Yöresel Tarif Kaşarlı-Kıymalı Trabzon Pidesi (Karadeniz Yöresinden) Pınar Kaşar Peyniri Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
"Eşeğin uyuzu pınarın gözünden içermiş." derler. Eşeğin uyuzu olarak aha da şu bol yumurtalı olan dilimi yani pınarın gözünü alayım ben ehehe. Ellerinize sağlık, çok beğendim. :)

"Eşeğin uyuzu pınarın gözünden içermiş." derler. Eşeğin uyuzu olarak aha da şu bol yumurtalı olan dilimi yani pınarın gözünü alayım ben ehehe. Ellerinize sağlık, çok beğendim. :)
:KK70: Çok şirinsiniz.
Teşekkür ederim :KK200: Beğenmenize sevindim..

Ellerine emeğine sağlık canım başarılar diliyorum :KK36:
Hayırlı bereketli Cuma'lar dilerim herkese..

Trabzon Pidesi ile karşınızdayim.
Kıymalı, kusbasili ya da peynirli yapılabilen bir pide.
Bismillah diyip başlayalım :)

Malzemeler:
Eki Görüntüle 2208720

Hamur için:
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 paket kuru maya
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • Aldığı kadar un
Kıymalı iç harcı :
  • 250 gram kıyma
  • 1 orta boy soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • Kavurmak icin 1 kahve fincanından biraz az zeytinyağı
Kaşarlı pide için:
  • 1 küçük kase kaşar peyniri

Yapılışı :

Önce hamurumuzu hazırlayalım.
(Bütün pidelerin hamurunu bu şekilde yapabilirsiniz. İstediğiniz iç malzemeyi kullanarak.. )
Un hariç bütün malzemeleri bir kaba alıp karıştırıyoruz. En son unu ekleyip ele yapismayan, yumuşak bir hamur elde ediyoruz.

Eki Görüntüle 2208719
Mayalanmaya bırakıyoruz.

Bu sırada iç harcını hazırlayalım.
Ben kavurarak yaptım. Kavurmadan domates, biber, maydanoz ve baharatlar ile çiğden de yapabilirsiniz. Damak tadıniza göre.
Kıymayi yagda 3-4 dk çevirip, doğradığımız soğanları ilave ediyoruz. Güzelce kavurduktan sonra tuzu ve kimyonu ekleyip kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.

Eki Görüntüle 2208695
Eki Görüntüle 2208693
Eki Görüntüle 2208713

Hamurumuz en az yarım saat bekledikten sonra, mandalina büyüklüğünde bezelere ayırıp 5 dk dinlendiriyoruz.

Eki Görüntüle 2208723
Merdane ile uzun bir şekilde çok inceltmeden açıp ortasına hazırladığımız harçtan koyuyoruz. (Kaşarları rendelemeden koyuyorum ben sizler rendeleyebilirsiniz.)

Eki Görüntüle 2208688
Eki Görüntüle 2208691

Kenarlarını içe kıvırıp, açılmaması için uc kısımları birlestiriyoruz.
Kenarlarına yumurta sarısı sürüp 300 derecede 3-4 dakika pisiriyoruz.
Eki Görüntüle 2208701

(kıymayı önceden kavurdugumuz için fazla tutmuyoruz. Kıymalı pidenin üzerine 2 dk sonra çıkarıp yumurta kırdım ben)
Eki Görüntüle 2208715

Fırından alıp servis ediyoruz.

İşte hepsi bu kadar.. Gayet basit :)

Şimdi sunuma geçelim.
Eki Görüntüle 2208718
Eki Görüntüle 2208696 Eki Görüntüle 2208698 Eki Görüntüle 2208699 Eki Görüntüle 2208700 Eki Görüntüle 2208702 Eki Görüntüle 2208716

Bir tanesini kapalı yaptim..

Yapacak olanlara afiyet olsun. Sevgi ile kalın.. :KK200:

IMG_20181126_195859.jpg
Sizden gaz alıp denedim:hamarat:
3 dakikada olmadi,kenarların pembeleşmesi 15 dakikayi buldu. Sonra bir anda kurudu falan ama acemiligimden olsa gerek. Tadı oldukça lezzetliydi:kk77:
Emeğinize saglik

Eki Görüntüle 2209598
Sizden gaz alıp denedim:hamarat:
3 dakikada olmadi,kenarların pembeleşmesi 15 dakikayi buldu. Sonra bir anda kurudu falan ama acemiligimden olsa gerek. Tadı oldukça lezzetliydi:kk77:
Emeğinize saglik
Ellerinize sağlık afiyet olsun :)
Fırından dolayı farklı oldu sanırım ısısını baya yüksek yaptım ben. 180 derecede yapın Birdahaki sefere. Kurumaz hem :)

Guzel gorunuyor. En kisa zamanda deniycem. Malum artik diyet yok. :KK70:

Eline saglik. Yarismada basarilar. :KK19:
Teşekkür ederim :KK200:
Yaaa hedefinize ulaştınız demek ne güzel yaaa. Bende yeni başladım inşallah ben de ulaşırım 15 kilo vermem lazım :)

Teşekkür ederim :KK200:
Yaaa hedefinize ulaştınız demek ne güzel yaaa. Bende yeni başladım inşallah ben de ulaşırım 15 kilo vermem lazım :)
Bu pideleri yaparsan 15 kilonun gelmesine sasmamali. :confused:

Kilo gider yahu. Takma kafana ama tabi ki pidelere ara vereceksin. :KK70:

Hamurunu soracagim. Yumusak mi oluyor , sert mi ? Bazen cok sert dusuyor da . :KK8:

Bir de fazla istemiyorsam sadece uc pidelik, bu tarifin yeterli mi. Daha cok kasarli dusunuyorum.

Bu pideleri yaparsan 15 kilonun gelmesine sasmamali. :confused:

Kilo gider yahu. Takma kafana ama tabi ki pidelere ara vereceksin. :KK70:

Hamurunu soracagim. Yumusak mi oluyor , sert mi ? Bazen cok sert dusuyor da . :KK8:

Bir de fazla istemiyorsam sadece uc pidelik, bu tarifin yeterli mi. Daha cok kasarli dusunuyorum.
Pideden hiç yemedim ben :KK70: Esime yapıyorum hamur işlerini daha çok..
Evet 4 tane çıktı bu hamurdan bende.. Yumuşak oluyo hamuru. Unu azar azar eklerseniz yumuşak hamur olur

X