İncecik, ip gibi bir bel için: Hula hop!

Leithia

Frühling in Paris
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2010
983
2.105
hoops.gif

Eğlendiren, farkında olmadan spor yaptıran, üstelik feci yoran bir alet hula hop.

Beyoncé`nin formunu hula hop çevirerek koruduğunu biliyor muydunuz? 30 dakika çevirerek 300 kalori vermenizi sağlayan bu egzersize alışmak çok kolay değil. Bel bölgenizde inanılmaz bir değişim yaratacak bu egzersiz için yetişkinler için olan bir hulahop kullanmanız gerekiyor.

Başlangıç için geniş bir hula hop kullanın. Ne kadar büyük olursa o kadar kolay çevirebilirsiniz. Ayakta durduğunuzda, yere dayadığınız hula hopunuzun çapı, yerden en az göbek deliğinize dek gelecek kadar geniş olmalı. Daha da iyisi, göğsünüzden başlayıp ayak bileğinize dek uzanan bir hula hop bulmak ama bu kadar büyük olanları ancak netten bulabilirsiniz.
2_1.php

30 dakikada 300 kalori yakar

Bunu yapmak için yetişkinlere uygun boyutlarda bir hulahop (bunlar çocuk hulahoplarından daha büyük ve ağırdır, böylece daha kolay çevrilirler) alın; hulahopu önünüzde dik tuttuğunuz zaman göğsünüze kadar geliyorsa doğru boydadır.

Basitçe belinizin çevresinde döndürmeye başlayın. Başlamak için bir ayağınız önünüzde, diğeri de arkanızda durun ve ağırlığınızı öne ve arkaya verin (daire çizmeyin). Başlarda çok iyi beceremezseniz kafanıza takmayın; yine de bol miktarda kalori yakarsınız, ayrıca her çevirdiğinizde daha iyi yaptığınızı fark edeceksiniz.
1_1.php

Hulohop Yapmanın Sağlığımız Açısından Yararları:

1. Vücudumuzdaki büyük ve küçük kasların devreye girmesini sağlar. Bu sayede yüksek miktarda kalori harcamamıza yardımcı olur.

2. Hula hop ile 30 dakikada kişiden kişiye değişmekle birlikte 300 - 400 kalori harcayabilirsiniz. Hemen hemen 30 dakikalık orta şiddetli yürüyüşten daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olur.

3. Uygulama sırasında, karın ve kalça kaslarınızı aktif olarak kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede, yerde tek başına karın ve kalça hareketi yapmanızdan 3 - 4 kat daha fazla kaslarınızı çalıştırmanıza yardım eder ve tek bir dönüş hareketinde bile hemen hemen tüm karın ve kalça kaslarınızın harekete dahil olmasına yardımcı olur.

4. Hemen hemen tüm vücut kaslarınızın sıkılaşmasına katkı sağlar.

5. Genel Fitness seviyenizin artmasını sağlar.

6. Eğlenceli bir fiziksel aktivite olması, zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza yardımcı olur ve benzer sürelerdeki egzersizlere oranla daha fazla vücudunuza katkı sağlar.

7. Koordinasyonunuzu geliştir. Çemberi aşağı, yukarı hareket ettirebilir ve bacaklarınızı ve kollarınızı harekete dahil edebilirsiniz. Bu sayede koordinasyonunuzun artmasına katlı sağlar.

8. Omurganızın esnekliğini artırır. Omurlarımızı çevreleyen kasların harekete geçmesi ile birlikte omurga sağlığımızı da korumamıza yardımcı olur.

9. Kardiyovasküler dayanıklılığımızın artmasına yardımcı olur. Aerobik kapasitenizin artmasını destekler.

10. Üstelik yere düşen hula hopu her alışınızda farkında olmadan squat da çalışmış olacaksınız :)

19_1.php

Hulahop alırken neye dikkat etmeli?

Hulahopun size uygun olan boyutta olanını bulmanız çok önemli. Genellikle oyuncakçılardan aldığınız hılahoplar çocuk boyutunda olabilir. Bunun sizin için uygun olup olmadığını anlamak ve kendinize uygun olan hulahop boyutunu bulmak için yapmanız gereken ise çok basit. Hulahopu elinize alıp öne doğru tutun. Boyutunun karın hizanızla göğüs ucunuz arasında olması gerekir. Ne kadar iriyseniz o kadar büyük, ne kadar ufaksanız o kadar küçük bir hulahop tercih etmeniz doğru olacaktır. Büyük hulahoplar daha yavaş dönecek, başlangıcı kolaylaştıracaktır. Daha küçük hulahoplar ise daha hızlı dönecek ve daha hareketli egzersizler için uygun ve etkili olacaktır. Hulahop almak için çeşitli spor mağazalarına veya oyuncak dükkanlarına bakabilirsiniz.
7rz2eysfzmzhlz1l8opc1ern1.680x410x93.gif

Evde uygulayabileceğiniz genel bir hulahop egzersiz programı

• Öncelikle bulunduğunuz mekanda ısınmak adına 3 dakikalık bir yürüyüş yapın.
  • Hulahopu kalça bölgenizin hizasında sabit tutmaya çalışacak şekilde 3 ila 5 dakika arası çevirin.
  • Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Ayak parmaklarınızın hizası hafifçe sola doğru olsun. Hulahopu sol ayağınızın yanına yere koyun ve hulahopun tepesini sol elinizle tutun. Sağ ayağınızı sağa doğru kalça hizanıza kadar veya kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bunu yaparken sol elinizle hulahopu sizden uzaklaşacak şekilde yuvarlayın. Aynı esnada sağ kolunuzu da yukarı doğru uzatın. Bu egzersizi her ik taraf için de 12’şer kez uygulayın.
  • Hulahopu kalça bölgenizin hizasında sabit tutmaya çalışacak şekilde 3 ila 5 dakika arası çevirin.
  • Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Ayak parmaklarınız ileri doğru baksın ve ellerinizle hulahopu direksiyon gibi tutun. Hulahop direksiyonunuzu sağa doğru çevirirken sağ ayağınızı da aynı yöne kaldırın. Hulahop direksiyonunuzu sola doğru çevirirken sağ ayağınızı da sol tarafa doğru kaldırın. Bir sağ, bir sol tekrar sayılacak şekilde; toplamda 12 kez bu hareketi uygulayın.
  • Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Ayak parmaklarınız ileri doğru baksın ve yine az önceki gibi ellerinizle hulahopu direksiyon gibi tutun. Ayak ve bacaklarınız sabit kalacak şekilde, vücudunuzu yavaş yavaş sola doğru döndürün. Bu sırada sağ kolunuzu göğsünüzün önünden geçirerek sağ elinizle hulahopun en soluna dokunmaya çalışın. Tüm bunları yaparken sağ ayağınızla parmak ucunuzda durursanız kalça bölgeniz de çalışacak. Aynı hareketi öbür tarafa da uygulayıp bu seti 12 kez tekrarlayın.
  • Yüz üstü yere uzanın, bacaklarınızı 90 derecelik açıyla kaldırın. Hulahop sol elinizde olsun ve hulahopu öne doğru getirirken ayaklarınızı da ona doğru kaldırın. İkisini de aynı hızla aşağı indirin. Bu sırada sağ eliniz kafanızın altında olsun. Hulahopla ayağınızı birleştirmeye giderken karnınızı da çalıştırmak adına hafifçe mekik çekin. Unutmayın, ayaklarınızı yere tam değdirmek yerine birkaç santim yukarıda kalırsa daha fazla çalışmış olursunuz. Bu egzersizi bir seti sol el, bir seti sağ el hulahoplu olmak üzere iki setlik 12 tekrardan uygulayın.
  • Bulunduğunuz mekanda rahatlamak adına 3 dakikalık bir yürüyüş yapın.
  • Son olarak esneme hareketlerinizi yapın ve egzersizlerinizi sonlandırın.

16_1.php

Hula Hop ile yapılabilecek egzersiz programı:

1. Öncelikle esneme çalışın. Bedeninizi ısınma hareketleri ile spora hazırlayın.

2. Önce yanlara eğiliyoruz, omurga hareketleniyor.
53a0b0e31503c_-_hoopnotica-side-stretch.gif

3. Sonra bir ayak önde, diğeri arkada iken bedenimizle ileri geri yaparak döndürüyoruz.
53a0b0d9a38fd_-_hoopnotica-forward-stance.gif

4. Arkasından bacakları yanlara açıp bedenimizi sağ sola sallıyoruz. Kalçayı kıvırmanıza gerek yok.
53a0b0e122cb9_-_hoopnotica-side-stance.gif

5.Biraz öğrenince hula hop ile squat yapabiliriz.
53a0b0e5cdaed_-_waist-hooping-plies-hoopnotica.gif

6.Ninja çevirmeleri denen hareketi 20 kere yaparak üst beli inceltiyor, bedenimizin üst kısmındaki kasları çalıştırıyoruz. Oblik denen yan karın kasları aktif.
53a0b0def0966_-_hoopnotica-ninja-pass.gif

7.Sıradan paslaşmalar da yapıyoruz her iki yöne 20şer kez. Kolay görünebilir ama 20 kere yaptıktan sonra kesinlikle hissedeceksiniz etkisini.
53a0b0d72e2a9_-_hoopnotica-around-body-passing.gif

8. İki tarafa lung hareketi ile tamamlıyoruz.
53a0b0d1486c9_-_halos-lunges-hoopnotica.gif

Supermiş.yapmak lazım

Hulahop aldım kendime yapmaya başladım. ilk yaptığımda 5 dk filan yaptım ama sonra belim (kuyruk sokumu civarı) acımaya başladı. dün 10 dk filan yaptım tekrar acıdı. 1 gün sonra geçiyor ama korktum. acaba önce esneme hareketleri mi yapmak lazım?

çocukken çok yapardımda tosuncuktum ben ya :KK70:
Büyük ihtimalle o yaşlardaki beslenme alışkanlığından kaynaklanıyordur. Hulahopun sıkılaşmaya faydası var ama zayıflamaya faydası var mı bilmiyorum.

Hulahop aldım kendime yapmaya başladım. ilk yaptığımda 5 dk filan yaptım ama sonra belim (kuyruk sokumu civarı) acımaya başladı. dün 10 dk filan yaptım tekrar acıdı. 1 gün sonra geçiyor ama korktum. acaba önce esneme hareketleri mi yapmak lazım?
Ben ısınma hareketleri yapmadan başlıyorum ve o dediğiniz ağrı olmuyor. Aksine karın bölgemde spor yaptıktan sonraki kas ağrısını hissediyorum. Eğer hareketleri yanlış yaptığınızı düşünüyorsanız ters yönde (saat yönünde döndürüyorsanız aksi yönde döndürmeye) çalışın. Kuyruk sokumunun acımaması lazım normalde. Bir de ısınma hareketleri ile deneyin, yine ağrı olursa yapmayın derim ben. Sakatlanmaktansa devam etmemek en doğrusu.

Büyük ihtimalle o yaşlardaki beslenme alışkanlığından kaynaklanıyordur. Hulahopun sıkılaşmaya faydası var ama zayıflamaya faydası var mı bilmiyorum.

Ben ısınma hareketleri yapmadan başlıyorum ve o dediğiniz ağrı olmuyor. Aksine karın bölgemde spor yaptıktan sonraki kas ağrısını hissediyorum. Eğer hareketleri yanlış yaptığınızı düşünüyorsanız ters yönde (saat yönünde döndürüyorsanız aksi yönde döndürmeye) çalışın. Kuyruk sokumunun acımaması lazım normalde. Bir de ısınma hareketleri ile deneyin, yine ağrı olursa yapmayın derim ben. Sakatlanmaktansa devam etmemek en doğrusu.

bugun yapmadım. iki yönde de yapıyorum aslında. yarın ısınma hareketleri yapıp tekrar deneyeceğim. umarım tekrar acı filan olmaz da devam ederim. epey çalıştırıyor. hiç tahmin etmezdim. 5-10 dkda bile yoruyor. ayrıca hulahopla döndürmeden başka hareketler de yapılıyor. onları da yapıyorum.
tatlıyı ve kolayı kestim, ekmeği azalttım, hergün bir saate yakın yürüyorum, hulahopla birlikte istediğim kiloya ulaşırım umarım.

Büyük boy hulahop ile deneyin. Ben de yapamıyordum, sonra yanlış hulahop ile denediğimi fark ettim. Yere dik koyduğunuzda çapı yerden sizin göbek deliğinize dek olan geniş hulahopları kolaylıkla çevirebilirsiniz.

evet buyuk hulahopla kolay cevriliyor. benimkinin çapı 90cm.

bugun yapmadım. iki yönde de yapıyorum aslında. yarın ısınma hareketleri yapıp tekrar deneyeceğim. umarım tekrar acı filan olmaz da devam ederim. epey çalıştırıyor. hiç tahmin etmezdim. 5-10 dkda bile yoruyor. ayrıca hulahopla döndürmeden başka hareketler de yapılıyor. onları da yapıyorum.
tatlıyı ve kolayı kestim, ekmeği azalttım, hergün bir saate yakın yürüyorum, hulahopla birlikte istediğim kiloya ulaşırım umarım.
Ben 20 dakikalık bir dizi açıyorum, How I Met Your Mother oluyor genelde. Diziye dalmışken 20 dakika uçup geçiyor, farkında olmadan 20 dakika hulahop çevirmiş oluyorum. 20 dakika 200 kalori yakıyor rahat.

Hulahop daha çok bel bölgesinin sıkılaşması ve incelmesinde gerçekten işe yarıyor, kilo vermede ise hulahopla birlikte yürüyüş ve diyet daha etkili olacaktır.

Merhaba benim belimin yanlarinda yaglanma var ise yarar mi? Belim.inceliyor ama yanlarim gitmiyor

Küçükken hic dusuurmeden yapardım saatlerce cevirdigimi bilirim alayim çok.heveslendim teşekkürler :KK51:

hulahop varmis gibi yapmak olurmu? benimki dusuyo surekli
Büyük ihtimalle yanlış boy hulahop kullanıyorsunuz.

Hula hopu bir ucu yere dokunacak şekilde dik tutun. Doğru boyuttaki hulahopın bir ucu yere değerken, öteki ucu göbek deliğinize dokunacak genişlikte çapa sahip olmalı. Eğer elinizdeki hulahop buna rağmen düşüyorsa, bir boy büyüğünü daha kolay çevirebilirsiniz. Kural şu, hulahop çapı büyüdükçe çevirmesi kolaylaşır. En büyük boyu, en kolay çevrilendir.

Varmış gibi yapmak işe yarar ama etkisi az olur. Hulahopun olayı, o çember yere düşmesin diye sürekli kalçaları kontrol etmek ve o çemberi havada tutmak için hiç durmadan baseni sallarken bir yandan da beli kıvırmaktan geliyor. O açıdan çok etkili. Ama eğer çember düşüyorsa ve piyasada size uygun büyük boy hulahop bulamadıysanız, aynı noktaları hedefleyen bir diğer spor için oryantal dans etmeyi öneririm.

Büyük ihtimalle yanlış boy hulahop kullanıyorsunuz.

Hula hopu bir ucu yere dokunacak şekilde dik tutun. Doğru boyuttaki hulahopın bir ucu yere değerken, öteki ucu göbek deliğinize dokunacak genişlikte çapa sahip olmalı. Eğer elinizdeki hulahop buna rağmen düşüyorsa, bir boy büyüğünü daha kolay çevirebilirsiniz. Kural şu, hulahop çapı büyüdükçe çevirmesi kolaylaşır. En büyük boyu, en kolay çevrilendir.

Varmış gibi yapmak işe yarar ama etkisi az olur. Hulahopun olayı, o çember yere düşmesin diye sürekli kalçaları kontrol etmek ve o çemberi havada tutmak için hiç durmadan baseni sallarken bir yandan da beli kıvırmaktan geliyor. O açıdan çok etkili. Ama eğer çember düşüyorsa ve piyasada size uygun büyük boy hulahop bulamadıysanız, aynı noktaları hedefleyen bir diğer spor için oryantal dans etmeyi öneririm.
merhaba,
konu çok ilgimi çekti,
çocukluğunda bile çevirmemiş biri olarak,
nasıl bir hulahop almalıyım, yardımcı olursanız sevinirim.

yani oyuncakçılardan kendim için doğru boyutta (yazdıklarınızdan öğrendiğim kadarıyla) olanı mı,
yoksa internetten ağırlıklı olanı mı almalıyım.

hulahopun beli çalıştırırken, göbeği de es geçmeyeceğini düşünüyorum :))

merhaba,
konu çok ilgimi çekti,
çocukluğunda bile çevirmemiş biri olarak,
nasıl bir hulahop almalıyım, yardımcı olursanız sevinirim.

yani oyuncakçılardan kendim için doğru boyutta (yazdıklarınızdan öğrendiğim kadarıyla) olanı mı,
yoksa internetten ağırlıklı olanı mı almalıyım.

hulahopun beli çalıştırırken, göbeği de es geçmeyeceğini düşünüyorum :))
Dün Hula hoop almış ve çocukluğunda dahi çevirmemiş biri olarak cevaplamak istedim.
Aldığım ürün ya 90 ya 95 cm çapında şimdi tam hatırlayamadım. Özellikle ağırlıklı aldım. 1.5 kg agırlıgında. Dün akşam ömrümde ik defa cevirdim. İlk başlarda düşürsemde bi kac tur kesintisiz ceviriyorum artık. Etkisine gelince 1 saat ter döktüm ama 1 saat boyunca yoruldugumu fark etmedim ta ki oturana kadar inanılmaz keyifli.
Benim aldıgım ürün agırlıklı ve bele gelen kısımlar oyuntulu cıkıntılı bu belin sekillenmesine katkı saglıyormus. Bugün belim acıyor.ama kas agrısı gıbı degıl. Morarma sancısı. Kullananlar da belirtmiş zaten ilk bi kaç gün morarma ve acı oluyor gecıyor sonra diye.
Vücudun her noktası çalışıyor. keyifli bir cardio işte.
Reklam yapmış olmak değil amacım aldıgım urunu yazayım baya arastırdım cunku ıcıme sınenı bu olmustu.
avessa 1.5 kg agırlıklı hula hop diye ararsan bulursun.
Ağırlıklı aldıgım için memnunum. Hafif olsa ceviremezdim gibi geliyor. 1.2 kg agırlıklı olanıda var.
Nette manyetik masajlı diye satılanlara güvenme. Tamamıyle plastik ürünler.
Birde selex marka için olumlu yorumlar yapmışlar ama ben görmediğim için bişey diyemiyorum.

Dün Hula hoop almış ve çocukluğunda dahi çevirmemiş biri olarak cevaplamak istedim.
Aldığım ürün ya 90 ya 95 cm çapında şimdi tam hatırlayamadım. Özellikle ağırlıklı aldım. 1.5 kg agırlıgında. Dün akşam ömrümde ik defa cevirdim. İlk başlarda düşürsemde bi kac tur kesintisiz ceviriyorum artık. Etkisine gelince 1 saat ter döktüm ama 1 saat boyunca yoruldugumu fark etmedim ta ki oturana kadar inanılmaz keyifli.
Benim aldıgım ürün agırlıklı ve bele gelen kısımlar oyuntulu cıkıntılı bu belin sekillenmesine katkı saglıyormus. Bugün belim acıyor.ama kas agrısı gıbı degıl. Morarma sancısı. Kullananlar da belirtmiş zaten ilk bi kaç gün morarma ve acı oluyor gecıyor sonra diye.
Vücudun her noktası çalışıyor. keyifli bir cardio işte.
Reklam yapmış olmak değil amacım aldıgım urunu yazayım baya arastırdım cunku ıcıme sınenı bu olmustu.
avessa 1.5 kg agırlıklı hula hop diye ararsan bulursun.
Ağırlıklı aldıgım için memnunum. Hafif olsa ceviremezdim gibi geliyor. 1.2 kg agırlıklı olanıda var.
Nette manyetik masajlı diye satılanlara güvenme. Tamamıyle plastik ürünler.
Birde selex marka için olumlu yorumlar yapmışlar ama ben görmediğim için bişey diyemiyorum.
soracağım her şeyi yazmışsın, çok teşekkürler.
ama, yine de bir sorum var:KK22:;
nereden aldığını ve fiyatını da söylersen çok sevinirim.

X