Hem anne sütü hem de mama beraber olur mu?

gayet de güzel oluyor. Ben henüz doğum yapmadım ama yengem 2 yeğenimde de hem anne sütü hem mama ilerledi. Biri iki yaşına kadar da emdi. Diğeri de daha 6 aylık ama o da güzel ilerliyor. Hiç onun bunun dediğine takılma. Sende de görümcen problemliymiş. Bizde de tam tersi oldu. Yengem kendi ablalarını istemedi sen gel yanıma dedi her şeyiyle beraber ilgileniyorduk 😄 ben müdahale asla etmiyordum. Senin bebeğin, senin kararın. Az emiyor vs diye kendini asla suçlama diyordum. Karnı doysun, sağlıklı olsun da önemli olan o. Tabiki her annenin önceliği emzirmek ama olmuyorsa da anneyi zorlamanın, yeni doğum yapmış , stresli birine bir de bunun stresini yüklemenin hiçbir anlamı yok. Şahsen yengeme de derdim. Elif ne olursa olsun kimse senin bebeğini senden fazla düşünemez. O yüzden kimsenin 2 dkda ilk aklına gelip söylediği şeyi düşünme. Bildiğini yap. Nihayetinde bu çocuk açta kalsa bakacak olan sensin. Hasta da olsa bakacak olan sensin. O yüzden o ne demiş bu ne demiş boşver 😄
Ne güzel bir gorunceymissin sen maşallah sana

Ben şöyle düşünüyorum sahsen. Onun abimin eşi olması benim ona müdahale edebilir olduğum anlamına gelmiyor. Herkesin aklı var fikri var. Tabiki bir konuda danışırsa fikrimi söylerim. Ya da gerçekten emin olduğum bir şeyde bir yanlışı varsa uygun bir dille uygun bir zamanda şöylesi daha iyi olur sanki ama gene de sen bilirsin derim. Geçerim. Ne bileyim bir ablam da olsa ona da yaklaşımım böyle olurdu muhtemelen. 4 sene oldu onlar evleneli. Bizim de ters düştüğümüz, tartıştığımız noktalar oldu ama günün sonunda ikimiz de ağlaya ağlaya barışırdık. Yengem diyorum ama o benim olmayan ablam oldu açıkçası. Benim hiç kız kardeşim ya da ablam yok. Onun 3 ablası var mesela. Ama en özelini gizlisini bana anlatır onlardan saklar. Yeri gelir annemi çekiştiririz 😄 sonra anneme gider derim sen kadına niye böyle dedin bak üzüldü hoş olmamış yaptığın gönlünü alsan iyi olur diye 😄 diyorum ya o benim olmayan ablam oldu. Başka şehire evlendim diye arkamdan en çok ağlayan o oldu 😄 başkası olsa aman görümcem gitti kurtuldum der biz her gün en az 2 saat telefonda konuşuyoruz 😄

Ben meme+mama gittim . Bide üstüne bende yarada vardı her emzirmek acılı ve ağlamalı geçiyordu .55gun sonunda yavaş yavaş acıda gecti.2ay böyle gittim.2.ay kontrolünde 1600 kilo alınca sütün yetiyor mamayı bırak dediler. Her emzirme sonu ki bu emzirmeler 40 dk 40dk bazende 1saat oluyordu durmazssa bende 30cc ile başladım mamaya en son her öğün 100cc veriyordum.2.ayin sonunda ilk önce CC miktarini sonrada öğünlerden azalttım.azalttikca sutum sahada arttı. Her emzirme sonunda sağ memeni 10dk her memeni çıkan sütün önemi yok cikmasada önemi yok. Ama göreceksin ilk başlarda çıkmayan süt emzirmeden sonra bile çıkacak. Gece emzirmelerini atlama. 10dk 10dk dönüşümlü uzun uzun emzir . Bakdin huzursuz ver mama. Fakat mamayı biberonla verme . Kaşık biberonla verdim ben .ilk 3ay memende dusmuyorlar 3ay sonu çevreye ilgisi artıyor emzirme şıklığın giderek azaliyir benimki 1saatte bir emdi her istediğinde verdim.huzursuzsa mamA da verdim sagdigim süt çıkmışsa onuda verdim.kilo alimini takip etm ben mamayı azaltinca ilk ay yani
3.ay 550gr
4.ay 600gr
5.ay 650gr
6.ay 700gr aldı .şuan 8aylik .
Yani mamayı azalttikca kilo alımı yukseldi.5.5ay sonunda 1 yada 2 kere günde 60cc düşürdüm bazen vermiyordum huysuzlanirsa uyumazssa veriyordum.sonra ek gıda başlayınca mamada vermeyi kestim. Şimdi hem emiyor hem ek gıda gidiyorum. Hala çok şık emiyor.
Ama biberon vermeye devam edersen bırakır memeni.benim ilk iki kızımda yaptım bu hatayı 3.de başardım emzirmeyi. Kaşık biberon edin ilk başta zorlanabilirsin pes etme yavaş yavaş ver sonra bebek alışıyor sende alışıyorsun.

Son düzenleme:
Sezeryan oldum ve hastanedeyken sütüm yoktu ikinci gün yüzde 5 kilo vermişti hemşire çok kotu değil ama tavsiyem mama verelim sarılık olmasın vesaire ben de tamam dedim kaşık mamayla veryorduk önce ben emziriyorum sonra mama . Eve geçince aynı rutini devam ettirdim aventin biberonuyla 30 ml ictiginde bitecekken bile hala çok işahlıydı dedim acaba daha mı istiyor ac bu kız yetmiyor mu deyip bı kere Bir 30 ml daha verdim toplamda 60 ml oldu onu da içti ve o zamandan beri 60 ml altında durmuyor . Sütüm git gide daha iyi geliyor ama tabi fışkırmıyor böyle emmeden sonra kusuyor bile doyuyor gibi geliyor aslında sutumle ama bir saat iki saatte ağzında kalsa hala araniyor göğsümde uyuyo bıraktığım gibi tekrar aranıyor o mamayı almayana kdr uyumuyor annem bir de emzik tutturdu iki gün önce onun dengesizligi mi bilmiyorum vermiyorum emzik artık yani özetle beslenme çok sıkıntılı ben mamayı bırakır diye ne kdr göğsümde süt versemde sonu mamaya gidiyor ve bir süre sonra memeni reddeder diyor herkes doktorlar dahi var mı benim gibi olan hem anne sütü hem mama lütfen yardım edin çöktüm resmen vücudumda derman kalmadi bu arada 9 günlük bebeğim
Canım ben 10 mayısta sezeryanla doğum yaptım. Hem meme hem mama verdik. Mamayı başta şırıngayla verdik. Yarısı ağzının içine yarısı dışarı akıyordu. Annem de ev içindeyken çok sardı bebeği. Meğerse bebek yediğini terle atmış vücuttan aç kalmış. Fototerapi aldk 1 gece. Tedavi bi boyunca biberon kullandım. Sonra bebeğim memeyi reddetti çünkü ucum yoktu. Silikon meme ucuyla denedim ama damağı güçlü olmadığı için çekemedi. Ben de kendi haline bıraktım. Damağı güçlenince alır elbet diye. Sağmadığım için de sütüm azaldı tabii. 3 gün önce meme istedi. Biberonu itti. Sütümün olanını çekti. Doymadı mecbur mama verdim. İnanki sarılık olunca kaç ml içmiş neymiş ne değilmiş hiç umrum olmadı. O can havliyle yeter ki iyileşssin diye tepiyor insan ağzına. Sonuçnolarak 250 gr almasınyeterliyken o süreçte 1 kiloya yakın aldırmışım. Doktor meme verebilirsiniz dedi. Galiba aç kalsa bile kendini toparlamış olacak diye düşündü. Biz 5 günlükken 60 ml 40 ml karışık veriyordk. Şimdi 40 günlük olduk. Memeyi aldığından beri 3 gündür kaka yapmamıştı. Dün hiç süt de gelmedi. Taaa gece geldi sütüm. Hep mama versim tüm gün. Bu sabah önce sarı ama azıcık yeşilimsi gibi katı oyun hamuru gibi kaka yaptı. Sonra 100 ml mama içiti. 1 avuç dolusu kaka yaptı. Hardal sarısı pütürlü. Demem o ki evet anne sütü vermeyi hepimiz istiyoruz da psikolojik açıdan yıpranıyorsanız o memeyi alana kadar bekleyin mama verin meme sağın verin. Olmuyorsa zorla oldurmaya çalışıp yıpranmaya gerek yok. Bebişlerimizin bize ihtiyacı var yani. Ben mesela 3 ay emmişim annemi. Sonra asla almamışım memeyi. Annem pirinç lapasıyla büyütmüş beni. Hiç hasta olmam. Gayet zekiyim. Normal bir insanım yani. Anne sütü ne fark yapıyor onu anlamadım açıkçası. Toplumsal baskıya bakmayın. Mama ile büyüyen yığınla çocuk var. Takmayın kafanıza. 😊

Canım ben 10 mayısta sezeryanla doğum yaptım. Hem meme hem mama verdik. Mamayı başta şırıngayla verdik. Yarısı ağzının içine yarısı dışarı akıyordu. Annem de ev içindeyken çok sardı bebeği. Meğerse bebek yediğini terle atmış vücuttan aç kalmış. Fototerapi aldk 1 gece. Tedavi bi boyunca biberon kullandım. Sonra bebeğim memeyi reddetti çünkü ucum yoktu. Silikon meme ucuyla denedim ama damağı güçlü olmadığı için çekemedi. Ben de kendi haline bıraktım. Damağı güçlenince alır elbet diye. Sağmadığım için de sütüm azaldı tabii. 3 gün önce meme istedi. Biberonu itti. Sütümün olanını çekti. Doymadı mecbur mama verdim. İnanki sarılık olunca kaç ml içmiş neymiş ne değilmiş hiç umrum olmadı. O can havliyle yeter ki iyileşssin diye tepiyor insan ağzına. Sonuçnolarak 250 gr almasınyeterliyken o süreçte 1 kiloya yakın aldırmışım. Doktor meme verebilirsiniz dedi. Galiba aç kalsa bile kendini toparlamış olacak diye düşündü. Biz 5 günlükken 60 ml 40 ml karışık veriyordk. Şimdi 40 günlük olduk. Memeyi aldığından beri 3 gündür kaka yapmamıştı. Dün hiç süt de gelmedi. Taaa gece geldi sütüm. Hep mama versim tüm gün. Bu sabah önce sarı ama azıcık yeşilimsi gibi katı oyun hamuru gibi kaka yaptı. Sonra 100 ml mama içiti. 1 avuç dolusu kaka yaptı. Hardal sarısı pütürlü. Demem o ki evet anne sütü vermeyi hepimiz istiyoruz da psikolojik açıdan yıpranıyorsanız o memeyi alana kadar bekleyin mama verin meme sağın verin. Olmuyorsa zorla oldurmaya çalışıp yıpranmaya gerek yok. Bebişlerimizin bize ihtiyacı var yani. Ben mesela 3 ay emmişim annemi. Sonra asla almamışım memeyi. Annem pirinç lapasıyla büyütmüş beni. Hiç hasta olmam. Gayet zekiyim. Normal bir insanım yani. Anne sütü ne fark yapıyor onu anlamadım açıkçası. Toplumsal baskıya bakmayın. Mama ile büyüyen yığınla çocuk var. Takmayın kafanıza. 😊
Haklısın canım bazen akışına bırakmak en iyisi

Bu arada emzirdikce süt artiyor unutma süt artirici şeyler hep palavra gerek yok emdikçe geliyor ben mamadan tamamen kestim sukur sutum uetiyor baya mamayı azalttikca emdikce arrtti sut

Bu arada emzirdikce süt artiyor unutma süt artirici şeyler hep palavra gerek yok emdikçe geliyor ben mamadan tamamen kestim sukur sutum uetiyor baya mamayı azalttikca emdikce arrtti sut
İnanki herkeste tutmuyor o. Tüm gün emzirdim. Kesinlikle bir damla bile artmadı. Kimisine çay iyi geliyor kimisine gelmiyor falan. Herkes biricik. Kendine has. Sen de işe yaradıysa ne mutlu 😊

İnanki herkeste tutmuyor o. Tüm gün emzirdim. Kesinlikle bir damla bile artmadı. Kimisine çay iyi geliyor kimisine gelmiyor falan. Herkes biricik. Kendine has. Sen de işe yaradıysa ne mutlu 😊

Bende de hiçbir şey işe yaramadı. 3.5 aylık bebeğim var. Bitti sayılır sütüm artık.
Olmayınca olmuyor.
En başından beri anne sütü+ mama ilerledim.
Şimdi sadece mama.
Sağıyorum bazen yine de. 10-20 cc çıkıyor ancak.
Nasip.

Sezeryan oldum ve hastanedeyken sütüm yoktu ikinci gün yüzde 5 kilo vermişti hemşire çok kotu değil ama tavsiyem mama verelim sarılık olmasın vesaire ben de tamam dedim kaşık mamayla veryorduk önce ben emziriyorum sonra mama . Eve geçince aynı rutini devam ettirdim aventin biberonuyla 30 ml ictiginde bitecekken bile hala çok işahlıydı dedim acaba daha mı istiyor ac bu kız yetmiyor mu deyip bı kere Bir 30 ml daha verdim toplamda 60 ml oldu onu da içti ve o zamandan beri 60 ml altında durmuyor . Sütüm git gide daha iyi geliyor ama tabi fışkırmıyor böyle emmeden sonra kusuyor bile doyuyor gibi geliyor aslında sutumle ama bir saat iki saatte ağzında kalsa hala araniyor göğsümde uyuyo bıraktığım gibi tekrar aranıyor o mamayı almayana kdr uyumuyor annem bir de emzik tutturdu iki gün önce onun dengesizligi mi bilmiyorum vermiyorum emzik artık yani özetle beslenme çok sıkıntılı ben mamayı bırakır diye ne kdr göğsümde süt versemde sonu mamaya gidiyor ve bir süre sonra memeni reddeder diyor herkes doktorlar dahi var mı benim gibi olan hem anne sütü hem mama lütfen yardım edin çöktüm resmen vücudumda derman kalmadi bu arada 9 günlük bebeğim
Anne sütü az olduğu durumlarda mama verilebilir arada, bende ikisini birarada götürdüm sarılık olmaması için ama birkaç kez öyle yapmıştım. Eğer sütünüz geldiyse kilo alımıda iyi giderse mamayo vermeyin derim çünkü belirli bir zamandan sonra bu defa anne sütü istemiyorlar biberondan içmesi kolaylarına geliyor zaten meme reddide yapıyorlar zaman zaman iyice bırakmasın sütünüzde azalmasın. Çevremde kim mamayla anne sütü verdiyse hepsinin zamanla anne sütünü bıraktıklarınıda gördüm. Birde içmesi gereken miktar neyse onu verin ayına göre. Eğer fazla verirseniz mide genişlemesinden ziyada zamanla gereksiz gaz yüklemesi yaparsınız buda bebeğinizin huzursuzlanmasına sebep olur
Güle güle büyütün yavrunuzu

X