Pozitif spinal sezaryen doğum hikayem

beliz79

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2023
105
54
-Sezaryen öncesi ve sezaryen anı:

Bu başlığı benim gibi belirsizlik yaşayan anne adayları için açıyorum. Biraz uzun ama sorularına cevap arayan anne adaylarını rahatlatmak için en ince ayrıntısına kadar yazdım. 38. Haftama kadar vajinal mi yoksa sezaryen doğum mu olacağı belirsizdi. Bebeğim 38. Haftamda 3950 gram görünüyordu doktor iri bebek olduğunu ama normal doğuma engel olmayacağını söylemişti. Ama beni zorlamak da istemiyordu. Bu arada devlet hastanesi takipliydim ama doktorum çok iyi çok ilgili bir doktordu. Normalde doğum başlamadan çatı muayenesi pek yapılmıyormuş devlet hastanelerinde ama dediğim gibi doktorum zorlamak istemediği için 38. Haftamda çatı muayenesi yaptı ve hiçbir şekilde vajinal doğuma müsait olmadığımı söyledi. Zaten ilk doğumlarda ya bebek ters gelişliyse ya da çatı darlığı varsa sezaryene aldığını söyledi. 39. Haftaya gün verdi. Ameliyattan bir önceki gece 00:00 dan sonra su dahil yiyip içmek yasaktı. Ameliyat sabahı yatışımı yaptık beni hazırladılar ve ameliyathaneye götürdüler. Doktorum ve ameliyathane ekibi çok iyilerdi. Özel hastaneden farksızdı kesinlikle ilgi açısından beni sakinleştirmeleri olsun, konuşmalar olsun çok tatlılardı. Spinal anesteziden sonra doktorumla konuşarak doğumum gerçekleşti. Bebeğimi gösterdiler tentene temasta bulundurdular. Sonda bana anesteziden önce takıldı. Acı eşiği normal biriyim takılırken pek hissetmedim ama takıldıktan sonra bir süre boyunca sanki sürekli tuvalete sıkışıkmışsınız gibi yanma hissettiriyor. Spinal anestezi uygulama anı daha da kolaydı. İğnenin ilk giriş anını hissediyorsunuz saniyelik sonrası zaten bacaklarda sıcaklık ve 5 dakika içinde belden aşağınızda hiçbir şey hissetmemeye başlıyorsunuz. Tansiyonunuzun düşmemesi için başınızı hareket ettirmemeniz gerekiyor. Tansiyon düşüklüğünüz olmazsa sonrasındaki yan etkileri minimumda yaşarsınız. Ameliyat esnasında dedikleri gibi pek çekiştirme vs hareketleri hissetmedim sadece karnımda minik dokunuşlar hissediyordum. Bebek ne ara çıktı hiç anlamadım bile. Bu esnada doktor ve hemşirelerle iletişim halinde oluyosunuz zaten. Dikiş işleminde de aynı şekilde ufak dokunuşlar hissediyordum. Bende üşüme baş ağrısı gibi yan etkiler olmadı. Sadece el titremem vardı 10 dakika sonra o da son buldu. Ameliyat sonrası yatakhaneme geri getirdiler.

-Sezaryen sonrası:

Sezaryen sonrası yatakhaneme geri döner dönmez bebeği emzirmem için getirdiler. Yenidoğan hemşiresi yarım saat uğraştı bebeğin meme alması için. Ama oğlum bir türlü uyanmadığı için zorlandık çok. Kolostrumu sağarak silikon kaşıklı şırıngayla vermeye çalıştık. Belden aşağınızı hissetmiyorsunuz, ameliyattan çıkmışsınız ve bu durumda bebeğinizi tutmak emzirmeye çalışmak gerçekten mental ve fiziksel olarak zorlayıcı bir süreç. Bana kimse bunlardan bahsetmemişti. Anestezinin etkisi 2 saat içinde dağılmaya başlıyor ve siz sancılanmaya başlarken bile bir güçle sürekli meme aldırmaya çalışıyorsunuz. Tuttuğu an memeyi duygusal boşalma yaşayıp hüngür hüngür ağladım bu yüzden. Anestezi dağılırken hemşire damaryolunuzdan parol vermeye başlıyor. Size tavsiyem ağrı kesiciyi kesinlikle ayağa kalkmadan 10 15 dakika öncesinde yaptırın. Yatarken o ağrı biraz ağır regl sancısı gibi çekilir düzeyde oluyor ama ayağa kalkarken sizi zorlayabilir. Ayağa ilk gün kesinlikle kalkın. Zaten ameliyattan sonra 6 saat sonra sıvı alma hakkınız oluyor. Posasız kayısı hoşafı, su, kayısı suyu bunlar bağırsağınızı yumuşatan ve gaz çıkarmanızı kolaylaştıran şeyler. Bunları tüketerek başlayın. Suyumu ve hoşafımı içtikten sonra ayağa kalkma denemelerim başladı yataktan doğrulmak en zor kısmıydı bence. Dikişleriniz açılacak sanıyorsunuz ama merak etmeyin çok sağlam diktikleri için yavaş hareket ettiğiniz sürece böyle bir sıkıntı hiç yaşamazsınız. Yeni yürümeyi öğrenen çocuklar gibi minik adımlarla başlayın. Gerisi geliyo zaten. Yürüdükçe gazınızın indiğini hissedeceksiniz. Gaz çıktıktan sonrası rahatlık zaten. Oturup kalkarken tuvalette desteğe ihtiyaç duyuyorsunuz ama bir daha asla ilk kalkış gibi olmuyor. İlk tuvalet de gün kurusu ve çay öneriyorum. Ben 3. Günü tuvalete çıktım bu ikili sayesinde. Ikınmadan tuvaletiniz kendiliğinden geliyor ve yapıyorsunuz zaten. Anlatacaklarım bu kadar sorunuz varsa yanıtlayabilirim herkese kolay doğumlar 🌺

Hayırlı olsun bebeğiniz, doğumunuzun kolay geçmesine gerçekten çok sevindim. Benimde yaklaştı. Biraz kararsızım. Gördüğüm kadarıyla Pzr günü yazmışsınız, şimdi nasılsınız? Evdeki süreciniz nasıl geçiyor?

Hayırlı olsun bebeğiniz, doğumunuzun kolay geçmesine gerçekten çok sevindim. Benimde yaklaştı. Biraz kararsızım. Gördüğüm kadarıyla Pzr günü yazmışsınız, şimdi nasılsınız? Evdeki süreciniz nasıl geçiyor?
4. Günümden sonra tuvalette desteksiz oturup kalkmaya başladım giysilerimi tek başıma giyinebiliyorum ama yatakta tamamen uzanarak veya yan yatmaya cesaret edemiyosunuz. Ben yazıyı yazdığımda sezaryen olalı neredeyse 2 hafta olmuştu. Oturma kalkma yürüme iş yapma konusunda eve çıkınca pek zorlanmıyosunuz (tabi ameliyatlı olduğunuzu hissediyorsunuz ilk hafta sadece ağrınız pek olmuyor) ama şu yatma konusuna alışmak en uzun süreçli olandı. Şu kocaman emzirme yastıkları baya iş görüyor elim ayağım oldu yatıp kalkma konusunda tavsiye ediyorum. Şu an 18 gün oldu sezaryen olalı dikiş yerim iyileşti normal hayatına döndüm sanki operasyon geçirmemiş gibiyim. İlk 2 3 gün sezaryenin sıkıntısı. Beni çok korkutmuşlardı ama anlatıldığı gibi bir süreç asla geçirmedim.

4. Günümden sonra tuvalette desteksiz oturup kalkmaya başladım giysilerimi tek başıma giyinebiliyorum ama yatakta tamamen uzanarak veya yan yatmaya cesaret edemiyosunuz. Ben yazıyı yazdığımda sezaryen olalı neredeyse 2 hafta olmuştu. Oturma kalkma yürüme iş yapma konusunda eve çıkınca pek zorlanmıyosunuz (tabi ameliyatlı olduğunuzu hissediyorsunuz ilk hafta sadece ağrınız pek olmuyor) ama şu yatma konusuna alışmak en uzun süreçli olandı. Şu kocaman emzirme yastıkları baya iş görüyor elim ayağım oldu yatıp kalkma konusunda tavsiye ediyorum. Şu an 18 gün oldu sezaryen olalı dikiş yerim iyileşti normal hayatına döndüm sanki operasyon geçirmemiş gibiyim. İlk 2 3 gün sezaryenin sıkıntısı. Beni çok korkutmuşlardı ama anlatıldığı gibi bir süreç asla geçirmedim.
Ay harika valla çok sevindim sizin için. Maşallah 🧿 darısı da başımıza diyelim. Sağlıkla büyütün bebeğinizi. Ayrıca gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler 🙏🏻♥️☺️

Ay harika valla çok sevindim sizin için. Maşallah 🧿 darısı da başımıza diyelim. Sağlıkla büyütün bebeğinizi. Ayrıca gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler 🙏🏻♥️☺️
Teşekkür ederiz 🤍 allah sağlıkla bebeğinizi kolayca kucağınıza almayı nasip etsin size de 🌺🌺

Bende epidural normal düşünüyordum o kadar kötü senaryo duydum ki spinal sezeryan olmaya karar verdim. Bu karar veris sonrasi kafam o kadar rahatladı artık doğumu düşünerek yaşamıyorum. Insallah bebeği sağlıklı şekilde kucağıma alırım.

X