Kıl dönmeleri ve batıklara çözüm buldum...

Arkadaşlar Selam;

Artık bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşmaya karar verdim. Ben gerçekten çözüm buldum :) Daha önce bu problem yüzünden bacaklarım sürekli yara içindeydi, detaya çok girmek istemiyorum. İleri derece yara problemi dışında bacaklarımın arkasında minik kırmızı çıkıntılar (keratosis pilaris) vardı. O da ayrıca batığı arttırıyordu. Kişisel olarak konuyu tek tek ele almak lazım. Batık neden oluyor? bunun sebebi herkes için farklıdır.
Nemlendirme ve peeling ile kalıcı bir çözüm sağlayabileceğinizi düşünmüyorum. Ben sağlayamamıştım.
Doktor olmama rağmen bu konu ile çok uğraştım. Şu anda bacaklarım herkesin dikkatini çekecek kadar pürüzsüz. İsterseniz özelden yazabilirsiniz. Vücudunuzun heryerindeki benzer problemler için kendimce yardımcı olmaya çalışırım. Ya da çok talep olursa başlık açabiliriz.
Reklam kokan hareketler bunlar

Yok reklam değil :) Ben doktorluk yapmıyorum. İstesem de reklam yapamam. Yöneticiyim özel sektörde ve hasta bakılan hiçbir yerle de bağlantım yok. Sadece kişiye ve şikayetine göre yardımcı olmaya çalışacağım. İstiyorsanız buradan da yazabilirsiniz. Tam olarak nasıl bir batık şikayetiniz var.
Buraya yazdığımda doktor olarak ilaç adı ve tedavi önermek istemiyorum. Bir hastayı muayene etmeden ya da durumu bilmeden rastgele ilaç ya da işlem önermek doğru birşey değil. Biri dener, sonra istenmeyen bir etki gelişir, hoş değil.

Bence benim reklam yapacağımdan süphelenmeden önce yetkin olmayan kişilerin yukarıda yazdığı önerilere daha şüpheyle yaklaşsanız iyi olur:) sizin sağlığınız için. söylüyorum.

Batığın tam olarak neden olduğunu bulmadan çözmek imkansız. Bu şekilde arkadaşlarıma da yardımcı olmaya çalıştım. Herkes memnun şimdilik.

Doktorluk yapmıyorum 3 üniversite bitirdim, millete iki yardım edeyim dedim. Yasal olarak doğru düzgün şey yapıyorum, reklam diyorsunuz. Yukarıda yazılmış tonla ilaç ve kocakarı ilacı var. Öyle çözüleceğini sanmıyorum. Kaç yıl kendi derdimi çözmek için araştırdım ben bunu, neler denedim. Çok yazık böyle düşünmeniz

Peki siz istediniz :)
Sorun. Tam olarak neden batık yaşıyorsunuz ve ne şekilde. Ben kendim yaptıklarımı anlatacağım.
Konu ile alakalı güncel bir başlık açarsanız sevinirim. Hem yönetmeniz ve içerik eklemeniz daha kolay olur hem benim açmış olduğum konuda ki bilgilerle karışmaz, hem değerli bilgileriniz arada kaynamaz.

Önce şunu anlamak gerekli

Batık neden oluyor

- Cildiniz mi kuru
- Kıllar çok mu sert (bazı kıllar kendi mevcut büyümesi gereken yerden değil kendine yeni yol çizerek çıkıyor, hatta bazıları o kadar sert ki çıkarken ciltte kanama yapıyor.)
- sivilce problemi mi var
- keratosis pilaris var mı? (tavuk derisi gibi görünen durum)
- sadece üzerine oturulan bölgelerde mi oluyor
- kıllar ince olduğu halde batık var mı
- Genel bir kıllanma problemi var mı
Ya da aklıma gelmeyen başka şeyler... Önce siz kendinizi tanıyacaksınız.

Sonra kıl yapısı nasıl rengi nasıl
Cilt yapısı nasıl ve renk tonu nedir
Yaş kaç
Hormonel olarak herşey yolunda mı

Bunlardan sonra yapılabilecek şeyler ve basamaklar kişisel olarak fark ediyor. Şu ana kadarki denemelerimden her yapılanın herkeste işe yaramadığını farkettik
Bunlara göre, nemlendirici, çeşitli lazer epilsyon ve öncesinde hazırlık aşaması, peeling, ilaçlar bir sürü şey denenebiliyor.
Ama sadece nemlendirici ile olayı kalıcı olarak çözmek pek mümkün değil.
Mutlaka epilasyon işin içine girecek.
Benim tecrübelerime göre batık genelde cilt, kıl tipinin ortak bir problemi, tek sebepten olmuyor.
ağda ya da jilet farklı nedenlerde farklı sonuç veriyor.
Önce kendiniz bir tespit yapmalısınız.

Konu ile alakalı güncel bir başlık açarsanız sevinirim. Hem yönetmeniz ve içerik eklemeniz daha kolay olur hem benim açmış olduğum konuda ki bilgilerle karışmaz, hem değerli bilgileriniz arada kaynamaz.

Aynı konular için sürekli yeni başlık açmadan deneyelim. Olmazsa açmayı denerim ama çok yoğun çalışıyorum. yeteri kadar ilgilenemeyebilirim. belki başka doktorlar da burada yazar

Aynı konular için sürekli yeni başlık açmadan deneyelim. Olmazsa açmayı denerim ama çok yoğun çalışıyorum. yeteri kadar ilgilenemeyebilirim. belki başka doktorlar da burada yazar
Yolların Bilgesi Hanım, forum ortamında eğer bilgi paylaşıyorsak bunu başka kişilerinin başlığının altında yapmıyoruz. Bu konunun sahibi ben olduğum için bilgi ve içerik yönetimi bana aittir, dolayısı ile sizin kendinize ait bir sayfada taze bilgileri paylaşmanız gerekiyor. Bu yüzden tercihim kendi konunuzu açmanız ve bilgileriniz oradan paylaşmanız yönünde olacak.

Sevgilerimle...

Umarım, çünkü benim verdiğim tavsiye istatiksel olarak ancak 10/7 kişide işe yaradı. Bazı arkadaşlarımızda etkisi hiç olmadı.

Benimki karışım değil, bir süreç, en azından denemek isteyenler deneyebilir. Özelden mesaj atın deme sebebim, isteyenler resim gönderebilsin ki durumu anlayabileyim diyeydi.

Benim henüz üyeliğim yeni olduğu için başlık açamıyorum. En kısa zamanda açacağım. İlaçsız yine olabilir ama epilasyonsuz çok zor çözülüyor. Sadece epilasyon bile bazen yetmiyor gibi.
Ben çok çektim. eskiden ağdadan gelip evde ağladığımı bilirim. Sizin karışım da iyi ama kalıcı çözüm peşindeyim ben. Bir de Excipialin tüy arttırıcı yan etkisi olabiliyor.

Benim henüz üyeliğim yeni olduğu için başlık açamıyorum. En kısa zamanda açacağım. İlaçsız yine olabilir ama epilasyonsuz çok zor çözülüyor. Sadece epilasyon bile bazen yetmiyor gibi.
Ben çok çektim. eskiden ağdadan gelip evde ağladığımı bilirim. Sizin karışım da iyi ama kalıcı çözüm peşindeyim ben. Bir de Excipialin tüy arttırıcı yan etkisi olabiliyor.

Hormonlarda süreli veya düzenli bozukluk olmadığı sürece kremlerin bu tür yan etkileri olmaz. Daha önce bilimsel sebeplerini paylaşmıştım.

Evet benim karışım dediğim gibi bir çok kişide işe yaradı ama, karışım bittikten sonra eğer düzenli peeling, yeterli nemlendirme yapılmazsa ve hijyene dikkat edilmezse yeniden oluşuyor. Bu yüzden her ne uygulanacaksa uygulansın bunu bir standard haline getirmek gerekiyor.

Sevgilerimle

Halen açamıyorum. Ama ilk kez Hazırlığa giderken ağda yaptırdığımı hatırlıyorum ve batıklarla da o zaman tanıştım. Bütün ortaokul ve lise hayatım bacaklarımda yaralarla geçti. Sonra bikini bölgesi de aynı şekilde ve tüyler çıkarken bile ciltte kanama yapıyordu. Batıklar cilt altında ilerliyordu ve orada uzadıklarını görebiliyordum.
Bütün ağdacıları gezdim, jilet yaptım, nemlendirdim. Başta jilet işe yarıyor gibi görünmesine karşın bir süre sonra sakal gibi oldu. Özellikle bacağımın arka kısmındaki sivilce ve hatta çıban problemiyle başedemez oldum. Asla şort giymiyordum. Ağda sonrası hemen yara oluyordu. Tam iyileşti derken tekrar ağda/sir.

Sonra tıp fakültesine girdim, ve çareyi profesyonellerde aradım. Ama tüyler o kadar abuk uzuyor ki, 3 günde bir ağda yapıyorum kolaltlarıma, hepsi başka zamanlarda uzuyor falan. Doktor doktor gezdim. Aşırı kıllanma yoktu. Normal bölgelerde normal miktarda ama çok güçlüydüler. Ve batık.

Hormonlar normaldi. Doktorlar kese verdi, krem verdi, her sir/ağdacıyı gezdim, meyve kabullarından maske yaptım, kahveyle herşeyle peeling yaptım..... geçmedi. Ballı karışımlar, sivilce için aspirinli karışımlar (aslında mantıken kimyasal peeling) olmadı. Bezdim, depresyon oldum.

Baktım doktorlar çare olmuyo, kendim uğraşmaya başladım. Başkalarının verdiği tavsiyeler olmadı bende çünkü herkeste batık olma sebebi farklı. Benim tüyler kalın ve çok siyah, kendi yolundan gitmeye ihtiyacı olmayacak kadar güçlü. Cildim kuru ama ince peeling gerektirmiyo ve çok açık renk. Kötü tarafı cildim geç iyileşiyor ve bacak arkalarında geçmeyen sivilce ve herşeyin batığa dönüşme nedeni de keratosis pilaris diye birşey.

Peelingler cildimi inceltiyor ve hassas hale getiriyordu, kese de aynı, bunun üzerine ağda sir jilet yaptığımda bu sebeple ya yara olup geçmiyor ya da bu sebepten tekrar batık oluyordu.

Önce cildimi iyileştirmeye karar verdim, durum tespiti sonrası diğer arkadaşlarıma da aynısını önerdim. Kişinin ihtiyacına göre cildi iyileştirmek.

Bu dönemde epilasyonu(lazer, sir ya da ağda) bırakmak ve uzamalarını beklemek. Sonra ayda 2 kez ya da 1 kez jilet ve batıkları mümkün olduğunca çıkarmak. Güneşten tamamen kaçmak. Bütün yaz kot giymek gerekirse.
D vitamini takviyesi (eksik varsa) cildi toparlamada genelde yardımcı oluyor. Bephantene pomad ya da krem yaralar için madecasol ile karıştırma ve bazen daha farklı ürünler ekleyerek cilt iyileştirilir. Peeling yok. Sadece ihtiyaca göre hafif kese. nemlendirme.

Cilt iyileştiğinde batık nedenine göre hazırlık yaparak lazer epilasyon. İçeride mevcut batıklar halen var ise onlar da lazer ile yok olur. Bende neredeyse bir tane inatçı batığı kesip çıkarmak zorunda kalıyorduk. Son anda yok oldu.

Lazerden sonra kalan az miktarda tüyümde bile batık oldu. sebebi keratosis pilaristi. Lazer sonrası devam eden batıklarda genelde cilt yapısı etkili oluyor gözlemlerime göre. Bu seferde lazere ara verip cilt tedavisi (ihtiyaca göre/burada karışımlar ve sürülen ilaçlar devreye giriyor) en son kalanlara tekrar lazer.

Bu sırada sevdiğiniz güvendiğiniz sizi anlayan bir dermatolog ile iletişimde olmanızı ve danışarak ilerlemenizi tavsiye ederim.

başlık açtığımızda tüy ve cilt yapılarımıza göre problemi çözülemeyenler için çözüm üretmeye çalışırız. Bu bir süreç benimki 2 yıl sürdü, arkadaşlarımdan 1 yılda kurtulan da var, 2 yıldan uzun sürende. Ama sonuçlar iyi olana kadar vazgeçmemek kritik. İnatçı batık nedeniyle yardımcı olmaya çalıştığım arkadaşlarımın %50'sinden fazlasında keratosis pilaris vardı bu sırada. Baktım, tıbbi bir yayın bulamadım. Bana bir ilişki olabilir gibi geldi.

ya bende de kıl donmesi var galiba elimle acmaya calısıyorum acıncada yara oluyor ve cok var boyle ben de
bunlar gercekten yeter mi acaba ?
ve en iyi agda yontemi nedir sizce?
he bi de deri altında gordum tuyu ne isi var orada ya off napıcam

X