Kına Gecesi kına organizasyonu sorunu

Evleneceğimiz zaman bir yer tutup kaparo birakmistik sonra oradan vazgeçip başka bir yer tuttuk ve paramızı istemek aklımızdan bile geçmedi. Karşı taraf haklı.

Arkadaşlar kendi giyecekleri bindallıları begenmemişlerdir de sizi caydırmaya çalışmışlardır. Siz zamanında begenmişsiniz begenmeyen arkadaşlarına söyle kaparoyu onlar aralarında toplayıp versinler sana madem begenmediler. Siz de o zaman begendim şimdi begenmedim diyemezsiniz. Kaparoyu ne hakla istiyorsunuz anlamadım. Kaparo neden alınır? Bu arada arkadaşların bindallı giymesi nedir ya? Bindallıyı gelın gıymez mi? Bindallı gitti kaftan geldi. Millet nasıl abartacagını bilemiyor. Herkes benim daha iyi olsun mantıgı güttügünden iyice cılkı çıktı bu işin. Abartı demek şıklık demek değil.

HerkeZ => HerkeS
Kapora => Kaparo (bunu herkeS yanlış yazmış :KK53:)

Kaparonun amacı zaten müşteri vazgeçerse zararı tazmin etmektir. Karşı taraf vazgeçmiş olsa geri öderdi size.
Kaparoyu simdi sayende ogrendim valla:KK66: konu disi olacak ama tesekkur etmek istedim

Ek olarak kina organizasyonlarinda gulmekten yerlere yatiyorum. Damatlara da padisah kostumu veriyorlarmis artik. Benim esim hayatta giymezdi. Giydirebilenlere bravo diyor susuyorum :KK66:

Kaparoyu simdi sayende ogrendim valla:KK66: konu disi olacak ama tesekkur etmek istedim

Ek olarak kina organizasyonlarinda gulmekten yerlere yatiyorum. Damatlara da padisah kostumu veriyorlarmis artik. Benim esim hayatta giymezdi. Giydirebilenlere bravo diyor susuyorum :KK66:

Birşey değil. Bir arkadaş kapora da doğru demiş ama tdk açılmıyor emin olamadım o yüzden.

Kına gecesi denilen şey toptan komik bence. Şimdi bir de o kıyafetler falan çıktı, çok gereksiz.

+1 ben de giydiremedim. Ki benim aldığım pakette de vardı padişah kostümü, baştan söyledi giymem diye, napayım kavga mı edeyim bunun için.

Konuya gelince, fiyatı iyi anlaşmışsın aslında.
Benim mekan 600 organizasyon 1000 TL idi.
Kendi kaftanım+10 nedime kaftanı
Kına tahtı
4 nedime
Davul show
Roman show
Lokum ikramı mendil def taç vs vs vardı.

Zaten hepsi topu 50 kişi falandık,(insanlar gelmesin diye hafta içi kına yapmak ajskajd) ben sıkılıp sıkılıp sigara içmeye gelin odasına kaçıyordum ikide bir falan.

Kaftanların falan hepsi aynı değil mi zaten? Milletin gazına gelme, 300 tlni de yakma hiç. Zaten saçma organizasyonlar bunlar.

Daha neler çıkartırlar maksat fuzüli alış-veriş olsunda kazanan kim bunları satanlar işte bu tuzağada sanki gelenekmiş gibi uydurmasyon adetler ekleniyo ve bazende o bindallı giyen kızların yanında esas gelin olacak kız sönük kalıyor yazık kendi paranla sönük olmakda var ,sanki bu saçmalıklar olmasa kına gecesi olmazdı

HerkeZ => HerkeS
Kapora => Kaparo (bunu herkeS yanlış yazmış :KK53:)

Kaparonun amacı zaten müşteri vazgeçerse zararı tazmin etmektir. Karşı taraf vazgeçmiş olsa geri öderdi size.
Ben yazmamisim ama kapora dogru :KK70:
Kaparo bazi kisilerin soyleme sekli sanirim.

bende kapora biliyorum :)

padişah kostümü mü ya çok güldüm buna.. :))

sözleşme imzalamanın amacı o zaten .. kadın değil uyanık olan sizsiniz sanki ..

Tdk da sadece kapora var ikisinide kabul etmiyorki.

Aslı kaparoymuş. Caparra kelimesinden geliyor. Halkın dili dönmediği için kapora diye diye kaporaya evrilmiş kelime. Aslında doğru olan kaparo ama kullanımdan dolayı değişen kapora.

Aslında bu biraz şarj kelimesi yerine şarz kelimesinin sözlüğe girmesi gibi bişey. Halk söyleyemiyor diye kelime değiştirilir mi?

Birkaç makale var bu iki kelime halkında. İstersen okuyabilirsin.

Aslı kaparoymuş. Caparra kelimesinden geliyor. Halkın dili dönmediği için kapora diye diye kaporaya evrilmiş kelime. Aslında doğru olan kaparo ama kullanımdan dolayı değişen kapora.

Aslında bu biraz şarj kelimesi yerine şarz kelimesinin sözlüğe girmesi gibi bişey. Halk söyleyemiyor diye kelime değiştirilir mi?

Birkaç makale var bu iki kelime halkında. İstersen okuyabilirsin.
Baska dilden gectigi icin aslinin kaparo olmasi normal ama tdk kapora olarak dilimize gecirmis ve kabul etmis her kelimeyi kokenine uygun dile getiremeyiz.

Baska dilden gectigi icin aslinin kaparo olmasi normal ama tdk kapora olarak dilimize gecirmis ve kabul etmis her kelimeyi kokenine uygun dile getiremeyiz.

Canımcım sözklükteki ilk hali kaparoymuş. Sonra kaporaya evrilmiş. Yakın zamanda olmuş bu. Merak ettim araştırdım öğrendim. Sen de yapabilirsin eğer istersen.

Şu an kullanımda olan kapora, tdk da geçen buymuş (ben hala tdk'ya giremiyorum). Ama bu kaparo şeklinde kullanımın yanlış olduğu anlamına gelmiyor.

Çok uzatmıyalım istersen, konuyu sabote ediyoruz.

Canımcım sözklükteki ilk hali kaparoymuş. Sonra kaporaya evrilmiş. Yakın zamanda olmuş bu. Merak ettim araştırdım öğrendim. Sen de yapabilirsin eğer istersen.

Şu an kullanımda olan kapora, tdk da geçen buymuş (ben hala tdk'ya giremiyorum). Ama bu kaparo şeklinde kullanımın yanlış olduğu anlamına gelmiyor.

Çok uzatmıyalım istersen, konuyu sabote ediyoruz.
Arastirdimda degerli bir bilgiye ulasamadim acikcasi eksicilerinde bu konuda bilgilerine guvenmem.:KK52:

Siz bir isten cayiyorsaniz kaparoyu vermemeleri cok dogal ama..
Cayan sizsiniz, paranizi da verseler hepten magdur olcaklar.

Bu arada bu kaparo nasil kaporaya evrilmis cok sasirdim.
Kapora demek daha zor geliyor bana, kaparo demenin neresi zor da evrilmis hayret.

Arastirdimda degerli bir bilgiye ulasamadim acikcasi eksicilerinde bu konuda bilgilerine guvenmem.:KK52:

Googleda "kaparo mu kapora mı doğru" diye aratırsan inan ki düzgün bir kaynağa ulaşamazsın.
Dilbilimi.net etimolojiturk ya da dilderneğinin sitelerine bakabilirsin. Bilgisayara geçtiğimde makale linki atarım öm olarak, şimdi zor olur.

Ekşisözlük de değerli bir bilgi kaynağıdır, esgeçmemek lazım.

Bu konuda son mesajımdır, konu dışından ceza almak istemiyorum.

X