Hamilelikte el uyuşması

Gebelıgın son haftalarında el ayak uyusması vucudumuzun fazla su tutmasından dolayı oluyor. Ama hamılelıgın ılk aylarında bunu yasayanlara bır yorum yapamıcam canlarım.

son iki haftadır fazlasıyla sıkıntılıyım bu konuda..geceleri uyuşukluktan ve ağrısından uyuyamıyorum doğru dürüst..artık gündüzleride olmaya başladı..az kaldı sabır diyorum ama..doktorum yapacak bişey yok diyo doğumdan sonra geçicek hepsi diyo ama gel de dayan :KK25:

aynı sıkıntı bende de var.27.haftamdayım.doktoruma sordum,bazı hamileliklerde oluyor dedi,magnezyum ve b1-b6 vitamini verdi geceleri kolunu aşağı sarkıtma,yukarı doğru tut dedi.internetten araştırdım el uyuşması için egzersiz buldum.bana iyi geliyor,umarım sizlere de iyi gelir:

*Boynunuzu çalıştırmak için başınızla daireler çizin.

*Yüzünüzü sağa sola yavaşça çevirin.

*Başınızı omuzlarınıza doğru eğerek boynunuzu esnetin.

*Kollarınızı yana salın, bileklerinizle daireler çizin.

*Kolları çapraz bir şekilde, ters istikametlerde hareket ettirin.

*Elleriniz düz bir şekildeyken dirsekleri geriye doğru itin, vücudunuzu ileri doğru çekin.

*Dirsekler kırılarak ellerinizi sırayla omuzlarınıza uzatın.

*Elleri arkada birleştirmeye çalışın.

*Ellerinizi kenetleyerek yukarıya doğru esnetin.

*Aynı şekilde ileriye doğru esnetin.

*Ellerinizi belinize koyarak ileriye doğru, sırtınızı da geriye doğru bir müddet esnetin.

*Öne doğru uzanın, elinizi ayak uçlarınıza kadar uzatın.

*Bir yere tutunarak yavaşça çömelip kalkın.

*Bir elinizi omuzunuza kadar kaldırdıktan sonra diğer elinizle dirseğinizden tutarak kendinize doğru hafifçe bastırın.

*Kollarınızı ensenizin arkasına getirin, elinizle dirseğinizi tutarak aşağı doğru hafifçe bastırın.

*Birkaç kere tekrarladıktan sonra diğer dirseğinize geçerek yönünüzü değiştirin.

*Elinizi önce açıp kapatın, sonra parmaklarınızı aralayıp kapatın.

*Elinizi diğer elinizle tutarak bilekten içeri doğru hafifçe gerdirin.

*Elinizi diğer elinizle tutarak bilekten yukarı doğru hafifçe gerdirin.

*Ellerinizi birleştirip aşağı doğru hafifçe bastırarak itin.

*Ellerinizi birleştirip yukarı doğru hafifçe bastırarak itin.

*Omuzlarınızı yukarı aşağı doğru hareketlendirin.

*Omuzlarınızı, ayakta veya oturarak geriye doğru çevirin.

*Elinizi yumruk şeklinde kapatın, dıştan içe, içten dışa 10 kere daire çizin.

*Ağır iş yapanlarda ve masa başında çalışan kişilerde bel fıtığı olma

riski yüksektir. Bunu unutmayın.

*Gözler bilgisayarın üst hizasında olmalı. Yaklaşık olarak 30 derece olmalı

*Dirsekler 90 ile 70 derece arasında, el ve dirsekler ise aynı hizada tutulmaya çalışılmalı.

şu anda 26 haftalık hamileyim el uyuşmalarım cok erken başladı kadın doğum doktorum yapıcağım hiç bir şey yok doğumu bekliceksin dedi kişiye göre erken yada geç başlayabiliyor allahtan ayaklarımda şişme yok tuzu komple kestim

8. ayda bendede olmustu bazı geceler fakat okadar şiddetli degildi 34. haftadan sonra tekrar başladı ve gecelerı artık uyuyamıyorum yataga yatmak ıstemıyorum bazen gunduzlerıde uyuşma oluyor,benım doktorum kansızlık yuzunden oldugunu soyledı

kızlar merhaba 35. hafta lık gebeyim. sabahları uyandığımda ellerimde şişlik oluyor gebelikden normal haliyle dedim ama son bir haftadır ayaklarımda şişlikler rahatsız etmeye başladı çok. birazda morarma oluyor bazende kızarıyor ayaklarımda ve ayak bileklerimde . normalmi bu durum? ayaklarım şiş ama bir ayağım daha fazla şiş damarlar görünüyor. birde sormak istediğim vucutta çok ödem olursa. günlük içilen su miktarını düşürmekmi gerekiyor? kaç litre su içmemiz lazım bu duruma

Son düzenleme:
son iki haftadır fazlasıyla sıkıntılıyım bu konuda..geceleri uyuşukluktan ve ağrısından uyuyamıyorum doğru dürüst..artık gündüzleride olmaya başladı..az kaldı sabır diyorum ama..doktorum yapacak bişey yok diyo doğumdan sonra geçicek hepsi diyo ama gel de dayan :KK25:

peki bu uyuşukluk doğumdan sonra geçtimi

Oooo ben resmen elimi kullanamazdım hele ki sabah uyandığımda.. Doktorum son haftalarda bunun çok normal olduğunu, doğumdan sonra tamamen yok olacağını söylemişti. Öyle de oldu. Geçici bir şey telaşlanmayın.

Ben daha 20.haftamdayim cok erken baslamis okudugum yorumlara bakilirsa. Yakinda agridan hicbisey tutamaz hale gelcem diye korkuyorum.

33 haftadayim. sol elmde uyusukluj karinxalanma var ama odem yok. sabahlarida olmuyo gunun ilerleyen saatlerinde basliyo. acaba gebelijrwnmi buda. genelde odem.oldugu icik olurmus ve sabah okurmus benim oyle degil..

Merhaba arkadaşlar, ben de 33+2 haftalık hamileyim. Özellikle son bir haftadır dediğiniz gibi ellerimde sabah uyandığımda uyuşmalar oluyo, eklem yerlerim sızlıyo. Uyandıktan sonraki bir kaç saat hiç gücü kuvveti olmuyo ellerimin. Ama sonrasında ellerimi yukarı kaldırım sıkıp açıyorum sürekli, bir nevi egzersiz yapıyorum yani :) bu iyi geliyor. Benim hamileliğimde iki kez kanamam oldu ve düşük riski yüzünden istirahat etmiştim o süreçte doktor sol tarafıma yatmamı söylemişti. Sola yatınca göbek kordonundaki kan akışı daha iyi oluyormuş. O gün bu gündür soluma yatıyorum hep. Sanırım o da etki ediyor çünkü bildiğiniz gibi normalde kalbin üstüne yatmak dolaşım sistemi açısından pek iyi değil. Ama napalım bebişlerimiz için ne gerekiyorsa öyle yapmaya çalışıyoruz ^_^ Akşamları da ayaklarım hafif kızarıp şişiyor ve paytak paytak yürüyorum penguen gibi :KK70: bunun için de soğuk su tutuyorum ayaklarıma ve altına minder koyup uzanıyorum bu da iyi geliyor. Bir de bu ödemler için su tüketimi de önemli demişti doktorum. Öncesinde 2,5 litre su tüketmemi söylüyodu hergün, ama şimdi havalar ısındığı ve terle birlikte su kaybı da arttığı için 2,5-3 arası tüketmemi söylüyor.

Bir de şunu söyleyim ablam da yaklaşık 2.5 ay önce doğum yaptı, ikinci bebeğini. Onda sürekli uyuşma oluyodu 20 li haftalarda başlamıştı. Doktor magnezyum hapı vermişti. Sanırım geçmeyen uyuşmalar için doktorunuzla görüşseniz daha iyi olur çünkü erken başlayan ve geçmeyen uyuşmalar magnezyum eksikliğinden kaynaklı da olabilir.

merhabalar 33. haftadayım. ben de de yaklaşık 1 haftadır sıkıntı devam etmekte. başta ayaklarımda başladı uyuşukluk değilde huzursuzluk diyelim. sonra bacaklarımda şişme gerçekleşti. varis çorabı önerdi doktorum 3 gündür kullanıyorum şişmelerimi ve bacaktaki kızarıklıkları varis başlangıcını önledi gibi, ama ayak tabanlarım ağrıyor. sanki km'lerce yol yürümüşüm gibi. ellerimde 3-4 gündür şişmeler başladı sıkınca eklemlerimde ve boğumlarım da çok şiddetli olmasa da ağrılarım var. el ayasındaki boğumlarım hele sanki kavanoz kapağını zorla açmışım da ardında geçmeyen ağrı bırakmış gibi.
sanırım son demler geçecek bunlarda. allah başka sıkıntılar vermesin.
başkasında aynı sıkıntıları okuyunca daha normal geliyor demek ki sorun yok diyor insan
ne tuhaf...
allah hayırlısıyla çocuklarımızı kucağımıza almayı nasip etsin. ağrılarımız sıkıntılarımız geçsin inş :)

En son yazan 5 ay önce yazmış ama ben 28. haftadayim. Sağ elim sabahları felc gibi oluyordu bir iki haftadır. Şimdi sol da öyle olmaya başladı. Sabah uykusu nedir unuttum. Korkunc sizlamayla uyaniyorum. Isirgan otu demis bazi arkadaşlar. Bunu deneyen var mi? Bebeğe zarari olur mu ki? Daha doğuma da çok var nasıl dayanacağım :KK43:

En son yazan 5 ay önce yazmış ama ben 28. haftadayim. Sağ elim sabahları felc gibi oluyordu bir iki haftadır. Şimdi sol da öyle olmaya başladı. Sabah uykusu nedir unuttum. Korkunc sizlamayla uyaniyorum. Isirgan otu demis bazi arkadaşlar. Bunu deneyen var mi? Bebeğe zarari olur mu ki? Daha doğuma da çok var nasıl dayanacağım :KK43:

doktorunuza söyleyin, ben magnezyum kullanıyorum baya rahatlatıyor.

X