İkili Tarama Testim Kötü Çıktı.. Arkadaşlar Yardım Edin!!!

merhaba hanımlar bende 17 haftalık hamileyim 2 li tarama testim sorunsuz çıktı fakat dörtlü tarama testinde 1\55 down sendromu riski çıktı çarşamba günü amniyosentez yaptırdım inşallah sonuçlarım olumlu olur beklemek çok zor:KK43:(

ikili testi iki farklı hastanede aynı gün yaptırdım. birinin değerleri çok iyi çıkarken diğerinin değerleri çok kötü çıktı. şu durumda amniyosentez yaptırmak zorundayım. ama bir kez daha hamile kalırsam test falan yaptırmıcam. hele ikili üçlü test,asla! yanılma payı bu kadar yüksek olan bir testi nie yaparlarki! hala anlayabilmiş değilim. tepehan arkadasım bence hiç kafanı bulandırma içini rahat tut. bu testler insanı bunalıma sokmaktan başka işe yaramıyo.

ufffff kızlar moralinizi yüksek tutun lütfen. benim küçük kardeşime yıllar önce tam 7 doktor down sendrom teşhisi koymuştu annemin karnındayken üstelik 47 kromozom çıkmıştı. ve bedensel özür de bekliyorlardı üstelik tüm bunlar 6. ayın içindeyken olmuştu. En son ankarada bir prof un (allah ondan razı olsun) kızım inancın varsa bu çocuğu doğuracaksın dediğini hatırlıyorum. sonuçmu? kardeşiM şu an 16 yaşında 1.85 boyunda ve bir sorunumuz var evet kafası biraz fazla çalışıyor....kaydirigubbakcemile3 Allah bağışlarsa bende şu an 6 aylık hamileyim ve yaptığım en iyi şey doktorumu iyi seçmek oldu... kendinize ve bebeklerinize iyi bakın...

Son düzenleme:
bende 10 haftalik hamileyim ve doktorum bu testleri isteyip istemedigimi sorunca hayir dedim, istemiyorum. esimle daha once konusmustuk bu konuyu, oda kesinlikle karsiydi. Allahin takdirini bilemeyiz bak neslihanmermerin kardesine ne demisler, Allah bagislasin nasil olmus. tamamen inanc meselesi ve teslim olma meselesi oldugunu dusunuyorum ben. Allah'a guvenip teslim olun, herseyin hayirlisinin ondan geldigini bilin ve inanin.
insallah hepimiz saglikla cocuklarimizi kucaklarimiza aliriz.

merhaba ben de dün doktora gittim... şu an bebeğim 10 hafta 3 günlük..ikili tarama testinden bahsetti...yaptırıp yaptırmamakta kararsızım...biz bu bebeği 2 yıldır bekliyorduk...şimdi down sendromu içimizi kemirmesin ve hamileliğimi rahat geçirebilmek için bu testi yaptırmak istemiyorum...lütfen yardım edin...doğru karar vermeye çalışıyorum...

Cnm karar sizin ama bu testi turkiyede herkes yaptiriyor, ben amerikada yasiyorum, ve malesef burdaki insanlarin bu konuda daha inancli oldugunu gordum. doktoruma hayir istemiyorum test dedigimde bana zaten hastalarimin yarisi isterken yarisi istemiyor dedi. Ama turkiyede kime sorsam kimi duysam yaptirmis. bizde bebegimiz icin cok ugrastik, sonra mucizemiz kendiliginden geliverdi, biz boyle bir vebali tasiyamayacagimiza karar verdik. amniyosentez testinde bile dusuk riski var 200'de bir ustelik milyonda birde degil, oldukca yuksek bir ihtimal. benim 8.haftamda rahim icinde kanama cikti, doktorum kanaman olabilir bekle dedi, gercektende 4-5 gun sonra oldu ama gecti. o donemde bile dusuk onleyici ilac almayi dusunmedim cunku dusecekse ilacla engellemenin anlami ne. Herseyde bir hayir vardir diye dusunuyorum surekli. Allah verdi sonucta isterse alabilir benim bunda ne tasarrufum olabilir ki..

Insallah sende saglikla alirsin bebegini kucagina.

benim kızım 6 yaşında şimdi bu testlerden dolayı değildi sorunum ama doktorum bağırsaklarında tıkanıklık ve böbreklerinde kistler olduğunu söyledi ve doğar doğmaz ameliyata alınabileceğini normal doğum sancılarına dayanamayacağını vs. vs. söyledi. ben başka doktorada gittim herşey çok normal gidiyo dedi oda bi sorun yok dedi bi düşünün o zamanki halimi ne kadar çok ağlamıştım ya bebeğime bişey olursa diye.. çok dua ettim 19 temmuz p.tesi günü sezeryanla doğum yapıcaktım ve Allahın takdirine bakınki 18 temmuzda sancılandım ve normal doğum yaptım ve bebeğimde hiç birşey yoktu sağlığı tam anlamıyla yerindeydi çok şükür.. sizlerde içinizi ferah tutun arkadaşım dua edelim bol bol ve Allahın izniyle sağlıklı bi şekilde kucağımıza alırız inşallah bebişlerimizi :) bende 9 haftalık hamileyim bu arada opuyorumnanaktan

kızlar merhaba ben 13+1 günlük hamileyim dün ikili test için hastaneye gittim ancak hem ilk ultrasnda hemde doppler ultrasonda ikili taram testi için günümüm geçtiğini söylediler. hamileliğin 13+1 günden fazla 3 hafta sonra üçlü tarama için gel dediler. bebek de uyuduğu çin bir süre uyandırmak için birşeyler ye dediler hatta ultrason cıhazı ile barnıma biraz vurarak bebeğimin uyanmasını denediler ama bizim tembel uyanmadı. hatta ıslarla 2 kez sen son adet tarihinden eminmisin diye sordular,eğer yumurta takibi (doktor takibi ile)hamile kalmasam inan bende kendimden şüphe etmeye başlayacağım.bende ağlaya ağlaya çıktım hataneden.kendi doktorumu aradım ben ikili taramayı bile istemedim önemli olan üçlü tarama dedi.sen bunun için mi ağlıyordun dedi bende kızarım sana.sakın sıkma canını dedi.bebeğin gelişimi iyi normala göre biraz iri ve uzun olacak o kadar dedi ama içim içimi yiyiyor kızlar.inşallah bir problem yoktur.dualarınızı esirgemeyin bebişimden.

içimi rahatlattınız arkadaşlar ben test sonuçları her ne olursa olsun bebeğimi dünyaya getirmek istiyorum fakat sorun eşim englli bir bebeği dünyaya getirip hayatını karartamayız diyo bakalım sonuçlara göre mücadele edip ikna etmeye çalışıcam eşimi Allahım herkezin bebişlerini sağlıkla kucaklarına almayı nasip etsin

kızlar eşimin kuzenleri doktor ve bu testlerin kesinlikle güvenilir omadığını çoğu özel hastanede para tuzağı haline getirildiğini söylüyorlar ben ikili de yaptırmıcam 3 lüde amniyosentezde. sadece ense kalınlığına baktırıcam. kafamı bulandırıp ne kendimi ne bebişimi üzmeye niyetim yok.

tarama testlerine bende güvenmiyorum ama ya amniyosentez sonuçlarının doğruluğu ona nekadar güvenmeliyiz takıldığım nokta bu boşunamı bu kadar endişeleniyorum gece rüyalarımda bile kliniklerle uğrasıyorum

Merhaba hanımlar. Burasının en sevdiğim yanı her ne olursa olsun bana yalnız olmadığımı hatırlatacak bir konu başlığı bulabiliyor olmam. Ve işte aynen bendenizde ikili tarama testi kurbanıyımm. Ben hem hastaneye gidiyorum hemde özel bir doktorum var, hastanedeki doktorum sadece ultrason ölçümleri ile yetinmekle kalmıştı ama diğer doktorum kandada bakalım içimiz rahat etsin diyince bizde eminiz ya herşey süper gidyor diye yaptıralım dedik ve dün aldımki sonucu suratıma kocaman bir şaplağıda yedim kendine gel diye. Artık buradaki herkes biliyor galiba 250 nin altında çıkan tüm sonuçlar risk grubundaymış ve bizim sonucumuzda 1:169. Doktorum tabi daha üçlü testi beklememiz gerektiğini hemen paniklemenin doğru olmadığını vs. söyleyip durdu, bende diyorumki e be adam madem diğerlerine de bakılmadan karar veremiyoruz bunu niye yapıyoruz. Tabi bunu direkt diyemedim ve zaten o anda da düşünemiyordum bile ama şimdi az biraz daha sakinleşmiş durumdayım ve sanırım dünden beride bebişimi çok sıkıntılara boğdum, içimi ferah tutmaya çalışıyorum, bunların hepsi birer istatistik, bende 169 da 1 down ihtimali görünüyor şimdi bunun için sevinmeli miyim, peki o birlik sıkalaya girenin niye ben deme şansı var mı? Yani üzerine gidilse tonlarca şey sıralanabilir burada ama ben şimdi emin değilim sonucun böyle çıkacağını bilmesem yinede yaptırmaz mıydım diye.. Allah hepimize bol bol sabır versinnn ve bebişlerimizi daha sıkıntı netleşmeden acabalar üzerine boğmayalımmm :Saruboceq: :Saruboceq: :Saruboceq:

aynen ööle dediğin gibi. her yere yazdım belki okumuşssundur. benim ikili testim 1:50 yani senden çok daha kötü sscubacım ama üçlü test çok ii çıktı. boşuna sıkma canını. bu testleri kötü çıkıpta sağlıksız bir çocuk doğuran görmedik daha.

merhaba ikili test sonuçlar kombine risk 1:231 ikilitest1.50 yaş riski1:396 trismy 18+nt 1:10000 sizce çokmu riskli sonucu benimki gibi olan varmı 16 haftalık hamileyim aminesentez yaptırmak istemiyorum

benimde kötüydü okumuşsundur zaten. ben yaptırmadım amniosentez. şuan 30 haftalık olduk. gayet ii oğlum allaha şüküür. 3lü testte sorun çıkmadı. sende önce 3lü test, 4lü test falan onları yaptır istersen. bana riskli gelio amniosentez. herkes kolay dio ama ben yine de yok yere riske atmak istemedim. içini rahat tut. testler sadece ihtimaller verio. kesin hasta demio zaten. iyi düşün ii olsun canım.

merhaba ikili test sonuçlar kombine risk 1:231 ikilitest1.50 yaş riski1:396 trismy 18+nt 1:10000 sizce çokmu riskli sonucu benimki gibi olan varmı 16 haftalık hamileyim aminesentez yaptırmak istemiyorum

Burda yaşınız da önemli benimde biyokimyasal riskim yüksek çıkmıştı ama kombine riski 1/380 falandı önemli olanda kombie risk zaten 4 lü test yapıldı sorun çıkmadı ama benim ve doktorumun içi rahat etmedi profösöre göründüm oda risk görmedi şuan 31 haftalıyım bir sorun yok inşallahta olmaz bundan sonra doktorum 200'ün altı riskli görülür diyo senin 231 3 lü yada 4 lü test yaptır derim hemen amniyosenteze karar verme bu arada bebeğin ense kalınlığı ölçüleride önemli..

merhabalar,bende dün ikili test sonuçlarımı aldım ama doktoruma yarın sabah gideceğim.ense kalınlığı 1.7 çıktı.kombine riski 1:1854,ikili test 1:510,yaş riski 1:382,trisomy 18+nt 1:10000 çıktı.sicze değerlerim nasıldır,tecrübeli arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum yaşım 33,ilk gebeliğim....

merhabalar,bende dün ikili test sonuçlarımı aldım ama doktoruma yarın sabah gideceğim.ense kalınlığı 1.7 çıktı.kombine riski 1:1854,ikili test 1:510,yaş riski 1:382,trisomy 18+nt 1:10000 çıktı.sicze değerlerim nasıldır,tecrübeli arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum yaşım 33,ilk gebeliğim....

içini ferah tut canım test sonuçların iyi cıkmış dr sor tabii ama az cok anlarım korkulacak bişi yok merak etme

merhaba arkadaşlar,bu sabah doktora gittik ikili test sonuçlarımız için.doktorum baktı çok şükürki bir sorun yok dedi sonuç iyi dedi çok düşük riskli çıkmışki buda çok normal dedi.tabi 4lü testten bahsetti daha güvenilir olduğundan bahsetti ama mecbur değilsiniz dedi.ikili test sonucunuza göre gerekde olmayabilir dedi size kalmış dedi.ense kalınlığıda gayet normal dedi.sonra ultrasona girdik bebişimiz uyuyordu hemde yüz üstü sol elinin üstünde ayaklarınıda içine doğru çekmiş.herşeyini gösterdi bize hemen hemen,gelişmesi gayet güzel dedi,birde uyansa cinsiyetini görsek dedi,bir ara uyanır gibi oldu ayaklarını uzatıp tekrar karnına doğru uzattıp uyumasına devam ettiği için göremedi doktor,yüz üstü uzandığı için.bu arada bütün değerlerim gayet normal çıkmış,sadece demir eksikliğ tam sınırda o yüzden gebelikte demir eksileceği için demir hapı verdi.birde çok ilginç doktorumda şaşırdı ben kızamık geçirmemişim.ve annem bana hi,ç bir zaman bşe demedi bu knuda.takip edeceklermiş hamilelikte geçirmemen daha iyi olurmuş çünkü.bu arada 22 şubatta en son tartılmıştım birde bugün sadece 300 gr almışım.yediklerime dikkat ediyorum nede olsa:)
mercancım sanada çok teşekkür ederim canım:)

Hiçbirinin güvenilirliği yok arkadaşlar....
Sadece fikir vermesi açısından ve çoğunlukla doğru çıkıyor.. Ama istisna da olsa yanlış sonuçlar verebiliyor...
Çok yakın bir akrabamın 2li 3li 4lü testleri hepsi tertemizdi, çok çok çok düşük oranlarda risk çıktı...
Ama doğan bebek down sendromlu...
Görümcemin hamileliğinde 2li de sorun vardı, 3lü iyi çıktı 4lü sorunlu çiktı.. Amniyosentez yapıldı sorunlu çıktı... Görümcem ne olursa olsun doğurucam dedi... Şu an yaşıtlarından çok daha zeki bir kız çocuğuna sahip....

Merhaba arkadaşlar,
Benim de ikili testim 1:134 çıkmıştı.Doktor o dönem üçlü testi bekleyelim dedi. Ama ben bekleyemedim birkaç doktora daha sordum. Bir doktor (Hacettepe'de Prof.) üçlü test iyi çıksada bu ikili testteki sorunu ortadan kaldırmaz dedi. Üçlü test yaptırırsın kötü çıkabilir, bu da hiçbirşeyi göstermez moralini bozma dedi. Ayrıntılı ultrasonda bir sürü şeye bakıldı,iç organlarına falan. Diğer bütün herşey normaldi.Ama ben çok endişelendim.Doktor endişe bile başlı başına bir sebeptir amniyosentez için ,annelik anksiyetesi çok önemlidir dedi ve ben amniyosentez yaptırdım, temiz çıktı. Çok şükür şu an 29 haftalık hamileyim.
Çok zor bir dönem amniyosentez yaptırmaya karar verme ve sonucu bekleme süreci.Ama alabileceğiniz riskleri düşünerek karar vermek lazım. Yani amniyosentez yaptırarak alınacak düşük riski ( ki deneyimli ellerde yapıldığında çok az miktarda görülüyor), ya da bebek doğduğunda kötü bir durumla karşılaşma riski. 2'li 3'lü test falan sadece kimlerin amniyosentez yaptırması gerektiğine karar vermek için. Tanı testi değil yani.Testler içinde en güvenilir tanı testi amniyosentez.% 99 güvenilir. Ha bir de bu işin kader kısmet kısmı var. Yani o testte elbette yanılabilir ama şu an en azından bebeğim için, onun sağlığı için tıbbın elverdiği ölçüde elimden geleni yaptım diyebiliyorum..ınşallah Allah hiçbirimizi kötü şeylerle karşılaştırmaz.

X