Lekeler, Çiller keratosis pilaris

Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları

Ejderha Dovmeli Kiz

Guru
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2013
572
198
Herkese merhabalar. Az önce böyle bir konu gördüm ve deneyimlerimi paylaşmaya karar verdim. Dışardan ve içerden çözüm yolları bulmaya çalıştım.

Keratosis pilaris, bir cilt tipi. Kuru ciltlerde kırmızı, küçük pütürler oluyor. Genelde kollarda, bacaklarda, sırtta, yanaklarda, kalçalarda görülüyor. Bu tavuk derisi görünümü insanı ciddi anlamda rahatsız ediyor. Benim önceden yalnızca kollarımda varken artık bacaklarımda, yanaklarımda da oluşmaya başladı.

Doktorların bu problem için sıklıkla verdiği krem excipial lipo ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor.
Ben çeşitli peelingler ile çözmeye çalıştım. Özetle:
>kahve-limon ile peeling+excipial lipo
>kahve-limon ,le peeling+tuz-zeytinyağı ile peeling+excipial lipo
>tuz-zeytinyağı ile peeling+excipial lipo+zeytinyağı
>tuz-zeytinyağı ile peeling+ponza taşı+zeytinyağı
Bunların herhangi birini haftada 2 kez uygulayarak cildinizde pürüzsüz bir dokunuş sağlayabilirsiniz. Yumuşacık olup pütürlü his kaybolsa da ne yazık ki görüntüsü aynı kalıyor. Bir de çok zaman alıyor. Ancak ben zaten tüm vücudumu zeytinyağına bulayacak kadar kafayı yemiş durumdaydım.

TEDAVİ?
Bir süredir yabancı sitelerden takip ediyordum gelişme var mı diye. Keratosis pilaristen tamamen kurtulan birkaç kişi buldum. Çok ilginç bir şekilde kurtulmuşlar : yemeyerek. Ben hep dışarıdan çözüm bulmaya çalışmıştım ancak yanlış yapmışım. Arkadaşlar bu cilt sorunu yediğimiz şeylerden olabiliyormuş. Gıda duyarlılık testi yaptıran bir kadın buğdaya duyarlı olduğunu öğrenmiş. Buğdayı tamamen hayatından çıkarmış ve 3/4 ay sonra tamamen yok olmuşlar. Konu sayfalarca konuşulmuştu ve kadının yazdıkları samimi geldi. Ve genelde buğdaydan oluyormuş. Duyarlılık testi olarak YorkTest yaptırmış ve bu test 1, 1.5 bin TL. Ben henüz testi yaptırmadım ancak genellikle buğday/glutenden kaynaklandığını okuduğum için gluteni kesmeye karar verdim. Mısır ekmeği tüketiyorum. Sebze ve meyve yiyorum. Birkaç ay sabredeceğim. Sonuçlarını merak ediyorum.

Güncelleme 1: Gluten tüketmeyerek -yaklaşık 4 ay- sonradan oluştuğunu söylediğim yanaklarımdaki ve bacaklarımdaki pütürler yok oldu. Ancak küçüklüğümden beri kollarımda olanlar ise azalmaya başlamıştı sanırım en son onlar geçecekti. Ancak maalesef gluten diyetini daha fazla sürdüremedim.

Güncelleme 2: Keratosis pilarise tedavi bulduğunu söyleyen bir siteden tedavinin yazdığı e-book u hyperspace indirmiş. Oldukça meşakkatli görünse de denemek isteyenler için en aşağıda ek olarak paylaşıyorum. Ben denemedim.

Güncelleme 3: PinnerTest diye farklı bir duyarlılık testi duydum. Maliyeti kesin değil ama 900-1000 tl civarı sanırım. Denemek isteyenler detaylı araştırmayı yaparlar.

Güncelleme 4: Pütürler azmış durumda. Kollarımda zaten çoğalacak yerleri kalmadı. Ama bacaklarımı gittikçe sarıyorlar. Ne zaman kilo alsam artıyor. Kesinlikle gluten ile ilgili. Bir de çoğalanlar bende komedon tarzında beyaz kabarcıklar. Sizlerde de öyle mi?

Ek 1: H hyperspace bir e-book indirmiş :All Natural Keratosis Pilaris Treatment - Living With KP
kitaptaki çözüm:

gereken malzemeler: orta büyüklükte iyi deniz tuzu, organik süzme hindistan cevizi yağı (nutiva marka iyi), organik işlenmemiş elma sirkesi (bragg marka), arıtılmış su (hazır), 2 küçük sprey şişesi, 1 kavanoz ya da cam şişe

kavanozun 3/4 üne hindistan cevizi yağı, kalanına ise deniz tuzu. yavaşça katarak karıştıracaksın. sıkıca ağzını kapat.
sprey şişesinin 3/4 üne elma sirkesi, kalanına su.
ikinci sprey şişesinin tamamına hindistan cevizi yağı.

normal banyonu yaptıktan sonra peelingi (yani deniz tuzu-hindistan cevizi yağı) kp olan bölgelere sür ve dairesel hareketlerle ovala. cildinin hassasiyetine göre yumuşak ya da sertçe ov. istersen kabak kesesi yardımı ile yapabilirsin. sonra su ile iyice durula. biraz yağlı kalabilir. başlangıçta bunu haftada 3-4 kez uygula. cildin kızarabilir ama korkma hepsi geçecek

durulandıktan sonra elma sirkesini yine o bölgelere sık. biraz yanma olabilir. çok yanarsa biraz daha sulandırabilirsin sirkeyi. birkaç dakika bekleyip sadece su ile durula.

hindistan cevizi yağını sprey ile cildine sık. bunu tüm vücuduna yapabilirsin. birkaç dakika masaj yaptıktan sonra su ile durulan. yağ biraz kalacaktır ama cilt onu emer. not: yağın biraz daha cıvık olmasını istiyorsan şişeyi sıcak suyun altına tutabilirsin.

elma sirkesini ve hindistan cevizini bu şekilde her gün uygula ama peeling haftada 3 kez. duruma bağlı olarak sirke ve yağı da birkaç gün kesebilirsin. not: cildin çok hassassa elindeki yağı iyice çıkarmadan yüzüne dokunma, bulaşık deterjanı ile çıkar yağ.

bu tedaviden sonra 3 gün içerisinde pürüzsüzlüğü fark edeceksin.

tedavi 4 bölümden oluşuyor: pul pul dökülme, denge, nem, diyet

-pul pul dökülme için en iyi peeling verilen tarif. elbette başka peelingler de uygulayabilirsin ama bu iyi ve masrafsız
-denge için mutlaka elma sirkesi
-nem için iyi bir yağ lazım ve saf hindistan cevizi yağı en iyisi. aynı zamanda leke oluşumunu engeller ve yaşlılık karşıtıdır
-diyet, alınan yiyecekler önemli.
--antioksidan: meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ye
--esansiyel yağ asitleri(aynı zamanda omega3): somon, keten tohumu, tahıl, ayrıce keten yağı ve balık yağı ye
--şekerden kaçın

gıda hassasiyeti de olabilir.
bol su iç

iyi yağlar: somon, sardalya, hamsi, uskumru ve soğuk su balıklarında
diğer kaynaklar: fındık ve tahıllarda. brezilya fıstığı, ceviz, badem, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, yumurta
anti-inflamatuar diyet gıda grupları: meyve, sebze, fındık, yalın etler(sınırlı miktarda), balık

ek gıda: multivitamin/mineral, magnezyum(400 günde 1000 mg), D vitamini/omega3 balık yağı

Son düzenleme:
Seni o kadar iyi anlıyorum ki...
Benim cildim doğduğumda bile pütür pütürmüş. Ama pütürler kırmızı değilmiş o zamanlar. İlkokuldayken kollarımda tüyler yeni yeni çıkmaya başladığında pütürler kırmızılaşmaya başladı. Ortaokulda bacaklarımdaki tüyler çıkmaya başlayınca oralardaki pütürler de kızarıklaşmaya başladı. Ve tüyleri almaya başlayınca iyice kızardılar çünkü ağda yapınca o pütürlerin üstü resmen kopuyor. İnternetten araştırdım, zaten bu illet kıl kökleriyle ilgili bir şeymiş. Hatta bir cilt doktoru lazer epilasyonun iyi gelebileceğini yazmış, kıl köklerini yaktığı için.
Gittiğim doktorlar da hep aynı şeyi söylüyor; "Bu yapısal bir bozukluk, tedavisi yok." Yazıyorlar Ürederm'i Excipial Lipo'yu yolluyorlar. Ben de pütürler bir nebze de olsa hafiflesin diye Watsons'ın çilekli peelingini uyguluyorum. Özel bir sebebi yok, fiyatına göre iyi bir peeling olduğunu okumuştum o yüzden aldım. Sonra üstüne kabak lifi kesesiyle keseleniyorum. Sonra normal duş jeliyle yıkanıyorum. Banyoda çıkınca da Ürederm Lipo'yu bol bol sürüyorum. 2-3 gün pütürlü his gidiyor en azından. Ama kızarıklıklara çare yok, hep aynı. :KK50:

Seni o kadar iyi anlıyorum ki...
Benim cildim doğduğumda bile pütür pütürmüş. Ama pütürler kırmızı değilmiş o zamanlar. İlkokuldayken kollarımda tüyler yeni yeni çıkmaya başladığında pütürler kırmızılaşmaya başladı. Ortaokulda bacaklarımdaki tüyler çıkmaya başlayınca oralardaki pütürler de kızarıklaşmaya başladı. Ve tüyleri almaya başlayınca iyice kızardılar çünkü ağda yapınca o pütürlerin üstü resmen kopuyor. İnternetten araştırdım, zaten bu illet kıl kökleriyle ilgili bir şeymiş. Hatta bir cilt doktoru lazer epilasyonun iyi gelebileceğini yazmış, kıl köklerini yaktığı için.
Gittiğim doktorlar da hep aynı şeyi söylüyor; "Bu yapısal bir bozukluk, tedavisi yok." Yazıyorlar Ürederm'i Excipial Lipo'yu yolluyorlar. Ben de pütürler bir nebze de olsa hafiflesin diye Watsons'ın çilekli peelingini uyguluyorum. Özel bir sebebi yok, fiyatına göre iyi bir peeling olduğunu okumuştum o yüzden aldım. Sonra üstüne kabak lifi kesesiyle keseleniyorum. Sonra normal duş jeliyle yıkanıyorum. Banyoda çıkınca da Ürederm Lipo'yu bol bol sürüyorum. 2-3 gün pütürlü his gidiyor en azından. Ama kızarıklıklara çare yok, hep aynı. :KK50:

Aynen bu doktorlar beni deli edecek.
Kıl köklerinde keratin birikiyormuş işte. Hay nerden buluyorsa bizi. O kızarıklıklar deli ediyor zaten.
Psikoljik olarak mı bilmiyorum ama yanaklarımın köşesindekiler ve göğüslerimdekiler (evet orada bile var :KK43: üst kısımda azar azar) geçiyor gibi. Görünümleri düzelmeye başladı ve pötürler azalıyor. İnşallah bu sefer olacak

Gerçekten geçiyor ! Yanaklarım ve göğüs bölgemdekiler (zaten kolumdakiler kadar çok değildi) gözle görülür biçimde azaldı. Renkleri iyice soluklaştı ve dokunduğumda pötür pötür değil. Tek tük kaldı. Kollarımda henüz belirgin bir şey yok zaten 3,4 ayda anca geçiyormuş.
Ama göğüs-gerdan bölgemdekilerin geçmesi zaten işe yaradığını gösteriyor. Tam gaz devam !

Gerçekten geçiyor ! Yanaklarım ve göğüs bölgemdekiler (zaten kolumdakiler kadar çok değildi) gözle görülür biçimde azaldı. Renkleri iyice soluklaştı ve dokunduğumda pötür pötür değil. Tek tük kaldı. Kollarımda henüz belirgin bir şey yok zaten 3,4 ayda anca geçiyormuş.
Ama göğüs-gerdan bölgemdekilerin geçmesi zaten işe yaradığını gösteriyor. Tam gaz devam !
yani asıl sonucu buğday tüketmeyi bırakınca mı aldın? :26:

bugün ben de araştırdım buğday konusunu. sadece buğday değil, gluten hassasiyetinden kaynaklanabileceğini yazmışlar. nedense yerli sitelerde hiç bahsedilmemiş bundan :KK19: gluten hassasiyetinin başka belirtileri de varmış, birkaç tanesi bende var hatta. yarından itibaren glutensiz beslenmeye başlayacağım ben de. umarım kurtulurum şu çirkin görüntüden, kupkuru ciltten :KK76:

bugün ben de araştırdım buğday konusunu. sadece buğday değil, gluten hassasiyetinden kaynaklanabileceğini yazmışlar. nedense yerli sitelerde hiç bahsedilmemiş bundan :KK19: gluten hassasiyetinin başka belirtileri de varmış, birkaç tanesi bende var hatta. yarından itibaren glutensiz beslenmeye başlayacağım ben de. umarım kurtulurum şu çirkin görüntüden, kupkuru ciltten :KK76:

Evet maalsef bu bilgiyi öğrenebilmek Için yabancı sitelerde gezinmek zorunda kalıyoruz.
Ben buğdaysız yaşayamam diyordum çünkü tatlıya, hamurişine bayılan biriyim. Ama canım bir kere başlayıp da sonuç almaya başlayınca çikolatayı bile unutuyorsun :KK16: ve yeni lezzetler keşfetmeye başlıyorsun.
Elimden geldiğince sana yardımcı olmak isterim. Öncelikle ekmek tüketimine devam etmelisin sonuçta ona da ihtiyacımız var. Ben mısır ekmeği yiyorum. Etrafında biraz araştırırsan bulabilirsin canım ben siparişle getirtiyorum, ama özelikle söyle içinde hiiç buğday olmaması gerektiğini. Ben diyet yaptığım için bir ekmek bir hafta gidiyor, buzdolabında saklıyorum.
Benim gibi tatlı düşkünüysen mısır unundan helva yapabilirsin oldukça lezzetli oluyor. Geçen gün annem mısır unuyla puding yapmayı denemiş ben beğendim :KK9:
Buraya yazarsan birbirimize destek oluruz canım :KK1:

Evet maalsef bu bilgiyi öğrenebilmek Için yabancı sitelerde gezinmek zorunda kalıyoruz.
Ben buğdaysız yaşayamam diyordum çünkü tatlıya, hamurişine bayılan biriyim. Ama canım bir kere başlayıp da sonuç almaya başlayınca çikolatayı bile unutuyorsun :KK16: ve yeni lezzetler keşfetmeye başlıyorsun.
Elimden geldiğince sana yardımcı olmak isterim. Öncelikle ekmek tüketimine devam etmelisin sonuçta ona da ihtiyacımız var. Ben mısır ekmeği yiyorum. Etrafında biraz araştırırsan bulabilirsin canım ben siparişle getirtiyorum, ama özelikle söyle içinde hiiç buğday olmaması gerektiğini. Ben diyet yaptığım için bir ekmek bir hafta gidiyor, buzdolabında saklıyorum.
Benim gibi tatlı düşkünüysen mısır unundan helva yapabilirsin oldukça lezzetli oluyor. Geçen gün annem mısır unuyla puding yapmayı denemiş ben beğendim :KK9:
Buraya yazarsan birbirimize destek oluruz canım :KK1:

ben istanbul halk ekmek'in glutensiz ekmeğini aldım. bildiğin plastik gibiydi. zar zor yedim. bitince daha almayacağım. mısır ekmeği fırınlarda var ama aynı ortamda normal ekmek de pişirildiği için buğday unu karışma ihtimali çok yüksek, o yüzden almadım. internetten tarifine baktık annem yapmayı deneyecek sağ olsun. mısır unlu kek de çok güzel oluyor, annem eskiden yapardı. bir de karabuğday diye bir şey varmış, glutensiz bir tahıl. tadı bulgura benziyormuş hem de çok tok tutuyormuş. onu da deneyeceğim.
ben diyet yapmıyorum şu an ama gluteni hayatımızdan çıkarınca abur cuburların çoğunu hayatımızdan çıkartmamız lazım. bu da kilo vermemi sağlayacaktır. bu arada eti'nin pronot adında glutensiz bisküvileri var, çikolatalı keki bile var. arada onlardan yemeyi düşünüyorum :KK1:
evet birbirimize destek olalım çok güzel olur :KK16:

ben istanbul halk ekmek'in glutensiz ekmeğini aldım. bildiğin plastik gibiydi. zar zor yedim. bitince daha almayacağım. mısır ekmeği fırınlarda var ama aynı ortamda normal ekmek de pişirildiği için buğday unu karışma ihtimali çok yüksek, o yüzden almadım. internetten tarifine baktık annem yapmayı deneyecek sağ olsun. mısır unlu kek de çok güzel oluyor, annem eskiden yapardı. bir de karabuğday diye bir şey varmış, glutensiz bir tahıl. tadı bulgura benziyormuş hem de çok tok tutuyormuş. onu da deneyeceğim.
ben diyet yapmıyorum şu an ama gluteni hayatımızdan çıkarınca abur cuburların çoğunu hayatımızdan çıkartmamız lazım. bu da kilo vermemi sağlayacaktır. bu arada eti'nin pronot adında glutensiz bisküvileri var, çikolatalı keki bile var. arada onlardan yemeyi düşünüyorum :KK1:
evet birbirimize destek olalım çok güzel olur :KK16:

Bilmiyorumm canım ben sipariş ettiğim yere özellikle belirttim, hatta alerjim var kesinlikle vücuduma girmemesi gerekiyor ona göre dedim ama adam güvence verdi. Ekmeği yapmaya üşenmesem ben de öyle tercih ederdim
Keki deneyim ya içim dışım helva oldu :KK37:
Evet abur cubur tüketmiyorum mecbur.
Ya çok sevindim ama korkuyorum yine de gluten değil de buğday yapıyorsa diye :26:

Bilmiyorumm canım ben sipariş ettiğim yere özellikle belirttim, hatta alerjim var kesinlikle vücuduma girmemesi gerekiyor ona göre dedim ama adam güvence verdi. Ekmeği yapmaya üşenmesem ben de öyle tercih ederdim
Keki deneyim ya içim dışım helva oldu :KK37:
Evet abur cubur tüketmiyorum mecbur.
Ya çok sevindim ama korkuyorum yine de gluten değil de buğday yapıyorsa diye :26:
gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunuyor. Yani paketinde glutensiz yazan bi şey yediğinde otomatikman buğday yememiş oluyorsun. :KK1: Bir de benim okuduğum yerlerde hiç buğdaydan kaynaklanabilir yazmıyordu. Hep gluten intoleransı ve çölyak hastalığı belirtisi olabilir diyordu :26:

gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunuyor. Yani paketinde glutensiz yazan bi şey yediğinde otomatikman buğday yememiş oluyorsun. :KK1: Bir de benim okuduğum yerlerde hiç buğdaydan kaynaklanabilir yazmıyordu. Hep gluten intoleransı ve çölyak hastalığı belirtisi olabilir diyordu :26:

Tamam işte o zaman nasıl glutensiz buğday olacak ki :KK4:
Benim okuduğumda kadın test yaptırdığını ve buğdaya karşı hassasiyetinin çıktığını öğrendikten sonra buğdayı hayatından çıkardığını ve 4 ayın sonunda tamamen pürüssüz bebek cildine sahip olduğunu yazıyordu, bilgisayara geçince tekrar bir bakayım canım link atarım :KK54:

Tamam işte o zaman nasıl glutensiz buğday olacak ki :KK4:
Benim okuduğumda kadın test yaptırdığını ve buğdaya karşı hassasiyetinin çıktığını öğrendikten sonra buğdayı hayatından çıkardığını ve 4 ayın sonunda tamamen pürüssüz bebek cildine sahip olduğunu yazıyordu, bilgisayara geçince tekrar bir bakayım canım link atarım :KK54:
Karabuğday için diyorsan, adı öyleymiş sanırım. Bildiğimiz buğdayla alakası yokmuş *-*

tamam o zaman :nazar:
ya siteyi bulamadım bir türlü :KK50:
Neyse canım önemli değil. Ben de bir sitede şekerden ve süt ürünlerinden kaynaklanabileceğini okudum. Sanırım en mantıklısı gıda intolerans testi yaptırmak. Ama öğrenci olduğum için şu birkaç yıl içinde yaptırmam imkansız. Şimdilik glutensiz beslenmekle idare edeceğim :KK70:
Bu arada, sen ne kadar süredir buğdaysız besleniyorsun?

Neyse canım önemli değil. Ben de bir sitede şekerden ve süt ürünlerinden kaynaklanabileceğini okudum. Sanırım en mantıklısı gıda intolerans testi yaptırmak. Ama öğrenci olduğum için şu birkaç yıl içinde yaptırmam imkansız. Şimdilik glutensiz beslenmekle idare edeceğim :KK70:
Bu arada, sen ne kadar süredir buğdaysız besleniyorsun?

Evet süt ve süt ürünlerini ben de okumuştum. Öğrenciyim ben de o yüzden kendi testimi kendim yapmaya karar verdim, buğday işe yaramazsa sütü deneyecektim :nazar:
Canım ben 17 şubatta başladım. Tavuk derisinin sonradan oluştuğu yerlerde etkisini gösterdi ama henüz kollarımda değişim yok işte 2,3 ay daha sabredeceğim o zaman sonuçlara göre artık yola devam

Evet süt ve süt ürünlerini ben de okumuştum. Öğrenciyim ben de o yüzden kendi testimi kendim yapmaya karar verdim, buğday işe yaramazsa sütü deneyecektim :nazar:
Canım ben 17 şubatta başladım. Tavuk derisinin sonradan oluştuğu yerlerde etkisini gösterdi ama henüz kollarımda değişim yok işte 2,3 ay daha sabredeceğim o zaman sonuçlara göre artık yola devam
O değil de sen buraya gelip bunu yazmasaydın benim aklıma hayatta yabancı sitelerde araştırmak gelmezdi. Malum burada bütün doktorlar tedavisi yok dediği için bu şekilde yaşamaya alışmıştım. :KK14: Çook teşekkür ederim sana :KK1: Ben daha ikinci günümdeyim. Okul civarında yemek bulmak çok zor oldu. Bir seyyar pilavcı buldum da anca karnımı doyurabildim. Ama hergün hergün de pilav yiyemeyeceğim için çantamda meyve deposuyla gezip evde yemek yiyeceğim artık. Sen okulda vs. yemek işini nasıl hallediyorsun? :26:

O değil de sen buraya gelip bunu yazmasaydın benim aklıma hayatta yabancı sitelerde araştırmak gelmezdi. Malum burada bütün doktorlar tedavisi yok dediği için bu şekilde yaşamaya alışmıştım. :KK14: Çook teşekkür ederim sana :KK1: Ben daha ikinci günümdeyim. Okul civarında yemek bulmak çok zor oldu. Bir seyyar pilavcı buldum da anca karnımı doyurabildim. Ama hergün hergün de pilav yiyemeyeceğim için çantamda meyve deposuyla gezip evde yemek yiyeceğim artık. Sen okulda vs. yemek işini nasıl hallediyorsun? :26:

Bu mesele benim canımı çok sıktığı için yiyeceklerden olabildiğini öğrenmek beni inanılmaz sevindirdi, herkes öğrensin istedim canım çok mutlu oldum rica ederim :KK17:
Ben zaten diyette olduğum için meyve taşıyorum yanımda ama onun dışında kumpir, iskender, pilav üstü döner yiyorum henüz başka şey keşfedemedim :KK56:

merhaba cilt hastalıkları otoimmün hastalıklar şeker gluten ve kazeinle çok alakalıdır. insanlar tahıl sütle ve şekerle çok yeni tanışmıştı. sadece buğday değil tüm glutenli gıdalar arpa çavdar pirinç mısır hariç tahıllar süt ürünleri şeker kesilmeli en az 6 ay. hele insülin direncin varsa acilen. pco saç dökülmesi troid kilo sorunun var mı? çok sevdiğin tatlılar resmen zehir.
modern tıp malesef artık fazlaca ticarileştiği için sorunu kökenine inmiyor. halbuki yabancı siteleri biraz dolaşınca insanların kurtulduğunu görürsünüz. benim de nedeni bilinmeyen bi cilt rahatsızlığım vardı ve böyle kurtuldum.asla glutenli şeyler yemem. bunu doktora söylediğimde asla inanmadı. biraz araştırınca metabolik sendrom bağırsak geçirgenliği sorunun başı olduğunu gördüm. mesela sabah bir bardak suya tükürüp incelersen eğer dibe çöküyorsa candidanın işaretidir. köpük köpük üstte kalması lazım. öncelikle d vit c vit bunlr da çok önemli. omega 3. umarım sabredip sonuçlarını alırsın. ahmet aydın dr mercola bunları bi araştır.

merhaba cilt hastalıkları otoimmün hastalıklar şeker gluten ve kazeinle çok alakalıdır. insanlar tahıl sütle ve şekerle çok yeni tanışmıştı. sadece buğday değil tüm glutenli gıdalar arpa çavdar pirinç mısır hariç tahıllar süt ürünleri şeker kesilmeli en az 6 ay. hele insülin direncin varsa acilen. pco saç dökülmesi troid kilo sorunun var mı? çok sevdiğin tatlılar resmen zehir.
modern tıp malesef artık fazlaca ticarileştiği için sorunu kökenine inmiyor. halbuki yabancı siteleri biraz dolaşınca insanların kurtulduğunu görürsünüz. benim de nedeni bilinmeyen bi cilt rahatsızlığım vardı ve böyle kurtuldum.asla glutenli şeyler yemem. bunu doktora söylediğimde asla inanmadı. biraz araştırınca metabolik sendrom bağırsak geçirgenliği sorunun başı olduğunu gördüm. mesela sabah bir bardak suya tükürüp incelersen eğer dibe çöküyorsa candidanın işaretidir. köpük köpük üstte kalması lazım. öncelikle d vit c vit bunlr da çok önemli. omega 3. umarım sabredip sonuçlarını alırsın. ahmet aydın dr mercola bunları bi araştır.

Şeker ve süt de olmazsa hayata küserim ben :18:
Saçlarım çok Dökülüyor, kan değerlerime baktırmıştım ama normal çıkmıştı.
Evet maalesef doktorların çözümü yok dediği şeyleri araştırınca öyle olmadığını görüyoruz.
Yazdıkların çok ilginç geldi daha doğrusu yabancı geldi ben bahsettiğin şeyleri bir araştırayım çok teşekkür ederim :nazar:

X