hamilelikte sigara içen varmı

arkadaşlar sigarayı nasıl bırakıcam diyenleri çok iyi anlıyorum bende günde yarım paket içiyordum bazen bu miktar artıyordu.hamilelik öncesi sigarayı çıkardım hayatımdam.tabii zor oldu ama bebişlerimi sigaradan daha çok seviyorum onlara benim yüzünden zarar gelsin istemem. şu anda 20 haftalık hamileyim.yaklaşık 5 aydır sigara kullanmıyorum bir daha deniyceğimi zannetmiyorum. darısı kullanan arkadaşlarımın başına...herkeze sevgiler (umarım en kısa zamanda bende bıraktım diye cvp yazarsınız.)

sigarayı bırakmak imkansız değil herşey beynde biter gerçekten bırakmak isteyen bırakır ben günde 1 paket sigara içen biriydim ben bebeğim olduğunu öğrendiğim günden beri bırakın içmeyi sigara içilen yere de girmiyorum yanımda da asla içirmiyorum çaymış kahveymiş aslaa ..insan bile bile bebeğini zehirlermi :uhm: istenirse bırakılır sadece her içişte bebeğinizi düşünmeniz bile yeterli olmalı bence ...

Arkadaslar benım esımın kuzenı 1 ay once dogum yaptı ve hamıle ıken gunde bı paket sıgara ıcıyordu bebegı suan fıtık olmus :KK43: bende ıcıyorum gunde 4 tane Cunku doktor 4 Taneye kadar ıcebılırsın dedı normalde bır bucuk paket ıcıyordum :KK43:

Karnı yeni yeni belirmeye başlayan arkadaşımı, elinde sigarayla gördüğümde inanamadım. Bu kadar aklı başında bir kadın hamileyken nasıl sigara içebilir? Bir de aynı vakadan ikincisini gördüğümde ortak savunma verdiler: 'Doktor günde iki tane içmeye izin veriyor.' Bu cevaba inanmak oldukça güç... Bir tarafta hamilelikte sigara içmeyi doğal kabul edenler var. Diğer tarafta da hamilelikte yaşamı durdurup dokuz ayını cam kutuda geçirmesi gerektiğini düşünenler... Hamilelikte yasaklar, yanlış bilinen doğrular, evde her kafadan çıkan ayrı sesler...

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Academic Hospital'dan Prof. Dr. Mithat Erenus, en çok tartışılan konulara açıklık getirdi.

YANLIŞ: Hamilelikte iki-üç tane sigara içsem bebeğim etkilenmez, doktorum da izin verdi!

DOĞRU: Pasif içicilik bile bebeği etkiler. Sigara bebek ölümüne, erken doğuma, bebeğin normalin altında bir kiloyla doğmasına neden olur.

'Her içilen sigara, doğrudan anne karnındaki bebeğe geçiyor. Bir paket içerseniz bebek bir paketlik, beş tane içerseniz beş sigaralık etkileniyor. Çalışmalar gösteriyor ki sigara içmeyen bir kadın, sigara içilen bir ortamda bulunduğunda bebek dumandan etkileniyor. 'Üç tane içerseniz hiçbir yan etkisi yok' demek söz konusu bile değil. Günde iki paket sigara içen, içmediğinde çok stresli olan bir hamileye 'Günde iki tane içebilirsin' diyen hekim hastasıyla pazarlık yapmıştır.'
<<<< Arkadaşlar öncelikle merhaba bende günde 1 ,1.5 paket civarı sigara içiodum fakat şu an agzıma bile sürmüorum ...Lütfen ama lütfen bebeğinizi zehirlemeyin ...Kızlar hamileyken sigara içmek eroin almakla esdeger etki yaratıo cocuk üzerinde...Bu yazdıklarımı mutlaka biliosunuzdur ama ben doktor 4 izin verdi die yazan arkadaslar icin bi nebze olsun caydırıcı olabilir die yazmak istedim ...Hayatta imkansız..asla yapamam dediginiz seyler siz yapmak istemediginiz müddetce imkansızdır...Bu imkansızları sonlandırmak tamamen sizin iradenizdedir ...Lütfen kendinizi düsünmüosanız bebişinizi düsünün ve İÇMEYİN :1no2::1no2: >>>>

ben de ilk hamileliğimdede şimdide 1 pakete yakın içiyordum tabi hemen bırakmak çok zor oluyor birde hiç tiksinmedim tam tersine canım daha çok istedi ama içmedim arkadaşlar çok çok bunaldığımda eşimin sigarasından bir iki nefes çekiyordum 10 15 gün içinde bıaktım ama inanın her gün aklımdaydı şimdide öyle ilk doğumumu yaptığımda eve döner dönmez içtim malesef sigarayı seviyorum ama bebişlerimiz için içmeyeceğiz....

Arkadaslar Kesınlıkle Sıgarayı bıraktım denılebılır :KK43: bı Daha ıcmemem gerektıgını dusunuyorum Bebegımınhele hele daha yenı gelısmekte olan bebegımın saglıgı her seyden cok onemlı :KK43:

öncelikle RABBİM HEPİMİZİN BEBİŞLERİNE SAGLIK VERSİN bende beş haftalık hamileyim geçen hafta ögrendim bende günde bir paket içiyodm şimdi arada bi yarım yarım içip atıyorum günde 4 ee düşürdüm ama zor dayanıyorumm içmek istiyorumm içiyorum bu sefer vijdan azabı duyyuorum korkuyorum bebegime bişe olur diyee napıcamı bilmiyorumm inşallah bırakırız

ben de ilk hamileliğimdede şimdide 1 pakete yakın içiyordum tabi hemen bırakmak çok zor oluyor birde hiç tiksinmedim tam tersine canım daha çok istedi ama içmedim arkadaşlar çok çok bunaldığımda eşimin sigarasından bir iki nefes çekiyordum 10 15 gün içinde bıaktım ama inanın her gün aklımdaydı şimdide öyle ilk doğumumu yaptığımda eve döner dönmez içtim malesef sigarayı seviyorum ama bebişlerimiz için içmeyeceğiz....

ecemim şu cetvelden bende istiyorum nası oluyo bi yardımcı olunn lüttfenn
çok heveslendimm

nefret ediyorum kendimdennnnnnnnnnnnnn 6haftalık hamileyim we günde yaklaşık bir paket içiyorum we okadar dua ettimki bi bebeğim olsun die onu okadar dumana mahrum bırakıyorum inanabiliyomusunuz olmuyo çıldırcak mış gibi oluyorum kafayı yiyiorum kendimle çelişiyorum ama olmuyo beceremiyorum lanet ediyorum kendime şimdiden çok kötü bi anne oldum allah kahretsin beni

Karnı yeni yeni belirmeye başlayan arkadaşımı, elinde sigarayla gördüğümde inanamadım. Bu kadar aklı başında bir kadın hamileyken nasıl sigara içebilir? Bir de aynı vakadan ikincisini gördüğümde ortak savunma verdiler: 'Doktor günde iki tane içmeye izin veriyor.' Bu cevaba inanmak oldukça güç... Bir tarafta hamilelikte sigara içmeyi doğal kabul edenler var. Diğer tarafta da hamilelikte yaşamı durdurup dokuz ayını cam kutuda geçirmesi gerektiğini düşünenler... Hamilelikte yasaklar, yanlış bilinen doğrular, evde her kafadan çıkan ayrı sesler...

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Academic Hospital'dan Prof. Dr. Mithat Erenus, en çok tartışılan konulara açıklık getirdi.

YANLIŞ: Hamilelikte iki-üç tane sigara içsem bebeğim etkilenmez, doktorum da izin verdi!

DOĞRU: Pasif içicilik bile bebeği etkiler. Sigara bebek ölümüne, erken doğuma, bebeğin normalin altında bir kiloyla doğmasına neden olur.

'Her içilen sigara, doğrudan anne karnındaki bebeğe geçiyor. Bir paket içerseniz bebek bir paketlik, beş tane içerseniz beş sigaralık etkileniyor. Çalışmalar gösteriyor ki sigara içmeyen bir kadın, sigara içilen bir ortamda bulunduğunda bebek dumandan etkileniyor. 'Üç tane içerseniz hiçbir yan etkisi yok' demek söz konusu bile değil. Günde iki paket sigara içen, içmediğinde çok stresli olan bir hamileye 'Günde iki tane içebilirsin' diyen hekim hastasıyla pazarlık yapmıştır.'
<<<< Arkadaşlar öncelikle merhaba bende günde 1 ,1.5 paket civarı sigara içiodum fakat şu an agzıma bile sürmüorum ...Lütfen ama lütfen bebeğinizi zehirlemeyin ...Kızlar hamileyken sigara içmek eroin almakla esdeger etki yaratıo cocuk üzerinde...Bu yazdıklarımı mutlaka biliosunuzdur ama ben doktor 4 izin verdi die yazan arkadaslar icin bi nebze olsun caydırıcı olabilir die yazmak istedim ...Hayatta imkansız..asla yapamam dediginiz seyler siz yapmak istemediginiz müddetce imkansızdır...Bu imkansızları sonlandırmak tamamen sizin iradenizdedir ...Lütfen kendinizi düsünmüosanız bebişinizi düsünün ve İÇMEYİN :1no2::1no2: >>>>

CANIM YAZIN ÇOK HOŞUMA GİTTİ.. O KADAR GÜZEL ANLATMIŞSINKİ KELİMELERİN ÇOK HASSAS KİMSEYİ KIRMADAN MESAJLAR VAERİYO. a.s.a.s.

olmuyo beceremiyorum diye kendine acıyacağına birazcık gayret etsen diyorum, sen en kolay yolu seçmişsin, olmuyo de devam et...
ben 17 senelik tiryakiydim ve günde 1 paketin yetmediği zamanlar bile olurdu, öleceğimi bilsem bırakmam diyordum. çocuk sahibi olmak için yıllarca tedavi gördüm, ilk hamile kaldığımda bırakamıyoruım deyip günde 5-6 tane içtim ve gebeliğimin 8 haftasında bebeğim beni terketti, kendimi o kadar suçlu hissettim ki, belki de o zavallıcık duman dolu bi kesenin içinde yaşayabilmek için çırpındı ama olmadı diye düşündüm hep.
şimdi rabbime şükürler olsun ikinci kez hamileyim ve öğrendiğim an sigarayı bıraktım, çok kolay olmadı elbette, halen ağzımda yaralar çıkıyor, zaman zaman ah hayırlısı ile bebeğimi kucağıma alsam hemen başlayacam diyorum ama dişimi sıkıyorum içmiyorum, yanımda da içirmemeye özen gösteriyorum mümkün olduğunca...
belki seni sıktım, uzun oldu biraz ama ille de kötü bir tecrübe yaşamamız şart değilmiş , geç de olsa bunu anladım , her bünyede aynı etkiyi göstermediğini biliyorum ama 1000 kişide 1 kişinin bebeğine bile zarar veriyorsa ya o 1 kişi ben olursam diye düşünüyorum....
sakın nasihat olarak düşünme yazdıklarımı, sadece bırakamıyanları duyunca çok üzülüyorum, ben inanıyorum ki bırakırım dedikten sonra olmaması imkansız, düşünsene nelerden vazgeçmedik bu yaşa gelinceye kadar. AMA ŞU DA VAR Kİ ; HİÇ BİR ANNE BEBİŞİNDEN VAZGEÇEMEZ, hele de sigara gibi kötü bir alışkanlık yüzünden...

Arkadaşalar Bende Hamile Olmadan önce Günde 1.5 Paket Içerdim.hamileliğimi öğrendim Günde 2 3 Içerdim Sonra Haftada Bir şimdi Hiç Içmiyorum.canim çok çekiyo Ama Içmiyorum Eşim Zaten Hiç Kullanmadi.sigara Içilen Ortamdan Hemen Uzaklaşiyorum Böylelikle Bir Nefes Bile Olsa Içmiyorum Tabi Eşimin Bana Desteği çok Oldu O Olmasaysi Başaramazdim Belkide şimdide Bana Diyoki Hiç Tahmin Etmemiştim Tamamen Birakacağini Oda çok şaşirdi

Selam kızlar bende sigara kullanıyorum.. Pardon kullanıyordum... Ve o zamanlarda gününe göre değişerek ortalama 8-9 tane içiyordum tabi eğer hızımı alamazsam bazen 12-15 arasındada değişiyordu..Hamile olduğum kesinleştiğinde 3 haftalıktı ve öğrendiğimden beri azaltmaya başladım baktım böyle olmayacak "kızım bırakıosan bırak şu zıkkımı" dedim ve bıraktım.. Son 5 gündür hiç içmedim... Bi anda olan bişe yani azaltmak değil kesin bırakmak isteyin.. Sonuçta bunu içerken zevki bize (dumanında neyi zevkse artık:roflol:) ; zehiri direk bebişlerimize.. UMARIM SİZLERDE BİR AN ÖNCE BIRAKIRSINIZ.. TEK TEMENNİM BUDUR.. AMA LÜTFEN ÇABA GÖSTERİN.. a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.

11 yıldan beri günde 1 veya 1,5 paket sigara içiyordum. Hamile kalmadan 6 ay önce sigarayı bırakmayı düşünüyordum, ancak ufaklık bize bir sürpriz yapıp habersiz geldi. 5 haftalıkken hamile olduğumu öğrendim. İdrar testi yapıp hamile olduğumu öğrendiğim sabah sigarayı bıraktım, Allah'ın bir lütfu olsa gerek acayip derecede tiksindim sigaradan. Eşim dışarıda içip gelse bile kokusundan rahatsız oluyorum. Sigara içilen ortamda bulunmamaya gayret ediyorum. Arkadaşlar sizde biraz gayret edin. Allah göstermesin bebişinize bişey olursa aklınıza gelen ilk şüpheli sigara olacaktır. Zaten zararlı olduğunu biliyoruz, içip kendimizi zehirliyoruz. Peki yavrumuzun suçu ne. Ayrıca sigara içen anne ve babaların çocuklarının ileride sigaraya başlama olasılığının çok yüksek olduğunu biliyorsunuzdur.

kızlar bende uzun bir zamandır sigara içenlerdendim ve en korktuğum şey hamişken sigarayı bırakamamaktı ama öyle bi şeyki bu kendi canına kıyabiliyorsun ama içindekine kıyamıyorsun .. allahın bir lutfu bebişime zarar gelmesini hiç kimse istemez.. yapamıyorum demeyin.. içinizdeki can sizin canınız ona kıymayınn...

bugün sigara paketini bilerek ewde bıraktım yanıma almadım içmeyeyim bakayım dayanabilecekmiyim die ama çok zor olcak benim için şuandan şitibaren

birincisi zor olacak diye kendini şartlandırma , ikincisi de keşke paketi yanına alsaydın, ben hep yanımda taşıdım, yokken daha çok istek duyuyor sanki insan. sigara ikram edenlere de bıraktım demek yerine teşekkür ederim şimdi içmeyeceğim dedim, o zaman hiç zorlanmadım.. bence bırakmalıyım, içmemem lazım dedikce strese giriyor insan

kolay beğenmemmmm başak burcuyum sanırım onunla alakalı bir durum :eek:
ama sen de ne kızıyorsun ki senin iyiliğini düşündük hata mı ettik, o zaman şöyle söyleyim canın istedikçe iç canım, dumanını sakın boşa verme , her zerresini çek ciğerlerine, bebişin dünyaya gelince anne sütü yerine sigara ister senden a.s.

kolay beğenmemmmm başak burcuyum sanırım onunla alakalı bir durum :eek:
ama sen de ne kızıyorsun ki senin iyiliğini düşündük hata mı ettik, o zaman şöyle söyleyim canın istedikçe iç canım, dumanını sakın boşa verme , her zerresini çek ciğerlerine, bebişin dünyaya gelince anne sütü yerine sigara ister senden a.s.

ya çok kötütüsün sen yhaa Kötü KazenKötü Kazen:roflol::roflol:

X