Kedi sahiplendim ne yapmalıyım

Elakizim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2020
117
99
38
Merhaba hanımlar .daha önce de konu açmıştım..cuma günü yavru bir kedi buldum çok hastaydı bırakamadım..kıyamadım. aldım veterinere götürdüm. Cuma gününden beri veterinerde tedavi oluyor.. yarın alıp eve getireceğim kısmetse . Tabi ki heyecanliyim ilk kez kedi bakacağım.. kumuna kolayca nasıl alistirmaliyim.. kumu nereye koymak münasip olur.. evde boş oda yok olsa eşyalarını oraya koyacağım ama yok malesef . Kuma alistirana kadar tuvaletini bulduğu yere mi yapacak.. yani ona göre bir hazırlık mi yapmak gerek evde. 2 aylikmis yavru. Gece ağlar mı yatagini nereye koymak gerek yatağı ve kumu yakın olsun ilk başta diyenler de var . Tecrübelerinizi yazarsanız çok sevinirim. :))

Kumunu bir kere göstermeniz yeterli o ihtiyacı olunca gidip yapar😊 ulaşımı kolay olsun. Yatağını istediğiniz yere koyabilirsiniz pek yataklarında yatmıyorlar😃

Gelince patilerini kuma sürün o anlar hemen alışır zaten. Daha minnak olduğu için yanınızda yatmak isteyebilir bu arada😃bizimki 4 yaşına geldi yatağında 3 4 kere anca yatmıştır😃

Kapalı bir balkon su gelmez şekilde varsa oraya koymak daha avantajlı oluyor. Yada banyo da duruyordu bizim ki. Kuma alıştırma videoları var. Birkere görse alışmaya başlar tabi sağa sola savurur durur başta 😂 yapar gömmeyi unutur falan. Zamanla yapıyor herşeyi. Yatakla kum yakın olmasın bence.
Kedi yatağı kaldığınız odaya koyabilirsin uyanırsa ilgilenebilirsin. Sürekli ilgi isteyecektir.

Patilerini kuma biraz sürün eşelesin alışır muhtemelen. Eğer dışarıya yapacak olursa bir peceteyle silip/alıp kumunun içine atın sonra yine getirip koklatın ve kumu tekrar eselettirin. Eski yaptığı yeri de güzelce silin koku kalmasın. Bı sonrakini mutlaka kumuna yapacaktır :)

Çok güzel bir karar vermişsiniz. Ben de şu sıpayı sokaktan aldım, hasta ve çaresizken. Tedavisini yaptım. Günden güne iyileşince bana o kadar iyi geldi ki.. Tuvaletinin olduğu odanın kapısını kapatmadiginiz sürece kolay kolay pislemez etrafa. Ama hasta ve ishal ise tutamayabilir. Yatak, oyuncak falan ilk başta oynamayabilir. Kullanmaz. Bırakın yerini kendi seçsin. Yeni ortam olduğundan korkar, köşelerde uygun alan bırakın miniğe. Saklandığını hissedince güvenli oluyor. Yavaş yavaş alışır. Hemen iç dış parazit yaptırın. İlk defa yapılacak ve sokakta yaşadığı için en güçlüsünü yaptırın. Eğer vet yıkamadı ise ilk hafta belli bir odada kalsın. Bütün parazitleri dökülsün. Sonra çok hafif anestezi ile yıkatın. Mama olarak popüler mamaları tavsiye etmem. Tuz oranı yüksek olduğu için zarar veriyor. Pro performance, hills içeriği temiz mamalardır. Son olarak hemen iyileşmesi için bağışıklık güçlendiren malt almanızı tavsiye ederim.

Eklentiler

• IMG_20240102_225301.jpg
    IMG_20240102_225301.jpg
    72 KB · Görüntüleme: 38
Çok güzel bir karar vermişsiniz. Ben de şu sıpayı sokaktan aldım, hasta ve çaresizken. Tedavisini yaptım. Günden güne iyileşince bana o kadar iyi geldi ki.. Tuvaletinin olduğu odanın kapısını kapatmadiginiz sürece kolay kolay pislemez etrafa. Ama hasta ve ishal ise tutamayabilir. Yatak, oyuncak falan ilk başta oynamayabilir. Kullanmaz. Bırakın yerini kendi seçsin. Yeni ortam olduğundan korkar, köşelerde uygun alan bırakın miniğe. Saklandığını hissedince güvenli oluyor. Yavaş yavaş alışır. Hemen iç dış parazit yaptırın. İlk defa yapılacak ve sokakta yaşadığı için en güçlüsünü yaptırın. Eğer vet yıkamadı ise ilk hafta belli bir odada kalsın. Bütün parazitleri dökülsün. Sonra çok hafif anestezi ile yıkatın. Mama olarak popüler mamaları tavsiye etmem. Tuz oranı yüksek olduğu için zarar veriyor. Pro performance, hills içeriği temiz mamalardır. Son olarak hemen iyileşmesi için bağışıklık güçlendiren malt almanızı tavsiye ederim.
Sizinn minnak da çok tatlı maşallah :)) bugün geldi oldukça ürkek.. yıkadık biz ama inşallah becerebilmisizdir. İç dış parazit yapıldı. Şimdilik bir odada bırakayım diyorum az alışsın eve de.. probiyotikli mama verdi veteriner hasta olduğu için.. malt almadım ondan da alayım madem..çok teşekkürler

Patilerini kuma biraz sürün eşelesin alışır muhtemelen. Eğer dışarıya yapacak olursa bir peceteyle silip/alıp kumunun içine atın sonra yine getirip koklatın ve kumu tekrar eselettirin. Eski yaptığı yeri de güzelce silin koku kalmasın. Bı sonrakini mutlaka kumuna yapacaktır :)
Kuma koydim belli aralıklarla ama henüz tuvaletini yapmadı..sanırım korkuyor mama da yemedi pek bakalm inşallah alışır kısa zamanda

Kuma koydim belli aralıklarla ama henüz tuvaletini yapmadı..sanırım korkuyor mama da yemedi pek bakalm inşallah alışır kısa zamanda
Benim kedimi annemin evinden kendi evime getirince bile ortama alışması birkaç günü bulmustu. Koltuk altından çıkmazdı pek mama yemezdi. Yerlerini gördükten sonra evi usul usul keşfe çıkar zaten hayırlı olsun :)

Tuvalet kabını ve mama su kabını yanyana koymayın sevmezler kediler bunu , tuvalet kabının içine bir defa yaparsa kokusundan dolayı hep oraya yapar zaten ☺️birde sıcak ortama bayılırlar alışana kadar hep kucağınızda yanınızda olsun. siz yoksanız giydiğiniz bir giysiyi yanına koyun ki kokunuz onu sakinleştirsin ve yanlız bırakmayın psikolojileri bozuluyor

Kumunu bir kez göstermeniz yetiyor hemen alışır tuvaletine yemek ve su kapları arasında da mesafe olması gerekiyor doğaları gereği.
Yıllardır kedi besleyen biri olarak yatağa oyuncaklara fazla bütçe ayırmayın derim kedilere göre yeri geliyor tv ünitesi bile yatak oluyor onlar her yeri yatak olarak görmeye alışkın tuhaf yaratıklar :KK70:

Çok tebrik ederim kedi beslemek o kadar iyi geliyor ki anlatamam...hem maddi hem manevi...bereketlerini getiriyorlar hanemize huzuru ayrı ...
Benim kızım 7 yaşında hastalandı bu ara hergun veterinerdeyiz ağlamaktan bitap düştüm ne yediğimden tat alıyorum ne yaşadığımdan...
O derece...
Bana yıllardır verdiği huzuru hiçbir insanın verebileceğini sanmıyorum...çok kıymetli benim için
Onun tekrar koşup oynaması yaramazlık yapması için neler verirdim...
Ölürse tekrar sahiplenirmiyim sanmam tekrar bu psikolijiyi kaldırabileceği mi sanmıyorum ama herkes hayatının bir evresinde kedi beslemeli..

Oy benim canım ya geçmiş olsun nesi var? İnşallah hemen iyileşir kötü düşünmeyin🙏
Çok tebrik ederim kedi beslemek o kadar iyi geliyor ki anlatamam...hem maddi hem manevi...bereketlerini getiriyorlar hanemize huzuru ayrı ...
Benim kızım 7 yaşında hastalandı bu ara hergun veterinerdeyiz ağlamaktan bitap düştüm ne yediğimden tat alıyorum ne yaşadığımdan...
O derece...
Bana yıllardır verdiği huzuru hiçbir insanın verebileceğini sanmıyorum...çok kıymetli benim için
Onun tekrar koşup oynaması yaramazlık yapması için neler verirdim...
Ölürse tekrar sahiplenirmiyim sanmam tekrar bu psikolijiyi kaldırabileceği mi sanmıyorum ama herkes hayatının bir evresinde kedi beslemeli..

Oy benim canım ya geçmiş olsun nesi var? İnşallah hemen iyileşir kötü düşünmeyin🙏
Fsaa 5olmasi gerekirken 38 enfeksiyon dedi hekim üç gündür antibiyotik ve serum takviyesi alıyor asla birşey yeyip içmiyor eriyor gözümün önünde ve ben birşey yapamıyorum çok üzülüyorum dua edin ne olur

Fsaa 5olmasi gerekirken 38 enfeksiyon dedi hekim üç gündür antibiyotik ve serum takviyesi alıyor asla birşey yeyip içmiyor eriyor gözümün önünde ve ben birşey yapamıyorum çok üzülüyorum dua edin ne olur
ah güzel çocuğum ya Allah onu size bağışlasın :KK200:

X