hamilelikte tetanoz aşısı

bende tesadüf sağlık raporu almaya gitmiştim sağlık ocagında hamile oldugumu öğrenince resmen zorla tuttular hemen aşıyı yaptılar ıkıncı dozu ıcınde çagırdılar fakat daha gıtmedım korkuyrum çunku ılk aşıda çok zorlandım bır hfta kolum şişti ateşlendım resmen.. doktor yaptırmanda bır sakınca yok ama yaptırmassanda tehlıkelı bır durum olmaz dedı kararsızım ıkıncı doz ıcın :KK43:

Ben hamileyken 2 kere aşımı oldum..Herhangi bir problem de yaşamadım..Fakat 5'e tamamlamadım..Acaba tamamlamam gerekir miydi? Aranızda bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba?

Ben hamileyken 2 kere aşımı oldum..Herhangi bir problem de yaşamadım..Fakat 5'e tamamlamadım..Acaba tamamlamam gerekir miydi? Aranızda bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba?

hayatın boyunca kackez tetanoz aşısı oldun biliyomusun...:KK51:

20 haftasını dolduranlara doguma bir aya kalaya kadar aşı yapılır
ancak hayatınız boyunca 5 doz almış olmanız ömrünüz boyunca aşılamaya bi daha gerek olmadıgı anlamına gelir..
20 haftada 1si bir aysonrada 2si yapılır ancak
dediğm gibi 1.sınıfta 5 de ve orta sonda aşı oldugunuzu unutmayın...:KK52:

20 haftasını dolduranlara doguma bir aya kalaya kadar aşı yapılır
ancak hayatınız boyunca 5 doz almış olmanız ömrünüz boyunca aşılamaya bi daha gerek olmadıgı anlamına gelir..
20 haftada 1si bir aysonrada 2si yapılır ancak
dediğm gibi 1.sınıfta 5 de ve orta sonda aşı oldugunuzu unutmayın...:KK52:

Canım ya, ben okulda karma aşı dışında hiç aşı olmadım ki..

Son düzenleme:
bana da aile hekimim olmam gerektiğini söyledi. Açıkcası ben olmak istemiyorum. Hamileliğimde bir aspirin bile kullanmaktan çekinirken doktorlar bizi ilaca boğuyorlar. Yok bebeğin beyni gelişsin folik asit ilacı içeceksin, her hamileye progestan ilacı dayamalar, tetenos aşılarına zorlamalar falan. Bence bunların hepsi oyun. Büyük ilaç şirketleriyle anlaşmalar yapılmış aşılar alınmış şimdi de bunları tüketmek için bizi zorluyorlar. progestan ve folik asit ilaçlarının sahipleri de ne veriyorsa artık. Resmen bizi kullanıyorlar.
Doktorum anne ölümlerinin yüzde 90 ı bu aşı olmamasından dedi beni korkuttu. Ama bakıyorum aşı vurduranlar burda 40 derece ateşlerden bahsediyorlar. Ateşim kırk olursa karnımdaki bebekte sağlık mı kalır hali ne olur, bu nasıl bir risk böyle yaa

şuan konuyu okuduktan sonra ben de kararsız kaldım.. :KK50: arkadaşım ilk aşıda baya acıdığını söylemişti. sonra ateşlenme falan olacaksa da ne gereği var bunları çekmenin.. doktoruma sorucam gerekli değilse ben de yaptırmam.

walla hastanede dogum esnasında kullanılacak olan kesıcı ve benzerı aletler den ben tırstıgım ıcın (ne kadar temız olursa olsun) yaptırıyorum hıcte bır yan etkısını gormedım 2.yı oldum 3.yude şubat ayında olucam yaptırın derım zaten 2.gebelıkte bır daha gerekmeyecek ılkınde yapştırınca 10 yılmı ne suresı varmış vucutta her bunye bır olmaz bende hıc bı yan etkı yapmadı yaptrdıktan snra hemen eve gıdıp bıraz uyuyun oldu bttı :))

ben aşıdan çok korkuyodum nerdeyse hissetmedim bile ama 5 dk sonra aşırı terleme mide bulantısı ve baş dönmesi oldu aç karnıma gitmiştim onun mu etkisi oldu bilmiyorum ama dinlenince ve karnımı doyurunca geçti alışverişe gittik eşimle eve gelip temizlik yaptık cuma günü aşı oldum cmt. pazar misafirim vardı hiç dinlenemedim ona rağmen hafif bi ağrıdan başka bişey olmadı hiç korktuğum kadar bişey yokmuş

kızlar ben ilk aşıyı 22.haftada oldum 2. için 26 haftama gün vermişti tam 1 ay sonra ama ben yoğunluktan aslında unuttumda gidemedim şimdi 28. haftamdayım 2. aşıyı tam ne zaman olmak gerekiyor zaten önümüzdeki haftadan öncede yaptıramam:KK43:((

Bugün 21.haftamda, ben de yaptırdım ve şu an kolum ağrıyor. Çok olmasa da rahatsız edici bir ağrı var. Ne zaman geçecek acaba

İlk iki aşımı bende oldum.
Üçüncü aşı mayıs da olacak.
Biraz ağrı ve bazende halsizlik, ateş yapabiliyor.
Ağrı ya da sızı diyelim 2-3 gün sürüyor.
Ben akşam yemekten sonra birtane minoset almıştım iyi gelmişti.
Zaten sağlık ocağında da bunun bilgisini veriyorlar.:KK36:

İlk iki aşımı bende oldum.
Üçüncü aşı mayıs da olacak.
Biraz ağrı ve bazende halsizlik, ateş yapabiliyor.
Ağrı ya da sızı diyelim 2-3 gün sürüyor.
Ben akşam yemekten sonra birtane minoset almıştım iyi gelmişti.
Zaten sağlık ocağında da bunun bilgisini veriyorlar.:KK36:

bende hamileyim sağlık ocağında bilgi verdiler tetenoz aşısıyla ilgili 5 tane olmam gerekiyormuş falan. ben kan vermekten bile korkuyorum bu tetenoz yapılırken yakıyor mu ? çok korkuyorum yaptırmıcam bu yüzden sanırım

Bence yaptırmakta fayda var, çünkü aşılama sonrası oluşan antikorlar hem anneyi enfeksiyondan koruyormuş hemde plasentadan bebeğe geçerek "neonatal tetanoz"a karşı bebeği koruyormuş. Ağrısı üç gün hafifte olsa sürebiliyor ama parol yada miosetle geçiyor. Benim ikinci gebeliğim ve aşımı yaptıracağım.

Merhaba arkadaşlar,

Bende 21+4üm.İlk aşımı dün oldum. 2. dozda 4 hafta sonra dediler. Ama birşey aklıma takıldı siz yazınca.Sağllık ocağında bana 2 doz dediler, sizler daha fazla söylemişsiniz. Nedir doğrusu bunun bi bilen varmı?

X