İstanbul Hatırası-Ahmet Ümit

Surre

Guru
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2008
2.179
4
Ahmet Ümit'in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.
Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor
.

0000000312796_5_1.jpg

ahmet ümitin dilini,kurgusunu çok beğeniyorum..kitaba yeni başladım..sürükleyici..:eek:

Ahmet Ümit'in kitapları güzel başlıyor ama çok vasat bitiyor.Şu klişe mevzulardan uzaklaşmalı artık

Güzeldi ama kitabin basimindan dolayi son sayfalar karisikti sonunu anlayamadim:KK4:

bir türlü elime alıp başlayamadığım kitap..şöyle çok serbest bi zamanımı bekliyorum.1 haftadan fazla elimde kalırsa boğuluyorum en fazla 3 günde bitecek.

elimdekini bitirip bunu okumak istiyorum... kitap boyutları çok büyük oluyor keşke cep boyutları çıksa :97:

Hiç sıkılmadan ve çok kısa sürede bitirdiğim bir kitaptı.
Sonu biraz daha farklı bitebilirdi bence...

başlarken çok iyidi kitap istanbulun tarıhı bır yandan da seri katıl yakalama çabaları.. ama bir sure sonra kabak tadı verdi.. gereğinden fazzla uzundu.

Şu anda okuduğumm kitap,150. sayfalardayım ve cinayetlerin sebebini,kimin ne amaçla insanları öldürdüğünü merak ediyorum,umarım sonu da güzel biter ..

kesinlikle çok memnun kalıcaksınnn sonuçtan :nazar:

Aaaaaaaaaaaaaaaa! Dün akşam bitirdim kitabı ve inanamadım,ters köşe yapmış resmen Ahmet ÜMİT.Sonuca çok şaşırdım..Bazı arkadaşların dediği gibi İstanbul'u anlatırken bazen çok uzatmış ama sonucu gayet değişikti..Okuyacak arkadaşlar varsa kitabın sonu gayet şaşırtıcı...

yıllar önce okumuştum
beğenmıştımde ama genelde bu macera gerılım kıtaplarında olduğu gıbı olcağını umuyordum
yanı katılın kım olduğu aklımdan geçtı
hıc ummadığınız bırı katıl olabılıyor
bıde bı dostluk vardı arada

buna benzer bır kıtap
aklından bir sayı tut

çok beğenerek okuduğum bir kitap ilk defa Ahmet Ümit okudum ve çok beğendim. kitaptan sonra İStanbulu tekrar karış karış gezmek istedim...

Süper bir kitap. Tarih severler icin hikayelerle serpistirilmis bilgi kaynagi..

Ve ben akillisi, kitabin ortalarindayken merak edip son sayfalari bir karistirayim dedim,
belki görmem ümidiyle bakmistim ama böylece katilin kim oldugunu ögrenmistim..
Sonucu bilerek okumak bile romana olan hevesimi kaybettirmemisti.

Son düzenleme:
Ahmet Ümit diyorum tekrar Ahmet ümit. O benim idolüm en başarılı yazarım :KK16:

Bütün serisini okudum ama

Benim biricik kitabım Rafımda en başta olan ve sıkıldıkça bakındıgım;

Ah Ahmet Ümit, Nasıl bir kurgun var senin nasıl bir polisiye aşkın

Yine bi katil ve yine bir şok :)

Bu adam tam bir İstanbul aşıgı Her romanında İstanbul'un o güzel tarihinden bahsetmesi beni kendine çekiyor

İstanbul'un tarihini anlatırken ben tamamen İstanbuldayım dedim ya. Gezdim gördüm heryeri.

Bi yandanda katilleri araştırdım tabi. Vede olayı çözdüm. Artık bende polisiyenin bir parçasıyım :KK1:

X