"Her yüzük takma nişan sayılmaz" kararı veren hâkim: Baba duymadan nişan olmaz

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
"Her yüzük takma nişan sayılmaz" kararı veren hâkim: Baba duymadan nişan olmaz
Paylaş Paylaş
Hâkim Mustafa Karadağ verdiği kararın gerekçesini açıkladı
page_34her-yuzuk-takma-nisan-sayilmaz34-karari-veren-hakim-baba-duymadan-nisan-olmaz_270397765.jpg

Mahkeme: Her sevgililik ilişkisi tarafları evlilik yapma taahhüdünün altına sokmazMahkeme: Her yüzük takma nişan sayılmaz
inPaylaşın
Kendi aralarında bir yüzük takan çiftin ayrılmasının ardından genç kadının açtığı manevi tazminat davasını reddeden hâkim Mustafa Karadağ, aldığı kararın gerekçesini açıkladı. Karadağ “Sadece yüzük takmakla nişan olmaz. Aile büyüğünün olmadığı, babanın duymadığı ilişki nişanlanma sayılmaz.” dedi.

Üniversite öğrencisi B.P. ile Gölcük’te astsubay olarak görev yapan M.Ö., Ankara’da bir kafede kendi aralarında yüzük takmış, çift kısa süre sonra ayrılmıştı. Genç kız, sevgilisinin nişanı bozarak kendisini küçük düşürdüğü gerekçesiyle 5 bin TL manevi tazminat davası açmış, sevgili ise “Nişan yok, sadece yüzük taktık” demişti. Ankara 11’inci Aile Mahkemesi de “Her yüzük takma nişanlanma” olarak kabul edilemez diyerek genç kızın tazminat talebini reddetmişti.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’ye konuşan hâkim Mustafa Karadağ, verdiği kararının gerekçesini şöyle anlattı:

‘Aileyle ilişki sıklaşır’
“Nişanlama müessesi, Medeni Kanun’un 118’inci maddesinde düzenlenmiş ve şekil şartı koyulmamıştır. Nişanlanma toplumda ritüellere bağlanmıştır. Ritüellerden kastımız, ailelerin bir araya gelmesi, tarafların evlenme iradelerinin dışavurulması, bu dışavurumun dillendirilmesi, ilan edilmesi, karşılıklı hediyelerin verilmesi, aile bireylerin ilişkilerinin daha sıkılaştırılmasıdır.”

‘Aile büyüğü olmalı’
“Bu nedenle iki genç insanın, kendi arkadaşları arasında hiçbir aile büyüğü olmadan ve evlenme iradesi taahhüdü açıklanmadan bir arada durma hallerini meşrulaştırmaya yönelik yüzük takma eylemini nişanlanma olarak kabul etmedik. Hukuken değer vermedik. Genel kabul ve yasanın düzenleme amacına göre babanın duymadığı ilişki nişanlanma sayılamaz.”

‘Flört nişan değildir’
“Eğer nişanlanmaya yasada düzenlendiği üzere özel bir değer atfetmezsek bütün sevgililik ve flört ilişkilerini nişanlanma saymak gerekir. O zaman her ilişkiye, başladığı anda tarafların evlenmeyi taahhüt ettiği sonucu doğurur bu sağlıklı bir değerlendirme değildir. Eğer biz özellikle genç insanların kendi çevrelerinde ilişkilerini meşrulaştırmak ve bir çeşit öğrenilmiş ahlaki ölçülere uymak maksadıyla ilişkilerini arkadaşlarına duyurmalarını, hatta yüzük takmalarını nişanlanma olarak değerlendirirsek onlara kaldırmayacakları ağır bir yük yüklemiş oluruz.”

Yargıtay: Evlilik hazırlığı varsa nişandır
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 1996’da bir davada, tarafların nişanlı olarak sayılabilmesi için “evlenme hazırlığı” bulunması gerektiğine dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yapmıştı: “Davacının davalıyı çevresine nişanlısı olarak tanıştırdığı ve evlilik hazırlığına giriştikleri anlaşılmıştır. Buna göre nişanlanma ilişkisi kurulmuştur.”

118’inci madde nedir?
Nişanlanma, evlenme vaadiyle olur. Nişanlanma, yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça küçüğü veya kısıtlıyı bağlamaz
http://t24.com.tr/haber/her-yuzuk-t...-veren-hakim-baba-duymadan-nisan-olmaz,336874

yani kararın gerekçesine katılmasam da netice olarak doğru karar olmuş.
yanlış varsa ortak bir yanlış, neden sadece erkek ödesin ki bedelini.

tamam hediyeleşme oldu ise adet olarak nişan bozulduğunda bunlar için kişi dava açsın,
ama manevi tazminat neden ister ki.

tamam bir söz verilmiş ama karşılıklı, olmayacaksa da bitmesi gerekir. nişanın amacı budur, yoksa direk nikah kıyılırdı.

Nişanlanma evlenme vaadiyle olur. MK bilmem kaçıncı madde.

Hakimin bunu bilmiyor olması imkansız, fakülteye girer girmez öğretilen şey bu.

Hatta sözlü bir vaad dahi olmadan karşıdaki insanın evlilik konusunda adımlar attığını dusundurecek davranışlarla da nişan kurulmuş oluyor.

Hakim bozulacağını bile bile karar vermiş gibi.

yani kararın gerekçesine katılmasam da netice olarak doğru karar olmuş.
yanlış varsa ortak bir yanlış, neden sadece erkek ödesin ki bedelini.

tamam hediyeleşme oldu ise adet olarak nişan bozulduğunda bunlar için kişi dava açsın,
ama manevi tazminat neden ister ki.

tamam bir söz verilmiş ama karşılıklı, olmayacaksa da bitmesi gerekir. nişanın amacı budur, yoksa direk nikah kıyılırdı.
Tazminat isteğini farklı sebeple de verebilirdi.

Hiç kimse evliliğe zorlanamaz zaten. Kişinin haklı bir sebebe dayalı olarak (anlaşamamak haklı sebeptir) nişanı bozması durumunda da kalkıp tazminata hükmedilmemeli, onu evliliğe zorlamak oluyor bu. Hakim buradan giderek de karar verebilirdi verdiği karar değil dayandığı gerekçe hatalı.

Tazminat isteğini farklı sebeple de verebilirdi.

Hiç kimse evliliğe zorlanamaz zaten. Kişinin haklı bir sebebe dayalı olarak (anlaşamamak haklı sebeptir) nişanı bozması durumunda da kalkıp tazminata hükmedilmemeli, onu evliliğe zorlamak oluyor bu. Hakim buradan giderek de karar verebilirdi verdiği karar değil dayandığı gerekçe hatalı.

yok ben de okumuştum, hatta daha önceki yargı kararları da var bu yönde. nişan bozmanın yükümlülüğü vardır elbette.
bu konu özelinde alınan karar bana mantıklı geldi, tabi hukuk kurallarına göre sıkıntı vardır doğrudur da.
goha kurallarınca adam haklı beyler bayanlar :KK76:

tantanis tantanis şu ülkedeki yargıyı bana bağlasalar hiç davalar da uzamaz bak ha söyleyeyim, en geç bir ay içinde tüm davaları sonlandırırım. ne o öyle 5 yıllık 10 yıllık git geller.

yok ben de okumuştum, hatta daha önceki yargı kararları da var bu yönde. nişan bozmanın yükümlülüğü vardır elbette.
bu konu özelinde alınan karar bana mantıklı geldi, tabi hukuk kurallarına göre sıkıntı vardır doğrudur da.
goha kurallarınca adam haklı beyler bayanlar :KK76:
O zaman goha kurallarına göre düzenlesinler kanunu. :KK53:

tantanis tantanis şu ülkedeki yargıyı bana bağlasalar hiç davalar da uzamaz bak ha söyleyeyim, en geç bir ay içinde tüm davaları sonlandırırım. ne o öyle 5 yıllık 10 yıllık git geller.
Yıllardır aranan kişi senmissin başka alanlarda yeteneğini harcayıp bizi mahrum etme goha. Başımıza sen gel. :KK58:

Yıllardır aranan kişi senmissin başka alanlarda yeteneğini harcayıp bizi mahrum etme goha. Başımıza sen gel. :KK58:

canım bu yıllarda gerekli dizi ve filmleri izleyerek kendimi geliştirdim ben de, tam olarak kayıp değil yani.
Karadayıyı izledim kaç sezon, sonra yabancı filmlerden Şeytanın avukatı, İlk korku, Bir kaç iyi adam, Şirket...
Buralara kolay gelinmiyor vesselam.

canım bu yıllarda gerekli dizi ve filmleri izleyerek kendimi geliştirdim ben de, tam olarak kayıp değil yani.
Karadayıyı izledim kaç sezon, sonra yabancı filmlerden Şeytanın avukatı, İlk korku, Bir kaç iyi adam, Şirket...
Buralara kolay gelinmiyor vesselam.
Hukuk öğrencisi klasiği olarak Suits de izle diyorum sana. Santa eğitimin tamamlanacak ve baş yargıç olarak göreve başlayabileceksin. Yuppi.

Ooo ooo hele günümüzde , hemen hemen her çiftin sevgililik aşamasında yüzük takma ritüelini düşünürsek :KK6:

Mahkemeler yüzükleri elinde manevi tazminat peşinde koşan mağdurlarla! dolar .

Kararın dayanağı tantanis tantanis in değindiği gibi , evliliğe zorlamadan yola çıkılsa daha mantıklı ama .
Yani bu karara göre merasim ve aile büyüklerine ilanın gerçekleştiği her yüzük takmada , ayrılan haksız diğer taraf mağdur gözüküyor .

Mahkeme doğru bir karar vermiş gerekçesi belki hukuki olarak eksik veya hatalı ama bence çok mantıklı her yüzük takma nişan sayılamaz bu bir gerçek... gençler arasında yüzük takmak çok moda... bunun arkası gelmez artık kabul edilirse...

Kararda bir sıkıntı var. Ben 30 yaşında bir yetişkin olduğum için kanun bana babama haber vermeden nişanlanma, evlenme hakkını tanımış.
Sevgilim bana evlenme teklif edebilir, yüzük takabilir ve biz ekstradan aileleri, arkadaşları davet etttiğimiz bir nişan dönemine gerek görmeyebiliriz. Bu durumda sevgilim beni terk ettiğinde kanunun bana verdiği hak sebebiyle ben dava açabilirim. Çünkü ortada hakimin tarif ettiği anlamla bir nişan yok ama evlenme girişimi var.
Tazminat talebinin reddedilmesi bence doğru ama kararda sıkıntı var.

X