Hamile miyim? Bunlar belirti mi? Ne gibi belirtiler olur? Vakit kaybetmeyin hepsi burada!!!

ben yuzumde hafifi cillenme seklinde lekelerle şüphelenmiştim. diğer belirtiler zaten her ay adet belirtileri olarak yaşanan şeyler. bulantılarım safra kusmalarımda 6-7 de başladı. gecikmeden sonra yani. ben çiilendim diye uzulurken cevremdekiler guzelleştin diye iltifat edıyordu. sonradan da hemen gectı çiller.

Kızlar merhaba benimde adetime 11 gün var ama bugün tuhaf oldum sanki adet olmuşum gibi birsey akti kasıklarıma keskin ağrı girdi zaten 1 veya 2 gündür bel ağrım vardı o da bütünleşti diyebilirim
Ayağa kalktım sanki birşey akiyomus gibi oldu sıktım kendimi tutmaya çalıştım böyle bi elim ayağım boşaldı sonra toparlandım biraz mide yanmalarim oluyo bende adet oldum falan sandım baktım hicbir şey yok 2 yıldır da bebek istiyoruz acaba yerlesme agrisi falan olabilir mi diye dusundum test yapmak istiyorum ama erken negatif cikabilir

Yıllardır bu forumda hamilelik belirtileri ile ilgili açılmış konuları okudum çoğu vakit kaybı oldu; şimdi kendim yazmaya karar verdim.

Bazıları eyvah hamile miyim diye bu forumda gezerken, bazıları çocuk hasretiyle herşeyi hamilelik belirtisine yorabiliyor ve ümitle belirti arıyor... Ben ikinci gruptaydım...

Kocakarı inançları hurafeler sallama şeylerle bu iş olmaz öncelikle onu söyleyeyim. Ben buradaki konulardan bakıp idrar çamaşır suyu, idrar karbonat, idrar şeker vb. şeyleri denedim hepsi saçmalık. Çünkü herkesin vücut florası kimyası farklı ve gebelik durumunda da farklı gelişebiliyor...

Ayrıca gerçekten belirtilerin çıkmasının bir zamanı var! Ne kadar erken belirti beklerseniz bekleyin, koca karı belirtileri de dahil belli bir süreden sonra çıkıyor ancak.
Ve zaten çoktan idrar testinde çift çizgiyi, kan testinde yüksek HCG yi görmüş oluyorsunuz...

Yıllarca hamilelik yolu gözlemiş binlerce belirti yazısı okumuş hep kendinde belirti aramış biri olarak ve çok şükür şuan 2 aylık hamile olarak tecrübelerime göre merakınızı gidermeye çalışıcam...

En erken belirti nedir bilmek istiyorsanız o belirti yerleşme kanamasıdır! Ancak çoğu kadında görülmekle beraber oldukça çok sayıda kadında da hiç görülmüyor.

Yerleşme kanaması nedir, nasıldır?
Döllenmiş yumurtanın rahim duvarını kazıp kendini oraya gömmesi sırasında görülebilen kanamadır.
Regl gününüzden 5-10 gün önce lekelenme tarzında, sütlü kahve, açık pembe ve günde birkaç damla şeklinde gelen, 1 gün de, 4-5 gün de sürebilen ama 1-2 damla ve çok soluk renkli olduğu için regl kanamasıyla asla karışmayacak şekilde bir kanamadır. Sanırım kocakarıların üstüne görme dediği şey bu olsa gerek, bence yerleşme kanaması görüp regl oldum sanıyorlar ve kesik kesik az kanama olsa bile bunu anormal görmeyip regl oldum rahatlığıyla hamile olduklarını anlamakta gecikiyorlar. Sonra ama ben regl oldum, ama hamileymişim, hamileliğin üstüne adet gördüm diyorlar...

Bir kısmı kocakarı belirtisi bir kısmı bilimsel açıklaması olan belirtiler olarak birarada bahsedeceğim.

Mesela
gözlerin ıslak gibi yaşlı gibi çok parlaması:
bunu koca karılardan duyardım annem de yaşamış ve hep kendimde gözlerdim, hiç öyle adet gününden önce gözlerinize bakıp durmayın, bu hamileliğimin 7 Haftasında ancak gerçekleşti.

Mide yanması, geğirme, mide ve bağırsak gazında artış... : Bu belirtiler de hamileliğin 4.-5. Haftalarında ortaya çıkıyor.

Halsizlik, çok uyuma, çok hapşurma: belki en erken belirtilerden olabilirler ama bunlar da yine hamileliğin 3. -4. haftasında yani döllemenin akabinde ki ilk iki haftada ortaya çıkıyor.

Sık idrara çıkma: bazı hamilelerde 4.-5. haftalarda ama genelde rahmin genişlemesiyle beraber 7.-8. haftalardan sonra görülüyor.

Aşerme: geç belirtidir 5.- 6.-7.-8. haftalardan itibaren görülebilir.

Bel ağrısı: yumurtlama döneminde, regl döneminde ve döllenme günlerinde görülebildiği gibi hamileliğin 5. Haftasından itibaren de görülebiliyor.

Kasık ağrısı: kasıklarda sancı, iğne batma hissi vb. Yumurtlama döneminde, regl döneminde ve döllenme günlerinde görülebildiği gibi hamileliğin 5. Haftasından itibaren rahim genişlemesi sebebiyle görülüyor...

Göğüslerde büyüme, şişme, dolgunluk, ağırlaşma: geç belirtidir. yumurtlama döneminde ve regl döneminde görülür, hamileliğin belirtisi ya da sonucu olarak diyeyim en az 5.-7. haftalardan itibaren görülüyor...

İdrar renginde değişiklik: geç belirtidir. bu da kanda beta HCG ve progesteron hormonu yükseldikten sonra gerçekleşiyor. Yani en az 4.-5.-6.-7. haftalarda...

Ciltte kuruma: geç belirtidir. hamileliğin 6. Haftasından itibaren görülebilir.

Sabah bulantıları, baş dönmesi, tansiyon düşmesi...: Geç belirtidir. 6. Haftadan önce görülmüyor...

Karının iç bölgesinde vajina, rahim içinde kaynama gibi titreşim gibi elektrik akımı gibi hareketlilik: bu da yerleşmeden sonraki belirtilerden. Bende sürekli hummalı bir çalışma vızır vızır bir kaynama, rahim içine cep telefonu koymuşlar da titreşimde çalıyormuşçasına bi hal vardı. Bu 1 hafta kadar sürdü.

Vücuttaki damarların belirginleşmesi: geç belirtidir. bu açık ten renkli ve damarları yüzeye yakın kişilerde zaten daha görülürdür ancak hamilelikte belirginleşme olduğu bir gerçek ise de 8. Haftadan önce değişim farkedilmiyor.

Göğüs uçlarındaki halkaların (aerola) büyümesi ve renginin koyulaşması: geç belirtidir.
En erken 6. Haftada genelde 7.-8. haftalarda başlar. Genelde tüm hamilelerde olur. Bazıları kız bebekte koyulaşma olmadığını da söylüyor ama bilmiyorum haklılar mı...

Duygusallaşma, olduk olmadık şeye ağlama: 5. Haftadan itibaren görülebilir.

El ayak üşümesi: herkeste görülmemekle beraber 5.-6. haftadan itibaren ortaya çıkar...

Hiç itibar etmeyeceğiniz söylenti belirtiler de var...
Mesela biri demiş kaşlarım kirpiklerim birbirine karıştı sonra baktım hamileymişim ya ne alakası var duyduğum en saçma şey buydu...

Aklıma gelenleri ilave ederim...

Gördüğünüz üzere yerleşme kanaması hariç tüm belirtiler, beklenen regl günü en az 1 hafta geçtikten sonra ortaya çıkıyor zaten o sürede kan testinde de gebelik çıkıyor bazen idrar testi bile regl geçer geçmez sonuç verebilir ama idrar testinin doğru sonuç vermesi için reglin en az 1 hafta gecikmesi önerilir.

Yerleşme kanaması görmeyen, ve düzensiz regli olan, bazı aylarda regli geciken kişiler hamile olduğunu regl günü gecikmeden anlayamaz, regl günü geçip çift çizgili idrar testini görmesiyle ya da kan testinde beta HCG nin en az 10 un üzerinde çıkmasıyla hamile olduğunu öğrenir. Bir kadın hamile olduğunu öğrendiğinde en az 4-5 haftalık hamile demektir. Döllenme ve yerleşme gerçekleşeli aşağı yukarı 2 hafta olmuş olsa bile son reglin ilk gününden sayılacağı için en az 4-5 haftalık hamile sayılır.
Kadınların çoğu 4-5-6-7-8 haftalık iken hamileliğini öğrenirler.

Yani üzgünüm yerleşme kanamasından önce ya da regl gecikmesinden önce erken belirti diye bişi yok...

Bebek istemeyen önlem alsın, isteyen de sabırlı olsun...

Rabbim isteyen herkese sağlıkla nasibetsin.

Çok detaylı bir açıklama olmuş şimdi okudum ilgimi çekti. Baya faydalı olur bilgi edinmek isteyenlere.

X