Börekler Ispanaklı Arnavut Böreği (resimli)

Canım çekti vallahii.
Çok güzel görünüyor canımm.
Ellerine sağlık.

Ben de baba tarafından makedonya göçmeniyim ve resimde gördüğüm börek kol / çarşaf böreği olarak geçer bizde. Hamuru bezeler haline getirdikten sonra elle hafif bastırıp, temiz bir bez üzerinde yavaş yavaş çekerek açılır ve ortasına malzeme konulup, bez hafifçe kaldırılıp şekil alması sağlanır.
Şu şekilde bi resmini buldum nette :

$carsafisp.jpg

Arnavut böreğinin yapılışı ise daha farklıdır, aslında asıl arnavut böreğinin iç malzemesi pırasadır ama kıymalı, patlıcanlı gibi versiyonları da yapılıyor. Onun tarifi de Portakal Ağacı'nda paylaşılmış :

$arnavutboregi.jpg

Hamur malzemeleri:

1kg un
tuz
su (arzuya göre süt+su karışımı)

Peynirli iç harcı:

350gr peynir, ezilmiş
1 yumurta
yarım su bardağı yoğurt
arzuya göre doğranmış maydanoz

Kıymalı iç harcı:

250-300gr kıyma
3 orta boy kuru soğan
yarım demet maydanoz
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz

Ayrıca:

1 su bardağı sıvıyağ
nişasta

Hazırlanması:

1kg unun dibinden 2 parmak ayırın. Ayırdığınız una göz kararı nişasta ekleyip bir kenara alın. Kalan un, tuz ve su ile çok yumuşak olmayan bir hamur yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru yarım saat dinlendirin.
Hamuru rulo yapıp ikiye bölün. Böldüğünüz yarımları on beşer bezeye ayırın. İlk 15'li bezeyi merdane ve un+nişasta karışımı yardımıyla pasta tabağı büyüklüğünde açın. Aralarını tek tek yağlayıp üst üste koyun. (en üste yağ sürülmeyecek) Bu grubu daha büyük bir tabağa alıp buzdolabına kaldırın. Diğer 15 bezeye de aynı işlemleri uygulayın. İlk kaldırdığınız grubu buzdolabından çıkartın. Merdane ile tek yufka haline gelecek ve tepsinizden daha büyük olacak şekilde açın.
Tepsinizi yağlayın. Yufkayı dışa sarkacak şekilde tepsinin içinde hafif büzerek serin. (büzmezseniz ince kalabilir) İç malzemeyi karıştırıp yufkanın üzerine yayın.
Buzdolabındaki diğer yufka grubunu da yine tepsiden büyük olacak şekilde açın. Karşılıklı kenarlarını katlayıp bohça yaparak tepsiye alın. Tepsinizin içinde bohçayı açıp yine büzerek tepsiye serin. Alttaki yufkanın kenarlarını üste kapatın. Böreği kesin. Bardakta kalan yarıdan biraz az sıvıyağı üzerine gezdirip elinizle yayın. 190C fırında pişirin.

$6a00d83451e9a369e200e5503d69e78834-640wi.jpg

bende baba tarafından makedonlayım ve bu böreği yapıyorum ama artık elim aıştığı için elde açıyorum çarşafsız ama lezzetine dicek yok mükemmel bir börektir ayrıca babannem prasalıda yaparmış :KK56:

ayyyyyyyyyyyy süper valla oruç oruç canım istedi ellerine sağlık inan hemen denemeyi düşünüyorum :KK71:

Bende geçen hafta Misafirlerime yaptım
çOK hoş oldu beğendiler
Tarif için teşekkürler

dün yaptım, harika oldu... yumuşacık lezzetli.... emeğinize tşk...

X