İş buldum ama çalışsam mı çalışmasam mı bilemiyorum😔

Homeoffice falandır ama
Mühendis kardeşim geçen sene haziranda asgari ücretle başladı. Şu an aldığı 20 bin. Üstelik ilk 3 ay İstanbulda kalmak zorundaydı. Diğer kardeşim İstanbul da yaşadığı için ev sorunu olmadı yoksa asgari ücretle tek başına 3 ay da istanbulda yaşamak zorunda kalacaktı. Şu an yaptığı iş de baya gezmeli. Çevre illere hatta yeri geliyor 500 km uzağa gitmesi gerekiyor. Araba sürekli denk gelmiyor kendinden yiyip gidiyor.

Hem çalıştığı alanı sevdiği için hem tecrübesiz olduğu için hem de ailemle yaşadığı ve masrafı olmadığı için iş şu an ona uygun.

Demek istediğim tecrübesiz tam zamanlı çalışan mühendisler bile çoğu yerde asgariye başlıyor. Sizin ticket ile neredeyse 30bine gelecek. Devlette 12 yıllık öğretmenim maaşım 36bin. Özelde başlangıç için maaş iyi.

Hevesiniz yok derken? Çok hevesliysem ekstra maaş mı veriyorlar anlamadım? Alt tarafı kendi girişimini kurmuş bizim yılda kazanamadığımız paraları bir ayda kazanan insanların altında çalışıp hizmet ediyoruz onlara bu olayların özeti budur yani. Biraz dünyaya bakış açınızı değiştirin bence. İnsan kendini çok da yüksekte görmemeli ve çalışmayı kutsal saymamalı. Altı üstü asgari ücretten bi tık fazlaya haftanın 6 günü nefessiz çalışıyoruz işte. Modernize edilmiş kölelik. Budur yani. Ne eksik ne fazla. Asıl ben sizin bakış açınızı anlayamıyorum. Biraz kitap okumak lazım ve dünyaya bakış açımızı değiştirmek lazım. Akıllıca düşünebilmek lazım.
Çünkü ülkenin şartlarından bihabersiniz .hepimiz büyük hevesle mi çalışıyoruz cumartesi günü . Ben de asgariden biraz yüksek maaşla başladım şu an yöneticilik yapıyorum hastanede . Ama sağlık sektöründe cumartesi çalışmama gibi lüksümüz yok bizim .modern kölelik yapmayın sizde bu kadar geniş bakış açısına sahipseniz.

Yani şu an benim adıma oluşturulmuş mudur? Ben evden getiririm demedim ama şu an evden götürmeye karar verdim. Bana parasını verebilirler mi?
İşi kabul etmeden sizin adınıza oluşturalamaz ki.O para size yatar hertürlü ister evden götür ister hiç yeme kimsenin bişi demez.Nasıl kullnacağın sana kalır.Ben evden götürüyorum yemeğimi o parayı da markette kullanıyorum.

Hevesiniz yok derken? Çok hevesliysem ekstra maaş mı veriyorlar anlamadım? Alt tarafı kendi girişimini kurmuş bizim yılda kazanamadığımız paraları bir ayda kazanan insanların altında çalışıp hizmet ediyoruz onlara bu olayların özeti budur yani. Biraz dünyaya bakış açınızı değiştirin bence. İnsan kendini çok da yüksekte görmemeli ve çalışmayı kutsal saymamalı. Altı üstü asgari ücretten bi tık fazlaya haftanın 6 günü nefessiz çalışıyoruz işte. Modernize edilmiş kölelik. Budur yani. Ne eksik ne fazla. Asıl ben sizin bakış açınızı anlayamıyorum. Biraz kitap okumak lazım ve dünyaya bakış açımızı değiştirmek lazım. Akıllıca düşünebilmek lazım.
Mandıra filozofu hanım, müsaitseniz sizi hayatın gerçeklerine davet ediyorum.

Ben bağkurluyum kendi işim. hiç iş yapmasam ölüsü 10k gideri.
Bağkuru , iş yapmasan dahi bilmem ne vergileri, muhasebesi cartı curtu.
Doğum iznindeyim mesela işin komik kısmı doğum izni adı üstüne yatmam çalışmamam gerek ama devlet bana diyor ki doğum parası alabilmen için Bağkur ödemeye devam etmen gerek 6k
E izindeyim çalışmıyorum yok yatıracaksın diyor. Yatırabilmem için benim izinde dahi çalışmam gerekiyor iki gün sonra doğumum var bilgisayar başında çalışıyorum Bağkuru ve giderleri çıkarıyorum mecburen , ki bu devam edecek bebek kucağımda da yapmak zorundayım..
Kendi işin olunca da zorlukları var.

İnsanlar nerde çalışıyor anlamadım sağlık sektörü zaten cmt çalışılmayan yer yok .çevremdeki çoğu kişi de cmt çalışıyor
Benim yakın çevremde özel sektörde ikisi de ctesi çalışan bir kişi var o da eğitim sektöründe. eşim geçen sene 10 bin tl fazla teklif eden bir yeri ctesi çalıştıkları için kabul etmedi. 2 ay sonra ctesi de çalışma diye tekrar teklifle geldiler.

Ticket dedigin sey sana ici belli bir miktar para dolu kart veriyorlar onu da anlasmali market ve restoranlarda kullanabiliyorsun
Yok ben yemegimi evde gotururm usenmem diyorsan tickettaki parayla da evine aylik yag seker un bakliyat falan alirsin hic yoktan iyidir
Eski isinde ne kadar aliyordun bu arada ?
25 bin cok iyi

X