Kitaplıktan Çıkan Omletler :(

ZemheriPoyraz

😈 Kendinden Asla Vazgeçme 😈
Pro Üye
Anneler Kulübü
9 Şubat 2010
17.030
37.131
Merhaba hanımlar,

Akıl akıldan üstünmüş, akıl sormaya geldim.

Benim bir kızım var. Aslında iki çocuğum var da şu an mesele kızım. Kızım 10 yaşında, enerjik cıvıl cıvıl bir çocuk, dağınık olası dışında çok ciddi bir sorunumuz yok gibi, yemek yemesi dışında.

Her yemeği çok severek yemez ama pek itiraz eden bir çocuk değildir, sevmediklerinden az koyarım bir şekilde yer. Asıl sorunumuz kahvaltı. Kızım kahvaltı insanı değil, bunun farkındayım ama malum gelişme çağında ve protein çok önemli. Yıllardır sabahları bir yumurta ve bir bardak süt zorunludur. Ekmek yemelerine falan asla karışmam, isterlerse yerler. Yazdan beri farkına varıyoruz ki kızım fırsat bulduğu anda yumurtaları bir şekilde imha ediyor, kesinlikle yemiyor:KK43:. Hatta bir ara balkonun önüne kediler yerleşti bizim yumurtalarla kahvaltı etme alışkanlığı kazandıkları için. Biz bunu yakaladık sebebini sorduk “hep haşlanmış pişiriyorsunuz ben sevmiyorum”(hafta içi haşlanmış, hafta sonu mutlaka onların istediği başka bir şekil yapıyoruz aslında mesela bu sabah sucukluydu) dedi. Tamam o zaman, dedik. Okul günlerinde de vakit ayırıp sahanda yapmaya başladık ama görüyorum ki bu da olmamış. Daha önce odasındaki çöpte iki tane bulmuştum, bu sabah kitaplığından 3 omlet çıkardık (Allahtan bulduk, bulunmasa olacakları hayal dahi edemiyorum). Bu demek oluyor ki 3 gündür omletlerine hiç dokunmamış, hepsi olduğu gibi duruyor çünkü. Başında beklemeye sabrım yok, bırakıp işime bakınca da durum bu. Artık pes ettim, ona yumurta pişirmeyeceğim ama bunun yerine protein olarak ne koyabilirim. Bıldırcın yumurtası geçti aklımdan tek atımda biter diye ama onun hormon oranı çok yüksek diye biliyorum, çocuk zaten 10 yaşında, ergenlik işaretleri de mevcut, bunu daha öne çekmeyi göze alamıyorum. Bana okul açıkken de kolayca önüne koyabileceğim protein alternatifi sunabilecek var mı aranızda. Gerçekten şu an ağlama noktasındayım. Tamam kahvaltı etmesin, eyvallah diyeyim ama okulda yiyeceği bir şey yok ki, hangi kantinde sağlıklı bir öğün var, olsa bile çocuk onu tercih etmez zaten. Yaratıcı anne desteği arıyorum.

Çocuklar kahvaltılık gevrekleri sütle severler protein bazlı olanlar var mı acaba o tarz sütle kase içinde yese kuru meyveli vs yulaf olur gevrek olur protein var mıdır acaba onlarda severek yemesi için aklıma bu geldi yabancı çocuklar her sabah bunlardan yiyor

En kolayı o geliyor bize işte, ben de onu soruyorum, onun yerini tutacak öneri arıyorum. Ne vereyim ben bu çocuğa
Aslında mutfakta alternatif çok.
En basiti yumurta sevmez krep sever, bol yumurtalı, sütlü, yulaf unlu bir krep hazirlasan yemez mi?
B
Bence sporcuların sayfalarında gezin, tonla kahvaltılık alternatifi bulacaksın. Soyle bir süz zihnin süzgecinden. Yaşına uygun olduğunu düşünüyorsan yaparsin

Ama çocuk bin kere istemediğini soylemis, belli etmiş, hayvanlara vermiş. İlla isyan çıkartması mi gerekiyor sevmediği şeyi yememek için?
Sevmiyorsa, istemiyorsa yemesin.
Annemin beni zorladığı hiç bir sebzeyi bugün 32 yasındayım,ağzıma sürmem. İsrarlariyla 9 yaşında boğazımdan geçirmiş ama uzun vadede yarardan çok zarar vermiş sagikli beslenmeme

krep seviyorsa yeşillikli krep deneyin belki sever.
İstedikleri gibi yaptıklarım da çıktı çöpten, bu sabah sucuklu yumurtayı atmış, öyle market sucuğu da değil. Kardeşim yapar, hakiki kasap sucuğundan kalitelidir. Krep yapıyorum onu da her zaman yemez, bir de çalışan insanlarız sabah ancak hazırlanıp evden çıkabiliyorken onlara düzgün bir kahvaltı hazırlamaya çalışıyoruz. Bize de yazık. Her gün özene bezene krep yapacak vakit yok ki.

• Üzgünüm
Reactions: The
Sağlıklı undan pankek yapıp içinde o şekilde verseniz yumurtayı, bi gün omlet yesin bi gün pankek içinde yesin. Peynir seviyorsa bir gün peynirden fazla fazla koyun o da protein kaynağı

Çocuklar kahvaltılık gevrekleri sütle severler protein bazlı olanlar var mı acaba o tarz sütle kase içinde yese kuru meyveli vs yulaf olur gevrek olur protein var mıdır acaba onlarda severek yemesi için aklıma bu geldi yabancı çocuklar her sabah bunlardan yiyor
Onu yer büyük ihtimalle ama protein içerdiklerini hiç sanmıyorum. Karbonhidrat ve şeker ağırlıklılar.

Ayy cocugum yok ama konuyu okuyunca travmam canlandi resmen.😮‍💨 Annem de boyle zorla yedirirdi benden gozunu ayirdigi firsatta agzimda biriktirdiklerimi çöpe vs tükürür saklardim. Yememek için agliyordum.

Bu yapilan bence zorbalik gibi bir şey. Cocuk ihtiyaci kadar yiyebilir kendi basina, illa zorlamak gerekmez diye dusunuyorum. Annem ne kadar zorlasa da o şekilde beslenmedim. Hep az yiyen bir cocuktum ve hic bir sey olmadi doktor kontrollerinde, kan ölçümlerinde hep saglikli oldum.
Gelişimimde ve bagisikligimda hic sorun yok, aksine bagisikligim oldukçq saglamdir. Yapmayin yani yazik. Her şey her sabah yumurta yemekle olmuyor genetik bazi seyler. 😀😀

Merhaba hanımlar,

Benim bir kızım var. Aslında iki çocuğum var da şu an mesele kızım. Kızım 10 yaşında, enerjik cıvıl cıvıl bir çocuk, dağınık olası dışında çok ciddi bir sorunumuz yok gibi, yemek yemesi dışında.

Her yemeği çok severek yemez ama pek itiraz eden bir çocuk değildir, sevmediklerinden az koyarım bir şekilde yer. Asıl sorunumuz kahvaltı. Kızım kahvaltı insanı değil, bunun farkındayım ama malum gelişme çağında ve protein çok önemli. Yıllardır sabahları bir yumurta ve bir bardak süt zorunludur. Ekmek yemelerine falan asla karışmam, isterlerse yerler. Yazdan beri farkına varıyoruz ki kızım fırsat bulduğu anda yumurtaları bir şekilde imha ediyor, kesinlikle yemiyor:KK43:. Hatta bir ara balkonun önüne kediler yerleşti bizim yumurtalarla kahvaltı etme alışkanlığı kazandıkları için. Biz bunu yakaladık sebebini sorduk “hep haşlanmış pişiriyorsunuz ben sevmiyorum”(hafta içi haşlanmış, hafta sonu mutlaka onların istediği başka bir şekil yapıyoruz aslında mesela bu sabah sucukluydu) dedi. Tamam o zaman, dedik. Okul günlerinde de vakit ayırıp sahanda yapmaya başladık ama görüyorum ki bu da olmamış. Daha önce odasındaki çöpte iki tane bulmuştum, bu sabah kitaplığından 3 omlet çıkardık (Allahtan bulduk, bulunmasa olacakları hayal dahi edemiyorum). Bu demek oluyor ki 3 gündür omletlerine hiç dokunmamış, hepsi olduğu gibi duruyor çünkü. Başında beklemeye sabrım yok, bırakıp işime bakınca da durum bu. Artık pes ettim, ona yumurta pişirmeyeceğim ama bunun yerine protein olarak ne koyabilirim. Bıldırcın yumurtası geçti aklımdan tek atımda biter diye ama onun hormon oranı çok yüksek diye biliyorum, çocuk zaten 10 yaşında, ergenlik işaretleri de mevcut, bunu daha öne çekmeyi göze alamıyorum. Bana okul açıkken de kolayca önüne koyabileceğim protein alternatifi sunabilecek var mı aranızda. Gerçekten şu an ağlama noktasındayım. Tamam kahvaltı etmesin, eyvallah diyeyim ama okulda yiyeceği bir şey yok ki, hangi kantinde sağlıklı bir öğün var, olsa bile çocuk onu tercih etmez zaten. Yaratıcı anne desteği arıyorum.
Çocukluğunda yumurta konusunda zorlanmış 35 yaşında bir kadın olarak yazıyorum lütfen ama lütfen kızınızı yumurta yemeye zorlamayın. Haşlanmış yumurtanın tadı, kokusu o kadar tiksindiriyor ki beni. Bu yaşımda bile ancak tamamını pul biber, kekik, tuz ve karabiber kaplayarak yiyebilirim. Seviyorsa sabahları ilikli kemik suyundan çorba içsin, peynir-zeytin yesin, nohut gibi bakliyatlar verebilirsiniz.

İşe yarayacağını sanmıyorum, yumurtayı bir süre tümden çıkarmam lazım. Belki özler

yani her sabah aynı şeyden sıkılmıştır çocuk.
ille her sabah protein olmak zorunda mı?
bal kaymakta olabilir bir sabah
tost olabilir iyi bir sucukla proteinlide olur:)
ekmek kızartıp tereyağ bal olur.
yani okul zamanı sabah pratik bunlar oluyor bizde.
ben yumurta iki günde bir veriyorum haşladıysam yanına tost yapıyorum mesela.
omlet gibiyse bal kaymak veriyorum
bazı sabah geç kaldıysak 2 şer tost yapıyorum ellerine veriyorum hatta okula yürürken yiyorlar.

İstedikleri gibi yaptıklarım da çıktı çöpten, bu sabah sucuklu yumurtayı atmış, öyle market sucuğu da değil. Kardeşim yapar, hakiki kasap sucuğundan kalitelidir. Krep yapıyorum onu da her zaman yemez, bir de çalışan insanlarız sabah ancak hazırlanıp evden çıkabiliyorken onlara düzgün bir kahvaltı hazırlamaya çalışıyoruz. Bize de yazık. Her gün özene bezene krep yapacak vakit yok ki.
benim kızım da böyle ama sağlığı yerinde bir de bir şeyı çok sever mesela bu ara batırma dediği domatesli yumurtayı çok sevıyor. ama bır kaç gun daha ust uste yapsam nefret edecek bır daha yemeyecek aynı seyi surekli yemiyorlar.

Merhaba hanımlar,
Her gun bir tane yumurta yemesi zorunlumu?
Açıkcası banada her gun birtane yumurta yememi isteseydi annem kesinlikle redd ederdim asla sevemiyorum çunki haftada maksimum 2 kez yiye bilirim.Çocuk herhalde yumurtadan igrenmiş durumda.Ve haşlanmış yumurta biraz daha igrendiriyor insani mesela beni.Çocuguma haftada max 3 kez veririm.
Her şeyinde fazlası zarar bence her gun verme zaten bıkmış böyle devam ederse yumurta yemeyi temelli bıraka bilir igrenme durumunda.

X