İyilik et kötülük bul

Merhabalar..küçük bir oğlum var ikimiz birlikte yaşıyoruz.Bayramda memlekete gitmiştik.Ust katta amcamlar oturuyor,kızı var 23 yaşında,çok severim kardeşimden ayırmam.Yks çalışıyordu.Babasi kız çocuğun ne işi var okumayla kafasında biri olduğu için ne dersaneye gönderdi,ne kitap almış,ne kütüphaneye gitmesine izin vermiş.Aksamlari lambanin ders için açık kalmasına bile bağırıyormus.Kuzenimi çok mağdur ve azimli gördüm ve sanırım bir hata yaptım,onu bulunduğum şehre oğlumla evimize davet ettim.Gunduz ev boş sakin,10 saat yokuz, gündüz ders çalışırsın test çözersin akşam biz oğlanla gelince yemek yeriz dinleniriz,oğlus uyuyunca da çözemediğin sorulara fln bakarız dedim.Uc haftadır bizimle..

Ona ilk günden oda hazırladım:yatagi, masasi, lap topu ,yeni kitapları hazırdı.Cok ayrıntıya girip uzatmak istemiyorum.

Umduğum gibi olmadı.İlk gün iyiydi sonrasında iştahım yok deyip yemek yememeler,yanlış cevaplarini düzeltmek istediğimde sanki hakaret etmişim gibi triplere girip uzaklasmalar , kaçmalar vs başladı.

Ufacık şeyden motivasyonu yerle bir oluyor.Babam aramiyor ,abim aranıyor,annem wp ta sadece abimi paylaşıyor vs vs.En basit örnek buydu.

Gelir gelmez iyi bir kurs merkezine götürmüştüm geldiği ilk günler.Mudure hanım onu deneme sınavı yaptı ve sonucu için görüşmeye çağırdı gittik.Ona açık açık netlerinin kötülüğünü ve kazanamayacagini söyledi.Aglamakla ve benim onu tesellimle geçti o gun.Uzerindwn geçti beş gün ve derse oturmuyor.Kpss var önünde ona hazırlık yapalım dedim,yok ikna edemiyorum.Bu arada evde iştahım yok deyip yemiyor yemekler kalıyor fakat sevgilisi yemek sipariş ediyor ve para da gönderiyor sanırım.

Bugün okuldan geldim baktım elinde tel oturuyor yatıyor fln..Dedim vazmigectin yani,evet dedi.O zaman dedim ne yapsak ?
Ben annemle konuşmadan önce senle konusmak istedim zaten dedi.Dedim bir şey diyemiyorum,belki böylesi senin için daha iyidir,en azından evde karnın doyar,burada yemiyorsun.
Vay sen misin bunu diyen,yere artık yememe taktin annemi bile arayıp yemiyor dedin annemi üzdün, gidiyorum kurtulursun benden merak etme diye aglamalara başladı.Yanlis düşündüğünu,sınav kaygısından dolayı hassas ve alıngan olduğunu düşündüğümü söyledikçe daha da ağladı.

Ve çok kırıldığım şey şu ki,bana buraya geldiğine pişman olduğunu söyledi.Kafami taşlara vuruyorum şu an,duyduğuma inanamadim.Ayrintisi çok ama uzar gider.

Anladım ki oğlumla yanımıza kendi annem babamdan başka kimseyi kabul etmemeliymisim,çok üzgün ve pişmanım.Derdin neydi purpple diyorum cocugunla yasa git ne diye fedakarlık ediyorsun.
Sizce ne yapmalıyım kötüluk mu ettim iyolil edeyim derken ?
Kötülük degıl ama iyilik de etmemıssınız
Iyılıkle enayilik arasında cok ince bı cızgı vardır birbirinden ayıran..

Sizin ki enayilik..

Genel temizlik değil de mutfağı toplamaya çalıştığı oluyordu ben izin vermedim.Butun vaktini derse, dinlenmeye ve kendine ayır dedim.
Kızı çok fena saçından tutup sizin evi baştan aşağı temizletesim geldi. Döverim bunu ya hangi sınava hazırlanan öğrencide bu şartlar olmuş hangi.

Kızı çok fena saçından tutup sizin evi baştan aşağı temizletesim geldi. Döverim bunu ya hangi sınava hazırlanan öğrencide bu şartlar olmuş hangi.
Bunları söylediğim gün bile herkes bana kızıyor diyip ağladı desem..
Bu kadar havadan nem kapan birini görmedim daha önce

Yardımınız için ben teşekkür ederim.
Okumak isteyen insanlara yardım etmek insanlık olarak boynumuzun borcu. Gerçekten isteyip hayaller kurup okuyamayan insanlar var.
Ama kuzeniniz bunlar arasında değilmiş ne yazıkki. Sınav kaygısı değil çok başka kafalarda

Uian kim kızmış ailesi salmış çayıra yani. Sevgilisi desen kızcağını sanmıyorum. Tövbe tövbe
Kazanamayacak olmasına suçlu arıyor,sebep arıyor.O gider biz yine hayatımıza devam ederim,kendine etti

Siz iyi niyetli davranmissiniz ama devir artik eskisi gibi degil. Maalesef kimseyle ne samimi olmak gerekiyor ne iyilik yapmak. Herkesle mesafeli ayarinda gorusmek etliye sutluye karismamak en iyisi. Oz cocugumuza bile belirli yastan sonra bisey diyemiyoruz kaldi elin cocuguna.

Sanırım çalışsa da başarılı olamayacağını anladı. Önceden bahanesi vardı babası izin vermiyordu ama şimdi imkan sağlandı baktı yine yok size sardı.
Aynen öyle düşünüyorum.Ta nerelere gittin yine yapamadın diyecekler diyor zaten.

Tek babasının değil kendinde gönlü yokmuş okumaya
Ben bebegi uyuturken okudum 13, yaşında sandım kocaman bir kız bütün saçmalıkları yapan gerçekten insanlari anlamak cok zor.

En yakın otogarı sordu,babam seni almaya gelecek dedim söylenip duruyor.Onun onayını almadan neden cagiriyormusum babamı,o çocuk muymus.Tek göndermeye bile güvenemiyorum artık,kaçar mı gider mi şüpheliyim artık.Agzinda sigara Allah'ım sen sabır ver deyip balkona geçti.Ne saygisizmis,aynı eve girmeden insanları tanımak mümkün değilmiş.
Babani ara dedim,tek gelebilir diyorsa tek gidebilirsin.
Büyük ihtimalle sizinle konuşacağı konu evden gitmemek olacaktı demiş ya annemden önce seninle konuşmak istedim diye sizin yanınızda yaşamak isteyecekti nasılsa karisan eden yok ben burada yaşarım diye düşündü.

Babasida okumaya karşi değildir belki kızında ki bu hareketleri vurdum duymazligi gördüğü için sınava girmemesini istememiş olabilir,benim de bir tanıdığım vardı mesela ailesi yıllarca dershaneye yazdırdı ama oda dershane diye arkadaşlarıyla buluşmaya gidermiş yemeğe vs ama kazanamadı tabi bir yerleri ailede pes etti artık bizden bu kadar diye sonra baktı olmuyor bir işe girdi çalışmaya başladı.

Ben kız için çok üzüldüm. Eline ne kadar güzel bir fırsat geçmiş ama yaptığına bak. Yıllar sonra kaybedenin kendisi olduğunu anlayacak umarım anladığında geç olmaz

Ya bir de aklıma takıldı şimdi. Sevgilisi yemek gönderiyormuş dediniz. Evinizin adresini mi vermiş? Bu çok riskli değil mi? Bir çocuğunuz var bekar bir kadınsınız. Ben olsam şikayet ederdim herhalde
Gerçekten bir de bu var sevgilisi yemek sipariş edip gönderiyormus,evinin adresini vermiştir yoksa nasıl gelecek konu sahibi bence bir an önce yollayın evden yani gitmezse sizin haberiniz yokken eve arkadaşını filanda çağırır tanımadığıniz elin adamı evinize gelir.

Ne olur olmaz diye gittikten sonra evinizin kilidini değiştirin.

Gerçekten bir de bu var sevgilisi yemek sipariş edip gönderiyormus,evinin adresini vermiştir yoksa nasıl gelecek konu sahibi bence bir an önce yollayın evden yani gitmezse sizin haberiniz yokken eve arkadaşını filanda çağırır tanımadığıniz elin adamı evinize gelir.

Ne olur olmaz diye gittikten sonra evinizin kilidini değiştirin.
Belki de kaç kere çağırdı. Sonuçta evde yoklar ki nerden bilecekler. Valla millet çocuğunu tanıyor da ona göre aksiyon alıyor. Kimsenin çocuğuna karışmamak lazım cidden

X