besleniyoruz yine de çok maliyetli

Geçen yazdım 2,5 litre süt 12 tl mesela

BiDe bir bereketsizlik var galiba aynen hic bisey almadan ay sonu geldi cebimde kalan para ayin 1 ine kadar 150 tl nasil idare edecem derdindeyim yag bitti deterjan bitti mecbur 1 kg deterjan alicam 1 lt yag gelecek aya kadar ki elimde atin birine kadar bari 100 kalsin

O akla benim de ihtiyacim var

? Siz ev gecindirdiginize emin misiniz yada bizde minsikinti var hayir nasil oluyor viri gercekten akil verisn herseyin en ucuzunu vende aliyorum kiyafet almiyorum fazla yeteri kadar eee

BiDe bir bereketsizlik var galiba aynen hic bisey almadan ay sonu geldi cebimde kalan para ayin 1 ine kadar 150 tl nasil idare edecem derdindeyim yag bitti deterjan bitti mecbur 1 kg deterjan alicam 1 lt yag gelecek aya kadar ki elimde atin birine kadar bari 100 kalsin
Herşeyi büyük al canım hepsi aynı anda bitmez bi ay deterjanı 6 kiloluk alsan kullanıma göre baya gider bi ay yağ bi ay deterjan biter hem büyük boyu daha uyguna gelir bide ucuz mal bence daha pahalı oluyor temizlemiyor fazla kullanıyorsun gezince aa buda güzel buda ihtiyaç diye alasım geliyor mağaza dükkan gezmem ben gözüm kalmasın diye olan eşyamı temiz kullanıp idare ederim aldıktan sonra herşey ihtiyaç

Herşeyi büyük al canım hepsi aynı anda bitmez bi ay deterjanı 6 kiloluk alsan kullanıma göre baya gider bi ay yağ bi ay deterjan biter hem büyük boyu daha uyguna gelir bide ucuz mal bence daha pahalı oluyor temizlemiyor fazla kullanıyorsun gezince aa buda güzel buda ihtiyaç diye alasım geliyor mağaza dükkan gezmem ben gözüm kalmasın diye olan eşyamı temiz kullanıp idare ederim aldıktan sonra herşey ihtiyaç
Bak bu dogru vitrin yada market dolasmayacaksin at gozlugu takip ihtiyaclari alacaksin :)) dun bardak gordum bayildim allahtan yanima.para almamistim fazla :KK70: almadim

Hesap yapın bakalım. Muhtemelen gezmek alışveriş gibi şeyleri lüks görüp tasarruf yapıyorsunuz ama para illa ki bir yerlere gidiyordur.

Bende hep öyleydim üniversite arkadaşlarımla aynı parayı alırdım onlar bir de evlerinden gelir di yurt yemek parası harcamaz. Onlar hep para yok diye gezer benim hep param olurdu. Tamamen kafa yapısı yemeğimi orta halli yerim alışverişte öyle. İçkiye sigarayla vs para vermeyince yetmeyecek ne var ki

bir aile mutfağına 500 lirayla çok rahat herşey alınabilir.500 kira etti bin lira. Fatura falan yıllık ortalama 300 desen geriye 1500 lira kalıyor . Borcunuz falan olsa yoksa nasıl yetmiyor anlamadım

Bence bu ay kuruş kuruş harcadığınız her parayı yazın. Ay sonuna anlarsınız nerelere gittiğini. Ona göre yeni bir harcama planı yaparsınız.

yahu eskiden renkli beyaz ayrı deterjan mı vardı. demin bir konuda da gördüm dikkatimi çekti:olamaz:
herkes renkliye ayrı beyaza ayrı mı kullanıyor? ( bu soru tüm okuyanlara)
ben ikisinede aynı koyuyorum:))
Ooo ben beyazlar,siyahlar,renkliler diye 3 cesit deterjanla yikiyorum :KK70: yumusatici ve kosla harici :KK70:
++ kizimin deterjani ayri :KK53:

Mümkün değil o parayla geçinip birikim yapmak bizim gelirimiz 4500 1700 kira veriyorum 1000 den aşağı kira bulmak mümkün değil zaten kesinlikle ek gelirleri vardır sende böyle düşün takılma bence fazla

İnsanlar serumla falan besleniyor galiba. Bu paralarla birikim yapabilene hayretler içinde bakıyorum. Sırf mutfak 700 falan tutuyor düzgün besleneyim dersen. Ayda 1-2 dışarda yesen zaten 1000 tl.

X