iş stresi ve anksiyete

elifak0106

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2018
298
341
Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi geceler. Biraz iç dökmek ve öneri almak istiyorum..

Ben yaklaşık beş senedir çalışıyorum. son dönemlerde iş yerimde değişimler oldu. Bunlar idari kadrodaki değişimler, personel arkadaşlarımızdan birkaçının aramızdan ayrılması, iletişim eksikliği sebebiyle yaşanan mesai arkadaşları ile problemler ve yönetimle problemler vb.

Bu değişimlerin bendeki etkisi; yoğun bir iş stresim oluşmaya başladı. Mesaide olduğum sırada kendimi güvende hissetmiyorum. Yaptığım iş ve işlemlerde yetersizlik duygusu oluşmaya başladı. Ancak böyle bi dönüş almadım, bu benim kendi kuruntum. Performans kaygısı gibi tarifleyebilirim. Ufak hatalarımda artış oluyor. Bu hatalar giderilemeyecek hatalar olmamasına karşın fark ettiğimde zihinsel olarak yorgun hissediyorum. Örneğin bugün işten çıkmadan önce yetiştirmem gereken bir iş vardı, son dakika evraklar tamamlanıp elime geldiği için işten çıkmadan hemen önce evrakları PDF formatına getirip ilgili yere aktardım. Ancak işten çıkıp eve döndüğümde evrakların isimlerinde hata yaptığımı fark ettim. Birimle iletişime geçip sabah düzelteceğimi bildirdim ancak al bakalım yeni ufak stres.. Sabah saatlerine alarm kurdum ki mesaide yoğunluktan unutmayayım :) Bunlar böyle böyle zihnimde büyüyor, geçmişte olmayan ve son dönemlerde başıma gelen şeyler.

İş yaşamımı bugüne kadar; burası sadece iş yeri, buraya para kazanıp hayatını idame ettirmek için geliyorsun. Elinden gelenin en iyisini yapıp kapıdan çıktığında burayı düşünmemelisin şeklinde telkinler ile geçirdim. İşe de yarıyordu :) ancak son zamanlarda yetersiz gelmeye başladı. Ufak bir yıllık izin almayı düşünüyorum ancak bu da Aralık sonu veya Ocak başı en erken görünüyor. Halılarda yuvarlanarak ağlamak dışında çözümü olan varsa beklerim :) Siz iş stresi ile nasıl baş ediyorsunuz? Önerileriniz var mı?

İnsan robot değil ki bazen böyle düşüşler oluyor. Ben daha beterini yaşayip istifa etmiştim. Yıllarca emeklerimle inşa ettiğim kariyerimi noktaladim. Artık bir gün daha gidemeyecek durumdaydım.
Ama yıllık izne ayrılmak en doğrusu görünüyor şu noktada. Belki oyle yapsam ayrilmayabilirdim bilemiyorum şu anki kafamla tabi.
Yıllık izne kadar sabredip, izinde de işle ilgili hiçbir şey düşünmeden kafanızı toplayın. Tekrar döndüğünüzde aynı sorunlar devam ederse o zaman hâl çaresine bakarsınız.

İzin kullanip is yerinden uzaklaşın ki eski telkinlerinize geri dönebilin, hayat is yerinden ibaret değil olanından

Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi geceler. Biraz iç dökmek ve öneri almak istiyorum..

Ben yaklaşık beş senedir çalışıyorum. son dönemlerde iş yerimde değişimler oldu. Bunlar idari kadrodaki değişimler, personel arkadaşlarımızdan birkaçının aramızdan ayrılması, iletişim eksikliği sebebiyle yaşanan mesai arkadaşları ile problemler ve yönetimle problemler vb.

Bu değişimlerin bendeki etkisi; yoğun bir iş stresim oluşmaya başladı. Mesaide olduğum sırada kendimi güvende hissetmiyorum. Yaptığım iş ve işlemlerde yetersizlik duygusu oluşmaya başladı. Ancak böyle bi dönüş almadım, bu benim kendi kuruntum. Performans kaygısı gibi tarifleyebilirim. Ufak hatalarımda artış oluyor. Bu hatalar giderilemeyecek hatalar olmamasına karşın fark ettiğimde zihinsel olarak yorgun hissediyorum. Örneğin bugün işten çıkmadan önce yetiştirmem gereken bir iş vardı, son dakika evraklar tamamlanıp elime geldiği için işten çıkmadan hemen önce evrakları PDF formatına getirip ilgili yere aktardım. Ancak işten çıkıp eve döndüğümde evrakların isimlerinde hata yaptığımı fark ettim. Birimle iletişime geçip sabah düzelteceğimi bildirdim ancak al bakalım yeni ufak stres.. Sabah saatlerine alarm kurdum ki mesaide yoğunluktan unutmayayım :) Bunlar böyle böyle zihnimde büyüyor, geçmişte olmayan ve son dönemlerde başıma gelen şeyler.

İş yaşamımı bugüne kadar; burası sadece iş yeri, buraya para kazanıp hayatını idame ettirmek için geliyorsun. Elinden gelenin en iyisini yapıp kapıdan çıktığında burayı düşünmemelisin şeklinde telkinler ile geçirdim. İşe de yarıyordu :) ancak son zamanlarda yetersiz gelmeye başladı. Ufak bir yıllık izin almayı düşünüyorum ancak bu da Aralık sonu veya Ocak başı en erken görünüyor. Halılarda yuvarlanarak ağlamak dışında çözümü olan varsa beklerim :) Siz iş stresi ile nasıl baş ediyorsunuz? Önerileriniz var mı?
Yaptığım işi sevmeye çalışırım.Genellikle ben işyerinden insanlarla çok problem yaşadım.Gormezden geldim.Kimi zaman alaya aldım.Bas edemediğim zaman istifamı verip çıktım.

Sizin stresiniz işten kaynakli ise yapabildiginizi yapın.Kendinizi yipratmayin.

Kendimi paralayıp sıfır hatayla çalışmaya çalıştığım ince eleyip sık dokuduğum aman acaba bir şey eksik kaldı mı diye her gün kuruntudan kendimi yiyip dönüp dönüp işleri 10 kere kontrol ettiğim iş yerimde yeterince çalışmıyorum diye hakkımda tutanak tutuldu agahahahha şaka gibi, haksızlığa uğradım, torpille giren kişiye tek bir laf bile gelmiyor, 7 senelik emek verdiğim bölümde yapılana bak.
Ben de saldım artık. Bu zamana kadar böyle titiz çalıştım hiçbir işi eksik yapmadım noldu cezalandırıldım.
Türkiyede hiçbir başarı cezasız kalmıyor.
Çalıştığım iş yeri bende anksiyete, panik atak, depresyon meydana getirdi, ad’lara başladım. Psikolojim göçtü. Bi de üstüne bu muamele.
Bu olay kopuşun başlangıcı oldu.
Olduğu kadar yapıyorum gerisi de umrumda değil.
çalıştığım için cezalandırıldığım yerde banane burayı ben mi kurtarcam, gereği kadar çalışıyorum olmuyosa da bu kadar yapabiliyorum diyip kenara çekiliyorum.
Bir de öğrencilerle goygoy yapıp kafamı dağıtmaya çalışıyorum tek çekilir yanı bu oldu.
Öğrencilere yaşadıklarımı anlatıp dedikodu yapıyorum bilerek ki söylediklerim herkes tarafından duyulsun shshs
Kendi sağlığım her şeyden daha önemli.
Onlar bana böyle yapıyosa ben de bundan sonra böyleyim.
Sizi çok etkiliyosa doktor kontrolünde hafif bir ad almaya başlayabilirsiniz.
Şuan ben alıyorum, valla hoca bana saçma bişey dese s..g.. dicek cesaret geldi🤣

Benzerlerini yasiyorum ve hatta izin de kullanamiyorum. Is tanimi da surekli degisir. Gercekten yipratici olabiliyor.
Bu telkinlerin ise yaramasi için biraz es vermek ve is ortamindan uzaklasmak gerekiyor. Onun haricinde benim gibi izin alamiyorsaniz da is dışında kendinize zaman ayirmanizi tavsiye ederim. Ben bazen bos bos oturur muzik dinlerim. Önemli olan kendi motivasyonunu yuksek tutabilmek. Hobileriniz varsa is harici onlara odaklanmaya çalışın. Mesai bitti mi is yerini kapatin zihninizde. Özel hayat basliyor diye dusunerek bir kahve mi icersiniz, kitap mi okursunuz neyi seviyorsanız onu yapın.

Aynı şeyleri yaşadım 3 yıl önce iş yerimde. 6 yıldır orda çalışıyordum. Herkese anlattım derdimi kimse umursamadı geçer dediler, doktora gittim anksiyete ilaçları kullandım gene kimse umursamadı daha çok iş yükü bindirdiler üstüme. En sonunda bi gece sabaha karşı istifa mesajı attım bi daha gitmedim o işe. Rahatlamıştım, ta ki geçim derdine düşene kadar. Ama o iş yüzünden kaybolan özgüvenim yetersiz hissetmemi hiçbir doktor ve ilaç iyileştiremedi hala öyle hissediyorum bu yüzden iş de bulamıyorum. Bazı sıkıntılarımı erkenden çözmediğim için çok pişmanım. Ne demiş atalarımız; hastalandığın yerde iyileşemezsin.

X