Karşısında, ufo gören masum köylü gibi kaldığım konu için yardım

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.150
76.545
Selam kızlar, nasılsınız; nasıl gidiyor hayat?

Ben biraz kendimi sorgulamakla meşgulüm. Boşluktan mı, yoksa gerçekten artık annemin dedikleri belli bir tekrardan sonra aklıma işlemeye mi başladı, bilmiyorum. Bi de kafamdakilerin karışımına yakın bir konu görünce (Giyim üzerine), hadi dedim ben de açayım bi konu. Bizim kızlar bana yol gösterirler.

Doğru cümleleri seçmem ve ifade etmem biraz zor olacak çünkü konu yüzeysel dursa da, sorun benim için yüzeysel değil ve 3 farklı konunun bir aradaki hali gibi, karışık yazarsam kusuruma bakmayın lütfen.

Kuzenimin yaklaşan bi düğünü var; aileler-akrabalar belli bir tanınmışlıkta olunduğu için yerel magazinde olmak üzere bu düğünle biraz ilgilenecekler tahminim. Tarih belirleneli baya oluyor, kuzenler ne giyeceklerini düşünmeye çoktan başladılar-belirlediler bile, ben ise "Bulurum bişi nasılsa"ya bağlayıp umursamazlığa itip geçtim. Evlenecek olan kuzenimi severim, kıymet de veririm. Kendisi bizzat beni çekip konuştu huyumu bildiğinden, "Gangsta bak kısa düz elbise giyme lütfen, şöyle uzun uzun ağır bir abiye olsun; kuzen olduğumuz belli olsun, öyle sade, el düğününe gider gibi giyinme bu kez olur mu? Ve lütfen siyah giymee!!" diye. Bu konuşmayı eleştirmeyin kızlar, çünkü benden böyle bir talepte bulunabilecek samimiyet ve açık sözlülükteyiz. Beni uyarmak istemesini de anlıyorum çünkü o kadar umurumda değildir ki ne giydiğim, o kadar diyeyim... Bunu "Yerine göre giyinmemek-pejmürdelik" olarak almayın, sadece aşırı sıradanım... Anlatabildim mi bilmiyorum.

Ayrıca, annemin "Anne gibi giyin, biraz şıkır şıkır ol" uyarılarına da az maruz kalmadım mesela (O ne demekse :işsiz:), nasıl anlatayım; çok düzüm. Takıyı zoraki takarım takmam gerekirse, taş-tuş, üzerimde parlayan hiçbir şeye katlanamam, boynumda bir fular olsa sıkıntı basar, boğulur çıkarır atarım. Kemerli hiçbir şeyden neredeyse hazzetmem, çantayı elimde sürürüm resmen. Severek kullandığım çapraz çantam ve sırt çantam harici çantalar yüktür. Saçlarımı maşa-topuz vb yaptırdığımda kendimi kötü hissederim; düz fön, uzun saça bi at kuyruğu yetiyor işte, o da düğünden düğüne... Hele işten ayrılalı beri görmeyin beni; en azından o zaman düzenli fön filan uğraşırdım. Şimdi her yol bandana lastik toka, çoğu kez pijama rahatlığı... Vaktindeki mesleğim zaten önlük gerektirdiğinden resmi giyinmem hiç gerekmedi, alışkın değilim. Mesleğimi yapmayıp değiştirdiğim diğer işimde de kot-gömlek yetiyordu pc önündeyken. Fazla bilindik, salaş.. Rahata alıştım, hep rahat giyindim.

Eşimin bayram için hediye ettiği bi kalem etek, ipek gömlek ikilisi vardı mesela ilk evlendiğimiz sene. Hiç giyilmemiş şekilde bu senenin başlarında birine verdim. Kotlarım, tişörtlerim yetiyor. Ama bu rahatlık, estetik görüntüden çalıyor farkındayım. Giyim biraz estetik de istiyor. Ben de bunu istiyorum. Ama alışmadık şeyde durmuyor. :110:

Abiye ve abiye ağırlığında elbise giymekten nefret ediyorum bu yüzden bilgim sıfıra yakın bu konularda (Kumaşlar harici, annem eski terzi). Aylar geçti, tarih yaklaştı ve ben yine iki ayağım bi pabuca girmiş halde, son 2 günde halletmeye çalışacağım her şeyi. Bundan bir önceki düğün zaten felaketti, eşim-ben bir güzel rezil olduk kim ne giydi, ne nereye yetişti telaşesini son güne bırakınca.Ben beter, eşim benden beter.
Bile bile ikinciye aynı şeyi yaşamak istemiyorum. Ne model seçebildim, ne renk, ne dikim mi olacak hazır mı ona karar verebildim, ne oturdum adam akıllı baktım. Gardıropta olanlardan kullansam desem onlar da zoraki kuzen düğünleri için aldığım giydiğim son dakika şeyler, modelleri geçmiştir zaten hep... Üstelik bazılarına hala giremiyorum. :olamaz:

Konunun daha canımı sıkan kısmına gelecek olursak, tüm eski arkadaş çevrem bu düğünde olacak. Eski-sevmediğim-yarışma sever- züppe arkadaş çevrem. Giyim yarıştırırlar, meslek yarıştırırlar, kariyer yarıştırırlar, kariyerin yetmediği yerde ev hanımlıklarını kocalarına hizmeti yarıştırırlar, o olmaz çocuk yarıştırırlar, yarıştırırlar babam yarıştırırlar...Kimin ne dediği genelde pek umurumda olmaz, ciddiyim zaten kendileriyle rahat 10 senedir görüşmüyorumdur (Evet liseden çoğu) çünkü muhabbetlerinden tiksinme sınırını aştım, lise yıllarım da hayatımın en berbat dönemlerinden biridir. Ama şu halde tek bir alaycı bakışa bile canımın sıkılacağını biliyorum. Lütfen bunu kompleks olarak nitelendirmeyin, safi bir kompleks değil. Sadece yılgın-uyumsuz bir vaziyette görünmek ve seneler sonra, güzel bir ortamda, duvarımdaki bu ufak çatlaktan içeri sızılmasını istemiyorum. Kendimdeki memnuniyetsizliğin farkına varılmasını hiç istemiyorum hele.

Canım sıkıldı öyle, cahil kaldığım konular bunlar...
Konuyu yazarken üstünden bi bakayım dedim abiyelere zaten, beğenemedim bilmiyorum.
Renk, model hiçbirini sevmedim; daha bakacağım mecbur.
Kuzene söz de verdim.
Ne saç, ne elbise, ne renk.. Ortada hiçbir şey yok...
Yine son güne kalacak, yine berbat olacak.
Sonbaharlık bir abiye...

Sorularım var kızlar size, mazur görün çocukça sorular olabilir:
32 yaşındaki birine nasıl bi abiye gider?
Tamamen tarzım dışı bir şeyi, (Olmayan) tarzıma nasıl uyarlayabilirim?
Sıradan bir görüntüden kurtulmak için, nereden fark atabilir, zariflik katabilirim?
Önerebileceğiniz güzel-kaliteli abiye siteleri nelerdir?
Renk olarak eşler birbiriyle uyumlu giyinse ufaktan, nasıl durur sizce?
Vücut tipine göre abiye seçimi nasıl yapılır?
Dikim daha iyi olur değil mi?
Abiye altına toparlayıcı filan hep giyilir mi? Bu toparlayıcılar kaç çeşit, çeşitleri bol nerede nasıl bulunur? (Hiç kullanmadım bilgim yok maalesef)
Abiyede kişiyi sizce neler rüküş yapar?
Sade olmadan şık olunabilir mi?
İnsan tarzını yavaş yavaş nasıl değiştirir?
Uzun senedir karşılaşmadığınız ve karşılaşacağınızı bildiğiniz uyuz eski arkadaşlar gerginliğine ne iyi gelir? :olamaz:

Son düzenleme:
Bizim bazi Turk kizlari o kadar takistiriyoki oykk:)) en onemlisi gercekten vucuduna gore giyinmek dicem. Klise ama gercekten ole. Dergide modelde goruyo, model 36 beden kendisi 44 beden olmuyo: ( ayni sekilde uzun boylu birine gidecek birseyi benim gibi 1.55 lik biri giyerse o da komik durur yani

En iyisi yaşadığın şehir de abiye satan semtlerde bir kaç tur atmak olacak bence öncelikle ..

Renk , model fikirleri edinirsin .. diktirmek istersen de hangisi vücuduna en uygun oluyorsa o tarzı anlatırsın ..

Dergide ya da internetten gördüklerimiz her daim vücuda uygun olmayabiliyor

Bende abiye işlerinde zorlanmışımdır hep ama çok sevdiğim kişilerin düğünlerinde uzun ve nasıl derler tiril tiril, uçuş uçuş elbise almışımdır .. vücuda oturanlardan rahatsız oluyorum rahat hareket edemiyorum ve oynayamıyorum diye :)

Zümrüt yeşili , mürdüm , mor renkleri de ağır ve hoş oluyor

ayy beni anlatmissin ayni utanmasam kendi dugunumede kotla spor ayakkabiyla gidecektim
cok uzun kuyruklu ve pullu alma bence ben abimin dugunune aldim millet kuyruklu abiyeyle halay cekti ben duz yolda yuruyemedim bunye alisik degil pullarda hep kollara yara yapiyor resimlerde kavgadan cikmis gibi her yerim cizik cizik fena yani onerilerim bukadar

Korse elbiseden sonra karar vereceksin ama marks&spencer ın bu korsesi

9C78AEE8-D23D-4C56-94BE-A82C4FAE64DA.png
Efsanedir. Askıları çıkabilir. Göğüs kupu bedeni ayrıdır. Seçtiğin elbiseye uyuyorsa rahatlıkla kullanabilirsin.

Korse dediğin için tavsiye edemiyorum ama 2 parça abiyeler güzel oluyor azıcık göbeği açık :) gerçi bu saydığın anne standartlarına uyuyor mu bilmem.

Onun dışında, şöyle taşsız dantelsin şeyler bakabilirsin. Güzel olan yeşil gibi geldi :)

6EDEFD48-B669-4E4F-B463-C4822D9965D0.jpeg
1769CD09-7370-4001-A0EB-59428ECD6BAF.jpeg
9A435C87-919E-4B62-B168-C0C342FBBA33.jpeg

Yada desenli elbiseler, ama beni pek açmaz bu fikir. Bazıları çok güzel taşıyor o ayrı.

CC399002-9787-4CC4-9DA1-78AE87E51F4D.jpeg
A0B16C5B-5CC1-426C-9C82-702B0FFCE0D0.jpeg

Eki Görüntüle 2184926
Efsanedir. Askıları çıkabilir. Göğüs kupu bedeni ayrıdır. Seçtiğin elbiseye uyuyorsa rahatlıkla kullanabilirsin.

Korse dediğin için tavsiye edemiyorum ama 2 parça abiyeler güzel oluyor azıcık göbeği açık :) gerçi bu saydığın anne standartlarına uyuyor mu bilmem.

Onun dışında, şöyle taşsız dantelsin şeyler bakabilirsin. Güzel olan yeşil gibi geldi :)

Eki Görüntüle 2184928
Eki Görüntüle 2184929
Eki Görüntüle 2184931

Yada desenli elbiseler, ama beni pek açmaz bu fikir. Bazıları çok güzel taşıyor o ayrı.

Eki Görüntüle 2184927
Eki Görüntüle 2184930
Korse Harika :super:

Ben de var, çok kurtarıcı gerçekten. Elbiseyi düzgün gösteriyor.
Bir de bazıları yukarı çekilir falan, bu çekilmiyor da.
Ay ne çok reklam yaptım :KK70: valla koca marka. Benlik bir durum yok. Kullanıcısıyım, memnunun :)
Ama güzele güzel demek lazım .. bundan önce çok aldım başka başka yerlerden ama bu korse on numara :KK49:

Ben de var, çok kurtarıcı gerçekten. Elbiseyi düzgün gösteriyor.
Bir de bazıları yukarı çekilir falan, bu çekilmiyor da.
Ay ne çok reklam yaptım :KK70: valla koca marka. Benlik bir durum yok. Kullanıcısıyım, memnunun :)
Haklisin. Evi perde gosteriyosa kiyafetide ic camasiri gosteriyo bence birazda. Abiyede korse cok guzel. Hadi o da olmazsa.. Cok guzel bi abiyenin icine yanlis sutyen giyiyosan o elbiseyi at cope.

2 gune kiyafet yetismez ki. Tadilati suyu buyu 2 gunden uzun surer hazir bir elbise alsaniz bile. Zor is.

Diger kisimlara gelirsek. Tarzimdan odun vermem. Uzun elbise zaten sevmem. Gider alirim minimi gecerim.

Ben milletin tatil fotolarinizi bakıyorum, Alaçatı'da pahalli ve tarz beachlerde,5 yıldızlı otellerde, ellerinde alkollü kokteyller her an çeşit çeşit kıyafetle...
Kendime bakıyorum sırtımda sırt çantam, yanımda çok yildizli cadirim... Çadırımin içi kum dolu :) denizden çıkıp yikanmadan zaman geçirmekten saçlarım olmuş düğüm düğüm, üstümde çantaya sığacak iki kıyafeti döndür döndür giyin, çok kalacaksam ara sıra beyaz sabunla yıka :temizlik: mojitalar falan nerede, ya tekelden şişe Bomonti bira, az romantik takilacaksam bir şişe şarap ya da yan komşum paylasirsa rakı balık :21:
Hiç de diğerlerine ozenmiyorum çünkü bu benim.
Beni mutlu eden şey bu doğal,paspal ve özgür olmak ...
Hatta tam tersi o kadar şık Şıkıdım insanların gerçekten benim kadar keyifli zaman geçirdiğini düşünmüyorum.
O yüzden sana 'yalnız değilsin' demek istiyorum.
Öz ablamın düğün gününde giyindigim kıyafeti bir gun önce tamamlamistim:süslü:
Ayrıca kimsenin dugununde de abiye giymek istemem. Abiye ne ya? Zaten bir ton masraf yapıyorum iki insan evlenecek diye (bana neyse) hala daha neden bir daha giyinmeyeceğim saçma kıyafetlere birkaç yüz lira para ödeyeyim ki?
Siz de, madem öyle bir ricada bulunmuşlar ve kırmayacaksiniz...o zaman pinterestte dolasin, uygun anahtar kelimeleri gire gire...zaten bir süre sonra panonuz hoşunuza giden şeylerle dolu olur, az çok ne istediğinizi bulursunuz . anneniz gibi bu tarz işlerden anlayan biriyle de çıkıp o tarzlara yakın bir abiye bulursunuz
Şimdiden kolay gelsin

En iyisi yaşadığın şehir de abiye satan semtlerde bir kaç tur atmak olacak bence öncelikle ..

Renk , model fikirleri edinirsin .. diktirmek istersen de hangisi vücuduna en uygun oluyorsa o tarzı anlatırsın ..

Dergide ya da internetten gördüklerimiz her daim vücuda uygun olmayabiliyor

Bende abiye işlerinde zorlanmışımdır hep ama çok sevdiğim kişilerin düğünlerinde uzun ve nasıl derler tiril tiril, uçuş uçuş elbise almışımdır .. vücuda oturanlardan rahatsız oluyorum rahat hareket edemiyorum ve oynayamıyorum diye :)

Zümrüt yeşili , mürdüm , mor renkleri de ağır ve hoş oluyor

Evet, üzerime denemem gerekiyor ki daha sağlıklı mukayese edebileyim. Doğru.
Zaten bakınca doğrudan hiçbirini yakıştıramıyorum kendime, bakar bakmaz.
Ağır bir şey bakacağım bu kez, bi şaşırtmak istiyorum kendimin dışına bir tutam çıkıp.
Mor/mürdüm, kendime hiç yakıştıramadığım renklerden biri.
Yeşillerden gitsem daha gönlüme-gözüme uyacak. Ama siyahtan sonra çoğu kişinin ilk tercihi parlament mavi ve zümrüt yeşil değil midir?

ayy beni anlatmissin ayni utanmasam kendi dugunumede kotla spor ayakkabiyla gidecektim
cok uzun kuyruklu ve pullu alma bence ben abimin dugunune aldim millet kuyruklu abiyeyle halay cekti ben duz yolda yuruyemedim bunye alisik degil pullarda hep kollara yara yapiyor resimlerde kavgadan cikmis gibi her yerim cizik cizik fena yani onerilerim bukadar

Pullu mümkün değil giyemem zaten.

Koyu yeşil, ip askılı, v yaka üst bedeni tam oturan, alt tarafı bol paça bi tulum. Ten rengi ya da siyah tek bant ayakkabı, havalı bi fön, toprak tonlarında makyaj. Bence hem sade, hem şık olurdunuz.

Eki Görüntüle 2184926

Eki Görüntüle 2184928
Eki Görüntüle 2184929
Eki Görüntüle 2184931

Eki Görüntüle 2184927
Eki Görüntüle 2184930

Yeşilin duruşu hoş ama üst bedenim o şekilde durur mu bilemedim. Göğüslere destek lazım :)))
Ya da etek kısmı aynı kalsa bel ve aşağısı, üstü değiştirsem, boyundan bağlamalı hale getirsem bir tutam. :KK64:
Renk ve kumaşın duruşu gerçekten hoşmuş yeşilin. Korse de baya iyi; o askılar nasıl gizlenir acaba :/

Kilolu değilsen çok güZel şık abiyeler var abiyeyi illa taşlı ışıl ışıl düşünme uçuş uçuş çok güzel elbiseler bulursun :KK66:

Kilolu sayılmam Bibi de, deforme oldum baya, sarkmalarım mevcuttur diyeyim.
Daha bakacağım zaten mecbur.
Hep aynı rezillik, içime sinmeme, eğreti his... Asabım bozuluyor valla.

Abiye çok riskli bir mevzu ya, hayır çoğu zaman güzel olacağım derken insani vasıflardan çıkmakla sonuçlanabiliyor :KK70:
Öncelikle kesinlikle abartıdan kaçının. Fazlalıklarınız varsa görmezden gelmeyin, vücut şeklinize göre giyinin. O saten parlak kumaştan fırlamaya çalışan bıngıl bıngıl göbek yağlarını görmeyi kim ister ki ? :KK35: Renk seçiminde de saç renginize göre bir renk tercih etmelisiniz. Mesela sarışınsanız mavi ve pembe tonları, kızılsanız zümrüt yeşili tonları, kumralsanız bronz tonlar çok yakışır. Eşinizle uyum konusuna gelince, kesinlikle uyumlu olmalısınız. Tercih edeceğiniz abiye rengi ile aynı renkte bir kravat sizi birlikte harika gösterecektir. Son olarak giyim tarzınızı değiştirmek istiyorsanız saç şeklinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Mesela maskülen bir tarz için saçlarınızı bob tarzı kısaltabilirsiniz. Daha feminen bir tarz için saçlarınızı kızıl tonlara boyatıp biraz uzatabilirsiniz. Vs. vs. Böylece o tarzı kıyafetlerle birlikte saçta işin içine girince bir bütünlükle yansıtabilirsiniz.

X