Hamile miyim? Bunlar belirti mi? Ne gibi belirtiler olur? Vakit kaybetmeyin hepsi burada!!!

Hilal911

Üye
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2023
92
192
39
Yıllardır bu forumda hamilelik belirtileri ile ilgili açılmış konuları okudum çoğu vakit kaybı oldu; şimdi kendim yazmaya karar verdim.

Bazıları eyvah hamile miyim diye bu forumda gezerken, bazıları çocuk hasretiyle herşeyi hamilelik belirtisine yorabiliyor ve ümitle belirti arıyor... Ben ikinci gruptaydım...

Kocakarı inançları hurafeler sallama şeylerle bu iş olmaz öncelikle onu söyleyeyim. Ben buradaki konulardan bakıp idrar çamaşır suyu, idrar karbonat, idrar şeker vb. şeyleri denedim hepsi saçmalık. Çünkü herkesin vücut florası kimyası farklı ve gebelik durumunda da farklı gelişebiliyor...

Ayrıca gerçekten belirtilerin çıkmasının bir zamanı var! Ne kadar erken belirti beklerseniz bekleyin, koca karı belirtileri de dahil belli bir süreden sonra çıkıyor ancak.
Ve zaten çoktan idrar testinde çift çizgiyi, kan testinde yüksek HCG yi görmüş oluyorsunuz...

Yıllarca hamilelik yolu gözlemiş binlerce belirti yazısı okumuş hep kendinde belirti aramış biri olarak ve çok şükür şuan 2 aylık hamile olarak tecrübelerime göre merakınızı gidermeye çalışıcam...

En erken belirti nedir bilmek istiyorsanız o belirti yerleşme kanamasıdır! Ancak çoğu kadında görülmekle beraber oldukça çok sayıda kadında da hiç görülmüyor.

Yerleşme kanaması nedir, nasıldır?
Döllenmiş yumurtanın rahim duvarını kazıp kendini oraya gömmesi sırasında görülebilen kanamadır.
Regl gününüzden 5-10 gün önce lekelenme tarzında, sütlü kahve, açık pembe ve günde birkaç damla şeklinde gelen, 1 gün de, 4-5 gün de sürebilen ama 1-2 damla ve çok soluk renkli olduğu için regl kanamasıyla asla karışmayacak şekilde bir kanamadır. Sanırım kocakarıların üstüne görme dediği şey bu olsa gerek, bence yerleşme kanaması görüp regl oldum sanıyorlar ve kesik kesik az kanama olsa bile bunu anormal görmeyip regl oldum rahatlığıyla hamile olduklarını anlamakta gecikiyorlar. Sonra ama ben regl oldum, ama hamileymişim, hamileliğin üstüne adet gördüm diyorlar...

Bir kısmı kocakarı belirtisi bir kısmı bilimsel açıklaması olan belirtiler olarak birarada bahsedeceğim.

Mesela
gözlerin ıslak gibi yaşlı gibi çok parlaması:
bunu koca karılardan duyardım annem de yaşamış ve hep kendimde gözlerdim, hiç öyle adet gününden önce gözlerinize bakıp durmayın, bu hamileliğimin 7 Haftasında ancak gerçekleşti.

Mide yanması, geğirme, mide ve bağırsak gazında artış... : Bu belirtiler de hamileliğin 4.-5. Haftalarında ortaya çıkıyor.

Halsizlik, çok uyuma, çok hapşurma: belki en erken belirtilerden olabilirler ama bunlar da yine hamileliğin 3. -4. haftasında yani döllemenin akabinde ki ilk iki haftada ortaya çıkıyor.

Sık idrara çıkma: bazı hamilelerde 4.-5. haftalarda ama genelde rahmin genişlemesiyle beraber 7.-8. haftalardan sonra görülüyor.

Aşerme: geç belirtidir 5.- 6.-7.-8. haftalardan itibaren görülebilir.

Bel ağrısı: yumurtlama döneminde, regl döneminde ve döllenme günlerinde görülebildiği gibi hamileliğin 5. Haftasından itibaren de görülebiliyor.

Kasık ağrısı: kasıklarda sancı, iğne batma hissi vb. Yumurtlama döneminde, regl döneminde ve döllenme günlerinde görülebildiği gibi hamileliğin 5. Haftasından itibaren rahim genişlemesi sebebiyle görülüyor...

Göğüslerde büyüme, şişme, dolgunluk, ağırlaşma: geç belirtidir. yumurtlama döneminde ve regl döneminde görülür, hamileliğin belirtisi ya da sonucu olarak diyeyim en az 5.-7. haftalardan itibaren görülüyor...

İdrar renginde değişiklik: geç belirtidir. bu da kanda beta HCG ve progesteron hormonu yükseldikten sonra gerçekleşiyor. Yani en az 4.-5.-6.-7. haftalarda...

Ciltte kuruma: geç belirtidir. hamileliğin 6. Haftasından itibaren görülebilir.

Sabah bulantıları, baş dönmesi, tansiyon düşmesi...: Geç belirtidir. 6. Haftadan önce görülmüyor...

Karının iç bölgesinde vajina, rahim içinde kaynama gibi titreşim gibi elektrik akımı gibi hareketlilik: bu da yerleşmeden sonraki belirtilerden. Bende sürekli hummalı bir çalışma vızır vızır bir kaynama, rahim içine cep telefonu koymuşlar da titreşimde çalıyormuşçasına bi hal vardı. Bu 1 hafta kadar sürdü.

Vücuttaki damarların belirginleşmesi: geç belirtidir. bu açık ten renkli ve damarları yüzeye yakın kişilerde zaten daha görülürdür ancak hamilelikte belirginleşme olduğu bir gerçek ise de 8. Haftadan önce değişim farkedilmiyor.

Göğüs uçlarındaki halkaların (aerola) büyümesi ve renginin koyulaşması: geç belirtidir.
En erken 6. Haftada genelde 7.-8. haftalarda başlar. Genelde tüm hamilelerde olur. Bazıları kız bebekte koyulaşma olmadığını da söylüyor ama bilmiyorum haklılar mı...

Duygusallaşma, olduk olmadık şeye ağlama: 5. Haftadan itibaren görülebilir.

El ayak üşümesi: herkeste görülmemekle beraber 5.-6. haftadan itibaren ortaya çıkar...

Hiç itibar etmeyeceğiniz söylenti belirtiler de var...
Mesela biri demiş kaşlarım kirpiklerim birbirine karıştı sonra baktım hamileymişim ya ne alakası var duyduğum en saçma şey buydu...

Aklıma gelenleri ilave ederim...

Gördüğünüz üzere yerleşme kanaması hariç tüm belirtiler, beklenen regl günü en az 1 hafta geçtikten sonra ortaya çıkıyor zaten o sürede kan testinde de gebelik çıkıyor bazen idrar testi bile regl geçer geçmez sonuç verebilir ama idrar testinin doğru sonuç vermesi için reglin en az 1 hafta gecikmesi önerilir.

Yerleşme kanaması görmeyen, ve düzensiz regli olan, bazı aylarda regli geciken kişiler hamile olduğunu regl günü gecikmeden anlayamaz, regl günü geçip çift çizgili idrar testini görmesiyle ya da kan testinde beta HCG nin en az 10 un üzerinde çıkmasıyla hamile olduğunu öğrenir. Bir kadın hamile olduğunu öğrendiğinde en az 4-5 haftalık hamile demektir. Döllenme ve yerleşme gerçekleşeli aşağı yukarı 2 hafta olmuş olsa bile son reglin ilk gününden sayılacağı için en az 4-5 haftalık hamile sayılır.
Kadınların çoğu 4-5-6-7-8 haftalık iken hamileliğini öğrenirler.

Yani üzgünüm yerleşme kanamasından önce ya da regl gecikmesinden önce erken belirti diye bişi yok...

Bebek istemeyen önlem alsın, isteyen de sabırlı olsun...

Rabbim isteyen herkese sağlıkla nasibetsin.

Son düzenleme:
2 aylık hamileymiş öyle yazmış yazdıkları doğru yani. Bende yerleşme kanaması yaşamıştım test yaptıktan 1 gün sonra sadece en erken belirtim sol kasık batmasıydı ve bu ilişkiden 6 gün sonra falan olmuştu..
bakın her kadın da farklı semtomlar gösterir hamilelik, maalef söylediklerinin hepsi doğru değil.

Dedikleriniz çoğu doğru,ama lütfen unutmayalım her kadının ağrı eşiği ve semptomları farklıdır, ben 7 senedir bebek sahibi olmak için uğraşan,bu dönemde 3 tüp bebek yaptırmış ve düşükle sonuçlanmış,ayrıca 4 kez histeroskopi olmuş ve ayrıca 7 kez kanseden şüphelenerek parça aldırmış .pco hastası , ve 15 kilo verdikten sonra adetleri düzene girmiş .17 haftalık hamile biri olarak söylüyorum.
1- Geç döllenme diye bir olay var.ben 21 günde yumurtalama gördüm,doktorum adet günüme göre hesaplarsa 18 haftalıgım ,ama ultrasyon boyutlarını baz aldıkları için yumurtlama günüm ve bebeğin boyutu uyumlu,sistem de de yumurtlama günüm yazıyor,yani her kadın adet gününden hesaplanmıyor.bununla ilğili bir çok video ve makalede var.
2-Geç döllenmeler de yerleşme kanaması adetten sonra gelebilir,siz önce yazmışsınız ben tam da adetten 1 hafta sonra yaşadım,tüp bebeklerde adet öncesi yaşadım zaten embriyonun tutunma zamanı az ölçüde de olsa belli oluyor.
3-Adet öncesi belirti olmaz diye bir durum yok,benim yumurtlamadan sonra ağrılarım mutlaka geçerdi,göğüs,bel vs ama ben ,kasım ayında ki yumurtlamadan sonra hiç belirtilerim geçmedi,ve çok şaşırmıştım hatta doktora gittim.Doktora acaba kistmi var ağrım var adette olmuyorum hocam idrar testi yaptım negatif kan vereyim mi dedim.bana gerek yok zaten rahim duvarın çok ince bu durumda kalamazsın dedi.tamam diyip söktürücüyü dayadı gittim....bunun gibi bir çok örneğimiz var .o yüzden kesin kesin böyle demeyelim .böyle olmaz falan yazmayın...

bakın her kadın da farklı semtomlar gösterir hamilelik, maalef söylediklerinin hepsi doğru değil.
Tabiki yorumlarınıza bende katılıyorum. Arkadaşta genelleme yapmış iyi niyetiyle. Bazıları ki bende adet olmadan önce bi kaç belirti yaşadım belirti asla olmaz diye bişey yok her kadına göre değişir..

Tabiki yorumlarınıza bende katılıyorum. Arkadaşta genelleme yapmış iyi niyetiyle. Bazıları ki bende adet olmadan önce bi kaç belirti yaşadım belirti asla olmaz diye bişey yok her kadına göre değişir..
tabi ki oda tecrübelerini yazmış ,ama insanları kafası karışıyor insan,doktorların bile söylediklerine güveneezken,düşünsenize doktora güvenip test yapmasaydım söktürücü almaya devam edecektim.

Dedikleriniz çoğu doğru,ama lütfen unutmayalım her kadının ağrı eşiği ve semptomları farklıdır, ben 7 senedir bebek sahibi olmak için uğraşan,bu dönemde 3 tüp bebek yaptırmış ve düşükle sonuçlanmış,ayrıca 4 kez histeroskopi olmuş ve ayrıca 7 kez kanseden şüphelenerek parça aldırmış .pco hastası , ve 15 kilo verdikten sonra adetleri düzene girmiş .17 haftalık hamile biri olarak söylüyorum.
1- Geç döllenme diye bir olay var.ben 21 günde yumurtalama gördüm,doktorum adet günüme göre hesaplarsa 18 haftalıgım ,ama ultrasyon boyutlarını baz aldıkları için yumurtlama günüm ve bebeğin boyutu uyumlu,sistem de de yumurtlama günüm yazıyor,yani her kadın adet gününden hesaplanmıyor.bununla ilğili bir çok video ve makalede var.
2-Geç döllenmeler de yerleşme kanaması adetten sonra gelebilir,siz önce yazmışsınız ben tam da adetten 1 hafta sonra yaşadım,tüp bebeklerde adet öncesi yaşadım zaten embriyonun tutunma zamanı az ölçüde de olsa belli oluyor.
3-Adet öncesi belirti olmaz diye bir durum yok,benim yumurtlamadan sonra ağrılarım mutlaka geçerdi,göğüs,bel vs ama ben ,kasım ayında ki yumurtlamadan sonra hiç belirtilerim geçmedi,ve çok şaşırmıştım hatta doktora gittim.Doktora acaba kistmi var ağrım var adette olmuyorum hocam idrar testi yaptım negatif kan vereyim mi dedim.bana gerek yok zaten rahim duvarın çok ince bu durumda kalamazsın dedi.tamam diyip söktürücüyü dayadı gittim....bunun gibi bir çok örneğimiz var .o yüzden kesin kesin böyle demeyelim .böyle olmaz falan yazmayın...
Yazdıklarımız doğru evet ve bildiğim şeyler. Regl öncesi belirtiler olsa da her ay olan regl yaklaşıyor belirtileri ile karışır bu yüzden hep dr.lar da bunu söyler. Kadınlar bu yüzden boşuna ümitleniyor hep. Söktürücü almaya daima karşıyım karşı cinsle ilişkisi olmayanlar sadece geciktiğinde söktürücü almalı. Eşi olan ilişkisi olan kadın herzaman hamile olma ihtimalini göz önünde bulundurmalı korunuyor olsa bile.

Buarada ben 12 yıl bebek bekledim 3 ilaçlı tedavi, 1 aşılama, 2 tüp Bebek denemesi ile... Yani bahsettiğiniz yaşananları yakınen biliyorum...

Yazdıklarımız doğru evet ve bildiğim şeyler. Regl öncesi belirtiler olsa da her ay olan regl yaklaşıyor belirtileri ile karışır bu yüzden hep dr.lar da bunu söyler. Kadınlar bu yüzden boşuna ümitleniyor hep. Söktürücü almaya daima karşıyım karşı cinsle ilişkisi olmayanlar sadece geciktiğinde söktürücü almalı. Eşi olan ilişkisi olan kadın herzaman hamile olma ihtimalini göz önünde bulundurmalı korunuyor olsa bile.
ben zaten bir tane içtim,çünkü farklı belirtiler bende şüphe oluşturdu.Doktora iyi kide güvenmemişim diyorum.hatta sık idrara çıktığım için iltihap var dedi acil deki doktor ve antibiyotik verdi,onuda iki kez kullanmış oldum,yıllardır doğal yolla gebe kalmadıgım ve ilaçla adet oldugum için.olmaz diye bakıyorsunuz her zaman

Yoruma katılmıyorum herkeste ayni belirti olmuyor ben temmuz ayinda hamileydim yumurtlama testi mi attim herkes oldu olmadı yorum yazdi gebelik testi attim hayali çizgi diye bazıları yok kuruma dedi bazısı bariz dedi yorumlar farklı ama herkesin vücudu kendine özel bizzat benimde şu sekilde oldu yumurtlamada kasığım ağrıyor du ovulasyon pik değildi mesela sonra ovulasyon pik oldu Ozaman da ilişki oldu değerlendir dim kasık ağrım hic bitmedi benim tek taraflı sol kasığım ağrıdı baska hiçbir belirti yoktu.sonra adete 10 gün kala ateş basması yüz yanması başladı benim yüzüm sürekli sivilceli olur çıkar muhakak ozaman sivilcem çıkmadi yüzümde bi solgunluk ayni zamanda sivilcesiz di.daha sonra adete 5 gün kala erken gebelik testi yaptım cok az hayali çizgi çıktı dediğim gibi burda bazıları ümit etmeyin yok çizgi vs direk net konuşan oldu ve üzülmüştüm çünkü 12 ay hamile kalamadim ve ilk defa hayali çizgi gördüm kötü yorumlar da etkiledi ozaman.iki gün sonra tekrar test yaptım adete 3 vardi bariz pembe çizgi çıktı direk acile gittim kan verdim ve hamileydim.ustelik ovulasyon daki pik gününde değil adet sonu tutmuş bebek cok şaşırmıştım.hersey yolunda di 5 haftalık ken kuyruk sokumu ağrısı başladı sırtım cok ağrıyor du hic geçmezdi doktor da normal demişti zaten.bi gün muane ye gittim elimde telefon bebeğimi video ya alayım dedim doktor annesi bebeğin kalbi durmuş dedi elimde telefon kaldım öyle Rabbim kimseye yasatmasin kimseyi evladı ile sinamasin Eylül de kürtaj oldum iki aylıktı o gün bugündür tekrar hamile kalmaya çalışıyorum her ay sırt ağrısı kasık ağrısı yaşıyorum mesela ama adet oluyorum 5 aydır.her gebe farklı belirti yaşıyor kendimizden örnekler verelim lakin kırıcı Keskin sözler söylemeyelim.iki aylıga kadar ne kusma ne bulantı bas dönmesi hic bir sey olmadı rahattım yani.bende bu bilgileri vermek istedim sizlere.insan neyin ne olduğunu bilsede sürekli siteye test atıyor varmi yokmu diye.gebelik testim gelsin başlarım atmaya yine her ay kızlar bakarmisiiz çizgi varmi o varmi bu varmi diye.kendi adıma söyleyim cok zormuş be rabbim kimseye evlat arattirmasin herkes beklediği müjdeyi tez zamanda alsin

Yoruma katılmıyorum herkeste ayni belirti olmuyor ben temmuz ayinda hamileydim yumurtlama testi mi attim herkes oldu olmadı yorum yazdi gebelik testi attim hayali çizgi diye bazıları yok kuruma dedi bazısı bariz dedi yorumlar farklı ama herkesin vücudu kendine özel bizzat benimde şu sekilde oldu yumurtlamada kasığım ağrıyor du ovulasyon pik değildi mesela sonra ovulasyon pik oldu Ozaman da ilişki oldu değerlendir dim kasık ağrım hic bitmedi benim tek taraflı sol kasığım ağrıdı baska hiçbir belirti yoktu.sonra adete 10 gün kala ateş basması yüz yanması başladı benim yüzüm sürekli sivilceli olur çıkar muhakak ozaman sivilcem çıkmadi yüzümde bi solgunluk ayni zamanda sivilcesiz di.daha sonra adete 5 gün kala erken gebelik testi yaptım cok az hayali çizgi çıktı dediğim gibi burda bazıları ümit etmeyin yok çizgi vs direk net konuşan oldu ve üzülmüştüm çünkü 12 ay hamile kalamadim ve ilk defa hayali çizgi gördüm kötü yorumlar da etkiledi ozaman.iki gün sonra tekrar test yaptım adete 3 vardi bariz pembe çizgi çıktı direk acile gittim kan verdim ve hamileydim.ustelik ovulasyon daki pik gününde değil adet sonu tutmuş bebek cok şaşırmıştım.hersey yolunda di 5 haftalık ken kuyruk sokumu ağrısı başladı sırtım cok ağrıyor du hic geçmezdi doktor da normal demişti zaten.bi gün muane ye gittim elimde telefon bebeğimi video ya alayım dedim doktor annesi bebeğin kalbi durmuş dedi elimde telefon kaldım öyle Rabbim kimseye yasatmasin kimseyi evladı ile sinamasin Eylül de kürtaj oldum iki aylıktı o gün bugündür tekrar hamile kalmaya çalışıyorum her ay sırt ağrısı kasık ağrısı yaşıyorum mesela ama adet oluyorum 5 aydır.her gebe farklı belirti yaşıyor kendimizden örnekler verelim lakin kırıcı Keskin sözler söylemeyelim.iki aylıga kadar ne kusma ne bulantı bas dönmesi hic bir sey olmadı rahattım yani.bende bu bilgileri vermek istedim sizlere.insan neyin ne olduğunu bilsede sürekli siteye test atıyor varmi yokmu diye.gebelik testim gelsin başlarım atmaya yine her ay kızlar bakarmisiiz çizgi varmi o varmi bu varmi diye.kendi adıma söyleyim cok zormuş be rabbim kimseye evlat arattirmasin herkes beklediği müjdeyi tez zamanda alsin
insallah bebeginiz sizi cok bekletmeden gelir. Benim merak ettigim ovulasyon pik yaptiktsn sonraki gunler adet gunune yakin iliski denemis miydiniz cunku adet gunune yakin döllenmis dediniz

insallah bebeginiz sizi cok bekletmeden gelir. Benim merak ettigim ovulasyon pik yaptiktsn sonraki gunler adet gunune yakin iliski denemis miydiniz cunku adet gunune yakin döllenmis dediniz
Yok kuzum pikten sonrası yoktu örneğin şöyle söyleyim benim adetim 3 gün sürdü ya 3.gun ilişki oldu ovulasyon testi ise 8,9,10,11 yaptım 10,11 pikti ben adet bitimi ve ovulasyonun8ve9 değerlendir dim Allah işte o isteyince herşey oluyor

Yok kuzum pikten sonrası yoktu örneğin şöyle söyleyim benim adetim 3 gün sürdü ya 3.gun ilişki oldu ovulasyon testi ise 8,9,10,11 yaptım 10,11 pikti ben adet bitimi ve ovulasyonun8ve9 değerlendir dim Allah işte o isteyince herşey oluyor
gec dollenme sadece yumurtlama gec olunca oluyor bilgisinden yola cikarak sordum. Oyle Allahim saglikla nasip etsin.

Bak mesela ozamanki ovulasyon testi bu alakasız zamanda tutmuş adet biti mi bunu anlatmaya çalışıyorum kendimizi o kadar sitres yapıyoruz ki testler le ben bu ayda ovulasyon kullandım tam pik olmadı ama yinede değerlendirme yaptım haber veririm ona göre bilgi veririm enazindan pik değil diye göz ardi etmiş olmayız

Eklentiler

• Screenshot_20230219-124750.png
    Screenshot_20230219-124750.png
    298,1 KB · Görüntüleme: 1.381
Bak mesela ozamanki ovulasyon testi bu alakasız zamanda tutmuş adet biti mi bunu anlatmaya çalışıyorum kendimizi o kadar sitres yapıyoruz ki testler le ben bu ayda ovulasyon kullandım tam pik olmadı ama yinede değerlendirme yaptım haber veririm ona göre bilgi veririm enazindan pik değil diye göz ardi etmiş olmayız
aslinda ben ust uste pik goruyorum bu testte pikten sönra catlama yok

X