Örgü Her Zevke Hitap Edecek Bebek Örgüleri ( Resimleri ve Tarifleriyle ) Paylaşalım mı ?

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
$patik7_1257939246.jpg

Ø 39 İlmek atarak 1 sıra ters örün.Ön yüze geçtiğinizde 1 haroşa örün, 1 arttırın ( şişe bir kez ip dolayın)

Ø 18 ilmeği haroşa örün,1 ilmek arttırın,1 haroşa örün 1 ilmek arttırın.Sonraki 18 ilmeği haroşa örün.1arttırın,1 haraşo örüp sırayı tamamlayın.Böylece sıra sonunda 4 ilmek artmış olacak.

Ø Sonraki 4 sırda (örgünün arkasında değil sadece önünde)aynı arttırma noktalarından 4 ilmek arttırmaya devam edin.(18 er ilmekler sabit kalacak şekilde.)

Ø Toplam 5 sıra haroşa olduktan sonra şişinizde 59 ilmeğiniz olmuş olacak yani 20 ilmek arttırmış oluyoruz.

Ø
2 sıra düz örüp patiğin kenar kısmındaki tırtıklar için 2 ilmeği düz olarak beraber örüp ,şişe bir ip dolayın,sıra sonuna kadar aynı şekilde örün.Yine 2 sıra düz örün.

Ø 5 sıra haroşa örün,sonraki sırada patik burnu için örgü ortasındaki 11 ilmek üzerinden düz örmeye başlayın,ancak yanlardaki 24 ilmekten bir ilmeği her ön sırada 1 ci ve 11 ci ilmekle beraber örün.

Ø 2 kenardaki bekleme ilmeklerinden 8 kere 1 er ilmek eksilttikten sonra,eksiltmeye devam ederek 2 sıra haroşa örün.

Ø
Tekrar düz örgüye geçip ortadaki 11 ilmeğin her iki yanında 16 şar ilmek kalana kadar eksilterek örmeye devam edin.

Ø
17 sıranın başından itibaren patik boğazına bağcık yeri yapmak için 2 ilmeği düz olarak beraber örüp şişe 1 ip dolayın.Sıra sonuna kadar aynen örün.Arka sırayı ters örün.19. cu sıradan itibaren motif şemasını takip ederek örgüye devam edin.

Blogcu

Son düzenleme:
robalı bebek yeleği,bebek örgüleri,değişik roba

$156tn3r.jpg $vpc7k6.jpg
$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg

robalı bebek yeleği:bu yeleğin robası değişik sizinde anladığınız gibi yandan başlanıyor örülmeye altına hangi örneği koymak isterseniz o size kalmış çok güzel oldu zevklide örülüyor tavsiye ederim hanımlar elimden geldiğince resimlerle anlatmaya çalışıcam
ipim kartopu bebe ipi 4 nolu şiş kullandım36 ilmek atın şişinize 4 sıra haroşa örün 3ilmek haroşa 2 ilmek ters 9 ilmek saç örgüsü için (siz farklı saç örgüsüde yapabilirsiniz)2ilmek ters bu 2 ilmekten sonra geri dönün arkada tersi ters düzü düz haroşayıda haroşa örün

geldik yine şişin başına 3 ilmek haroşa+2 ilmek ters+9 ilmek saç burada saçı burmaya başlayın +2 ilmek ters +10 ilmek haroşa örün ve geri dönün tersten dediğim gibi tersi ters düzü düz haroşayıda haroşa örün şişin başına çıkın

tekrar 3ilmek haroşa+2 ters+9 saç örgü+2 ters+10 haroşa+10haroşa örüp dön geri bu sırada şişteki ilmeklerin tamamını ördük terstende örüp başa çıktıkmı?
robanın işlemi bu kadaranlamanız için tekrar yazıyorum

3haroşa+2ters+9saçörgü+2ters dön geri
3 haroşa+2ters+9saç+2ters+10haroşa dön geri3haroşa+2ters+9saç+2ters+10haroşa+10haroşa dönmeler bu şekilde devam ediyor taki 213 sıra olana kadar ilmek açmayı unutmayın sonunda 4 sıra daha haroşa ördüğünüzde tabiki

şimdi 27 delikten 35 ilmek çıkartın
40 delik kol için atyayın
52 delikten 70 ilmek çıkartın
kol için 40 delik atlayın
27 delikten 35 ilmek çıkartın
27 delikten 35 ilmek çıkarmı demeyin çıkıyo ben çıkarttım işte altının ilmekleride bu kadar istediğiniz örneği koyabilirsiniz ben bu örneği koydum

Kaynak : orgum

$aeblmo.jpg $fo17r6.jpg

tek parça olarak örülüyor hiç bir yerinde dikiş yok arka alt kısımdan başlıyorsunuznako bebe ipi ve 3 nolu şişleri kullanınörneğe 100 ilmek atarak başlayın 6 sıra haroşa ördün kenar bantlar için 8 ilmek ayırdıktan sonra örneği kurun
1sıra renkli iple 4 ilmek ör,1 ilmek kes1 ilmek artır2 ilmek ör,1 ilmek artır,1 ilmek kes, 4 ilmek ör,1 ilmek kes ,1 ilmek artırBu şekilde sıra sonuna kadar gelinirSonra beyaz iple 8 ilmek haroşa örülerek sıra tamamlanır

2sıra ters örgü örülür

3 sıra beyaz iple haroşa örüldükten sonra 3 ilmek ör,1 ilmek kes, 1 ilmek artır,4 ilmek ör, 1 ilmek artır,1 ilmek kes,2 ilmek ör,1 ilmek kes,1 ilmek artır,4 ilmek ör,1 ilmek artır1 ilmek kes,2 ilmek ör,1 ilmek kes,1 ilmek artırSıra sonuna kadar gelinir

4sıra Ters örgü örülür

5 sıra 2 ör 1 kes ,1 artır6 ör 1 artır,1 kes,(4 ilmeği 2 ilmeğe düşür)1 kes,1 artır,6 ör 1 artır1 kes,1 kes,1 artır6 ör 1 artır Sıra sonuna kadar devam et

6sıra ters örgü örülürken ,renkli iple kalan 2 li ve 3 lü ilmeklere gelince geri dönüp 2li ve 3 lü ilmekleri bir sıra daha örüp tekrar örgüye devam edilir(2 li,3 lü ilmeklerin uzaması için)

— Araya 3 sıra beyaz iple haroşa örülürKalan 2 li ve 3 lü ilmekler haroşa örgülerin üstünde kalacak şekilde örmeden alınırBeyaz haroşalar bittikten sonra renkli iple kesilen ilmekler artırılarak, artırılan ilmekler kesilerek devam edilir

kol kısmına gelince resimdeki gibi 20 ilmek sadan ve soldan kesin kalan 40 ilmekle devam edin omuzlara gelince 20 ilmek ör 20 ilmek yaka için kes 20 ilmek omuz bandı için ör yaka kısmında tekrar omuz ilmeklerinin arasına 20 ilmek atın 4 sıra haroşa ördükten sonra tekrar örneği kurun
bu yeleği yaparken sadece benim açıklamalarımdan değilde resimlerdende faydalanabilirsiniz

$img253.jpg
bebek yeleği yapılışı:
4 numara şiş ile yakadan 80 ilmek yeşil iple başlayıp 3 sıra haroşa örün
aşağı doğru örerken baş ve sonlarda yaka kenarı için 6 şar ilmek haraşo örün
sonraki sırada 22 ilmek arttırıp 2 sıradüz ,3 sıra haraşo örün
daha sonra 20 ilmek daha arttırıp beyaz ile 2 sıra düz yeşil ile 2 sıra haraşo örün
10 ilmek daha arttırıp 5 sıra düz örün
düz örerken ponponları oluşturun
(ponponlar için):1 ilmeği sağ ve soldan 1′er ilmek arttırın
3 ilmeği 4 sıra örüp,5sırada2 ilmek kesin ve tekrar 1 ilmekle devam edin
20 ilmek arttırıp(böylece toplam164 ilmek olacak,bunun 12 ilmeği yaka kenarı için)yeşil ile 2 sıra haraşo,beyaz ile 2 sıra düz örün

sonraki sırada 28 ilmek haraşo örüp,29 ilmeği kol için kesin
50 ilmek daha örüp(burası arka bölüm olıyor)29 ilmek kesin ve 28 ilmek haraşo örüp bitirin
164 ilmeklde devam edip,yeşil ile 11 cm düz örün ve aralarda ponponları oluşturun
yeşil ile 3 sıra haraşo,beyaz ile 2 sıra düz,yeşil ile 3 sıra haraşo,2 sıra düz ve 3 sıra haraşo örüp bitirin

$1.jpg

Şiş No: 3.0
Modelin Yapılışı
Siyah ile 26 ilmek başlayın. 10 sıra düz örün.11. sırada kırmızı ipi bağlayın ve 2 sıra örün.
Takip eden sırada beyaz ipi bağlayın ve 2 sıra örün.
Tekrar kırmızı ip ile 10 sıra örün üzerine 6 sıra bej ile devam edin.
2 sıra beyaz 4 sıra kırmızı ile ördükten sonra takip eden sırada 3 ilmek örüp 1 defa kesin.bu işlemi sıra sonuna kadar “3 ilmek örüp 1 defa kes” devam edin. Ters yüzünde tüm ilmekleri ters örün. Yüz de bu sefer 2 ilmek örüp 1 defa kesin sıra sonuna kadar. Ters yüzünde tüm ilmekleri ters örün. Dür yüzde 1 ilmek örüp 1 defa kesin sıra sonuna kadar. Bu defa ters yüzünde de 2 şer 2 şer kesin ve işi bitirin.
Bej renkle ördüğünüz kısmın ortasına siyah iplik ile düğüm işi uygulayarak gözler yapın. Sakalı da altına dikin.
Arka ortayı dikin.içini doldurun. Kollar ve bacaklarını belirginleştirmek için aynı renk iplik ile dikin.

nako

$orgubebekyelegi.jpg
Haroşa,düz örgü…

Modelin Yapılışı
Ön için 35 ilmek başlanıyor. Daha sonra 7 sıra haroşa örülüyor. Sonra 7 ilmek haroşa 7 ilmek düz örülüyor. 7 ilmek haroşayı ördükten sonra ipi öne geçirip 7 düz ilmeği örmeden şişe geçiriyorsunuz.Tekrar 7 ilmek haroşa ,7 ilmek düzü şişe örmeden geçiriyorsunuz.Böylece düzlerin önünde iplikler oluşuyor. Bu şekilde 7 sıra devam ediyorsunuz. Sonra düzlerin üstüne harosa harosanın üstüne düz gelecek şekilde devam ediyorsunuz. Önler 35 ilmek, arka 56 ilmek örülecek.Kurdele yapımı ise çok basit.Örmeden geçirdiğiniz düz ilmeklerin üzerinde iplikler oluştu.Bunları kurdele ile ortasından sıkıştırıp kurdeleyi arkadan dikiyorsunuz . Üzerlerine birer tane incide koyabilirsiniz.

havlukenariornekleri

$panco 1.jpg $panco 2.jpg $panco 3.jpg $3,1.jpg

47 ilmek basladim. 4 sira haraso ördükten sonra örnege gectim. Örnek tersten kuruluyor: *1 artir, 3 ilmek tersten topla, 1 artir, 2 düz* yildizli yerler ilmekler bitene kadar tekrarlanacak. Tabi ortada artirma yapilacak panco oldugu icin. 47 ilmegin ortasi yani 24. ilmegin kenarlarindan artirma yapilacak. Istenilen uzunluga geldiginde kesilecek. Kenarlarini ister tig ile isleyin ister püskül takin.

orgukolik

Son düzenleme:
$beyaz bolero_1.jpg

Nasil yaptigima gelince:
Bu ölcüler 4-5 yasa göre. 4 No sise 80 ilmek attim. 7 sira 1 ters 1 düz seklinde lastik ördüm. Yaklasik 8 cm kadar ön yüzü düz arka ters ördüm. Sonra arka yüzünden her iki sirada bir kenarlardan 1er ilmek artirdim, toplam 3+3=6 ilmek artacak. Kollar icinde 50ser ilmek artirdim. Yaklasik 10 cm ördükten sonra yaka icin ortadan 30 ilmek kestim. Kenarlari ayri ayri ördüm. Yakadan sonra 5 cm ördüm ve her 4 sirada bir 1 ilmek artirdim V yaka icin. Bu arada kolu yakadan itibaren 12 cm ördükten sonra kestim. Önler toplam 35 ilmek olduktan sonra 7 sira lastik örüp bitirdim. Kol agizlarini ve yakayi yine 1 ters 1 düz seklinde 7 sira ördükten sonra kestim. Kollarinin altini diktim ve bitti.

orgukolik

Son düzenleme:
$1.JPG $2.JPG $3.JPG $4.JPG $5.JPG $6.JPG

4 numara örgü şişine patik tabanı için 39 ilmek atın.1sıra düz örün.2.sıra başında 1.ilmeği örmeden alın.1ilmek arttırın.(Şişe 1 iplik dolayarak)Sıradaki 18 ilmeği haroşa örgü örün.Aynı şekilde 1ilmek arttırırı.1ilmek haroşa örgü örerek 1ilmek arttırın.Sonraki 18 ilmeği haroşa örgü örün.1 ilmek arttırarak,kalan 1 ilmeği haroşa örgü örün.Böylece sıra sonunda toplam 4 adet ilmek artmış olacaktır. Sonraki her 2.
sırada aynı ilmek arttırma noktalarından(18 ilmekler sabit kalacak)4 kere 1 ilmek arttırarak(yani her sırada 4 ilmek artmış olacak) haroşa örgü örmeye devam edin. Örgü boyu haroşa örgüden itibaren 10sıra(arkalı,önlü)olduğu zaman, şişte olan toplam 59 ilmek üzerinden 2sıra düz örgü örün.3.sırada patik kenarındaki tırtıklar için sıra boyunca 2ilmeği 1ilmek düz örerek, şişe 1iplik dolayın.Sonraki sıra ilmekleri olduğu gibi örün. Sonra bütün ilmekler üzerinden 2 sıra düz örgü,1 sıra haroşa örgü örün.8 sıra daha düz örgü örün.11.sırada patik burnu için örgü ortasındaki 11 ilmeği örgü şişinde bırakın.İki kenardaki 24′er ilmeği beklemeye alın.Örgü ortasındaki 11 ilmek üzerinden düz örgü örmeye,aynı zaman her sıra sonunda 11.ilmekle birlikte, 2 kenardaki bekleme ilmeklerinden 8 kere 1 ilmek eksilterek örgüye devam edin.İki kenardaki bekleme ilmeklerinden 8′er adet ilmek kesme işlemi tamamlandığı zaman patik burun örgüsü 16 sıra olacaktır.17.sırada iki kenardaki 16′şar adet bekleme ilmeğini aynı örgü şişine geçirin.17.sıra başından itibaren patik boğazına bağcık yeri için,sıra boyunca 2 ilmeği 1ilmek düz örerek şişin başına 1iplik dolayın. Sonraki sıra ilmekleri olduğu gibi örün. 18 sıra olduğunda, bütün ilmekler üzerinden 4sıra haroşa örgü örerek bütün ilmekleri bir kerede kesin.Patik tabanı ve arkasını gizli dikiş ile birleştirin.Saten kurdelayı 2 eşit parçaya ayırarak, uçları ön ortasında kalacak şekilde, bağcık ajurlarından geçirin.
Yazının Kaynağı: Yumak Çocuk El Örgüsü Desen Kitabı(ben sadece sayılarla biraz oynadım.bir de orjinalinde ajur vardı,ben düz yaptım.fare haline ise kendim dönüştürdüm.

hazalca

$a.tak--m.jpg

Beden:9/12 ay
6 numara şiş
200 gr mavi - 200 gr beyaz yün
KAZAK:
ÖN:
Mavi yünle 46 İlmek başlayın.2 sıra haroşa örüp beyaz yüne geçin.Yanlız iki yanda 3' er ilmeği 3 sıra daha mavi ile haroşa örün.
İki yandan 1' er ilmek artırın.48 ilmek oldu.
4 sıra beyaz yünle,2 sıra mavi yünle düz olarak 19 cm olana dek örün.Kol oyuntusu için yanlardan 4' er ilmek kesin.
10 cm daha örerek yaka oyuntusu için ortadan 6 ilmek,yanlardan bir kere 2,üç kere 1 ilmek kesin.
Omuzlarda kalan 12'şer ilmeği 6 sıra 1 düz 1 ters lastik örün .İki tarafada 2'şer ilmek açmayı unutmayın.
ARKA:
Yaka oyuntusuna gelene kadar aynı şekilde örün.Yaka için ortadaki 8 ilmeği kesin.Bir kerede yanlardan 4'er ilmek kesin.Omuzlarda kalan 12'şer ilmeği 6 sıra lastik örün.
KOL:

Mavi yünle 28 ilmek başlayın.
Her iki yandan 2 ilmek içerden ,6 sırada bir 1'er ilmek arttırın.
Toplam 40 ilmek ve örgü boyu 24 cm olduğunda tüm ilmekleri kapatın.
CEP:

Mavi yünle 10 ilmek başlayın
Her sırada yanlardan bir ilmek içerden üç kere 1 ilmek arttırın.Toplam 16 ilmek.
Cep boyu 16 cm olduğunda 2 sıra haroşa örüp kapatın.
YAKA:

Kitapta yakanın yapılışı haroşa örülüp sonradan iğneyle dikin şeklindeydi.Ben bildiğimiz klasik yolla ilmek çıkararak yaptım.

$arma--an p a.--.jpg

BERE:

Mavi yünle 54 ilmek başlayın.
4 sıra haroşa örülüp beyaz yüne geçin.Aynı şekilde 4 sıra beyaz,2 sıra maviyle düz olarak 9 cm örün.
Eksiltmeler için ilk sırada 3 ilmekte bir 1 ilmek kesin.(iki ilmeği beraber örün.)
İkinci sırada 2 ilmekte 1 ilmek kesin.
Üçüncü sırada 2 ilmekte 1 ilmek kesin.
Dördüncü sırada her ilmekte 1 ilmek kesin.
Son sırada bütün ilmekler 2 ilmek birlikte kesilerek 8 ilmeğe inin.
İki karış kadar ip bırakıp ipi koparın.İpi iğneye geçirip kalan 8 ilmeğin içinden geçirip büzdürün.Yan kısmını dikin.
PATİK :

Mavi yünle 35 ilmek başlayın.
5 sıra haroşa örün.
Ortadaki 7 ilmek üzerinden düz örgüye geçerek,her ön sırada yanlardaki ilmeklerden (14 ilmek sağ,14 ilmek sol)1 'er tanesi birlikte örülecek.
25 ilmek kaldığında 2 sıra beyaz,2 sıra mavi olarak 10 sıra düz örün.
Düz örgünün üzerine 10 sırada ters örün.(2 sıra beyaz, 2 sıra mavi)
Bütün ilmekleri kapatıp ,dikin.

nalanhobi

$1.jpg

MALZEMELER

İNCE BEYAZ-KIRMIZI-SİYAH YÜN
TIĞ NO: 3.5

YAPILIŞI

4 ZİNCİR ÇEKİLİP KAPATILIR. 12 TANE SIKİĞNE YAPILIR. İKİNCİ SIRADA HER İLMEĞE ÇİFT BATARAK SIKİĞNE YAPILIR, ÜÇÜNCÜ SIRADA HER İLMEĞE TEK BATILIR.

KIRMIZI YÜNE GEÇİLİR, ELİN GENİŞLİĞİNE GÖRE ARTTIRARAK, 10 CM ÖRÜLÜR. BAŞ PARMAK İÇİN 4 CM AÇIKLIK BIRAKILIR. DAHA SONRA TEKRAR DÖNEREK AÇIKLIK BIRAKILMADAN 8 CM ÖRÜLÜP, ÖRGÜ KAPATILIR.

4 CM BAŞ PARMAK İÇİN BIRAKILAN AÇIKLIĞA İLMEK ALINIR. PARMAK BOYU KADAR ÖRÜLÜR. KULAKLARI ÖRÜLÜR. SİYAH YÜNLE, GÖZ VE BURUN İŞLENİR.

kadincabilgiler

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg

bebek örgüleri içeren Kartopu Örgüm dergisini aldım,ordaki bu tulumu çok beğendim ve Kartopu Yazgülü marka iki yumak iple,3 numara şişle bu şirin tulumu bebişime hazırladım.Dergideki modelde bacak arasında düğme yoktu,ben alt değiştirirken pratik olsun diye alttan düğmeli yaptım.Dergilerde anlatılan örgüleri rahatça çıkarabilir,grafikleri çözebilirim.Ama bu dergideki örgü sayıları yanlış verilmişti.Bu yüzden epey zorlandım,söktüm tekrar başladım.Dergiyi hazırlayanlara da epey saydırdım:))Neyse ben size doğru sayıları vereyim de örmek isterseniz siz aynı sıkıntıları yaşamayın.Tulum ön ve arka parça halinde örülüyor.Yakası,kol ve bacaklardaki biyeler sonradan ilmek çıkarılarak örülüyor.Tuluma bacak arasından başlanıyor 35 ilmekle başlayıp 7 sıra lastik örülüyor.Sonraki her sıra başında her iki yandan 3'er ilmek artırılıyor.Arka sıralar hep ters örülüyor.Yanlardan 8'er kere artırma yaptıktan sonra düz örgüyle devam ediliyor.12 cm düz örgü ördükten sonra 10 sıra lastik örülüyor.Lastik örgüden düz örgüye geçildiğinde ara ara 10 ilmek eksiltme yapılıyor.Sonraki sırada ortadaki 8 ilmek kesilerek örgü ikiye ayrılıyor.Sağ ve sol ön parçalar ayrı ayrı örülüyor.3 cm düz ördükten sonra kol kısmından şu şekilde örülüyor:2 düz,1 at,1 düz,1 at,3 topla,düz ör.Sonraki sırada 3 düz,1 at,1 düz,1 at,3 topla,..bu şekilde devam ediliyor.Bel lastiğinden itibaren 9.5 cm olunca yaka 2+2+1+1+1 ilmek kesilerek oyuluyor.Bel lastiğinden itibaren 15 cm örülünce ilmekler kesilir.Ön parçalar aynı şekilde örülür.Arka parçaya başlanırken bacak arasındaki lastiğe 3 ilik açılır.Örgüye ön parça gibi devam edilir.Yaka oyulmadan örgü bitirilir..Yaka ve biyelerdeki lastikler örülür.Ön ve arka parça birleştirilir.6 düğme ile tulum tamamlanır.

filizinevi

$1 (1).jpg

Model Adı/No: C030 Oyuncak Ayı
Kullanılan İplikler: Vizon,
Kullanılan Renkler:
1182 (4 Yumak),
Zorluk Derecesi: Kolay
Tığ No: Belirtilmemiş
Şiş No: 5.0
Modelin Yapılışı
ARKA :
10 ilmek başlanır, yanlardan 6 defa 2, 1 defa 3 ilmek artış yapılıp haraşo örülür. 40 ilmeğe ulaşıp 26 sıra örülüp yanlardan 1 defa 2, 2 defa 1 ilmek kesilip 10 diş haraşo örülür, yanlardan 1 defa 4, 1 defa 5 ilmek kesilirken aynı anda ortadan da 14 ilmek keilerek bitirilir.
ÖN :
Arka parça gibi başlanıp aynı sıralı işlemler yapılarak örülür, kol evi kesimlerinden sonra ortadan 6 ilmek yanlardan 2 defa 2 şer ilmek kesilip kalan ilmekler 1 defa 4, 1 defa 5 ilmek kesilerek bitirilir.
KOL :
9 ilmek başlanır, ara ara artışlarla 16 ilmeğe , sonraki sırada tekrar ara ara artışlarla 23 ilmeğe ulaşılır. 33 diş haraşo örüldükten sonra yanlardan 1 defa 2, her 4 sırada bir 4 defa 1 er ilmek kesilip 11 ilmeğe düşülür, bu ilmeklerde kesilerek bitirilir.
AYAK :
23 ilmek başlanır, yanlardan 1er ilmek içerden ve ortadaki ilmeğin 2 yanından üst üste 4 defa 1 er ilmek artışla 39 ilmeğe ulaşılır. 14 ilmek örülüp, 2 ilmek birlikte kesilir, 7 ilmek örülüp 2 ilmek birlikte kesilir, 14 ilmek örülür. Daha sonra bu kesilen ilmeklerin hizasında üst üste her 4 sırada bir 3 defada 3 ilmek birlikte kesilerek 25 ilmeğe düşülür. 23 diş haraşo örülüp ilmekler kesilerek bitirilir.
BURUN :
Siyah iplikle 5 ilmek başlanır, ara ara 4 ilmek artışla 9 ilmek olur, 5 diş haraşo örülüp ara ara 4 ilmek kesilir, kalan 5 ilmek kesilerek bitirilir.
BAŞ :
16 ilmek başlanır, 2 diş haraşo örülür, ara ara 9 ilmek artışla 25 ilmeğe ulaşılır. Örgü, 5 şer li 4 dilim olarak işaretlenip dilim aralarında her 4 sırada bir üst üste 5 defa 1 er ilmek artışla 45 ilmek olur. Artış yapılan kısımlarda her 4 sırada bir 7 defa 1er ilmek artışı ile 73 ilmek olur. Yanlardaki 19 ilmek ve ortadaki 13 ilmek açıkta bekletilirken aralardaki 11 ilmek kulakları oluşturur. Herbir 11 ilmeğin yanlarından 3 defa 1 er ilmek artış yapılıp 3 diş haraşo örülür, yine 3 defa 1 er ilmek kesilip 11 ilmeğe düşülür. Tekrar 11 ilmeğin yanlarından 3 defa 1 er ilmek artış yapılıp 3 diş haraşo örülür, yine 3 defa 1 er ilmek kesilip 11 ilmeğe düşülür. Parçalar ikiye katlanıp yanlardan dikilerek kulaklar oluşturulur. Başın arka kısmını oluşturmak için, açıkta bekletilen ilmekler arasına 11 ilmeklik kulak kısımları da eklenerek 73 ilmek olan kısım 2 diş örüldükten sonra ilmekler arasında içli kesimler yapılarak 5 dilim oluşturulur.
6 – 17 – 27 – 17 – 6 ilmek olarak işaretlenir, bu ilmekler arasında her bir ilmek diliminden2 ilmek birlikte kesilerek üst üste 4 sırada bir 5 defa 1 er ilmek kesilir. Ortadaki 27 ilmek 2 ye ayrılıp ayrılan parçaların baş taraflarında ve diğer dilimlerde her sırada üst üste 3 defa 1 er ilmek kesilerek kaln ilmekler de kesilip bitirilir.
Tüm parçalar dikilip elyaf doldurulup monte edilir, siyah iplikle gözleri işlenir.

nako

$1.jpg

Şiş No: 5.5
Modelin Yapılışı
KUYRUK :
3 ilmek başlanır, yanlardan 1 er ilmek artış yaparak 4 sıra örülür, toplam 11 ilmek olana dek bu işlem tekrar edilir, ilmekler kesilerek bitirilir, 3 ilmek başlanan kısma püskül yapılır.
BEDEN :
3 ayrı parça olarak başlanır. Şişe, 6 + 12 + 6 sayıları ile ilmek atılır, başlardaki ilmeklerin içe bakan kısmından ortadaki 12 ilmeğin iki yanından 4 defa üst üste 3 çer ilmek artış yapılıp, üç parçanın toplamı 72 ilmek olduğunda parçalar birleştirilerek örgüye devam edilir. 52 sıra sonra boyun için yanlardan 1 defa 6, 1 defa 4, 1 defa 3 ilmek kesilip ortadan 14 ilmek, yanlarından da 6 şar ilmek kesilip omuzlar için kalan 10 ar ilmek de kesilip bitirilir.Yanlar birbirine dikildiğinde dikiş filin ön ortasını oluştırur.
AYAK – KOL TABANI :
5 ilmekten başlanıp yanlardan 2 defa 1 er ilmek artış yapılıp 4 sıra örülür, yine yanlardan üst üste 2 defa 1 er ilmek kesilip kalan 5 ilmek kesilerek bitirilir.
AYAK – KOL :
25 ilmek başlanır, bacak 4o sıra örülüp bitirilir. Kol 32 sıra örülür, 21 ilmek kalana dek yanlarda 2 şer ilmek kesilir, kaln 21 ilmek de kapatılarak bitirilir.
FİLDİŞİ :
Beyaz iplik ve tığ ile 20 zincir çekilip 2 sıra sık iğne yapılarak bitirilir.
BAŞ :
32 ilmek başlanır, ilmekler 4 – 10 – 4 – 10 – 4 şeklinde işaretlenip bu ilmeklerin aralarından her 4 sırada bir yanlardaki dilimlerde üst üste 5 defa 1 er ilmek artış yapılırken ortadaki kısımda karşılıklı 9 defa 1 er ilmek artışla toplam 60 ilmeğe ulaşılacak. Ortadaki 12 ilmek kesilip yanlarda kalan 24 ilmeğin iç taraftaki yanlarından her 4 sırada bir, 4 defa 1er ilmek, üst üste 3 defa 1er ilmek, 2 defa 2, 2 defa 3 ilmek kesilip kalan 7 ilmek de kesilerek bitirilir.
HORTUM :
9 ilmek başlanıp ara ara 8 ilmek artışla 17 ilmeğe ulaşılır, yanlaradn her 10 sırada bir 1 ilmek içerden 5 defa 1 er ilmek artışla 27 ilmeğe ulaşılır. Yanlarda 1 defa 2, 3 defa 1 ilmek kesilip ortadaki 5 ilmeğin olduğu kısımda karşılıklı üst üste 2def 1 ilmek kesilip sonra bu kesimlerin ortasında yine 3 ilmek birlikte kesilerek 11 ilmeğe düşülür. Daha sonra yanlardan her sırada 5 defa 1 er ilmek artış yapılıp 8 sıra örülür, yanlardan 1 er ilmek daha artışla 23 ilmeğe ulaşılır, sonra yanlardan her 4 sırada bir 3 defa 1 er ilmek kesilip kalan 17 ilmek de kesilerek bitirilir.
KULAK :
10 ilmek başlanır, yanlardan 2 defa 2 ilmek, 2 defa 1 er ilmek artış yapıp 6 sıra örülür, tekrar yanlardan 2 defa 1, 2 defa 2, 1 defa 3 ilmek kesilerek 4 ilmeğe düşülüp, yine yanlardan 1 defa 3, 2 defa 2, 2 defa 1 er ilmek artışla 6 sıra örülür. Yanlardan 2 defa 1, 2 defa 2 ilmek kesilip 10 ilmeğe düşülerek ilmekler kesilir.Kulak ortadan 2 ye katlanıp dikilir.
Tüm parçalar dikilip içine elyaf doldurulup birbirine monte edilir, beyaz iplikle gözler işlenip bitirilir.

nako

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg $7.jpg $8.jpg $8.jpg

gerekli malzemeler:Bebe yünü - 3.5 numara şiş ve eller
54 ilmek ile patiğimize başlıyoruz.Tüm 54 ilmeği haroşa (yani ters örgü) örmeye başlıyoruz.Bu şekilde 54 ilmeğin hepsini toplamda 8 sıra haroşa öreceğiz.
8 sıra haroşa ördükten sonra canım;22 tane ilmek sağdan - Ortadan 10 tane ilmek-yine soldan da 22 tane ilmek şeklinde ayırım yapıyoruz.
Yaparkende 22 ilmek olan kısımlar haroşa örülecek.Ortadaki 10 ilmek ise düz örgü örülecek.Toplam ilmek sayısı yine 54.
22 ilmek haroşa - 10 ilmek düz örgü - 22 ilmek haroşa..Formül bu
Ayırım yaptıktan ve örgümüze şekil verdik.Örgünün tersinde hiç bir şey yapmıyoruz .Ve yine ön kısmında yapacağım şey;
21 ilmek haroşayı ördük ve 22.ilmekte o ayırdığımız 10 ilmeğin,ilk baştaki ilmeği ile birlikte topluyoruz.Yani 22 ilmek sayısı 21'e düşecek,ortadaki 10 ilmek sayısı yine 10 kalacak ama düz örgünün her iki sağından ve solundan birer ilmek eksiltmiş olacağız.
Her iki kenardaki 22 sayısı, 12 tane kalana eksiltiyoruz..
Her iki sağ ve sol haroşalardan birer eksiltip 22 sayısına geldik ve yapacağımız şey şu olacak;
Bir sıra hiç bir şey yapmadan haroşa örüyoruz..
Ve ilk başata iki sıra haroşa örüp,bir attırıp,iki ilmeği topluyoruz..Aynı şekilde biu sıra bu şekilde devam edecek.İki ilmek haroşa ör,bir arttır,iki imlek topla.
Sonra yine diğer sırada düm düz bir şekilde haroşa örüyoruz ve toplam 8 sıra olacak haroşa sayımız.8 sıra haroşa olduktan sonra patiğimizi kesiyoruz.
Ve boğaz kısmından itibaren ip ile parmak uçlarına doğru iğne yardımı ile dikiyoruz.
İşte o cicili şirin patiklerimizin bitmiş hali
$10.jpg

bebisyelekleri

$knittingpattern_BEBEK-PATIGI-YAPIMI-YAPILISI_bebek_orguleri_bebeklere_orguler_bebek_patikleri_el.jpg $1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg $7.jpg $8.jpg $9.jpg $10.jpg

PATİĞİN YAPILIŞI : 2 ŞİŞle ördüm. tabanı 36 ilmek attım. İlk ilmeği örüp, hemen içerisinden bir ilmek arttırın. 18.ilmeğe geldiğinizde hemen içerisinden bir ilmek daha arttırın. 19.ilmeği örüp,tekrar içerisinden bir ilmek daha arttırın. Şişin son ilmeği 36. ilmekte tekrar içerisinden bir ilmek arttırın. Sıra sonunda 4 ilmek arttırmış olduk.Dönüş sırasını hiç arttırma yapmadan dönün. Bu arada şişim ipime göre ince. Ama sert bir örgü olması için ben öyle tercih ediyorum. 3.5 nolu şişlerle ördüm. Klasik oldu benim bu 3.5 nolu şiş takıntım.
Bir bilseniz kaç oldu yazıyorum. Bu yazıyı. İnternet bağlantımızda bir sorun var. İice beynim döndü. SİNİRLENDİM :) Neyssem, 36 ilmeği 2 ye bölün. 18 ilmeği iki ayrı parça imiş gibi düşünün. Arttırmaları her ilk ilmekten ve bu 18 ilmeğin 18.cisinin içerisinden yapacaksınız. Ortadaki 16 ilmek hep sabit gidecek. Şimdi ilk ilmeği örün, hemen içerisinden 1 ilmek arttırın. 18nci ilmeğe gelince örün ve hemen içerisinden 1 ilmek arttırın. 19.ilmeği örün, hemen içerisinden bir ilmeği arttırın. 36.ilmeği örün içerisinden bir ilmek arttırın. Dönüş sıraları arttırma yapmadan normal örün. Toplam 5 sıra haraşo örülecek buda 10 şiş sırası eder. Hersırada 4 arttırmadan toplam 20 ilmek arttırıcaz. En sonunda 56 ilmeğimiz oldu. Sonra turuncuyu takın. İşte en zor kısmı buna tersmi düzmü deniyor. Deli olacağım ya. V şeklinde görülen örgüden örün. Ters deniyor kitaplarda ama halk arasında düz diye geçiyor. Arttırma yapmadan dönün bir sıra daha bu sefer yüz örün haroşoya benzeyeninden. 3. sırayıda örün. 4. sırada iki ilmeği bir yere alın. Ve üzerine şişinizin bir dolayın. Sıra sonuna kadar böyle gidin. Dönüşte doladıklarınızıda bir yere aldıklarınızıda örün. Böylece hiç ilmek azalmamışta artmamışta olacak. 5. turuncu sırasıda böylece bitti. 2 sıra daha örüp yeşil ipinizi takın. ÇİMEN ÖRGÜ tekniğiyle kolay gelsin. :) 2 ilmek V şeklinde örün. Bir çim örgü ilmeği örün. sıra sonuna kadar böyle. Dönüş sıralarındada ortada çim örgü yapmadığınız ilmeğe denk getirip. yine 2 normal ilmek bir çim örgü ilmeği örün. toplam 6 sıra yapınca; ortadaki 10 ilmeği çizgili patikteki gibi azaltarak örün. Aynı çizgili patikteki gibi öreceksiniz. Tek fark hem gidiş hem dönüş sıralarında 2 ilmek te bir çim örgü tekniğini kullanacaksınız.
DİLİ: 3 zincir içerisine 6 tane ikili basit birit- Tığ ile örülmüş.
KULAKLARI: 3 Zincir içerisine önce 4 tane basit brit, 2.sırada 6 basit birit.3. sırada da 6 basit birit. Sonra ipi kopartın. :) Diğer uçtaki en son biritle birleştirin. İşin ortasından iğneyle karşı tarafa geçinve kulaklarını keyfinize göre dikin.
GÖZLERİ : 6 zincir çekin ve birleştirin.
BURNU.4 zincir içerisine ben yaklaşık 12 tane 2li basit brit yaptım. Bayağı zor oluyor hiç boşluk kalmayana kadar doldurun. Sonra ipinizi uzunca kopartın, Bu biritlerin üstünden herbirini bir araya toplayın. Ponpon gibi oluyor. AMA tüysüz. Burun gelecek yere dikin.

knitting

$SakallC4B1-C4B0pten-KC3BCrk-Gibi-FermuarlC4B1-C387ocuk-YeleC49Fi-YapC4B1lC4B1C59FC4B1-238x300.jpg

UYGULAMA

Arka:

örgü şişine 64(68) ilmek atarak, 6 sıra 1/1 lastik

örün. 7. sıradan İtibaren beyaz sakallı örgü ipliği ile

Bu arada örgü boyu 1/1 lastikten İtibaren 29 cm. 72 sıra

(32 cm. 80 sıra) olduğu zaman arka yaka için örgü ortasından.

20 ilmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı keserek örün.

kalan 18(20) İlmeği omuz için bir kerede kesin. Aynı

işlemleri ters uygulayarak, beklemede
olan sağ tarafı da örün.

Sol Ön:

(Giyildiği zaman) krem örgü ipliği ile örgü şişine 34(36)

ilmek atarak, 6 sıra 1/1 lastik örün.

7. sıradan itibaren beyaz sakallı örgü İpliği İle 40(46)

sıra düz örgü örün. Bu arada örgü boyu 1/1 lastikten, 28 cm.

70 sıra (31 cm. 78 sıra) olduğu zaman ön yaka İçin,

ön ortasından her 2. sırada sırasıyla 6-5-3 ve

2 İlmek keserek örün.
Kalan 18(20) İlmeği bir kerede kesin.

Sag Ön:

Sol önde uygulanan işlemleri ters uygulayarak örün.

Bitirme:

Örgü parçalarını ölçüleriyle sabltleyip,Omuzları

blrleştlrin. Kol alt veyan dikişleri birleştiririn.

Yaka bantı için yaka kenarından, rem örgü ipliği

İle eşit aralıklarda,
sağ önden 22, arkadan 34 ve sol önden

22 İlmek alarak, örgü şişine geçirin. Toplam

78 ilmek üzerinden 3 sıra ters örgü ve 6 sıra

1/1 lastik örerek İlmekleri bir kerede kesin.

Ön ortasında, etek ucundan yaka başlama noktasına kadar,

fermuarı gizli dikiş ile tutturun.

orgum

$de1.jpg $mot1.jpg

MALZEMELER: ANCHOR “Fantastik” el örgü ipliği. Renk no: 437 Yeşil (Yaklaşık 100 gr.)
4 numara 1 çift örgü şişi ANCHOR “Farbela” el örgü ipliği. Renk no: 009 Yeşil-Beyaz-Mavi (Yaklaşık 50 gr.)
5 numara örgü tığı, 2 adet çıtçıt
KULLANILAN ÖRGÜLER: Düz örgü, haraşo örgü. ÖLÇÜ: 21 ilmek-30sıra=10cm2
UYGULAMA
ARKA: Örgü şişine 56 (60) ilmek atarak, 1 sıra düz örün. 2.sıradan itibaren verilen motif şemasını takip ederek, 16 cm 48 sıra (18 cm 54 sıra) örün. (Motif örgü sonuna kadar devam edecek) 49.(55.) sıradan itibaren koltuk için iki kenardan her 2. sıradan sırasıyla 3-2 ve 1 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu koltuktan itibaren 9 cm 28 sıra (10 cm 30 sıra) olduğu zaman, sıra başında 32 (34) ilmeği sağ omuz ve arka yaka için bir kerede kesin. Şişte kalan 12 (14) ilmek üzerinden sol omuz bandı için 6 sıra düz örgü örerek ilmekleri bir kerede kesin.

ÖN: Ön yaka kesimine kadar, arkada uygulanan işlemleri aynen tekrarlayarak örün. Örgü boyu koltuktan itibaren 3cm 10 sıra (4 cm 14 sıra) olduğu zaman ön yaka için örgü ortasından 10 ilmeği bir kerede kesin, sol tarafı beklemeye alın. Sağ taraf ön yaka için sonraki her 2. sırada sırasıyla 2-1-1 ve 1 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu yaka kesiminden itibaren 6 cm 18 sıra olduğu zaman kalan 12 (14) ilmeği omuz için bir kerede kesin. Aynı işlemleri ters uygulayarak beklemede olan sol tarafı da örün.

BİTİRME: Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kurumaya bırakın. Sağ omuzu birleştirin. Sol omuzda, ön omuz üstte kalacak şekilde kol kenarında omuzu tutturun. Yan dikişleri birleştirin. Şerit ipliği (farbela) mavi kenarından, örgü tığı ile bir ilmek alın. Zincir şeklinde örerek istediğiniz ölçüde kıvrım oluşturun. Kıvrımlı farbelayı yaka kenarında beden üzerine gelecek şekilde, kollar ve etek ucunda örgü ucuna gelecek şekilde yerleştirerek gizli dikiş ile tutturun. Çıtçıtları sol omuza, biri yaka ucunda olacak şekilde dikin.

TIG İLE FARBELA YAPIMI
* Şerit ipliğin kenarından tığ ile ilmek alıp örerek süsleme amaçlı çok daha kıvrımlı bir görüntü elde edebilirsiniz.
* Her bir şerit iplikte ilmek aldığınız kenara bağlı olarak iki ayrı renk elde edebilirsiniz.

orgum

$d40.jpg $m40-1.jpg $m40-2.jpg $m40-3.jpg

BERE
Beden: 1-2 yaş grubu. Büyük beden ölçüleri parantez İçindedir.

Malzemeler:

ANCHOR “İndigo” El Örgü İpliği (%50 Polyakrlllk,%50 Pamuk) Yaklaşık 100 gr. #018 Yeşil Yaklaşık 100 gr. #012 Lacivert Yaklaşık 30 gr. #013 Kırmızı Yaklaşık 30 gr. # 001 Beyaz Yaklaşık 30 gr. # 015 Turuncu 4 numara 1 çift örgü şişi 4 numara örgü tığı

Kullanılan örgüler:
1/1 lastik – Düz örgü
Ölçü: 22 ilmek – 30 sıra 10 cm’ eşittir.

UYGULAMA:

Bere: Yeşil örgü ipliği ile örgü şişine 98(102) ilmek atarak, 20 sıra 1/1 lastik örgü örün. 21. sıradan itibaren sırasıyla, 2 sıra kırmızı, 2(4) lacivert, 2 sıra beyaz 8 sıra lacivert, 2 sıra beyaz, 8 sıra lacivert ve 2 sıra beyaz örgü ipliği ile düz örgü örün. Devamında lacivert örgü ipliği ile 2(4) sıra düz örgü örün. Bere tepesini daraltabilmek için lacivert örgü ipliği ile 3.(5.) sırada ilk 11(13) İlmeği düz örgü örün.
Sıradaki ilmeklerden 2. ilmeği örgü yüzünden 1. ilmeğin önüne kaydırarak, 2 ilmeği 1 ilmek düz örün. Sonraki 2 ilmeği 1 ilmek düz örün. Böylece 2 ilmek eksilmiş olacaktır. “Sıradaki 20 ilmeği düz örgü örerek, ilmek kesme işlemini aynen tekrarlayın.” Tırnak içine alınan bölümü sıra boyunca 2 kez tekrarlayın. Kalan 11(13) ilmeği düz örgü örün. Sıra sonunda toplam 8 adet İlmek eksilmiş olacaktır.
Sonraki her 2. sırada ilmek kesme noktalarından, aynı şekilde 8 kere 8 ilmek keserek örün. Son ilmek kesme işlemi tamamlandıktan sonra şişte toplam 26(30) ilmek kalacaktır. 1 sıra 2 ilmeği 1 ilmek düz örerek, örün. Sonra sonunda 13(15) İlmek kalacaktır, ilmekleri açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmeklerin içinden tığı yardımı ile örgü ipliği geçirin.

Bitirme:
Örgü tığı ve basit nakış iğne tekniklerini kullanarak, modelde olduğu gibi bere önündeki motifleri tamamlayın. Bere arka orta dikişini gizli dikiş ile birleştiriri. Bere tepesinde ilmekleri sıkıştırarak, ipliği sabitleyin. Bere ucundaki 1/1 lastik örgüyü ortasından içe doğru katlayın. Bere tersinde, örgü ucunu 1/1 lastik örgünün son sırasını gizil dikiş ile tutturun.

KAZAK:

Yaklaşık 100 gr. # 018 Yeşil Yaklaşık 100 gr. # 001 Beyaz Yaklaşık 50 gr. #013 Kırmızı Yaklaşık 30 gr. # 007 Mavi Yaklaşık 30 gr. # 015 Turuncu 4 numara 1 çift örgü şişi 4 numara örgü tığı 3 adet düğme.

Kullanılan örgüler:
Düz örgü Ölçü: 22 ilmek – 30 sıra 10 cm’ eşittir.

UYGULAMA:
Arka: Yeşil örgü ipliği ile örgü şişine 76(80) ilmek atarak, 1 sıra düz örün. 2. sıradan itibaren 8 sıra düz örgü örün. 9. ve 10. sırada verilen 1 no.’ lu motif şemasını takip ederek, şemanın 1-2 sıraların yeşll-kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. 11.12. sırada şemanın 3-4 sıralarını lacivert- kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. 13. sıradan itibaren lacivert örgü ipliği ile 6 sıra düz örgü örün. Sonraki sıralar, sırasıyla 2 sıra beyaz, 8 sıra lacivert örgü ipliği ile düz örgü örerek, örgüye devam edin. (Örgü düzeni örgü sonuna kadar devam edecek.)
Örgü boyu baştan itibaren 34,5 cm. 106 sıra (36,5 cm. 110 sıra) olduğu zaman arka yaka için örgü ortasından 20 ilmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf arka yaka için sonraki 2. sırada 1 kere 3 ilmek keserek 2 sıra örün. Kalan 25(27) ilmek üzerinden, omuz bantı için, lacivert örgü ipliği ile 6 sıra düz örgü örerek ilmekleri bir kerede kesin.
Beklemede olan sağ taraf ilmeklerini örgü şişine geçirin. Arka yaka için sonraki 2. sırada 1 kere 3 ilmek keserek 2 sıra örün. Kalan 22 (27) İlmeği omuz için bir kerede kesin.
Ön: Arkada uygulanan işlemleri aynen tekrarlayarak, örgüye devam edin. Bu arada örgü boyu baştan itibaren 44 sıra olduğu zaman, 45. sıra başında 22(24) ilemeği örün. 23.(25.) ilmekten itibaren verilen 2 no.’lu motif şemasının 1-7 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Kalan ilmekleri örerek sırayı tamamlayın. “Not: Baştan beri devam eden, 2 sıra beyaz, 8 sıra lacivert örgü düzeni, şemaların renkli bölümleri dışında aynen devam edecek sonraki sıralarda 2 no.’lu motif şemasını takip ederek örgüye devam edin.
Örgü boyu baştan itibaren 50 sıra olduğu zaman, 51. sırada 2 no.’lu motif şemasının 7. ilmeğini uyguladıktan sonra 12 ilmeği sıradaki renkle örün. 13. ilmekten itibaren verilen 3 no.’lu motif şemasını takip ederek, şemanın 1-13 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Kalan ilmekleri sıradaki renkle örün. Sonraki sıralar, şemayı aynı şekilde uygulayarak örgüye devam edin. 2 no.’lu ve 3 no.’lu motif şemalarını 1′er kez uyguladıktan sonra örgüye, arkada olduğu gibi lacivert ve beyaz çizgili örgü olarak devam edin.
Örgü boyu baştan itibaren 33 cm. 100 sıra (35 cm. 104 sıra) olduğu zaman ön yaka için örgü ortasından 14 ilmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf ön yaka için sonraki, her 2. sırada sırasıyla 3-2- ve 1 ilmek keserek örün. Bu arada örgü boyu yaka kesiminden itibaren 6 sıra olduğu zaman, 7. sırada sol omuza eşit aralıklarda 3 adet düğme İliği açın. Örgü boyu yakadan itibaren 10 sıra olduğunda kalan 25(27) ilmeği omuz için bir kerede kesin.
Beklemede olan sağ taraf ilmeklerini örgü şişine geçirin. Sağ ön yaka için sonraki her 2. sırada sırasıyla 3-2 ve 1 ilmek keserek örün. Örgü boyu yakadan itibaren 10 sıra olduğu zaman kalan 25(27) ilmeği omuz için bir kerede kesin.

Kol: ikiside aynı şekilde örülecek.
Yeşil örgü İpliği ile örgü şişine 42(44) ilmek, atarak, 1 sıra düz örün. 2. sıradan itibaren, yeşil örgü ipliği ile 4 sıra düz örgü örün. Devamında, arkada olduğu gibi 8 sıra lacivert, 2 sıra beyaz örgü ipliği ile düz örgü düzeninde örgüye devam edin. Aynı zamanda kol şeklini verebilmek için, baştan itibaren iki kenardan her 5.sırada
12(13) kere 1 ilmek arttırarak örgüye devam edin.
Örgü boyu baştan itibaren 50(52) sıra olduğu zaman, 51.(53.) sıradan itibaren 1 no.’lu motif şemasının 1-2 sırasını lacivert-kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. 53.(55.) sıradan İtibaren şemanın 3-4 sıralarını yeşil-kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. Devamında yeşil örgü iplii ile 10 (12) sıra düz örgü örerek, ilmekleri bir kerede kesin.
Bitirme:
Orgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kurumaya bırakın. I Örgü tığı ve basit nakış iğne tekniklerini kullanarak, önde ve kollardaki motifleri modelde olduğu gibi tamamlayın. Etek
ucu ve kol bitiş noktalarındaki yeşil örgü üzerine modelde olduğu gibi beyaz örgü ipliği ile eşit aralıklarda, roka tekniğini kullanarak 2 sıra tomurcuk işleyin.
Sağ omuzu birleştirin. Yaka bantı için ön sol omuz ucundan başlayarak, arka sol omuz bant ucuna, kadar yaka kenarından yeşil örgü ipliği ile eşit aralıklarda önden 40 ve arkadan 34 ilmek alarak, örgü şişine geçirin. Toplam 74 ilmek üzerinden 6 sıra düz örgü örerek ilmekleri bir kerede kesin.
Ön omuz üstte olacak şekilde, sol omuz ucunu birleştirin. Kolları yerlerine takın. Kol alt dikişlerini birleştirin. Yan dikişleri etek ucundaki yeşil örgü, bölümler yırtmaç olarak açık kalacak şekilde, birleştirin. Düğmeleri sol arka omuz bantı üzerinde yerlerine dikin.

orgum

$42-43-44-45_001.png

BEDEN: 4 ve 5 yaş için
MALZEME: 350 gr. yeşil,’50 gr. bordo yün.
5 ve 6 numaralı şis.
KULLANILAN ÖRGÜLER: 1)1/1 LASTİK 2) FANTEZİ ÖRGÜ
ÖRNEK: 6 numaralı şiş ve fantezi örgü ile 12 ilmek ve 18 sıra 10 santimetrelik bir kareye eşittir. Her büyük beden için 3 ilmek fazla, 2 cm. uzun örün.
YAPILIŞI:
ARKA: Tek parça olarak öreceksiniz. Arkadan başlayın. 5 numaralı şişlerle 50 ilmek başlayın. 3 cm. 1/1 LASTİK örün. 6 numaralı şişlere geçin ve esit aralıklarla 3 ilmek arttırırı. FANTEZİ ÖRGÜ örün.
Fantezi örgüyü şöyle öreceksiniz: 1. sıra: 6 ilmeği düz, 3 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar gidin. 2. ve çift sıralar: İlmekleri olduğu gibi örün. 3. sıra: 6 ilmeği ters, 3 ilmeği yüz örerek sıra sonuna kadar gidin. 4.,5. 6., 7. ve 8. sıralar: İlmekleri olduğu gibi örün. 9. ve 11. sıra: 1. sıra gibi. 13.
sıra: 3. siradan tekrar edin. Toplam 24 santimetrede, kollar için yanlara 2 sırada bir 3 defa 8 ilmek ilave edin. Bu ilmekleri de fan: tezi örgü ile örün. Toplam 41 santimetrede yaka için ortadan 17 ilmeği kapatın. İki kısmı ayrı olarak örün.

orgum

X