HAMİLELİK VE SİGARA

kaderkismet123

Üye
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2022
35
7
25
Merhabalar kızlar.18+5 Günlük gebeyim.Bu Allahn belası sigara illetinden tamamen kurtulmuş değilim.Normalde hamilelikten önce günde 1-1.5 paket içiyordum.Hamileliğim planlı olmadıgı icin öncesinde bırakma gibi bir durumum olmadı.Öğrendikten sonra günde 4-5 sonralarında 1-2 ye indirdim.11haftaya geldiğimde 2 li test için ultrason çeken doktorum gözümü korkutunca 1-2 içmeyi de bıraktım.Yaklaşık 3-4 haftaya yakın içmedim.Fakat yine bu aralar günde 1 tane 2 tane.Ya da 2 günde 1 tane olacak şekilde içiyorum.Sİgarayı söndürdüğüm an vicdan azabından mahvoluyorum.Ayrıca kendim de sağlıkçıyım,ne kadsar zararlı oldugunu da biliyorum.Ama kahretsin ki o kadar canım cekiyor ki.Hamilileğimden beri hiç bir şeye aşermeyip sadece sigaraya aşeriyorum ya.Yorumlara çocuk öyle dogar böyle dogar yazmanıza gerek yok cunku biliyorum.Sadece benim gibi olan ve nasıl bir cözüm izleyen varmı diye merak ediyorum.İçmek istemiyorum ama canım o kadar çekiyor ki.1 taneden ne olacak düşüncesiyle yakıyorum sonrasından başımdan aşşağoya kaynar su dökülüyor resmen.Karnımdakine bunu yapmaya hakkım yok.Allahım yardım etsin ya ölüyorum artık vicdan azabından.

ben sigara kullanmıyorum ama bir arkadaşım da sizin gibi çok içerdi. Hamileyken bırakmak istedi ve o kadar strese girdi ki size anlatamam ve açıkçası o da günde birkaç tane içti. Onu görmesem çok abartılıyor bebeğe bu yapılır mı vs.derdim ama bunları söylemek kolay. Allah yardımcınız olsun gerçekten.

Malesef o stres daha beter. Bende vejeteryanim et yemiyorum, ve yumurta yemiyorum esktra. Hamileliğimden önce eşime söz verdim hamile kalırsam haftd iki balık ve hergun yumurta yicem diye. Hamile kaldığimi duyduk eşim hemen zorla balım yumurta dayadı. O sıralar tabi migdem rahat ama içim bulana bulana yedim. Tabi sonra bulantılar başladı bende kusmakyan ogurmekten mahvoldum kilo verdim. Asla istediğim şeyleri tuketemiyordum sürekli bı çevre baskim vardı. Et ye çocuk sakat doğar, yok tavuk ye. Arkadaşım daha bebek kan pıhtısı bı sabredin. Tabi kusmaktan kg verdim. Sonra doktor eşimi azarladi 🤣 ilk üç ay bebek annenin deposundan yer bı sakin olun ya felan dedi. Niğde'nin almadığı hicbirsey yeme güzelim su aşamada dedi. Hemen B12 takviyesine başladık. Sonra OMEGA balık yağı vs alacağım üçüncü aydan sonra. Migden duzelirse ara ara yersin dedi sadece. İçine yumurta giren şeyleri yemeye çalışıyorum suandada.
O yüzden doktorunuza danışın ve belkide esktra bir akapuntur felan yazar belki. Sigarayı bırakmak için bazı yöntemler var merkezler var oralarami gitseniz

İnanın aynı dertten bende muzdaribim bende işin tuhafı şu ki bu üçüncü gebeliğim ilk hamileligimde hiç sigara kullanan biri değildim ikinci hamileligim planlıydı ve o yüzden öğrenir öğrenmez direk kestim. Ama şuan beklenmeyen bi gebelik oldu farkli bir sağlık sorunu sebebiyle 1-2 aylığına spiralimi çıkarmıştı doktor çıkarır çıkarmaz hamile kalmışım anlayamadım. Ve inan 2. Gebeliğimde nasıl kestiğimi hatırlayamıyorum kafayı yiyecem azalttım bazen günü 1le bile kapattığım oluyor ama ne bulantım ne tiksinmem oldu bırakamıyorum çıldırcam vicdan azabından öleceğim sizi çok iyi anlıyorum. 8+3 oldum hergün ölüp ölüp diriliyorum günahına gireceğim bişey olacak diye. Ama yok bırakamıyorum bir gün hic içmeden durabilsem devamı gelecek kesebilecegim sanki ama evde iki çocuğum daha var ve uzun sure içmediğim de aşırı sinirli gergin oluyorum onlara bağırıp çağırıp onlarında günahlarına girmekten psikolojilerini etkilemekten korkuyorum. Gerçekten bende şurada durayım etkin bi çare gösteren biri olursa bende faydalanayım ya 😞

O kadar iğrenç ve zor bir şey ki.İnsan tiksinir ben tam tersi sigara aşeriyorum.Ne illet ne pislik bir şeymiş bu ya
Aynen öyle. Ben de hiç tiksinmedim ama bırakabildim. Doktorunuz pazarlıkla miktarı ayarlar diye düşünüyorum çok canınızı sıkmayın. Kıtlık psikolojisine girince daha da cezbediyor insanı

X