kist ..

dead_women

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2016
24
13
39
(İSMİM HANİFE 31 YASINDAYIM 1,5 YILLIK EVLIYIM)
uzun yıllardır adet sorunu yasamakdayım . lıse caglarımda bır kadın doguma gıtttıgımde bana clımen verdı ve kullanmaya basladıgımda kıllanmalar olustu ve bende bırakdım . sonrasında yıne aynı sorunları yasadım fakat pek onemsemedım hayat mucadelesı vs derken tamamen bırakdım . 1,5 yıl once evlendım (1 ay prezertavıf yoluyla korunduk )sorunlarım hala devam etmekde ve esımle cocuk yapmaya karar verdıgımızde yaklasık 3 ayın sonunda olmadı ve dr gıtmeye karar verdım ılk muayenemde kucuk bı kıstım oldugunu soledı hekım ve bu sekılde hamıle kalabılecegımı soledı fakat uzerınden 2 , 3 ay gecmesıne ragmen ben ne adet oldum nede hamıle kaldım ve doktorumu degıstırmeye karar aldım baska bı hekım tarafından muaneyemde kocaman bır kıstım oldugunu ve 3 ay duzenlı olarak cyclo-prognova kullanmamı soledı ve ben kullanamaya basladım evet ılacı kullandıgımda adet oldugum ama ara ara yogun kanamalarım oldu bende son kutuda ılacı bırakdım ve arkadasımın tavsıyesıyle baska bır hekıme gıtttım delı dana gıbı doktor degıstırıyorum cunku pıskolojım bozuldu . arkadasın tavsıye ettıgı doktora gıttım ultrasonla muane ettıgınde tam 6, 65 cm oldugunu soledı kıstın ve bana prımolut-n verdı ve kullandım adet oldum ve ıkıncı gunu muaneye gııtımde kıstım kuculdu 6,35 cm oldu ve doktor bana tamam kıst kuculdu bıdakı adette goruselım dedı ve bu zaman zarfında ben yıne adet olmadım sureklı akıntı koku yogun kasınma ılıskı sırasında agrılarım olmaya basladı ve bunu doktora ıllettıgımde gelın bakalım dedı bende muaneye gıtttım hemen acıl muayenede yıne kıstım buyudugunu ve tarlusal tablet kullanıp adet olup gelmemı soledı ve bunun ustune ben cok sınırlendım sankı benı oyalıyomus gıbı hıssedıp unıversıte hastanesınde prof bı doktora gıtttım ve kendısı bana yogun vajınal mantar oldugumu ve bu kadar zmndır nıe ılac kulanmadıgımı sordu ve muayene sonucu kıstım 6,50cm degıl 7 cm oldugunu soledı ve benden smear testı- kontrastlı pelvık mr - ca degerlerıme bakmak ıcın tahlıller ıstedı bana buyuk ıhtımal amelıyat olabılırsın dedı sımdı sayın hocam 31 yasındayım ve hıc cocugum olmadı sızce amelıyat olmalıyım ve olacaksam nasıl olmalıyım . acıkmı daha ıı yoksa laparoskopi olmalıyım en buyuk korkum cocuk sahıbı olamamak yumurtalıklarıma zarar gelmesı .

Öncelikle uzun süredir gördüğünüz tedavilere rağmen küçülmeyen hatta giderek büyüyen bir yumurtalık kisti varlığında artık doğru yaklaşım laparoskopik olarak yani kapalı yöntemle girip kisti çıkarark patolojiye göndermek iyi huylu olduğundan emin olmak gerekir. Eğer iyi huyluysa sonrasından yumurtalık rezervinizi incelememiz gerekir çünkü önceden beri adet düzenliği olduğundan yumurta rezervinizde de sorun olabileceği kannatindeyim.Kist ameliyatınızı da yumurtalığınıza minimum zarar verecek oldukça deneyimli bir doktorun yapmasını öneririm. Örneğin bize başvurabilirsiniz

Merhaba hocam bundan sekiz yıl önce çikolata kistinden ameliyat oldum daha sonra lucrin deppot isimli bi iğne kullanıp üc ay kadar menepoz uygulandı ilk reglmdan sonra dogal olarak hamile kaldım.Şimdi ikinci bebek için ugraşıyoruz iki yıl oldu ama gebelik oluşmadı kistim tekrar 3.5 cm olmuş fsh 6 amh değerime iki kere bakıldı ilk testte 0.7 olan amh degerim ikinci testte 2.6 çıktı doktorlar ya aşılama yada tüp bebek diyorlar ama ben hangisini seçmem konusunda çok kararszm eşimde de sperm hareket düşüklülüğü var sizce ne yapmalıyım hangi tedaviden daha net bi sonuç alabilirim şimdiden teşekkür ederim...

D DrHalilIbrahimTekin hocam ergenlikten bu yana adet duzensızliklerım vrdı ve kucuk sayıda overkıstlerım vardı 1ay once evlendım solkasıkta bellırlı bır agrım vardı zaten agrılı bı adet donemım olur doktora gıttım
sol tarafta 4cm lık kıst oldgnu soyledı muhtemelen buyudu ıyı huylu herangı bırsey yok dedı hormon testımde ıyı cıktı ama pekbır bılgı alamadım bırsey onermedı adet duzensızgım 34 38 nadıren 40 gun arası degısıyor ılerıde hamıle kalmam zorlasırmı merak edıyorum kıst durumu kalıcımıdır gecıcımı ?

X