Hani kimse kimsenin çocuğunun sesini çekmek zorunda değil ya peki el kadar bebekleri nasıl oyalıyorsunuz?

dipsiz kuyu

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2014
2.321
4.999
38
Herkese merhaba. Daha öncede konu açmıştım alt komşumun sıkıntılı olmasından dolayı en ufak bir sese bile duvara vurmasından bahsetmiştim. 22 aylık bir bebeğim var zaten geç yürüdü haliyle sustan durdan anlamıyor. Ben çalışıyorum akşam eve 7 gidiyorum haliyle çocuk bizi görünce sevincinden yerinde duramıyor sürekli koşturuyor kahkahalar eğlenmeler ve çoğunlukla da ağlamaları var (2 yaş sendromu). Alt kata ses gidecek diye bebeğimi oturmaya zorluyorum oyuncak oynatmaya çalışıyorum ama asla oynamıyor zaten onları da alıp yere etrafa atıyor ses çıkarıyor diye artık topladım hiç oyunca vermiyorum eline mecburen tv açıyorum zaten anneannesi bakıyor akşama kadar o da açıyor tv çünkü yetişemiyor bir de ben açıyorum ses yapmasın diye ama o kadar kötü hissediyorum ki kendimi ben bu çocuğa bu kötülüğü neden yapıyorum diye çünkü konuşma geriliği de var tv olmaması gerekirken ben ses yapmasın diye tv açıyorum. Siz bebeklerinizi nasıl oyalıyorsunuz küçücük bebeğin koşmasını nasıl engelliyorsunuz yada engellemiyor musunuz?

Bizim fakültedeki hocamız "Bebekler,çocuklar bağırdığı, ağladığı zaman susturmaya çalışmayın. Bir kuş nasıl öttüğünde onu nasıl susturamıyorsanız bebekleri de susturamazsınız. Yaşamı o şekilde keşfediyorlar. Bir nevi ses ve konuşma egzersizi yapıyorlar" demişti. Siz ne yaparsanız yapın o bebek susmaz ki. Konuşabilmesi için bağırması, sesini çıkarması gerek. 6,7 yaşına gelip böyle davransa absürt olurdu ama o yaş aralığı için ses çıkarması çok normal. Komşunuz halt yemiş.

Koşmasını asla engelleyemiyoruz. Ama bi şeyler fırlatmasıni filan engelleyebilirsiniz belki. Dikkat çekmek için yapıyorsa yapma demeyerek mesela vs. Annenize bir şey diyemem ama siz bari açmayın tv konuşma problemliyse.
Bütün oyuncakları kaldırdım fırlatmasın diye ama koşmasını da engellemek zorunda kalıyorum eşim de sürekli alttakilerle yüz göz olmamak için koşmasın otur oturt deyip durduğu için bende zaptedemediğimden mecbur kalıyorum.

Hic de engellemedim 2 yasinda cocuk sonucta. Gece abuk saatlerde tabiki top oynamayin 09:00-21:00 arasinda hic de kisitlamayin. Hele konusma geriligi varsa asla tv acmayin birakin kudursun bol bol. Havalar guzellesiyor parka bahceye cikarabilir annane.
akşam en geç 21:30 da uyutuyorum abuk subuk seslere asla izin vermem zaten ama sorunlu insanlar yüz göz olmak da istemiyorum bilmiyorum ya ev alma komşu al ne kadar doğru bir söz

Benimde oğlum 22 aylık allahtan alt komşumuz yaşlı çift çok kulakları duymuyor ama yinede ses gidiyordur. Oyuncak alıp fırlatıyor bizimki de top oynuyor. Komşunun anlayışlı olması lazım çok küçük çünkü. Ama bizim şöyle bir artımız var akşam saat 8, 8 buçuk gibi uyur oğlum

Oyuncak vermeyip tv açmak da çok yanlış bir hareket. Oyuncaklar ses çıkarıyor diye korkuyorsanız bez oyuncaklar var onlardan alın. Hem sağlıklı hem çok ses çıkarmaz.
:) olay ses çıkarmasında ne verirsek eline ses çıkarsın istiyor ritim tutuyor çıkan seslerle peluş bez oyuncaklar ses çıkarmadığı için yüzüne bile bakmıyor

Iyi de imkansız yani o çocuğun put gibi oturması.
Halınız yok mu oturun halının üzerine orada oynayın oyuncaklarla beraber. Atarsa da çok ses yapmaz zaten 9da bilemedin 10da uyuyacak bu çocuk,gece yarısina kadar oturup gürültü yapmayacak.
Yapmayın günah yavrunuza,sizinle oynayacaği kısıtlı vakitler var oyuncak kaldırmak falan çok üzücü.

Herkese merhaba. Daha öncede konu açmıştım alt komşumun sıkıntılı olmasından dolayı en ufak bir sese bile duvara vurmasından bahsetmiştim. 22 aylık bir bebeğim var zaten geç yürüdü haliyle sustan durdan anlamıyor. Ben çalışıyorum akşam eve 7 gidiyorum haliyle çocuk bizi görünce sevincinden yerinde duramıyor sürekli koşturuyor kahkahalar eğlenmeler ve çoğunlukla da ağlamaları var (2 yaş sendromu). Alt kata ses gidecek diye bebeğimi oturmaya zorluyorum oyuncak oynatmaya çalışıyorum ama asla oynamıyor zaten onları da alıp yere etrafa atıyor ses çıkarıyor diye artık topladım hiç oyunca vermiyorum eline mecburen tv açıyorum zaten anneannesi bakıyor akşama kadar o da açıyor tv çünkü yetişemiyor bir de ben açıyorum ses yapmasın diye ama o kadar kötü hissediyorum ki kendimi ben bu çocuğa bu kötülüğü neden yapıyorum diye çünkü konuşma geriliği de var tv olmaması gerekirken ben ses yapmasın diye tv açıyorum. Siz bebeklerinizi nasıl oyalıyorsunuz küçücük bebeğin koşmasını nasıl engelliyorsunuz yada engellemiyor musunuz?
Çocuğunuza oyumcak vermeyip tv açmayın lğtfen bırakın alt komsu rahatsız olsun. Ne yapabilir ki kapıya gelir en fazla kavga edersiniz. Beğenmiyorsa cıksın gitsin. Polise sikayet etse polis biyerleriyle güler.
Baskaları rahatsız olmayacak diye siz çocuğunuzun hareketlerini kısıtlayamazsınız. Benim üst komsumun cocuğu her gün zırıl zırıl ağlıyo anası da köpek gibi bağırıyo mesela. Ben cocuğun sesinden eğil karının bağırmasından rahatsız oluyorum tabi gidip bağırma lan cocuğa yeter demedim hic :KK70: çocuktur ağlar oynar koşar... Evde basketbol topu sektirmiyosa sorun yok

Sabah 8:30 akşam 21:00 arası kısıtlamıyorum çocuklarımı, bir şeyleri fırlatma durumlarında uyarıp yapmamaları gerektiğini söylüyorum devam ederlerse de sadece o oyuncağı ellerinden alıyorum o kadar. Ses yapmasın diye tv açmak olmaz, hele konuşma geriliği olan bir çocuğa yapmayın bunu. Benim oğlum da geç konuştu iki sene dil terapistlerinden çıkamadık. O yüzden ilerlemeden set çekin yoksa pişman olursunuz.

Iyi de imkansız yani o çocuğun put gibi oturması.
Halınız yok mu oturun halının üzerine orada oynayın oyuncaklarla beraber. Atarsa da çok ses yapmaz zaten 9da bilemedin 10da uyuyacak bu çocuk,gece yarısina kadar oturup gürültü yapmayacak.
Yapmayın günah yavrunuza,sizinle oynayacaği kısıtlı vakitler var oyuncak kaldırmak falan çok üzücü.
İnanın kaldırdım çünkü bizden önceki ev sahibiylede boğaz boğaza kavga etmişler çocuk sesi yüzünden biz de sorun yaşayınca deliye bulaşmayalım diye sterse girdik

:) olay ses çıkarmasında ne verirsek eline ses çıkarsın istiyor ritim tutuyor çıkan seslerle peluş bez oyuncaklar ses çıkarmadığı için yüzüne bile bakmıyor
Ritim tutması çok güzel bir şey. Çocuğun sağlıklı olduğunu gösterir. Ne güzel hem müzik kulağı var hem motor becerileri gelişmiş. Komşunun teki yüzünden çocuğun gelişimini sekteye uğratmayın. Kış günü çocuk da evde kalmaktan bunalmıştır. Bu şekilde oyuncakları elinden alırsanız çocuk uyaran eksikliği yüzünden geç konuşur,konuşmasında sorun olur. Gerekirse komşuyla tekrar tekrar tartışacaksınız.

İnanın kaldırdım çünkü bizden önceki ev sahibiylede boğaz boğaza kavga etmişler çocuk sesi yüzünden biz de sorun yaşayınca deliye bulaşmayalım diye sterse girdik
Ama yavrunuzdan önemli degil.9.30 da yatırıyormuşsunuz zaten. Oturun bir saat oynayın gönlünce oynasın,uyku saatine yakın sesli/müzikli kitaplar var onlara geçersiniz sonra uyutursunuz. Evdeyse enerjisini de atamıyor muhtemelen dısari çıkmıyorsa gün içinde.

Ama yavrunuzdan önemli degil.9.30 da yatırıyormuşsunuz zaten. Oturun bir saat oynayın gönlünce oynasın,uyku saatine yakın sesli/müzikli kitaplar var onlara geçersiniz sonra uyutursunuz. Evdeyse enerjisini de atamıyor muhtemelen dısari çıkmıyorsa gün içinde.
Evet tüm gün evde annem çıkarmıyor dışarıya soğuk hasta olur diye ben çıkar diyorum hasta olmaz iyice giydir diyorum ama eski insan kafası soğuk hasta edecek diye çıkarmıyor haliylede evde enerjisini atamıyor

Bütün oyuncakları kaldırdım fırlatmasın diye ama koşmasını da engellemek zorunda kalıyorum eşim de sürekli alttakilerle yüz göz olmamak için koşmasın otur oturt deyip durduğu için bende zaptedemediğimden mecbur kalıyorum.
YA mümkün mü cocuk oyunsuz koşmasız dursun. yüz göz de olunacak kavga da edileck gerekirse insan yetistiriyoruz. Onu komşunun keyfi için sindiremeyiz ki. Gelişimi, yaşı ne gerektiriyosa yapacak.

Kimsenin çocuğu put gibi oturmuyo oturamaz oturmasın da bir problem var demektir.

Her şeye hayır dedikleri dönemdeler zaten geçen benimki bez olayına takıldı. Asla aldırmıyo asla yatmıyodu. 3 4 gün sabah bağladığım bezi kaka yoksa gece zor alıyodum. Tam o yoğun günlerde 2 kez üstü ıslak uyudu mesela. Ağlayacak oluyodum. Sonra geçti. Yine itirazlı ama geliyo yatıyo filan.

Zaten yapma dur filan asla uygulayacakları komutlar değiller. Kimseyi değil çocuğunuzu düşünün.

Benimde oğlum 22 aylık allahtan alt komşumuz yaşlı çift çok kulakları duymuyor ama yinede ses gidiyordur. Oyuncak alıp fırlatıyor bizimki de top oynuyor. Komşunun anlayışlı olması lazım çok küçük çünkü. Ama bizim şöyle bir artımız var akşam saat 8, 8 buçuk gibi uyur oğlum
top da oynamasin yani o kadar degil

X