Gebeliğe Hazırlık Haşimato (yüksek tsh) veYumurta tembelliği

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

LadyyyCC

♓🦄💮
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2022
602
466
Merhabalar. Benimle aynı sorunları yaşayanlar var mı merak ettiğim için yazıyorum ya da bu sorunları aşıp anne olanları.. Ayrıca bildiklerimi paylaşmak için.
1 yıldır korunmayı bıraktık, 1.5 seneden fazladır evliyiz. Adetlerim düzenidir. 1-2 gün ya ileri ya geri gelir. Evlenmeden önce 7 gün sürerdi evlendikten sonra (hormonların ne oluyor yaa demsesiyle değişti sanırım :)) 4 güne düştü.
Evliliğimin 9.ayında doktora gittim ve muayene oldum. Yumurtalıklarının kistik bir yapısı var dedi. Kilo ver, karbonhidrattan uzak dur dedi. Neyse aylar geçti hala yok. Başka bir doktora gittim o da bana yumurtaların gelişmesi yetersiz dedi. Klomen ve ovitrelle kullandım hamilelik oluşmadı. O arada kan tahlili yaptırdım adetin 3.günü, yalnızca TSH yüksek çıktı (8 küsür) gerisi normaldi. Dahiliyeye yönlendirdi gittim ve 2 hafta içinde 12 küsür olmuş. Levotiron 50mg verdi kullandım 1 ay sonra 4.80 olmuş. Haftasonu 75mg haftaiçi 50mg olarak devam etmemi söyledi. Bu arada antikorlarım da 719du. Yumurta tembelliği car fakat adetlerim düzenli. Tsh yüksek olması etkiliyor zannımca Yumurta kalitesini. Klomenden sonra da adetim çok kötü ve koyuydu normal değildi. Bu ay da 4 gün erken geldi lekelenmeyle başlayarak. Baya uzun oldu, üzgünüm. :)

Ben de 10 yıldır haşimoto hastasıyım. Antikor değerim ise 1500 lerde falan. Sağlıklı beslenme ve spor ile kilomu kontrol altında tutuyorum. Adetlerim de her zaman düzenlidir. Haşimoto hastalığında mümkünse glutenden süt ürünlerinden paketli gıdalardan uzak durmakta fayda var.

Ben de 10 yıldır haşimoto hastasıyım. Antikor değerim ise 1500 lerde falan. Sağlıklı beslenme ve spor ile kilomu kontrol altında tutuyorum. Adetlerim de her zaman düzenlidir. Haşimoto hastalığında mümkünse glutenden süt ürünlerinden paketli gıdalardan uzak durmakta fayda var.
Evet diyetisyen uzak durmam gereken şeylerin listesini verdi. Yıllardır kilo alıp hiç veremiyordum, bundan kaynaklıymış

Evet diyetisyen uzak durmam gereken şeylerin listesini verdi. Yıllardır kilo alıp hiç veremiyordum, bundan kaynaklıymış
Listeye uyarsanız rahatlıkla kilo verirsiniz. Hastalığın semptomları da hafifler. Geçmiş olsun. Ayrıca doktorunuza da danışırsanız selenyum takviyesi de iyi geliyor.

X