içimi dökmek istedim sadece

yarisina kadar okudum, durmadan sikayet icindesiniz ilk yarida suna söyle dedi bana demedi diye
siz 9 yildir iclerindesiniz, simdi yeni gelinlere hevesleniyodur

sanki siz kv yi biraz kiskanmissiniz diger gelinlerden :)
ben de bu soruyu sordum hep kendime
eskinin hiç kadri kıymeti olmaz mı
hadi beni es geçelim
8 yıllık dünürü benim annem babam
isimler ile hitab etmeli değil mi ayvalıktakiler denir mi gelinin annesi babası için
saygısızlık etmediğim için bu tavır farkını neye yoracagımı bilemedim
ben demiyorum onlara yüz vermesin ters yapsın ama beni ve ailemi ezmek neden.
hangi kayınvalide gelinine öz annesi için annen o kıyafeti çok mu aradı diyebilir. bu ailemi beğenmemek burun kıvırmak değil de nedir.
eşit davranmıyor ne kendi üç oğlu arasında ne de gelinleri arasında her vesile ile haksızlığa uğruyorm. .
geçen hafta tatile gideceğiz eşimle siz gideceksiniz ama hiç tadını alamayacaksın dedi bana
diğer oğulları gelinleri hep gezsinler tozsunlar onları bana telefonla açıp şuraya gittiler daha gitmeden hatta gidecekler veya geçen hafta bilmem nereye geziye gittiler diye anlatıp duruyor. benim eşimle gittiğim yeri hiç adını anmıyor ama. ben onları kvaldeden dinlemekten şişiyorum

Valla çok uzun okuyamadım hepsini ama madem kv artık eskisi gibi deil senin onun ilgi sevgisine ihtiyacın yok sonuçta değilmi.sende mesafe koy aman kocanla iyiysen sallama hiçbişeyi derim...
sallamayayım tamam ama inatla müdahil oluyor. ev tlf dan arıyor arızalı diyorum açmıyorum cepten arıyor kvalde sırf anlatıp beni şişirmek için saçma sapan sebeplerle evime gelmezse telefonda sinir ediyor beni ben hamileyim nasılsın demek yok öz torununu sormak yok hep saçma sapan ıvır kıvır bahaneler
cebimi araınca 2 defa açmasam telefonu eşimi arıyor aradım açmadı diyor belki uyuyorum belki telefonu evde bıraktım belki müsait değilim duştaayım. eşim arıyor annem arıyormuş seni açmıyormuşsun hayır duymadım sessizdeydi diorum

sabahtan arayıp öğle üzeri uğrarım diyor beni tüm gün eve çakıyor. çıksam gitsem haber ettim buna ragmen evden çıktı gitti diyor anında eşime. ve oğlum evhamlanıyorum hamile başına bir iş mi geldi diyorumdiye kılıf uyduruyor. artık saat soruyorum kaçta geleceksin ona göre ben de çıkacagım diyorum. habersiz çıkıp geliyor kızımın okuldan servisle eve geliş saati evde olduğumu kesin bildiği için

bugünün yarını var canım bekle ve gör onlarla bişey çıkınca koşa koşa sana gelecek zaten
o zamanda dediklerini söylersin yada kapıyı oraya gösterir
fazla içli samimi olmanın sonucu güzel olmaz

Daha 23 yaşındayım,bu tarz konuların yanından yöresinden geçmem. Ama konunuzun tamamını okudum ve oturduğum yerde dert sahibi oldum desem yeridir. Rabbim öyle birşey göstersinki birgün o kv kp herkesin neyi hakettiğini hiç görmedikleri kadar net görüp akıllarını başlarına alsınlar inşallah. Ama bunu çok yürekten diliyorum, dilerken inandım kabul olucağına.Bilmiyorum yaşamadım görmedim henüz ama,bana yapılanlar neyse de annemin babamın yok sayılması beni gerçekten üzerdi. Galiba buna üzülürdüm birtek.Gerisi eşimle iyiysek Allah baska dert vermesin deli kaynana kp der geçerdim yani öyle geliyor bana şuan.Ama yerinizde olsaydım adım gibi emin olduğum bişey varsa o da asssssla eski hürmetimi bir daha göstermiceğim. Ne kimsenin ayağına terlik veririm atıyorum ne geldiklerinde yemeği çoktan hazır etmiş olurum ne kolay kolay yardım ederim akıllarını alırım.bak bunu kesinlikle yaparım.Kimsenin beni yok saymasına izin vermem, yok sayanı yok sayarım. Sizede tavsiye ederim. Israrcı olmayın özenli tavırlarınızda.Bu size bişey kazandırmaz artık kaybettirir. Mesela sinir sisteminizi....
insanlık hali çünkü ben ne kadar özen gösteriyorum onlar ne yapıyor diye sorgular durursunuz doğal olarak, o sıkıntıdanda kurtulamazsınız.Siz en iyisi diyin ki bende yapmıyorum onlarda yapmıyo aha Allahın selameti herkesin başına. Bari kafan rahat olur.
evet bahsettiğin gibi sürekli sorgulayıp duruyorum. işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. hani hoşlanmadığım bir gidişat var ve dur diyebilmek istyorum.
bunca yıl kvaldeyi hayatıma ben ortak ettim ama onun kızı yoktu benim de yaşadığım şehirde kimsem yoktu. o beni kırmadı ben de onu hiç kırmadım. ama herşey değişkenmiş. ben vefaya da önem veririm. hastalandı benbaktım. evine yemeğini yaptım çarşıda işini hallettim şoför gibi gideceği yere bıraktım günlere toplantılara giderdi alırdım. iş gibi yapmadım severek yaptım.
ama koca evinde paran kadar hatta eşin ne kadar değerliyse o kadar değerli oluyorsun.
ben belki burda paylaştıktan başka akıllardan cevaplar aldıktan sonra yiyip yutabileceğim boğazımdaki acıyı
ama eşim hiç paylaşmasa da hep görmezden gelinmiş büyük kardeşle küçük kardeşin gölgesi ile yaşamış bir evlat
bu onu yaraladığı gibi şimdi de beni yaralıyor

hamile olduğunuz için hassassınız biraz olaya şöyle yaklaşın bence ne kadar ekmek o kadar köfte sizinle ailenizle ne kadar saygılıysa sizde o kadar saygılı olun gelicemmi dedi mesaj atın acil çıkmam gerekti diye eşiniz zaten size destek kayınvalideniz diğer gelinlerinden ilgi görmeyince kedi gibi sokulur zaten yıpranacağınıza yıpratın

evet bahsettiğin gibi sürekli sorgulayıp duruyorum. işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. hani hoşlanmadığım bir gidişat var ve dur diyebilmek istyorum.
bunca yıl kvaldeyi hayatıma ben ortak ettim ama onun kızı yoktu benim de yaşadığım şehirde kimsem yoktu. o beni kırmadı ben de onu hiç kırmadım. ama herşey değişkenmiş. ben vefaya da önem veririm. hastalandı benbaktım. evine yemeğini yaptım çarşıda işini hallettim şoför gibi gideceği yere bıraktım günlere toplantılara giderdi alırdım. iş gibi yapmadım severek yaptım.
ama koca evinde paran kadar hatta eşin ne kadar değerliyse o kadar değerli oluyorsun.
ben belki burda paylaştıktan başka akıllardan cevaplar aldıktan sonra yiyip yutabileceğim boğazımdaki acıyı
ama eşim hiç paylaşmasa da hep görmezden gelinmiş büyük kardeşle küçük kardeşin gölgesi ile yaşamış bir evlat
bu onu yaraladığı gibi şimdi de beni yaralıyor

Bu tarz şeyler muhtemelen çok kardeşli bütün ailelerde başa gelmiştir.Örneğin biz. Dedem oldukça varlıklı bir insanmış. Oteli manavı marketi bilmemnesi sıralamakla bitmez. Fakat babam en küçük kardeş. Ortanca bile değil bakın. Bütün abiler ablalar evlenmiş ve gerek düğün zamanlarında olsun gerekse evliliklerinde dedemin mallarını paralarını öyle bir yemişler ki, (mesela taaa türkiyenin bir ucundan diğer ucunda oturan amcama kamyonla çuval çuval gıda gönderilmesi hesabına yüklü miktarlarda para yatırılması gibi) babamla annemin düğün günü babamın cebinde 5 kuruş para yokmuş. Düğün sonrasıda direkt annemle babamın evine gidilmiş bi kaç kardeş ve 2 hafta kalınmış.Bu süreçtede babamın parasının olmadığı bilindiği halde kimse elini cebine atmadığı için anneme takılan bir kaç altın bozdurularak milletin 2 haftalık yiyeceği içeceği bilmemnesi karşılanmış.Üzerinden yıllar yıllar geçti, hala bu konuda değişen bişey yok. O zamandan kendisine 2-3 ev alan amcamlar bugün ihtiyacı olan kardeşlerinden kimseye beş kuruş çıkarıp vermiş değil.Kimse demedi bu da babamın parasıdır buda şu kardeşimin payıdır diye. Üstüne üstlük dedemin vefatından sonra babanem yıllarca bizde kalmıştır ve babamın hiç bir kardeşi kız-erkek dahil çoğu (7 kardeşler) babanemi ayda bir 5 dakika telefonla ya ararlardı ya aramazlardı. Sonuç olarak yıllar sonra babamın kardeşlerinin yaşadığı şehire tayinimiz çıkınca yıllarca bizimle yaşayan babaannem değilmiş ve onu aramayan sanki o evlatları değilmiş gibi bir anda anneme sırtını dönüp, tartışıcak bir konu yaratarak evden kapıyı çarpıp çıkmak suretiyle ayrılmıştı. (diğer onu hiç aramayan evlatlarına güvenerek) Ama yaptığından sonra pişman oldu çünkü uzaktayken anasını aramayan, yıllarca babadan aldıkları paralarla yolunu bulan evlatlar (evlatlardan ziyade daha çok gelinler) babanemi evinde istemediler. Ve bugün hala daha o dönemde dedemin parasıyla kendilerine aldıkları evlerden birkaçını görmeyen bir babaanne.Nihayetinde gözü açık gitti kadın.O da vefat etti. Yani vefasızlık denizden arşa çıkmıştı.Yaşadık gördük.Babamda zamanla kardeşlerinden elini eteğini çekti, neredeyse aynı caddede sokakta bir kaç kardeşi oturmasına rağmen ayda bir akşam çay içmeye ya gider ya gitmez. Yani bu tür örneklerin sonu yok. Eğer eşiniz mantıklı bir bireyse en azından kime değer vermesi gerektiğini bu noktadan sonra ayırt edebilen bir adamsa o açıdan çok dert etmeyin derim.Çünkü ben burada neler okudum, kardeşleri adamı soyup soğana çevirdiği halde, yüzüne bakmadıkları halde, hala ailemde ailem diyip kendi eşine çocuğuna sırtını dönen kekolar. Allah beterinden saklasın o sebeple.

baştan belirteyim biraz uzun olabilir yazdıklarım. uzun süre içimde tuttum artık bu pek mümkün olmuyor

33 yaşındayım 8.5 yıllık evliyim 6.5 yaşında bir kızım var. ikinci bebeğime 25 haftalık hamileyim. güneydoğuda doğdum büyüdüm. memur bir anne babanın 3 cocuğundan en küçüğüyüm. abim ablam evliler başka şehirdeler. özel bir eğitim kurumunda öğretmenim.ikinci dönem işten ayrıldım hem memnuniyetsizliğim vardı hem de bebek haberi gelince ayrıldım. evlenip cocuk sahibi olduktan sonra kızım doğup 2 yaşına gelince yarım gün kreşe başlatıp önce yarım gün ardından tam gün 4 yıl aralıksız çalıştım.
eşim esnaf bir ailenin oğlu. benden 8 yaş büyük.ben üniversitedeyken tanıştık aşık olduk evlendik. biz evlendiğimizde benim ablam ,abim ve eşimin abisi ve kardeşi bekardı. ilk evlilik ilk damat ilk gelin ilk torun olayları hep bizimle gerçekleşti ailelerimizde. eşim üniversite işletme mezunu ve ailein gıda sektöründeki işinde abisi babası ve kardeşi ile aynı yerde çalışıyor.

kayınvalidemle sorunlar var aramızda ama
daha önce yani 1,5 yıl öncesine kadar iyiydik. kayınbiraderlerim evlenip eltiler gelince kvalde bir değişti. tek gelinken beni el üzerinde tutan kadın ve tabii ki bende onu sever ve sayardım bir anda diğer gelinlerle bir olup beni ezmeye değer vermemeye başladı. anneme telefon açıp 4 4lük bir kız yetiştirmişsiniz iyi ki gelinimiz olmuş derdi. annemi arar sorar kpeder babama saygı gösterirdi.

ben belki memur çocuğu olduğumdan belki içimde kalmışlıktan hep parayı düşünmeden alışveriş yapabilmek isterdim. kendi paramla biriktirip aldığım kıyafetleri dahi annem görünce paranı harcama biriktir kızım derdi. gencim cahilim hep almak giyim kuşam isterdim.
k valdem kızı olmadığı için eltilerin hayatımıza dahil olmadığı yıllarda gezer alışveriş yapardık. en moda en güzel kıyafetleri hediye ederdi bana. ben bu durumu çok tuhaf karşılasam da zamanla alıştım. çünkü babaannem de anneme hep harcama biriktir derdi. alışkın olmadığım bir kvalde ve anne tipiydi. yemek içmek alışveriş seyehat hayatı bunlar üzerine kurulu bir insan kvaldem
diğer eltilerimin biri benden büyük diğeri 4 yaş küçük. ikiside zengin ailelerin kızları. örneğin arabaları ile gelin geldiler. benim arabamı eşim aldı ilk çocuktan sonra.

ikiside egeli ailelerin biraz keyfine düşkün yetişmiş kızları. örneğin arada nişan söz yokken yurt dışı tatillerine gidebildiler benim babam abim hayatta müsade etmezdi. hani böyle eş gelince kapıya ayağına terlik vermezler yada ben yemek yapmayı sevmiyoruuuuuuum dye ağızlarını gere gere konusurlar

kvaldem sofra düzenine oğullarının ev yemeği yemesine önem veren biri olmasına ragmen bu gelinlere ağzını açıp tek laf etmez. ilk evlendiğimiz yıllarda eşim sabahları sen kalkma ben mısır gevreği yerim sabah yat sen dediğinde kvaldem ben oğullarıma asla öyle şeyler yedirmedim her sabah kahvaltı hazılradım diye uyarmıştı beni. şimdi gelinler ay biiiz kaaaahvaltı yapmıyoruuuuuz sadece kahve içiyoruz sabahları dediğinde ağzını açıp bir tek laf edemiyor.

kvaldemin büyük oğlu 44 yaşında 1 yıl oldu evleneli henüz. daha önce nişan bozduğu için hep evlenememesinden korkmuş şimdi bir söz söyler gelinle oğlunun arası bozulur diye ödü kopuyor. herşeyi sineye çekiyor
küçük oğlu en kıymetlisi zaten ona hep müsamaha gösterir
bariz bir şekilde eşimi negatif ayırır. misal eşim hasta oluyor telefonla soruyor amaan bilirim ben onun hastalığını diyor değer vermiyor diğer oğulları hasta olunca yemekler çorbalar evine gitmeler falan.
bu arada biz kvaldeye en yakın oturanız evler yanyana. büyük oğlu 3 sokak ötede küçük oğlu 2 sokak yukarıda oturuyor.
kvaldem diğer iki dünürünü yemeğe çağırıyor yılbaşı yemeğine benim ailemi çağırmıyor. yemekte kızım annen baban de keşke burda olsalar deese büyütmem belki mevzuyu ama hiç hesaba almıyor beni. beni almadığı için ailemi de hep ezmeye çalışmaya başladı.

annem 2 yıl önce kanser teşhisiyle ameliyat kemoterapi sıkıntılı günler yaşadık. annemin hastalığını sorarken bile ezikler tavırları vardı. iyi niyetle yaklaşmamaya çalıştı normalde annesine ailesine çok düşkün biri değildim ama bu tavrıyla beni tahrik ediyor. ailem ayvalıkta oturuyor. onları sorarken bile ayvalıktakiler napıyor diyor. ayvalıkta annem babamdışında kimse yok. benim ailem x hanım y bey nasıl diye isimleiyle soruyorlar eşime annesini babasını
eşimin annesi babası ailemin değil ismini anmak ayvalıktailer diye bahsediyor. bu tarz bir sürü minik detay sıralayabilirim bende biriken.

annemin düğünüme giydiği elbiseyi annen o elbiseyi çok mu aradı diyebiliyor yüzüme. annem yırtık giymemiş yamalı giymemiş eski değil pis değil. ama havalı moda olan bir elbise de giymedi
dediğim gibi giyime düşkün bir aile değil pek bizimkiler ama hep temiz ütülü giyerler.
kvalde modayı takip eder gönlü geçince çantasını ayakkabısını verir yenisini alır.bizim mantık giyilemeyecek kadar eski olmadığı sürece üzerinde paralanmadığı sürece kullanmaya devam etmek. bizimkilerde memur kafası kvaldede esnaf karısı kafası

dün anneler günüydü. kızım yanımda bebeğim karnımda anneler günü benim günüm yani aile yemeğine gittik. masada bir kvalde anne bir de ben anneyim. ama yine eltiler baş köşeye oturtuldular ben bir köşede bırakıldım. kızım nasılsın demedi ne kpeder ne kvalde. kvalde eltilerin önünde beni hesaba almamaktan keyif alıyor resmen. ama dinsizin hakkından imansız gelir
eltilerde kvaldemi hiç saymıyorlar
onun bana yaptığını şimdiden ona yapıyorlar. sorsam kvaldeye niye böyle yaptın e büyük gelinin yaşı var çocukları olmadı daha diye üzülmesin diye deyip geçiştiriyor.
düğün sırası bana takılan setlerin 4 katı değerde setler takıldı onlara ve bana takılanların muadili olan takılar e bunu da günlük takarsın diye verildi. ben hiç problem etmedim

zira eşimi seviyorum kapımı kapatınca mutluyuz çocuklarımızla. benim eşim aileme değer veriyor annemi babamı sayıyor hatırlarını kırmıyor.
esasen annesinin bana tutumundan aileme tavrından konu açınca esasen kendi çocukları içinde ayrım yaptığını söyleyince yani bu konuyu açınca üzülüyor bana söylemiyor ama anne sefkatini bende arıor gibi. ortanca cocuk sendromu. abinin gölgesinde kalmış hemen kardeş doğunca evin küçüğü de olamamış.
ben bu eksikliğini farkettiğimde buna göre davrandığımda aşkımız yerini başka bişeye bırakıyor hep benden ilgi sevgi bekler oluyor.
şimdi hamileyim diye bişey demiyorlar ama biliyorum bebek doğunca açacak ağzını yumacak gözünü kvalde yine harcayacak beni o kendine değer vermeyen eltilerin önünde. torun sevgisi yok ama bahane edip çökecek hayatıma.
ben kvaldemin adını kızıma kpederin adını oğluma vermiş biriyim doğup büyüdüğüm kültür böyle. kvaldem zili çalsa terliğini kapıya ayağına verirdim hem saygımdan hem de belki biraz gözümü boyadı her istediğimi alarak. bu arada benim kvalde aldı diye sevindiğim şeyler diğer gelinlerin lütfedip kullanmayacakları şeyler. ben 100 liralık ayakkabı alsa sevinir giyince biri beğense annem aldı diye kvaldemi onure ederim. gelinler 1750 liraya marka parmak arası sandalet giyiyorlar.
mantığıma ters yetişmeme ters
insanlığa ters
ben ilk gelinim bir gün kalbini kırmadım saygsızlık etmedim. diğer gelinler zengin olabilir ama o zenginlikten onun cebine girip çıkacak birşey yok ki. ayrıca saygı görmüyor. ne gelinlerden ne dünürlerden. yine de beni ve ailemi sıfırlamaya adamış gibi kendisini. geçen x ablam şöyle dedi dedim kpeder x abla kim dedi. 8 yıllık gelininin öz ablasının adını bilememiş ama 8 aylık gelinin teyzesini dayısını biliyor. eşim yaşlandı diyor annemi babamı boşver ama iş ortak gelir ortak evler yan yana . hayatımdan çıkaramıyorum.
bana yapılanları hazmedemiyorum
yatıyorum gözüm yaşlı kalkıyorum boğazımda düğüm yutkunamıyorum
Canim malesef dunya boyle para itibar goruyor. Cok garip cok uzucu kirici ama boyle...
Burda cok kaynana elti sikayetleri okudum. Cogunu haksiz saygisiz vs. Buldum ama senin icin ciddi ciddi uzuldum. Egitimli bir bayansin. Istedigin anda kendi parani kendin kazanabilirsin. Ozguvenin her an yaninda olsun dik ol. Sakin oyle kenarda kosede hissetme kendini. Takma hic birini umursama. Kucumse o kucuk burjuvalari bu tavri takin. Ailenin egitimli olmasiyla ovun her firsatta ( yalnis anlasilmasin bende o "burjuvalardanim" ve ailem egitimli degil durum olarak konusuyorum) esinide uzme yansitma evliligine sen huzuruna esine evlatlarina odaklan. En buyuk mutluluk bu. Onlar 2 bin liralik ayakkabi giysinler bosver evlat es ask huzur kac parayla satin alinabilir?!

sevgili A ayseninannesiduygu hanim;

Esinizin agabeyi ve kardesi, kendi ailelerinin kulturu disinda kisilerle evlendikleri icin ve bu hanimlar da mesafelerini saglikli ayarladiklari icin kayyum valideniz mudahale edemiyor.

benim esimin ailesi ile kulturum cok baskadir, ki gorusmuyorum ailesi ile, ama gorusuyor olsaydim inanin ben de ayni mesafeyi - siniri cizerdim. benim kahvaltima karisabilme hakkini kendisinde goremezdi hickimse.

ote yandan esimle evlenirken de kolumda LV canta vardi, hala var. kendi maasimla almisimdir, yahut annem almistir. esimin abisinin esi yorum yapsa bunun icin, hatali kisi o olur. cunku benim imkanlarim, benim takdirimdir. ben zaten bu sekilde terbiye almis, bunu gorerek yetistirilmisimdir. ayni sey eltileriniz icin de gecerli, eltinizin 1750 liralik sandaleti sizi alakadar etmez.

Siz esinizin annesi ile zaten o kadar senedir yeteri kadar bir yakinlik yahut mesafe kurdunuz. bir denge saglandi oyle yahut boyle, birakin simdi bu kadin yeni gelinleri ile bu dengeyi kurabilsin. alinganlik yapmayin.

son olarak...

onemli olan esiniz ile muhabbetiniz, esiniz ile sevginiz, esiniz ile sayginiz; geri kalan kisileri lutfen umursamayin.

ben de bu soruyu sordum hep kendime
eskinin hiç kadri kıymeti olmaz mı
hadi beni es geçelim
8 yıllık dünürü benim annem babam
isimler ile hitab etmeli değil mi ayvalıktakiler denir mi gelinin annesi babası için
saygısızlık etmediğim için bu tavır farkını neye yoracagımı bilemedim
ben demiyorum onlara yüz vermesin ters yapsın ama beni ve ailemi ezmek neden.
hangi kayınvalide gelinine öz annesi için annen o kıyafeti çok mu aradı diyebilir. bu ailemi beğenmemek burun kıvırmak değil de nedir.
eşit davranmıyor ne kendi üç oğlu arasında ne de gelinleri arasında her vesile ile haksızlığa uğruyorm. .
geçen hafta tatile gideceğiz eşimle siz gideceksiniz ama hiç tadını alamayacaksın dedi bana
diğer oğulları gelinleri hep gezsinler tozsunlar onları bana telefonla açıp şuraya gittiler daha gitmeden hatta gidecekler veya geçen hafta bilmem nereye geziye gittiler diye anlatıp duruyor. benim eşimle gittiğim yeri hiç adını anmıyor ama. ben onları kvaldeden dinlemekten şişiyorum

belki diger gelinlerin doldurusuna getiriliyordur?

benim kuzenim, 2 sene oldu evleneli
hep kv si ile soguktu aralari ve bir ara hic konusmuyolardi. bizde ne oluyor felan merak ediyorduk kadin arada bir gülüyordu yüzüne sonra yine buz gibi
neyse yine bir kopukluk yasandi aralarinda ve evliligi bitme asamasina gelmisti.

sonradan konustular ettiler, meger büyük elti görümceyide kendi tarafina cekmis ve kv yi durmadan doldurusa getiriyomus kimseye caktirmadan
(eltinin yedigi ictigi, masrafi kocasinin ailesinin üstüneydi)

bu geldi simdi birden aklima
bilmiyorum, insanlar tuhaf, anlayamiyorum

ikiside egeli ailelerin biraz keyfine düşkün yetişmiş kızları. örneğin arada nişan söz yokken yurt dışı tatillerine gidebildiler benim babam abim hayatta müsade etmezdi. hani böyle eş gelince kapıya ayağına terlik vermezler yada ben yemek yapmayı sevmiyoruuuuuuum dye ağızlarını gere gere konusurlar

Niye Egelileri aşağılıyorsunuz? Size ne nasıl konuştuklarından, nereli olduklarından, sizin abiniz babanız izin vermiyor diye onlar da mı eve tıkılacaklardı !! Evlenmeden gitmişler mis gibi gezmişler şimdi evliler yine giderler bu ne kıskançlık?
Ben şimdi 'klasik güneydoğu insanı çemberinden çıkıp geniş bakamıyor' diye bir şey atsam hoş olur mu? Ben de eşimin ayağına terlik vermiyorum koca adam kapının yanında duran terliğini giyemiyor mu, ağzına biberon da tıkalım mı?
Yazınızı buradan itibaren okumayı bıraktım kimsede suç aramayın dönün kendi hayatınızla ilgilenin !

sevgili A ayseninannesiduygu hanim;

Esinizin agabeyi ve kardesi, kendi ailelerinin kulturu disinda kisilerle evlendikleri icin ve bu hanimlar da mesafelerini saglikli ayarladiklari icin kayyum valideniz mudahale edemiyor.

benim esimin ailesi ile kulturum cok baskadir, ki gorusmuyorum ailesi ile, ama gorusuyor olsaydim inanin ben de ayni mesafeyi - siniri cizerdim. benim kahvaltima karisabilme hakkini kendisinde goremezdi hickimse.

ote yandan esimle evlenirken de kolumda LV canta vardi, hala var. kendi maasimla almisimdir, yahut annem almistir. esimin abisinin esi yorum yapsa bunun icin, hatali kisi o olur. cunku benim imkanlarim, benim takdirimdir. ben zaten bu sekilde terbiye almis, bunu gorerek yetistirilmisimdir. ayni sey eltileriniz icin de gecerli, eltinizin 1750 liralik sandaleti sizi alakadar etmez.

Siz esinizin annesi ile zaten o kadar senedir yeteri kadar bir yakinlik yahut mesafe kurdunuz. bir denge saglandi oyle yahut boyle, birakin simdi bu kadin yeni gelinleri ile bu dengeyi kurabilsin. alinganlik yapmayin.

son olarak...

onemli olan esiniz ile muhabbetiniz, esiniz ile sevginiz, esiniz ile sayginiz; geri kalan kisileri lutfen umursamayin.
Ayrıca diğer gelinlerin kayınvalideye ve kocalarına saygısızlık terbiyesizlik yaptığı olmuş mu, ben konuyu tekrar dönüp sonuna kadar okudum ama göremedim.
Herkes de paralarına takmış, 'Merak etme sen iyi yüreklisin kazanacaksın onların parası var şöyleler böyleler' diye gelinleri gömmüş yahu onlarin ne suçu var?

Benim babam da varlıklı bir adam ama annem devlet memuru bir öğretmen. Memur çocuğu gibi yaşamayı da bildim, varlıklı bi adamın çocuğu gibi yaşamayı da bildim, hem ayağımda 1750 liralık sandalet varsa eltiye ne? Onun cebinden mi çıktı parası?
Konu sahibinin haklı olduğu tek nokta anne babasına saygısızlık yapılması, geri kalan ne varsa tamamen kendisine bağlı ve hatalı olduğu yerler de çok.
Kendini mütevazı gösterecek diye eltilerine bir ayıp kelimeler kullanmadığı kalmış.
Benim gardrobumu görse kendi eltisiymişim gibi bana da konu açardı herhalde.

Kimsenin zenginliğinin boyutuna lafım yok. Ben memur ailenin geçim sıkıntısı ile büyüten evladıyım onlar zengin çocuğu
ben 100 liralık ayakkabıya bin teşekkür ederim onlara 3000 liralik ayakkabiya Güzel oldu şık oldu sağol der geçerler
tarz farkı lafım buna değil.
Ben nişanlıyken kvaldeme kendim giyemeyeceğim kadar pahalı dolabımda olmayan markalardan hediye aldım. Kendimi zengin göstermeye çalışmak için değil. Zira benim nerden giyindiğimi saklamaya ihtiyacım da yoktu alenen söylerdim de bunu buradan aldım diye. Yakışması mühim olan bana göre. Ama değer verdiğimden hediyelerim hep onların tarzına göre oldu. Örneğin eltime ev hediyesi tv aldık eşim ödedi ama fikir benden çıktı. Ben yönlendirdim. Hediye alırken eltim ise benim evime bir fincan takımı ile geldi . kızımın doğum gününe ise en pahalı yerden en ucuz en indirimdeki eşyayı alıp getirdi.
Kızımın doğum gününe nişanlıyken geldi daha aileye girmemişti bile ve Nasıl diyeyim hediye gelen yerden üzerine 100lira verip bir pijama alabildim. O pahalı dükkanda koskocaman pakete sığabilecek en ucuz en gereksiz en saçma şeyi bulmuştu.
Bu zengin insanlar hediye götürürken fakirleşiyorlar
Kvaldem kırk kere söylerdi başkası yapsa
Çocuğa alınacak şey mi bu
Kumaşı polyester çocuğa giydirilmez
İnsan bir düzgün hediye alır diye
Diyeceksinşz ki bu hediye bunun parası laf edilmez evet ayıp bence de ayıp. Ama sana maddi manevi özenilmiş hediye gelirken zengin kızıyım arabamla gelin geldim 1750 liralık parmak arası giyerim derken gelin gittiğin aileye de böyle ucuza kaçarsan hediye alırken Ada'ma orda bir dur demezler mi

Ayrıca diğer gelinlerin kayınvalideye ve kocalarına saygısızlık terbiyesizlik yaptığı olmuş mu, ben konuyu tekrar dönüp sonuna kadar okudum ama göremedim.
Herkes de paralarına takmış, 'Merak etme sen iyi yüreklisin kazanacaksın onların parası var şöyleler böyleler' diye gelinleri gömmüş yahu onlarin ne suçu var?

Benim babam da varlıklı bir adam ama annem devlet memuru bir öğretmen. Memur çocuğu gibi yaşamayı da bildim, varlıklı bi adamın çocuğu gibi yaşamayı da bildim, hem ayağımda 1750 liralık sandalet varsa eltiye ne? Onun cebinden mi çıktı parası?
Konu sahibinin haklı olduğu tek nokta anne babasına saygısızlık yapılması, geri kalan ne varsa tamamen kendisine bağlı ve hatalı olduğu yerler de çok.
Kendini mütevazı gösterecek diye eltilerine bir ayıp kelimeler kullanmadığı kalmış.
Benim gardrobumu görse kendi eltisiymişim gibi bana da konu açardı herhalde.
Diğer gelinlerin ailesine ful yağlamaca ballamaca
İsimleri ile hitap etmek hep
Örneğin bir aile toplantısına dünürlerim anneleri kız kardeşleri eşleri çocukları davet edilebiliyor. Kvaldem kendine göre bir dünür buldu buna lafım yok ama arada hatrını hiç kırmamış olan ailemi bir köşede bırakmamalı
Örneğin bana küçük eltimin dükkanlarını annesinin yazlığının oda sayısını
Amerika'ya düğüne davetli olduklarını söyleyen de laf arasında hep kvaldem.
Yada büyük etlimin babasından kalan arsaları oradaki evleri şurdaki zeytinlikleri
Bunlar ne benim cebine girecek ne kvaldemin. Ama gelip bana sürekli bunları anlatınca her lafın arasına reklam gibi sokuşturunca bu bilgileri
Bunu neden yapıyor diye düşünüyor doluyorum sonra ister istemez

Niye Egelileri aşağılıyorsunuz? Size ne nasıl konuştuklarından, nereli olduklarından, sizin abiniz babanız izin vermiyor diye onlar da mı eve tıkılacaklardı !! Evlenmeden gitmişler mis gibi gezmişler şimdi evliler yine giderler bu ne kıskançlık?
Ben şimdi 'klasik güneydoğu insanı çemberinden çıkıp geniş bakamıyor' diye bir şey atsam hoş olur mu? Ben de eşimin ayağına terlik vermiyorum koca adam kapının yanında duran terliğini giyemiyor mu, ağzına biberon da tıkalım mı?
Yazınızı buradan itibaren okumayı bıraktım kimsede suç aramayın dönün kendi hayatınızla ilgilenin !
Aşağılamak için söylemdim öyle o anlama geldiyse yazdıklarım duygusal bir dolulukla yazdım Oray'a gideceğini hesab edememişimdir. Özür dilerim. Asla asla aşağılamak bir yana bayıldım ben samimiyetlerine kültürlerine saygıyı korkuya eş tutmayan tavırlarına inanın ki hayran oldum.
Ben kendi yetiştiğim kültür gereği terlik verdim ayağına yada eşimle evlenmeden tatile gidemedim. İsterdim ama nasip olmadı ne ahlak bekçiliği yaptığım ne de başka bir aşağılama. Rahat yaşamak kötü bir söz gibi addedildi ama kötü anlamda söylemedim bunu. Üniversite mezunu yada bunu da geçelim reşit yaşa gelmiş Kararlarını kendisi verebilen her kız elbette arkadaşlarıyla sevgilisiyle tatile gidebilir. Bu Zaman'da belki gidememiş olmak tuhaf ben bundan yargılamadım etlilerimi
kvaldemin çifte standart yaptığını anlatmaya çalıştım ben hamileyken sabah uyanamadıpımda eşim Mısır gevreği yer giderim demişti dünyayı dar etmişti bana ben bir gün kahvaltısız yollamadım asla demişti ısıtıp hep yüzüme çarpmıştı bunu şimdi bu kızlar yemek yapamıyorlar sevmiyorlar yapmayı ve neticede yapmıyorlar ama tek kelime çıkmıyor ağIndan
Bana dese o Zaman kızım sana karışmam da yanlışmış belki sakinlerim
Herkesin evi yeri yurdu yakın da olsa ayrı hiç ilgilendirmez beni kim severek yemek yapmış kim yapmamış. İlgilendiğim şey bu değil

babannemi gördüm sanki.. annemde ilk gelin.. siz yine başlarda iyiymişsiniz gelin olana kadar mükemmel sonrasında anneme zindan etmiş hayatı hele de yeni ii gelin gelince neler neler... şimdiyse annem bitanesi.. neden mi hasta olur annem koşar bişey olur annem bakar diğerleri insan yerine koyup bayramda bile gelmezler..

ama insanın içinden çıkarmı çıkmaz.. aldırmayın çocuklarınıza ve eşinze odaklanın eşinizi de bunaltmayın

X