Kadir Tuğcu... Süper Doktor

Çoğu konuda onun sayesınde aydınlandım... yazılarını mantıklı buluyorum..
Özellikle inek sütü hakkında olanı... yalnız mama süt savasına cevırmek mantıksız burada..
Bende oglumu anne sutuyle besledım ama 6 aydan sonra inek sutunu herseye kullandım 8 aydan sonra dırek vardım...
Belkı daha once ogrenmıs olsam 6 aydan sonrada dırek verırdım.. Sımdı oğlum 13 ayı bıtırdı 10 gun fılan oluyor memeden kestım..
Hem sut azalmıstı, hemde azalmısken kendını bılmeden bıraktırmak ıstedım... Ama tabı bu bılgıler de yanıma kar kaldı ıkıncı cocugum olursa ve sütüm olmazsa ilk 2-3 aydan sonra direk sulandırılmıs ınek sutu verebılırım...
Tabı ınsallah gerek kalmaz, her anne bebegını sutuyle beslemek ıster.. ama olmaması da annenın yetersız oldugu anlamına gelmez... helekı mamayla beslenmiş deyıp ayrı bır boyutta görmek bunlar cok ayıp...
Eskıden sutu olmayan anneler olmuyormuydu sankı ? onlar ne yapıyordu sabah aksam pırınc unuyla beslıyorlardı değişen bırsey yok alternatıf bırseyler olmak zorunda...

Çoğu konuda onun sayesınde aydınlandım... yazılarını mantıklı buluyorum..
Özellikle inek sütü hakkında olanı... yalnız mama süt savasına cevırmek mantıksız burada..
Bende oglumu anne sutuyle besledım ama 6 aydan sonra inek sutunu herseye kullandım 8 aydan sonra dırek vardım...
Belkı daha once ogrenmıs olsam 6 aydan sonrada dırek verırdım.. Sımdı oğlum 13 ayı bıtırdı 10 gun fılan oluyor memeden kestım..
Hem sut azalmıstı, hemde azalmısken kendını bılmeden bıraktırmak ıstedım... Ama tabı bu bılgıler de yanıma kar kaldı ıkıncı cocugum olursa ve sütüm olmazsa ilk 2-3 aydan sonra direk sulandırılmıs ınek sutu verebılırım...
Tabı ınsallah gerek kalmaz, her anne bebegını sutuyle beslemek ıster.. ama olmaması da annenın yetersız oldugu anlamına gelmez... helekı mamayla beslenmiş deyıp ayrı bır boyutta görmek bunlar cok ayıp...
Eskıden sutu olmayan anneler olmuyormuydu sankı ? onlar ne yapıyordu sabah aksam pırınc unuyla beslıyorlardı değişen bırsey yok alternatıf bırseyler olmak zorunda...

benim demek istediğim konuda bu mama içen gerizekalımı yani
annesütü mucize kimse bunu tartışmıyorki ama nedense bebeğini anne sütüyle
besleyen anneler mama verenlere acıyarak bakıyor ben bunu çevremdede yaşıyorum
emiyormu hayır dediğimde suratlar da bir acımsama ve olsun olsun öylede büyür tarzı
sözler duyuyorum süt yok napalım şimdi tamam inek sütü verelim peki sadece inek sütü içen bir bebek çokmu sağlıklı olucak vitaminde minerale ihtiyacı yokmu
anne sütünde d vitamini hariç diğer vitaminler mevcut inek sütü vitamin ihtiyacı karşılayacakmı uzaktan davulun sesi hoş geliyor ben gecelerce bu konuyu düşündüm
sadece sütmü versem mama zararlı diyorlar inanmıyorsunuz ama annesiniz ve içinize kurt düşürüyorlar bilinçlendirmek adı altında ama bu sefer vitamini nerden alıcak sorusu takılıyor aklıma ek gıdayı güzel yese binevi düşünmem ama onlada arası yok
yoksa çokta kolay değil göründüğü kadar emziren anne gecenin bir yarısı bebeği ağlayınca çıkarıyor göğsünü veriyor sıcacık sütü olamayan kalkıyor mama hazırlıyor bebeği ağlarken sonrada böyle zavallı diyen insaları görüp duyunca yazıyorda yazıyor
sanki anlaşılıcakmış gibi....

sigara konusunda ise kadir tuğcunun cavap verdiği anne
sigarayı zararını düşünerek günde bikaç tane içiyorsa
aldığı cavaptan sonra mama daha zararlıymış mama içeceğine
sigaralı süt içsin mantığıyla emin olunki sigara sayısını artırmıştır
çünki bunu ona bir doktor söyledi ( ay biri beni durdursun delikafadulden)

bak beyazbulut kardeşim şuan konu aydınlandı sen etrafındaki insanların imalarına kızdığından bize püskürüyorsun bzm acıma vs gibi bir fikrimiz yok öyle düşünürsen üzülürüm gerçekten mamanın zararlı oldğnu bildiğimz için inek sütü vermeye eşvik ediyoruz boşuna üzülme bizi de üzme zaten bn senn msjlarına baktım çocuğunun yemediğinden şikayetçisin ben eğitmenim bebek eğitimi konusunda master yapıyorum nerede otryorsun sana yüzyüze de anlatablirim

valla konu nasıl çarpılmış ben bile şaştım...işin özü şudur ki sigara içen annelerin emzirmesi uygun değildir...bu çok genel bir tıbbi bilgidir...nedenini de yazmıştım zaten...kadir bey gibi deneyimli birinin bunu savunması çok enteresan..mama ya da inek sütü verilebilir...nikotinin bebek üzerindeki zararları saymakla bitmez çünkü...soruyu-cevabı ben gözümle görmedim ama eğer böyle bir öneri vermişse doktor bence telaşlı zamanına denk gelmiştir diyelim...konu anne sütü / mama konusu değildir....konu nikotinli anne sütü / mama ya da inek sütü konusudur....

arkadaşlar zaten inek sütü mamanın veya anne sütünün muadili değildir ki..içeriği nedeniyle olamaz da..
mamalar, anne sütü analiz edilerek , ona en yakın değerlerde üretilmiş alternatiftir..

eskiden mamalar yokken pirinç unu, süt ekmek vs.. ile besleniyormuş bebeler..
günümüz şartlarında gıda teknolojisi çok gelişmiş durumda ve içeriği inek sütünden çok daha zengin mamalar üreriliyorken , imkanlar çok genişken, hala mı besin değeri düşük gıdalarla beslenmeye devam etsin yavrular ?

süt konusunda dr.lar hakkında o kadar çok konuşuldu ki...mama firmaları dr.lara rüşvet veriyora kadar vardı olay...

ek gıdaya geçen bir anneye; yoğurdunu dahi mama ile mayala diyerek, inek sütünü -tabir caizse- öcü gibi lanse eden dr.ları ben de anlayamıyorum...

fakat kendi sütü yetersiz olan bir anne de ne yapsın? 2 aylık bebeğine her öğün inek sütü mü içirsin ?
veyahut ek gıdaya geçmiş fakat bebeği iştahsız anne ne yapsın? bebeğinin toplamda yiyeceğ 10 kaşığın 9 unu, çok da üstün besleyiciliğe sahip olmayan inek sütü ile mi karşılasın ?

velhasıl kelam dr.lar da kişilerin durumlarına göre yorum yapıyor bence...
ekranlara çıkıp inek sütünü önermiyoruz diyen dr.lar da haklı ..çünkü hitap ettikleri kesimin belki de %60-70 i sosyo-ekonomik şartları nedeni ile, her acıktığında sütü dayayacak yavrulara..ve tek düze beslenme yüzünden, yarardan çok zarar verecek yavrusuna..buna engel olma amaçlı süt önermiyoruz diiyorlar...

arkadaşlar öncelikle ister sigara içsin ister içmesin
emzirsin veya emziremesin ister mama istersede inek sütü versin
hiç kimsenin anneliğini sorgulamak bize düşmez.
aaa sigaramı içiyorsun aaa mamamı veriyosun yada inek sütümü veriyorsun
emzirmiyormusun ne biçim annesin sen demek bence hem günah hemde çok ayıp birşey
herkez önce kendine bakmalı madem kendince biliyorsun eleştirmek aşağılamak yerine
öneri şeklinde veya tavsiye olarak söylenmeli.

diğer taraftan sigara muhakkakki zararlı emzirirkende zararlı ama
doktor diyorki madem bu mereti illaki içeceksin çocuğun yanında içme emzirmeyede devam et
anne sütünden mahrum kalmasın diyor.
nitekim bununla ilgili bir arştırma şunları söylüyor
alıntı.....
amerikan pediatri akademisinin son yaptığı araştırmaya göre annesi sigara içerek bebeğin pasif içici durumunda kalması halinde eğer bebek sadece anne sütü alıyor ise sigaranın bebeklerde sebep olduğu üst solunum yolları enfeksiyonu ve alerjik astım gibi hastalıkların daha az görüldüğü tespit edilmiştir. yani anne sütü sigaranın zararlarını yenmiştir. ancak sigaranın sütü azaltıcı bebeklerde huzursuzluk verici etkileri vardır.

yani araştırma diyorki hem sigara içip hemde sadece anne sütü veriyorsa anne sütü sigaranın bu olumsuz etkilerine galip gelmiş oluyor. gönül isterki hiç kimse içmesin ama illaki içiyorsa birde üstüne bebek zarar görmesin diye emzirmeyi bırakıyorsa bu bebeğe dahada büyük bir haksızlık değilmi arkadaşlar. bu arada ben sigara kullanmıyorum

kadir tuğcuya dönecek olursak
ben zaten inek sütünün mamadan daha iyi olduğu düşüncesindeydim. ve 6. ayda inek sütüne başladım.
kahvaltılarında filan kullanıyordum. sonra kadir tuğcunun inek sütü ile ilgili yazısını okuyunca içim dahada rahatladı ve ondan okuduklarım doğrultusunda bebeğime demir damlası kullanmadım onun yerine hergün etli yemek/çorba yedirdim.
bugün daha yeni doktordan döndük doktorumuz gelişimini çok beğendi.
kilomuz 12.500 boy 81cm 13 aylık bu arada kızım yani yaşıtlarına göre maşallah üst gruplarda.
yani öz türkçesi inek sütünün zararlı olduğuna asla inanmadım bundan sonra inanmamda.
kardeşiminde 14- 15 aylık oğlu var oda inek sütü kullandı maşallah oda gelişim açısından kan değerleri açısından çok iyi durumda.
ama bunlara bakarak ben hiç kimseye mama vermeyin demem herkezin kendi bileceği iş
mama veya inek sütü sağlıkla büyür inşallah bebeklerimiz.

kadir tuğcunun bilgilerini çok yararlı bilirim ama her dediğine de körü körüne yapmam..anneyim ben.hiç kimsenin tecrübesi,okumuşluğu benim anne sezgim kadar güçlü değildir.
kızıma uht sütü nadir veriyorum ama bebek sütü yani pınarın ilk adım sütünden içiriyorum.ayrıca tadının değişik olması içine vanil ya konulmasındandır..
kahvaltılarınıda sütle hazırlıyorum ben,sütüde içiriyorum..
her yaptığımdan yediremiyorum zaten kızım bu aralar muhallebi,sütlü pirinçlilere taktı.
bu arada kadir tuğcunun muayene ücreti 170 lira arkadaşlar bilginize..

ben kadir tuğcuya demir damlası kullanıyımmı hergün et yiyemiyor diye sormuştum
hayır demire gerek yok yazmış ama bana bu cevap tatminkar gelmedi açıkçası
çünki belirttiğim gibi hergün kırmızı et yemiyor hatta bazen haftada hiç yemediği oluyor
oyüzden ben demir kullanmaya devam ediyorum demire neden bukadar tepkili onuda anlamış değilim
inek sütüde veriyorum ama normal süt yoğurdunu muhallebisini zaten hep sütle hazırladık 7 aylıktan beride uht süt içiyor sade olarak mamada içiyor mama zararlı diyemem sütte verin diyemem
herkesin aklı fikri mantığı var kime hangisi doğru geliyorsa onu uygular

bende demir vermiyorum canım..
o dediği için değil ama ben hiç almamışım maşallah kanım hep fazla oldu.hamileyken bile kullanmadım.
dvit de vermiyorum,demir de..yani bu benim kararım.
alyaya inek sütü veriyorum diye doktorumuz kan tahlili yaptırmıştı kan tahlil sonucunu görünce maşallah bırak damlayı dedi.kullanmıyorumki dedim güldü:)
yön göstermesi kadir beyin bazı konularda evet çok doğru,çok çok beğeniyorum ama tahlil yaptırmayın diyor mesela.ben yaptırıyorum kendime de öyleyim çünkü..

bende demir kullanmıyorum.. vitamınıde 3-4 aydan fazla oldu vermıyorum...
Oğlum sağlıklı çok şükür gelişimi çok guzel.. hıcbırıne gerek duymuyorum.. herseyı dogal yoldan alıyor zaten..
sadece kadir bey dediği için değil mantıklı buldugum ıcın.. bugune kadar hiçbirimiz, kan damlalarıyla, demır damlalarıyla buyumedık.. yada hergun etlı tavuklu corba da ıcmedık..
he varsa bır eksıklık tedarık edılır ancak hersey olması gerektıgı gıbıyken takvıye nıye ? onu mantıksız buluyorum..
ben hamılelıgımde de hıcbır vıtamın ve demır hapı kullanmadım.. doktor verdı aldım ama kullanmadım.. doğal yolu tercıh ettım.. herkesin kendi tercihi....

demir neysede devitide mi kullanmıyorsunuz devit 3 gerekli bence
annem önceden bende size veriyordum devit 3 diyor ozaman iğne serumu gibiymiş
kırıp içiriliyormuş çocuklara

bizim doktorumuz sıcak bir memlekette yaşıyoruz güneş var kışın ortasınd abile bebişi güneşe çıkarıyorsanız devit ten aldıgındna fazlasını alır dedi..ama ben yıende kullanıyorum saglık ocagındakı ebe arkadasların öenrisi ile..demir damlasına gelınce ben talasemi yani akdenız anemisi taşıyıcısıyım.kızımda dogal olarak şüpheli bir bebek onun içn kullanmyıorum pek..arada sırada kulanıyorum pekmez verıyorum gunde bır kaşık.akdenız anemisi taşıyıcıları ve hastalarına gereksız demir alımı önerilmiyor..1 yaşından sonra kızımın da taşıyıcı olup olamdıgına bakıacak

bencede d vitamini önemli ihmal etmemek gerekir diye düşünüyorum.
ha bebek hergün güneşe çıkıyorsa o ayrı tabi

hamilelerin vitamin kullanmasını ben kendi adıma doğru buluyorum.
çünkü anne hamilelik döneminde dengesiz beslense dahi
bebek anneden alacağı vitaminleri alır.
bu durumda da olan anneye olur.
özellikle kalsiyum folikasit ve demirin hamilelik döneminde önemli olduğunu düşünüyorum

nedir bu Kadir beye tepki anlamadim ... Kadir beye gidiyoruz ilk gunden beri masallah bebegimde hic bi sorun yok...bu kadar negatif dusunuleceine bi gun yuzyuze gorusun kendisiyle bu kadar ilgili sevgi dolu ve birikimli bi Doktor bilmiyorum.... Kizim 13 aylikken ilk kez hasta olduki hic takviye kullanmadim ondada gece cok agkayarak uyaninca hemen aradik ve evine gittik iltihap olmus kulainda... O zaman ilacini Verdi....yani gereken durumlarda ilacta veriyor demir ve vitaminde.... AMA bizim insanimiz cok uzun recete yazan doktorla tatmin oluyor o ayri....Allah herkesin bebegine saglik versin

bende bebegım oldugundan berı dr beyı takıp edıyorum kendı drumdan alamadıgım derecede tatmınkar cevaplar aldım keske ıst da olsaydımda muayene olmayada gıdebılseydık
cok degerlı bı dr dusuncelerı mantıklı geldı bızıım burdakı drumuzda mama onermedı hazır hıcbısey onermedı bende anne sutuyle besledım sımdıye kadar artık kuu sute gecebılcegımızı soyledı kadır bey

suan bı sıkıntı olsa hemen sıtesınden soru soruyorum ve cvp alıyorum cok buyuk bı sans oldugunu dusunuyorum

suan bı sıkıntı olsa hemen sıtesınden soru soruyorum ve cvp alıyorum cok buyuk bı sans oldugunu dusunuyorum

evet canım bencede büyük bir şans
hiç bıkmadan her sorumuza cevap veriyor
bende ona danışıyorum çoğu zaman

sizin yaptiginizi ben telefonla yapiyorum bi kez olsun bikmadi.. Iki gundur burnu fln tikali kizimin aradim getirimmi diye sen biliyosun kus kondurmicam serraya normal gripte napiyossn yine onu yap dediki ilik suya bal limon ve gifrer kullaniyoruz..babacandir gittiginiz zaman inanilmaz vakit ayirir saatlerce dinleyebilir buda benim gibi pimpirikli anneler icin super...ay neyse Kadir beyin kizi fln sancaklar simdi :)

X