Hangi doğum yöntemini tavsiye edersiniz?

beliz79

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2023
105
54
Doğuma çok az kaldı. Bebek haftasından 10 12 gün ilerde görünüyor . 37 de çatı muayenesine gideceğim şu an 35+3 üm. Sizlere sorum sezaryan doğum mu yoksa normal doğumu mu tavsiye edersiniz? Yeniden doğum yapacak olsanız hangisini seçerdiniz? Doğum hikayesi ve tavsiyelerinize ihtiyacım var

Herkesin doğum serüveni farklı. Sezeryanda çok zorlanan da var hemen ayağa kalkan da var. Normal doğum da aynı şekilde. Ben bebeğin kilosu üst sınıra yaklaştı diye suni sancı yardımıyla normal doğum yaptım. Canınızın ne kadar tatlı olduğu burda belirleyici faktör olabilir. Benim doğumdan sonra doktor acı eşiğin yüksekmiş, suniye herkes dayanamıyor diyip tebrik etti beni mesela. Bence kimsenin doğum hikayesinden olumlu yada olumsuz etkilenmeyin. Ama tabiki işin sağlık boyutunu baz alınca normal doğum gibisi yok.

Doktorum bu konuyu konuşurken bana aynen şöyle söyledi: “Sezaryen olan ikinciye normal doğum araştırıyor, normal doğum yapan sonrakinde sezaryen olmak istiyor. İkisinde de tarifsiz acılar çekeceksin, acıyı değil senin durumuna göre mantıklı olanı baz alarak seçim yap” Çok gerçekçi değil mi😂 Bir de annene sor demişti, anneler bilirler kızlarının canı tatlı mı değil mi. Ben sezaryen doğum yaptım. Zor ve yıpratıcıydı. Sonrasında çok bakım gerektiriyor. Eğer annen, eşin veya kayınvaliden falan bakmayacaksa işin zor. 1 hafta desteksiz kalkamadım ben. Çatı darlığından dolayı normal doğumu deneyimleyemedim ve bundan sonra çocuk yaparsam yine sezaryen olmak zorundayım. Sağlıkla kucağına almanı dilerim.

Kimseden akıl almayın bu konuda herkesin deneyimi farklı. Bir şekilde çıkacak çocuk doktorunuzu dinleyin ne derse o 🥰

Bende sezeryanı daha basit görüyordum. Normal doğumdan hep korkmuştum. Sezeryanı oldum sonuç olarak ve o belimden iğne vurulduğu an ağlamaya başladım. 1 sene oldu hala belim çok ağrıyor. Başka arkadaşımda o iğnenin vurulduğunu bile anlamadım diyor. Yani her beden farklı, herkesin acı eşiği farklı. Her ikisininde kendine göre zorlugı var. Sağlıkla kucağınıza almak nasip olsun inşallah 🙏

Doğuma çok az kaldı. Bebek haftasından 10 12 gün ilerde görünüyor . 37 de çatı muayenesine gideceğim şu an 35+3 üm. Sizlere sorum sezaryan doğum mu yoksa normal doğumu mu tavsiye edersiniz? Yeniden doğum yapacak olsanız hangisini seçerdiniz? Doğum hikayesi ve tavsiyelerinize ihtiyacım var
İlk doğumda çok korktuğum için doktoruma sezeryan için yalvarmıştım ama yaşadığım ülkede sezeryanla doğum çok zor bir ihtimal anne ve bebek için hayati bir tehlike olmadıkça müsaade edilmiyor.
Normal doğum tecrübemi de sezeryan ile doğum yapan arkadaşlarla mukayese edince normal doğumun daha avantajlı olduğunu idrak ediyorum, fakat doğum yapmanın herkesin kendine has özel bir durum olduğunu düşünüyorum anne ve bebeğin sağlığının ön planda olması sartıyla buna doktorların karar vermesi taraftarıyım.
Sağlık ve sıhhatle kavuşmanızı diliyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ederim güzel anneler herhalde akışına bırakmak en hayırlısı olacak bebek kendi nasıl isterse öyle gelsin 🌺🌺

Devlet takipliyim gereksiz sezaryen yapmaz diye düşünüyorum
3 normal doğum yaptım yine olsa yine normal yapardım,birazda doktora bağlı. Devlette öncelik normal doğum, suni sancı verilir veya kendi sancıların varsa ve doğum başlamıyorsun anne veya bebekte sorun olursa sezeyane alıyorlar

Benim de ilk doğumum olacak. Normal doğum düşünüyorum. Bence kimseye doğum hikayesi sormayın. Bizde nedense kadınlar hep birbirini korkutmaya çalışıyor😀Normal adı üstünde normal olduğu için ben onu seçtim😀Bebek nasıl isterse öyle gelir bence doktorunuz dışında kimseyi dinlemeyin

Bende sezeryanı daha basit görüyordum. Normal doğumdan hep korkmuştum. Sezeryanı oldum sonuç olarak ve o belimden iğne vurulduğu an ağlamaya başladım. 1 sene oldu hala belim çok ağrıyor. Başka arkadaşımda o iğnenin vurulduğunu bile anlamadım diyor. Yani her beden farklı, herkesin acı eşiği farklı. Her ikisininde kendine göre zorlugı var. Sağlıkla kucağınıza almak nasip olsun inşallah 🙏
Bel ağrısı berbat ya😕 bebeği yatağından kaldırırken bazen yarısında kitlenip kalıyorum. Zamanla hafifler diye umuyorum ama siz de 1 yıldır geçmedi demişsiniz. Ortopediye göründünüz mü?

Seçilebilecek keyfi bir şey değil bu, doktorunuz karar verecektir siz ve bebek için en sağlıklı yönteme, boşuna başlık açmışsınız.

Aslında bu dedıklerı gibi kişiden kişiye değişir ama ben ikisinizde kendi kararımla sezeryan oldum
İkisindende pişman olmadım
Zaten ben normal dogum yapamazdım bılıyorum
Ve ıkı dogumda rahat gectı yıne olsa yıne sezeryan olurum
Herkesede sezeryanı tavsiye ettim ve ederim
Ama işte göreceli başkasınada normal dogum kolay gelebılır

Konu sahibi Devlet Hastanesi'ne gittiğini söylemişsin. Eğer doğumu da orada planlıyorsan, boş yere bu soruyu sorma derim. İsteğe bağlı sezaryen yapmazlar.

Konu sahibi Devlet Hastanesi'ne gittiğini söylemişsin. Eğer doğumu da orada planlıyorsan, boş yere bu soruyu sorma derim. İsteğe bağlı sezaryen yapmazlar.
Devlette planlıyorum doktorum bebeğin boyutundan dolayı bana bıraktı seçimi. Hala karar veremedim

X