Bisküvi - Kurabiye Tarifi İncir Dolgulu Kurabiye - Tarsüt Sponsorluğunda

Assolistten selamlar! 🤪

Günlerden bir gün 23,78 aylık olan Evanazsu'nun annesi Emel, kuzusunun öğlen atıştırmalığı için ceviz kırıp Evanazsu'nun oyun odasına girer;

-Anneciim, hadi ceviz vakti. Yesin de kuzum en birinci olsun. Hanimiş annecim.
-I ıhh, omaass! İicii vee!

Emel anne hemen mutfağa gidip buzdolabına bakar ki incirler bitmiş. O da amaan kuzucuum ne anlar diye düşünüp birkaç tane kalan kuru inciri yumuşasın diye kaynar suda bekletir ve minik minik doğrar. Hemen kuzusunun odasına gider;

-Evanazsu'yum, annesinin biriciği. İiciileeyy geeediii!

Kesilmiş incir'i gören Evanazsu hıçkırarak ağlarken minnak ağzından şu cümleler dökülür;

- Aaaağğğğhhh, yapışık incii istiyoomm!..

Panikleyen Emel hemen incirleri yapıştırmaya çalışır ama yine dağılır. Kuzusu daha da kendini yırtar.

-Tamam, tamam anneciim. Yenisini getireceğim. Hadi sen tabletinle Çince'ye çalış.

Evde hiç kesilmemiş incir kalmayınca Emel ne yapacağını düşünür ve gözüne yağlı kağıt rulosu ilişir.

-Tabii yaa. Şimdi incir şeklinde kurabiye yapayım. İçine de bu incirleri koysam hem görüntüyle hem de tadıyla Evanazsu'yumu yanıltırım. Oh yaa, aklımı seveyim. Allah'ım boşuna Evanazsu zekasını benden almamış.

Hemen incir harcını hazırlamış ve kızının yemediği cevizleri de ekler. Kurabiye hamurunun içine koyup incir şeklini verip fırına atar. Fırından çıkınca hemmen tablette Çince'yi bitirip atom parçalanmasını öğrenen Evanazsu'yun yanına ilişir;

-Anneciim, bak inciiy. Kuzum benim geciktiğim için özür dilerim. Hadi bir tane ısır kuzucuum.

(Bekleyiş)

-Anneciim, beğendin mi?
-Hıı hıı, mis mis.

Evanazsu gülücükler saçmaya başlayınca Emel de kuzusunun fotoğrafını çekip kızımla verimli saatler açıklamasıyla hikayesini paylaşır. Kurabiyesini merak eden çok olunca influencer hesabı açıp tarifini ve başarısı anlatır ve o tarif paylaşa basılarak hesaptan hesaba atılır...

İşte, ben de size o dillere destan olmuş incir dolgulu kurabiyeyi yapacağım. Koltuklarınıza sıkı tutunun!

İlk olarak kurabiyenin iç harcı hazırlanır.

Kurabiye iç malzemeleri
  • 10 adet kuru incir,
  • 7 adet ceviz,
  • 1 çay kaşığı tarçın,
  • Tatlandırmak için 1 yemek kaşığı hurma özü,
  • Yaklaşık 1 su bardağı su.

Hazırlık aşaması
  1. İncirler yıkandıktan sonra küp küp doğranır.
  2. Cevizler kırılıp küçük parçalara bölünür.
  3. Kolaylıkla küçültmek için merdaneyle ezebilirsiniz. Rondodan geçirilmesi önerilmez.
Eki Görüntüle 3307327

Yapım aşaması
  1. Hurmalar çelik tava veya tencereye alınır. Su eklenir ve yumuşaması sağlanır.
  2. Toz şeker kullanmak isteyen bu aşamada ekleyebilir.
  3. İncirler yumuşadıktan sonra ceviz içi eklenir, bir iki dakika kavrulur ve ocak kapatılır.
  4. Ocak kapandıktan sonra hurma özü ve tarçın eklenir.
  5. İç harç soğumaya bırakılır.

Eki Görüntüle 3307305

İnciri kurutacak kadar kavurmayın. Suyunu çekmesi yeterli.

Tarifte 1 çay bardağı toz şeker yazıyordu fakat evde rafine şeker tüketmeyenler olduğu için toz şeker kullanılmadı.

İncirin kendisi de aşırı tatlıydı. Hurma özünü de laf olsun diye koydum.

Dilerseniz soğuduktan sonra buzdolabında bekletebilirsiniz. Ertesi gün iç
harcı kullandım.

Kurabiye içi hazırlandıktan sonra kurabiye hamurunun yapımına başlanır.

Kurabiye hamuru malzemeleri
  • 200 gr tereyağı (oda sıcaklığında),
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • 1 yumurta,
  • 2 yemek kaşığı yoğurt,
  • 1 çay kaşığı kakao (isteğe bağlı),
  • 1 çay bardağı toz şeker (kullanılmadı),
  • 1 çay kaşığı hurma özü (isteğe bağlı),
  • 1 paket şekerli vanilin,
  • 1/2 paket kabartma tozu (unutulup tüm paket kullanıldı),
  • Aldığı kadar elenmiş un.
Eki Görüntüle 3307306

Yapılışı
  1. Sıvı malzemeler iyice karıştırılır.
  2. Un hariç diğer toz malzemeler elenerek eklenir.
  3. 2 su bardağı kadar un eklenip yoğurulmaya başlanır. Kulak memesi kıvamını buluncaya kadar un kontrollü şekilde eklenmeye devam edilir.
  4. Hamur toparladıktan sonra yarım saat kadar buzdolabında dinlendirilir.
Eki Görüntüle 3307307

Şeker tüketmeyenler şekerli vanilinin içinden çıkan şekere dikkat etmeli, bazı vanilin markalarında şeker elekte kalıyor. Bu şekilde uzaklaştırılabilir.

Yağlı bir hamur olduğu için hamur çok fazla yoğurulmamalı. Elin ve ortamın ısısıyla hamur yağı kusabilir. Ara sıra buzdolabında hamur dinlendirilebilir.

Fırına koyana kadar pişmemiş kurabiyeler buzdolabında bekletilirse yağ kusmaz ve tepside yayılmaz.

Kurabiye eğer o gün yapılmayacaksa hamur buzlukta bir süre saklanabilir
.

Kurabiyenin yapılışı
  1. Kurabiye hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılır.
  2. Hamur bezelere ayrılıp yuvarlanır.
  3. İç harç ise beze sayısına göre bölüştürülür. İşinizi kolaylaştırması için öncesinde köfte gibi yuvarlayabilirsiniz.
  4. Beze esnek ve ince olan streç, buzdolabı poşeti gibi bir naylonun üstüne konur ve yaklaşık 10 cm çapında açılır.
  5. İçine harç yerleştirilir.
  6. Naylonun uçları birleştirilerek kapatılır. Kurabiye hamurunun kenarları bir araya getirilip elle hamurun ağzı birleştirilir ve incir şekli verilir.
  7. Naylon çıkarıldıktan sonra oluşan çatlaklar varsa onarılır.
Eki Görüntüle 3307309

8. Yağlı kağıt serilmiş veya yağlanmış tepsiye kurabiyeler dizilir.​
9. Önceden ısıtılmış 180 santigrad dereceli fırına konulur.​
10. Üstü kızarana kadar (yaklaşık 20 dakika) pişirilir. Tecrübesiz olanlar sivri kısmının ve kurabiyenin altının kızarmasını baz alabilir.​

Eki Görüntüle 3307312

Fırından çıkan kurabiyeler soğumaya bırakılır ve üzerine pudra şekeri serpilip servis edilir (sıcakken asla serpmeyin yoksa erir).

Bu tarife göre 20 hamur çıkıyordu fakat sanırım ev yoğurdu (biraz suluydu) kullandığım için daha fazla un alıp 24,5 adet hamur çıktı. İç harcı öncesinden 20'ye böldüğüm için sonrasında tekrardan bölmeye üşendim ve geri kalan bezelere başka şekerli şeyler koydum. Onlara ba yıl dım!

Kurabiye hamuruna da laf olsun diye hurma özütü koydum. Önceden elmalı kurabiyeleri de şekersiz yaptığım için tatsızlık durumu yaşamamıştım. Şekersiz olunca üzerine serpilen pudra şekeri kurtarıcı oluyordu. İlginç bir şekilde ne incir kurusu ne de kurabiye hamuru şekersiz olmuştu. Hamuruna ve harcın şeker katsaydım baygınlık geçirirdim.

İncir şekliyle uğraşamam diyen yuvarlasın gitsin veya limon sıkacağının iç kısmını da kullanabilirsiniz
.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. Acaba bu kadar yazdığım şeyi kim okuyacak? 🤣

Sunumlar gelsin!
Eki Görüntüle 3307313 Eki Görüntüle 3307314 Eki Görüntüle 3307315
Eki Görüntüle 3307319
Eki Görüntüle 3307340
Eline sağlık çok güzel olmuş

X