Hem anne sütü hem de mama beraber olur mu?

Kendinize niye eziyet ediuorsınjz? Yurt dısıda kimse Türk anası gibi paralamıuor kendini emzircem diye. Evet anne sütü güzrl bisey ama sizin psikolojiniz bozulduktan sonra öyle sey olmaz olsun… mama süt karısık verin. Zorlanıuorsanız da swdece mama verin.. mama veren kötü anne değildir. Sezeryanla doguran kolauına kacan anne değildir. Bir cocuga babası da bakabilir.. artık asalım mı bunları?
Canım benim ben de bu düşüncelerdeyim hiç mamayı bıraktırma kafasında değildim illaki görümcem çok usteledi sürekli emzir emzirdikce sütun gelecek su bu beni o psikolojiye soktu en azından şimdi girmezdim daha lohusaligi atmamisim ustumden ilk bebek gerçekten çok zor ama şuan ağlasa da o kadar emzirmiyorum alıyoruz gazını falan çıkarmaya çalışıyoruz

Ay inşallah benimki de gün gün düzelir normalde gündüz uyunuyordu iki gecedir gece de uyumuyor ben b
Bu uyku olayı biraz dönemsel bir şey benimki ile sabah 8-9'ları gördüğüm bile oluyor yani Özellikle bu süreçte ağladıkları zaman çok yıpratıcı oluyor hani sessiz sakin dursalar neyse ama diğer türlü su gerçekten çok zor hele ki tek bakıyorsan

Canım benim ben de bu düşüncelerdeyim hiç mamayı bıraktırma kafasında değildim illaki görümcem çok usteledi sürekli emzir emzirdikce sütun gelecek su bu beni o psikolojiye soktu en azından şimdi girmezdim daha lohusaligi atmamisim ustumden ilk bebek gerçekten çok zor ama şuan ağlasa da o kadar emzirmiyorum alıyoruz gazını falan çıkarmaya çalışıyoruz
Ben anne değilim lakin okudugum bölüm itibsri ile bh konuya yabancı değilim.. herkesin annelik serüveni aynı olmak zorunda değil. Görümcen kendisi öyle yapsın..bu emzirme baskısı gercekten cok low profile davranışlar geliyor bana ne münasebet bir baskası benm bedenimi, bedenimçn parçasını sütünü konusacak.. en basta bunların konusulması dahi sacma… kaldı ki dinimizde dahi bi kadın doğurdugu cocugunu emzirmek zorunda değil.. hatta buna istinaden emzirme borcu babanındır denmistir…. Ben emzirme eğitmenleri adı altında para tuzaklarına da gülüyorum neyi öğretiyorlar insnalıgın dogdugu andan itbaren ic güdüsel gelisen bi olgunun ne eğitimi olacK? Ya takmayın cidden.. ben 2 ay emmisim annem ise gitmis tüm organlarım saglam

Bu uyku olayı biraz dönemsel bir şey benimki ile sabah 8-9'ları gördüğüm bile oluyor yani Özellikle bu süreçte ağladıkları zaman çok yıpratıcı oluyor hani sessiz sakin dursalar neyse ama diğer türlü su gerçekten çok zor hele ki tek bakıyorsan
Evet aynen uyanık ol diyorum ama ağlama neden illa uyanıkken bir aglamalari gerekiyor anlamış değilim evet tek bakıyorum canim walla çok zor eskiler nasıl o kadar çocuk bakıyorlardı 😁

Ben anne değilim lakin okudugum bölüm itibsri ile bh konuya yabancı değilim.. herkesin annelik serüveni aynı olmak zorunda değil. Görümcen kendisi öyle yapsın..bu emzirme baskısı gercekten cok low profile davranışlar geliyor bana ne münasebet bir baskası benm bedenimi, bedenimçn parçasını sütünü konusacak.. en basta bunların konusulması dahi sacma… kaldı ki dinimizde dahi bi kadın doğurdugu cocugunu emzirmek zorunda değil.. hatta buna istinaden emzirme borcu babanındır denmistir…. Ben emzirme eğitmenleri adı altında para tuzaklarına da gülüyorum neyi öğretiyorlar insnalıgın dogdugu andan itbaren ic güdüsel gelisen bi olgunun ne eğitimi olacK? Ya takmayın cidden.. ben 2 ay emmisim annem ise gitmis tüm organlarım saglam
Malesef öyle neden bu kadar mudahele edilir anlamış değilim gerçekten olan oldu kızımın düzeni bozuldu şimdi eski düzenimizi oturtmaya çalışıyorum inşallah basarırım

Evet aynen uyanık ol diyorum ama ağlama neden illa uyanıkken bir aglamalari gerekiyor anlamış değilim evet tek bakıyorum canim walla çok zor eskiler nasıl o kadar çocuk bakıyorlardı 😁
Hahaha bende öyle diyorum bazen 😃😃 ya eskiler doguruyormus büyük çocuklar göz kulak oluyormuş eskiler bizler gibi aman dibinden ayrılmayalım ay şunu yapmayayim psikolojisi etkilenir diye dusunmuyormus ki bazen çok araştırıp çok bilmek insanı daha tedirgin yapıyor sanırım 😃

Nasildi peki canim mesela kaç saatte bir mama veriyordun. Emzirip öle mi veriyordun ilk doğduğunda tam 1 aylık olmadan ne kadar ölçü veriyordun
ilkinde 30 ml veriyodum meger yetmiyormus。 emzirip oyle verdim ben iki saatte bir emiyordu gunde 2 yada 3 kez de mama

Sütüm git gide miktarı artıyor henüz ona yetiomu bilmiorum ama bı saat emmeden sonra bile aranıyor aglio mama verince duruyor çok zor bu beslnme olayı çok lohusalık psikolojisi bir de :KK43:
Merhabalar arttığını nerden anlıyorsunuz bende anlamıyorum doyup doymadığını

Sezeryan oldum ve hastanedeyken sütüm yoktu ikinci gün yüzde 5 kilo vermişti hemşire çok kotu değil ama tavsiyem mama verelim sarılık olmasın vesaire ben de tamam dedim kaşık mamayla veryorduk önce ben emziriyorum sonra mama . Eve geçince aynı rutini devam ettirdim aventin biberonuyla 30 ml ictiginde bitecekken bile hala çok işahlıydı dedim acaba daha mı istiyor ac bu kız yetmiyor mu deyip bı kere Bir 30 ml daha verdim toplamda 60 ml oldu onu da içti ve o zamandan beri 60 ml altında durmuyor . Sütüm git gide daha iyi geliyor ama tabi fışkırmıyor böyle emmeden sonra kusuyor bile doyuyor gibi geliyor aslında sutumle ama bir saat iki saatte ağzında kalsa hala araniyor göğsümde uyuyo bıraktığım gibi tekrar aranıyor o mamayı almayana kdr uyumuyor annem bir de emzik tutturdu iki gün önce onun dengesizligi mi bilmiyorum vermiyorum emzik artık yani özetle beslenme çok sıkıntılı ben mamayı bırakır diye ne kdr göğsümde süt versemde sonu mamaya gidiyor ve bir süre sonra memeni reddeder diyor herkes doktorlar dahi var mı benim gibi olan hem anne sütü hem mama lütfen yardım edin çöktüm resmen vücudumda derman kalmadi bu arada 9 günlük bebeğim
İkiz bebeklerimde 5 ay hem meme hem mama verdim. 5 ay doldu meme bitti. Mama ek gıda verdim 12 aylık olduklarında kendileri gündüz mama istemez oldular. Çünkü tam dolu dolu ek gıda öğün olarak alıyorlardi. Tam 2 yaşında da gece de mamayı bitirdik.

İkiz bebeklerimde 5 ay hem meme hem mama verdim. 5 ay doldu meme bitti. Mama ek gıda verdim 12 aylık olduklarında kendileri gündüz mama istemez oldular. Çünkü tam dolu dolu ek gıda öğün olarak alıyorlardi. Tam 2 yaşında da gece de mamayı bitirdik.
Ben mamayı kestim sanki dundendir vsrmiyorum ama çok uzun emiyor bir saat rahat emiyor normalmi

gide daha iyi geliyor ama tabi fışkırmıyor böyle emmeden sonra kusuyor bile doyuyor gibi geliyor aslında sutumle ama bir saat iki saatte ağzında kalsa hala araniyor göğsümde uyuyo bıraktığım gibi tekrar aranıyor o mamayı almayana kdr uyumuyor annem bir de emzik tutturdu iki gün önce onun dengesizligi mi bilmiyorum vermiyorum emzik artık yani özetle beslenme çok sıkıntılı ben mamayı bırakır diye ne kdr göğsümde süt versemde sonu mamaya gidiyor ve bir süre sonra memeni reddeder diyor herkes doktorlar dahi var mı benim gibi olan h
1 saat göğsünüzde kalıp hala aranması ve orada uyması bana beni hatırlattı. benim durumumda bu doymadığı için oluyordu. neredeyse doğar doğmaz mamaya başladı ve 18 aylık olana kadar hem emdi hem de mama aldı. yani olmaz diye bir şey yok. ben 2 aylık olduğunda sütümü artırma çabasını bıraktım. çabamı bırakınca sütüm azalmadığı gibi aydan aya hep arttı ama hep günde 100-150 cc takviye gerekti :) 6. günde emziği de verdim. sadece uyku için veya muayene, aşı gibi onu strese sokan durumlarda verdim. bir zararını görmediğim gibi çok rahatlığını yaşadım.

hem meme hem mama çok yorucu. ne mamanın rahatlığını ne de memenin rahatlığını yaşayamıyorsunuz. sizi çok iyi anlıyorum. ama süt varsa vermemezlik olmuyor, e aç bırakmak da olmuyor. Ek gıdaya geçip de emme sıklığı azalınca biraz yük azalıyor.

Ben mamayı kestim sanki dundendir vsrmiyorum ama çok uzun emiyor bir saat rahat emiyor normalmi
sütün yetip yetmediğini 2 şekilde anlayabilirsin; hep mutsuz, huysuz ve uykusu normalden sorunluysa büyük ihtimalle açtır. en garanti yol 3-4 günde bir sağlık ocağına götürüp tarttırmak. günlük 20-30 gr alması gerek.

1 saat göğsünüzde kalıp hala aranması ve orada uyması bana beni hatırlattı. benim durumumda bu doymadığı için oluyordu. neredeyse doğar doğmaz mamaya başladı ve 18 aylık olana kadar hem emdi hem de mama aldı. yani olmaz diye bir şey yok. ben 2 aylık olduğunda sütümü artırma çabasını bıraktım. çabamı bırakınca sütüm azalmadığı gibi aydan aya hep arttı ama hep günde 100-150 cc takviye gerekti :) 6. günde emziği de verdim. sadece uyku için veya muayene, aşı gibi onu strese sokan durumlarda verdim. bir zararını görmediğim gibi çok rahatlığını yaşadım.

hem meme hem mama çok yorucu. ne mamanın rahatlığını ne de memenin rahatlığını yaşayamıyorsunuz. sizi çok iyi anlıyorum. ama süt varsa vermemezlik olmuyor, e aç bırakmak da olmuyor. Ek gıdaya geçip de emme sıklığı azalınca biraz yük azalıyor.
Ben mamayı kestim canim her türlü agliyordu sütüm de yetiyor gibiydi dün emzirme danışmanı geldi o da sütun yeterli dedi

Burda herkes aksini iddia edecek çünkü ınstagram müşteri kovalayan emzirme danışmanı dolu. Babalarının hayrına anne sütünü savunuyor sanıyor insanlar. Bana göre annelere yetersizlik duygusu aşılamaktan başka bir işe yaramıyor verdikleri bilgiler... Yeni annelerde doktorunu dinlemiyor ayni tirt bilgileri kopyala yapistir bir birine söylüyor. Yok her annenin sutu bebegine yeter, yok eskiden mama mi vardı da, hayvanlarin niye sutu yetitor da Emzir gelir falan da. Yanlis emziriyorsun soyle tut, boyle yap..... hic birini dinleme. Dunya saglik orgutune gore de tarih boyunca azimsanmayack oranda annelerin sutu bebeklerine yetmemiş... Mama yokken de inek/ keçi sutunu sulandirip veriyorlarmis. Günümüz ile 100 yıl öncesini kıyaslayin bebek ölümlerinin oranı o kadar yüksekmiş ki her ailede bir bebek mutlaka şu ya da bu sebeple ölüyormuş. Günümüzde bu oran çok düşük. Hayvanlarinda sutu yetmiyormuş bu arada. Neyse uzun lafın kısası. Benim tavsiyem doktor destekli git. İyi bir çocuk doktoru bul o söylesin mama ver şu kadar ver diye Ben öyle yaptım. Memeni sıkınca sütun gelmesi sütun olduğu anlamına gelmiyor emzirme bittikten 2 sene sonra bile memeni sıkınca süt geliyor. Kilo alımının yeterli olup olmadığı önemli. Sık sık götür tarttır. Supheniyorsan 40 günün dolmasını beklemene gerek yok. Bir de bazı bebekler obur oluyor. Çok yemek istiyorlar. Ve buna da hakları var:) Maddi sıkıntın yoksa (malum mamalar çok pahalı) Hiç kendini perişan etme ver mamayi doysun uyusun çocuk. Benim kizim 20 gunlukken 90 cc iciyordu. 1 yasinda gece de 4 tane en buyuk bineronu bitiriyordu:)) Emzirme haric:)) 1 bcj yasina kadar emzirmeye devam ettim. 20 cc falan ancak geliyordu. Bol bol dinlen uyu. Cc'lere kafanı takma. 3 saatte bir emzir. Doymazsa aglar uyumaz. Emzirdikten sonra gazini cikar yatir. Uyumadi mi ver mama uyusun. Ne kadar alirsa. Anne iyiyse bebekte iyi oluyor. Anne sakinse çocuk da sakın mutlu oluyor.
yıllardır hayalet bir şekilde bu sitede takılırken sırf bu mesaja cevap yazabilmek için üye oldum. 4 emzirme danışmanı ile çalıştım. insan o çaresiz lohusa haliyle ne yapacağını bilemiyor her yere atlıyor. ne demişler dertli delidir. tamam anne sütü çok kutsal, mucizevi, çok değerli evet. 1 damla bile süt varsa süt vardır. yeterlidir, mama vermeyin algısıyla insanlara psikolojik baskı yapıyorlar, çözüm vaadediyorlar, olmayınca da yapısal olabilir siz elinizden geleni yapın olmayınca olmuyor diyorlar. bebeklerimiz sağlıkla büyüsünler. inşallah çoğalır da sadece anne sütü ile de büyürler olmazsa da Allahın verdiği bir şey ne yapalım isyan mı edelim? biz de iyi birer anneyiz. eksik hissettiren her kimse onları duymazdan gelin. bebeğinizi koklayın sevin. inanın çok hızlı büyüyorlar. sevgiler🤍

yıllardır hayalet bir şekilde bu sitede takılırken sırf bu mesaja cevap yazabilmek için üye oldum. 4 emzirme danışmanı ile çalıştım. insan o çaresiz lohusa haliyle ne yapacağını bilemiyor her yere atlıyor. ne demişler dertli delidir. tamam anne sütü çok kutsal, mucizevi, çok değerli evet. 1 damla bile süt varsa süt vardır. yeterlidir, mama vermeyin algısıyla insanlara psikolojik baskı yapıyorlar, çözüm vaadediyorlar, olmayınca da yapısal olabilir siz elinizden geleni yapın olmayınca olmuyor diyorlar. bebeklerimiz sağlıkla büyüsünler. inşallah çoğalır da sadece anne sütü ile de büyürler olmazsa da Allahın verdiği bir şey ne yapalım isyan mı edelim? biz de iyi birer anneyiz. eksik hissettiren her kimse onları duymazdan gelin. bebeğinizi koklayın sevin. inanın çok hızlı büyüyorlar. sevgiler🤍
Aynen öyle bazı şeyler insanın elinde değil kabullenmek en güzeli

gayet de güzel oluyor. Ben henüz doğum yapmadım ama yengem 2 yeğenimde de hem anne sütü hem mama ilerledi. Biri iki yaşına kadar da emdi. Diğeri de daha 6 aylık ama o da güzel ilerliyor. Hiç onun bunun dediğine takılma. Sende de görümcen problemliymiş. Bizde de tam tersi oldu. Yengem kendi ablalarını istemedi sen gel yanıma dedi her şeyiyle beraber ilgileniyorduk 😄 ben müdahale asla etmiyordum. Senin bebeğin, senin kararın. Az emiyor vs diye kendini asla suçlama diyordum. Karnı doysun, sağlıklı olsun da önemli olan o. Tabiki her annenin önceliği emzirmek ama olmuyorsa da anneyi zorlamanın, yeni doğum yapmış , stresli birine bir de bunun stresini yüklemenin hiçbir anlamı yok. Şahsen yengeme de derdim. Elif ne olursa olsun kimse senin bebeğini senden fazla düşünemez. O yüzden kimsenin 2 dkda ilk aklına gelip söylediği şeyi düşünme. Bildiğini yap. Nihayetinde bu çocuk açta kalsa bakacak olan sensin. Hasta da olsa bakacak olan sensin. O yüzden o ne demiş bu ne demiş boşver 😄

X