Nikah İmam Nikahı ve Mihir

bende savunuyorum mehiri... çok mantıklı bence... hem ne istenirse istenir sanki mantıksız bişi istenmiyorki...
Bana uçak alsın denmiyor yani...

kızlar merak ediyourm neredeyse 1,5 yıl evliyim ve eşimin ailesi dinci olmasına karşın imam nikahının lafını etmiyorlar.ben şu and imam nikahı kıydırabilir miyim?

Ayyy imam nikahsız olmaz canım ya. Bir araştır istersen ama ben zinaya girer diye biliyorum. Ama sen yapın dediysen yapmadılarsa günah onların günahı. Yaptırabilirsin hala tabiki.

Hoca bana sormuştu ne istersin dedi bende o heyecanla hiç bişey istemiyorum demiştim:))
Benim cimri kayınvaldemin de işine gelmişti sanki istesem yapacaktı aklıma geldikçe sinir oluyorum
eşimin ailesine. Hoca senin isteyip istememene kalmadı olay isticen dedi. O zaman yazdı bişeyler
ben hatırlamıyorum eşim zaten imam nikahının oldugu gün unuttu muhtemelen:KK43:((

müslüman bir ülkede yaşıyoruz elhamdülillah müslümanız ve yazılanları okudukça utanıyorum. gereksiz bir şey saçmalık demiş bazı arkadaşlar. sonra da çıkarlar ortalıkta kadın hakları diye konuşurlar islamın kadına verdiği en güzel haklardan biridir mehir. bizim nikahımız 10 gün önce kıyıldı hoca sordu nişanlım 40 gr altın dedi müdahale etmedik. ailelerimiz de vardı nikahta herkes sustu nişanlım karar verdi.mehirsiz nikahlar ahirette eksik sayılacak.mehir şarttır. kadının herhangi bir durumda çaresiz kalmaması kimseye muhtaç olmaması için belirtilmeli ve ödenmelidir. nikah olmadan evlilik yaşayan arkadaşım zina en büyük günahlardan bence hiç vakit kaybetmeden kıydırın nikahınızı. zor bir şey değil.

müslüman bir ülkede yaşıyoruz elhamdülillah müslümanız ve yazılanları okudukça utanıyorum. gereksiz bir şey saçmalık demiş bazı arkadaşlar. sonra da çıkarlar ortalıkta kadın hakları diye konuşurlar islamın kadına verdiği en güzel haklardan biridir mehir. bizim nikahımız 10 gün önce kıyıldı hoca sordu nişanlım 40 gr altın dedi müdahale etmedik. ailelerimiz de vardı nikahta herkes sustu nişanlım karar verdi.mehirsiz nikahlar ahirette eksik sayılacak.mehir şarttır. kadının herhangi bir durumda çaresiz kalmaması kimseye muhtaç olmaması için belirtilmeli ve ödenmelidir. nikah olmadan evlilik yaşayan arkadaşım zina en büyük günahlardan bence hiç vakit kaybetmeden kıydırın nikahınızı. zor bir şey değil.

katılıyorum. olmazsa olmazlardandır mehir. bizim hoca (Allah göstermesin) herhangi bir ayrılık boşanma durumunda kadının kendini bir süre(süreyi sölemişti unuttum) idare edebileceği miktar en efdal olanı demişti.hoca bilmemnekadar gram altın falan derken benim artist koca yeni aldığı evi verdi mehir olarak:))
ALlah bizi ve tüm sevenleri ayırmasın..

aynen katiliyorum arkadasim.. cok güzel yorum yapmissin...
alkisalkisalkis

Bende size başka bir bakış açısı getireyim mehirle ilgili :)
Sonuçta kese 1 tane.Beraber ödeyeceksiniz.Haliyle mal sahipliğiniz beraber olacak.
Eğer ki eşiniz yada eş adayınız ince detaylarda hassas sa sizde çok hassas değilseniz mehir şart olmasın.
Mesela kendimden örnek vereyim.Eşim bana araba mehirin olsun dedi.Kendi seçti mehirimi.
Yok olmasın desemde olsun dedi.1 yıllık evliliğimizin sonrasında aldık arabamızı.
Sonuçta araba benim adıma.Benim mehrim.Herhangi bir kelimede benim arabam dediğimde ciddi tartışmalarımız oldu.
Ki ben sahiplenmekten değil lafın gelişi derim bunu.Benim demek bizim anlamındadır bende.
Ama eşimle çok sorunlar yaşattı bize.Şimdi diyorum istemezdim mehiri.Israr etsede kabul etmezdim.
Ben size burdan bi örnek vermek istedim.
Çok mu şart ? Bence değil.Bunu kullananlarda var.Olsa olur ama olmamasıda günah değildir tahminimce.

Nikaha gelince; Biz nişanlıyken nikah kıydırmadık, zaten dikkatli bir imamda nişanda nikah kıymaz.
Gençliğimizin uçarı hayatları nikahta çok büyük bir dikkat istiyor.Biz evlenmeden 15 gün evvel nikahımızı kadir gecesinde özel bir gecede kıydırmak istedik.
Hayrıda bizimle olsun diye.Eşimin samimi olduğu bir imam kıyacaktı.Adam tamam demiş akşam iftardan sonra geldi.
Bizde bekliyoruz nikahmız kıyılacak.Nezaketiyle kıyılmamasının uygun olduğunu söyledi.Dua yapalım dedi.Kınadan bir gece evvel nikah kıyıldı.
İmamın mütevaziliğine hayran kalmıştım, hayır demedi eve geldi ama zaten nikahı kıymaya niyeti yokmuş.
Böyle hocalar nadirdir sanırım bu zamanda.Allah razı olsun ki bizede rast geldi.

Nikaha dikkat diyorum bende haliyle...

Nikahsız yaşamayı desteklemiyorum, dualı nikah taraftarıyım bende, ama birşey var ki;
Resmi nikahı olan arkadaşlar imam nikahı kıydırmadıysa günah olmadığı savunuluyor bazı din alimlerince.
Sonuçta herkesin bildiği bir nikahla evlilik var.Resmi nikah bir yerde imam nikahının ikamesi gibi.
Ortada bir akit olduğundan yerine kabuldür deniliyor.
Kesin hükümle günahkar değiller yani...

Birde, nikah güzel ama devrimizde o kadar ayak altı oldu ki.Gençler sevgiliyken bile her sevgilisiyle ayrı nikahlanıyor.
ee nede olsa imam nikahlı karısı/kocası.Herşey serbest.
Asıl yanlış bu !!Daldan dala konuyorlar nikahlıyız diye.
Öncelikle gençler bilinçlendirilmeli.Şimdi bunları düşününce resmi nikahlı imam nikahsızlar daha masum...

Son düzenleme:
Bence o gerçek bir hoca değilmiş:) sen istemesen bile söylemesi gerekti.

Bizim hıocada sormadı.Ben acaba sorarsa ne diteceğim diye utanır sıkılırken; saolsun sadece mehiri birbinizi zorlamayacak şekilde aranızda konuşursunuz dedi.Bizdede senet gibi bir durum olmadı yani...

Bizim hıocada sormadı.Ben acaba sorarsa ne diteceğim diye utanır sıkılırken; saolsun sadece mehiri birbinizi zorlamayacak şekilde aranızda konuşursunuz dedi.Bizdede senet gibi bir durum olmadı yani...

Ben direkt istemiyorum dedim utanıp sıkılmaya gerek yok. Ama bu hocalarla alakalı galiba sorup sormama olayı. Ben istemiyorum deyince kızmıştı hatta bana. Kendi bişey belirlemişti hatırlamıyorum bile :) senet olmasına zaten gerek yok karşındaki insan bu konulara duyarlı bir insansa zaten unutmaz.

Katılıyorum....
Bizim nikahımızda hoca kendisi söyledi, kayınvalidemde 5 bilezik bir kelepçe dedi...

Ben direkt istemiyorum dedim utanıp sıkılmaya gerek yok. Ama bu hocalarla alakalı galiba sorup sormama olayı. Ben istemiyorum deyince kızmıştı hatta bana. Kendi bişey belirlemişti hatırlamıyorum bile :) senet olmasına zaten gerek yok karşındaki insan bu konulara duyarlı bir insansa zaten unutmaz.

Sanırım imamla alakalı bencede.Ya senetleştirmek banada mantıklı gelmiyor bana.Ne o öyle ya mala karşılık mı evleniyoruz yani.

ben bekarim
ama size gazetede okudugum bir olay bu
almanyada yasiyorum türk bayan alman erkekle evleniyor
imam nikahi yapiliyor bayan birsey istemiyor erkek hava aticak ya
25 bin euro veririm diyor
neyse bosaniyolar bosanirken istiyor kadin adam vermiyor
kadin dava aciyor almanyada ve alman mahkemelerinde kazaniyor
nikah sirasinda sahitleri falan cagiriyor dinliyor kadina 25bin euro ödemek zorunda
kaliyor adam ...
yani bence hicte sacma degil bizim dinimize bagli birseye eskidenmis bunlar demeyi dogru bulmuyorum

X