Kızım ders çalışmayı sevmiyor

sizin bu saçma düşüncelerinizde çocuğunuzu etkiliyor olabilir. ya özel okula yollayın yaa orayı unutup şu ana odaklanın. ebeveyn olan sizsiniz ama sizdeki kaygı ve tutarsızlık taaa buralardan hissediliyor. çocuğunuz neler hissediyor kimbilir

kendinizi toparlayın herkes özel okula gitmiyor bu ülkede
neresi saçma
ben buraya okul karşılaştırması yapmak için konu açmadımki
kızım ders çalışmıyor dersleri kötü ne yapabilirim diye konu açtım
fikrimin arkasındayım,böyle düşünen bir tek ben değilim.toplantıda bunu bir çok veli dile getirdi.Konuları yetiştirmek için hızlı geçildiğini öğretmenlerde söyledi
Herkesin özel okula gitmediğini bende biliyorum ancak konular yetişse çoğu kişi dershane yada özel ders ile takviye yapmazdı değil mi?

bende kendim yapardım.annem bana hiç ders çalış demezdi mutlu olurdum çalışırken,kitap okurken.o kadar çalışırdım ki gözlerim ağrırdı ama kardeşim öyle değildi.annem devamlı ders çalış derdi,toplantılardan devamlı olumsuz şeyler duyardı,kardeşim defterini unuturdu kitabını kaybederdi ama zeki bir çocuktu.matematiği kısa yollardan yapardı ama canı ders çalışmak istemezdi,sanırım kızım kardeşime benziyor
eğer kardeşimin üzerine düşselerdi çok daha iyi yerlere gelirdi bu yüzden bende kızımın üzerine düşmek istiyorum
Kızınız dile yatkınsa dil bölümü seçsin lisede oradan yürüsün derim illa sayısal falan okumasın mesela.özel ders yada dershaneye yollayın durumuna bir bakın.biz üzerine düştük kardeşimin ama koca adam oldu artık bir yerden sonrada ne yapsanız boş.

neresi saçma
fikrimin arkasındayım,böyle düşünen bir tek ben değilim.toplantıda bunu bir çok veli dile getirdi.Konuları yetiştirmek için hızlı geçildiğini öğretmenlerde söyledi
Herkesin özel okula gitmediğini bende biliyorum ancak konular yetişse çoğu kişi dershane yada özel ders ile takviye yapmazdı değil mi?
Dershane ve özel ders takviyesini yapma sebepleri sınavda yüksek başarı sağlamak ben devlet okuluna gittin kardeşim özel okula ben daha başarılıyım mesela yani çocukta ışık varsa devlette bile başarı gösterir.siz tabi takviye edin artık rekabet çok fazla ne yapsanız kardır.

çok teşekkür ederim yorumunuz için
ben kızımın ne voleyboluna karışmak istiyorum neden ingilizcesine ancak 2 sene sonra lise sınavı var ve sınavda her ders çıkıyor.üstelik deneme sınavı çok önemli ne kadar konuları anlasada soruları yanlış okumada yada yanlış kodlamada bütün çabası boşa gidecek
soruları hızlı okuyor çabuk cevaplıyor hata yapıyor,ders çalışma isteği yok bunlara üzülüyorum
Anne olarak hassaiyetinizi anlıyorum. Ben de anneyim, belki o dönem gelince ben de sizin gibi düşünüp hissedeceğim. Şu an dışarıdan objektif yorum yapmaya çalışıyorum.
Tabi ki ne yaparsa yapsın diyip bos veremezsiniz ama hayatınızın bir numaralı gündemi sınavlar olmasın daha şimdiden. Hadi şimdi küçük, üniversite sınavına hazırlanırken müdahale de edemeyeceksiniz. Karışma bana diyecek çünkü. Üniversite okurken de başını bekleyecek haliniz yok. Kaldı ki iyi bir liseyi kazanmak okumaktan daha kolay inanın. O iyi liselerde okumak da yıpratıcı. İlişkiniz de bozulabilir bu sınavlar dersler yüzünden. Dengeyi bulmaya çalışırsanız daha iyi olur bence.
Umarım hem sağlıkla hem başarıyla anlatırsınız bu süreçleri.

neresi saçma
Konu derslerin hızlı gitmesi değil çocuklarımızın evde tekrar yapmaması. Bu yüzden dershaneye gönderiyoruz. Ozel yada devlet fark etmez sonunda çocuk çalışacak.

11 yaşında kızım var.Ders çalışmak istemiyor.Deneme sınavları kötü.özellikle fen bilgisi.öğretmen sindirim ve iskelet sistemiyle ilgili sınav yapmış birinden %30 Diğerinden %38 almış.Dün akşam eve gittiğimizde bu konularla ilgili ders tekrarı yapıp test çöz dedim.Çocuk ders çalışırken ya uykusu geliyor ya hastayım diyor ama voleybol oynarken yada internete girerken yada kedisiyle oynarken birşey yok.
İngilizce si iyi,matematiğide aslında iyi ama soruları hızlı okuyup yanlış cevaplıyor
Geçen hafta toplantı vardı bir tek ingilizce öğretmeni iyi dedi.onun dışında fen,sosyal,din kültürü kötü.Din öğretmeni kunut dualarını vermiş ezberleyin diye hiç birini ezberlememiş eksi almış.toplantıdan sonra ezberlettik
İnanın o kadar yoruldum ki.Her akşam işten geliyorum yemek hazırlama vs,arkasından kızımın başında bekliyorum ders çalışsın diye başka türlü çalışmıyor.eşim ben anlamıyorum derslerden diyor bu yüzden bana kalıyor.Hiç kendime vakit ayıramadan uyuyorum.Vakit ayırmayı geçtim keşke çalışsa ama içinden gelmiyor.Her akşam başında bekliyorum.Akşam kızdım okumazsan okuma umrumda bile değil dedim biz senin için uğraşıyoruz dedim ama umrunda bile değil.kitap okumak istemiyor.kitap okurken bize laf atıyor.
Dershaneye vermedik şimdiden vermeyin çok sıkılır diye söylendi bize,özel ders içinde hoca bulamıyoruz.Eşime dedim ki dershaneye verelim.Ben hiç böyle değildim.bana annem babam hiç ders çalış demezdi ben masama geçerdim çalışırdım.
Telefonu tableti aldık elinden,voleybolu çok seviyor seni böyle giderse voleybola göndermicez dedim ama yanlış birşeyde yapmak istemiyorum.Akşam sinirime ağladım.tecrübeli olanlar özellikle benim kızımın yaşında çocuğu olanlar bana bir akıl verseniz,yol gösterseniz çok sevinirim.Belkide bizde sorun var ailesi olarak belkide biz bir yerde yanlış yapıyoruz.
Küçük kızım 13 yaşında küçüklükten beri hiperaktif diyebileceğiniz bir çocuktu masa başında oturtup saatlerce ders çalışması imkansızdı. 15 dakika oturup çalışsa şükrediyorduk çünkü 15 dakika mutfakta lavaboda oyalanıp öyle masaya dönerdi.
Çözümü toplu çalışmada bulduk. Ablası,ben bazen evde olursa babası hep beraber salonda o ders çalışırken sanki hepimizin o an halletmesi gereken işleri varmış gibi birimiz kitap aldık birimiz defter kalem oturduk telefon/televizyon olmadan. Önce 15 dakika ile başladık sonra 30/45/60 dakikaya kadar çıkarttık onlar ders çalışırken biz kitap/dergi okuduk. 3 ay içinde çözmüştük bunu ama her gün yaptık 3 yıl önceydi bu olay.
Zorla böyle olacak vs demedik . Süreci süsledim de hep o zaman. Bazı günler sevdiği yemekleri yaptım hadi bitirelim de yemek yiyelim dedim.Bazı günler bitirelim de bize tatlı yapalım dedim(mutfakla arası çok iyiydi 10 yaşında olmasina rağmen) böyle böyle dersin sonuna sevdiği şeyleri ekledim. Notlar iyiydi ama ödev ve tekrar sorunumuz vardı bu şekilde çözdük. Artık büyüdü zaten 13 yaşında 15 dakika masada oturamayan kız telefonu salonda bırakıp iki saat odada test cozuyor kitap okuyor kendisine planlar hazırlayıp mantar panosuna yapıştırıyor öyle disiplinli bir hanımefendi oldu. Yalnız biz notları için endişelenmedik çünkü sizin kız gibi voleybolcu kendisi de 🤭 olmadı bir Vargas'ta biz yetistiririz canım ne olacak yani?
Bizim için önemli olan dikkatini toplayıp kendi disiplinini toplayabilmesiydi çok şükür başardık bu arada dershane için çok erken.
Telefon,tablet, televizyon bunlardan herhangi biri çocuğun ders çalıştığı yada bulunduğu oda da olunca gerçekten dikkatleri dağılıyor.

11 yaşında kızım var.Ders çalışmak istemiyor.Deneme sınavları kötü.özellikle fen bilgisi.öğretmen sindirim ve iskelet sistemiyle ilgili sınav yapmış birinden %30 Diğerinden %38 almış.Dün akşam eve gittiğimizde bu konularla ilgili ders tekrarı yapıp test çöz dedim.Çocuk ders çalışırken ya uykusu geliyor ya hastayım diyor ama voleybol oynarken yada internete girerken yada kedisiyle oynarken birşey yok.
İngilizce si iyi,matematiğide aslında iyi ama soruları hızlı okuyup yanlış cevaplıyor
Geçen hafta toplantı vardı bir tek ingilizce öğretmeni iyi dedi.onun dışında fen,sosyal,din kültürü kötü.Din öğretmeni kunut dualarını vermiş ezberleyin diye hiç birini ezberlememiş eksi almış.toplantıdan sonra ezberlettik
İnanın o kadar yoruldum ki.Her akşam işten geliyorum yemek hazırlama vs,arkasından kızımın başında bekliyorum ders çalışsın diye başka türlü çalışmıyor.eşim ben anlamıyorum derslerden diyor bu yüzden bana kalıyor.Hiç kendime vakit ayıramadan uyuyorum.Vakit ayırmayı geçtim keşke çalışsa ama içinden gelmiyor.Her akşam başında bekliyorum.Akşam kızdım okumazsan okuma umrumda bile değil dedim biz senin için uğraşıyoruz dedim ama umrunda bile değil.kitap okumak istemiyor.kitap okurken bize laf atıyor.
Dershaneye vermedik şimdiden vermeyin çok sıkılır diye söylendi bize,özel ders içinde hoca bulamıyoruz.Eşime dedim ki dershaneye verelim.Ben hiç böyle değildim.bana annem babam hiç ders çalış demezdi ben masama geçerdim çalışırdım.
Telefonu tableti aldık elinden,voleybolu çok seviyor seni böyle giderse voleybola göndermicez dedim ama yanlış birşeyde yapmak istemiyorum.Akşam sinirime ağladım.tecrübeli olanlar özellikle benim kızımın yaşında çocuğu olanlar bana bir akıl verseniz,yol gösterseniz çok sevinirim.Belkide bizde sorun var ailesi olarak belkide biz bir yerde yanlış yapıyoruz.
Ders çalışmak istemeyene dershane işlemez.

Ders ders ders… ben bile bunaldım çocuğa ne olacak yani
Madem spora vs ilgisi var ileride spor bilimleri okur şimdiden ona yönlendiririm ben olsam
Herkes istiyor ki çocuğum mühendis doktor öğretmen vs olsun
Bu işler artık eskisi gibi verilen emek alınan karşılık dengesini sağlamıyor
Çocuk tüm gençliğini harcayacak ne için? Ayda 1000 dolar etmeyecek bi maaşla ömür tüketmek için. Bizim için okumak kurtulmak demekti. evimizi arabamızı alıyorduk şimdi o da yok.

Çocuğunuzun illa ders çalışmasını istiyorsanız önce kendisi için bir hedef bulmasına yardım edin. Sonra da ders çalışma stratejisi ve tekniği öğrenmesi için rehberlik servisinden yardım alın

10 yaş kız çocuğu annesi olarak sizi çok iyi anladım. Gerçi çözüm bulup dersheneye yazdirmissiniz ama gene de bende birşeyler yazayım dedim. Benim kızım da 5. Sınıfa gidiyor dersleri güzel ama çok güzel değil. Bira ben zorluyorum tabi ki hadi kızım hadi kizİm diye...sanırım bu beni üzüyor çünkü ben cuma gününden ödevleri yapan bir cocuktum. Annem hiç demezdi ders yap diye...bana benzesin istiyorum bencilce. Çünkü ben demeden dersinin başına oturmaz konu tekrari yapmaz sınav zamanı sıkışır haliyle ..etute vermeyi düşünmedim.cunku illaki 7 de 8 de verecegim kisketse bunalsin istemedim. Matematik özel ders aldiriyorum haftada bir saat saat sınav zamanlari iki saat . İngilizceye gidiyor ki çok severek gidiyor ...basketbol hayatında. Ordan kismayi hiç düşünmedim. Siz de kismayin tabi ki ..ama bazı siteler özel ders teklifleri veriyor illla ki birilerini bulursunuz dershane olmazsa...arkadaşlara katılmıyorum LGS De malesef ki müzik tenis vs sormayacaklar..bir şekilde çalışmak zorundalar...hayatlarında sevdiği aktiviteler tabi ki olsun ama girecekleri sinavlarin da bilincinde olsunlar

Merhabalar okulu tam gün mü ? Yarım gün mü? Yarım gün ise okul sonrası etüte verebilirsiniz.Orada ders çalıştırma , ödev yaptırma, sınav çalıştırma gibi görevleri öğretmenler eşliğinde yaptırıyorlar. Eve de fazla birşey kalmamış oluyor. Ders çalışmak için motivasyon kaynağı olması lazım. Siz bir de sevdiği şeylerden zoraki bir şekilde men etmişsiniz. Bu davranış emin olun ders çalışma konusunda hiçbir işe yaramayacaktır.Aksine aranızda ki ilişkinin bozulmasına da sebep olacaktır. Çocuk ders çalışmayı sevmiyor ise bunun bir nedeni vardır ve kaynağını bulmak gerekir. Bunun için bir uzmandan yardım almanızı öneririm

Ders ders ders… ben bile bunaldım çocuğa ne olacak yani
Madem spora vs ilgisi var ileride spor bilimleri okur şimdiden ona yönlendiririm ben olsam
Herkes istiyor ki çocuğum mühendis doktor öğretmen vs olsun
Bu işler artık eskisi gibi verilen emek alınan karşılık dengesini sağlamıyor
Çocuk tüm gençliğini harcayacak ne için? Ayda 1000 dolar etmeyecek bi maaşla ömür tüketmek için. Bizim için okumak kurtulmak demekti. evimizi arabamızı alıyorduk şimdi o da yok.

Çocuğunuzun illa ders çalışmasını istiyorsanız önce kendisi için bir hedef bulmasına yardım edin. Sonra da ders çalışma stratejisi ve tekniği öğrenmesi için rehberlik servisinden yardım alın
O kadar haklısınız ki, kızımı bireysel spora yazdırdım saati 400 tl dediler paşa paşa veriyorum bulunduğum ilde pek alternatif yok çünkü. Mis gibi iki tane gençten kız bi kulüp kurmuş sabahtan akşama kadar parkur kurup küçük çocuklara, özel gereksinimli çocuklara vs. bireysel hareket eğitimi veriyorlar. Alan memnun satan memnun , şahsen çok iyi geldi kızıma. 500 tl de olsa gene verecektim. Asla bitmeyecek bi iş hele ki şimdi çocukların küçük yaşta hareketsiz kaldığı, bir çoğunun sokakta oynayamadıkları bi dönemdeyiz. Ben olsam besyoya yönlendirirdim.

Çocuğu spor yaptırmamakla mı tehdit ettiniz?
Tek amacınız ders çalışsın, iyi mesleği olsun, para kazansın mı gerçekten? Peki çocuğun fiziksel gelişimi, ruhsal gelişimi, sağlığı? Spor sadece hobi değildir, odaklanması koordinasyonu ruhsal ve bedensel uyumu dengesi için ne kadar faydalı olduğundan bihabersiniz. Ders çalışmazsan vitamin almana izin vermeyecez demekle aynı şey.
Biraz bilinçli olun ya. Önce kendinizi geliştirin sonra çocuktan birşey bekleyin. Belliki bir sorunu var yada sizin yanlışlarınız çocuğa böyle yansıyor, neden oturup ağlayacağınıza çocuğu tehdit edip cezalar vereceğinize pedagog yardımı almıyorsunuz?
Benimde oğlum okula gidiyor, hafta içi telefon tablet kullanmıyor, bu bir ceza değil bizim evimizin kuralı, böyle bir kural olmasaydı çocukla çatışacaktık, ebeveynizya düşünüp adım atıyoruz, adım atıp düşünmüyoruz
Kendinizi övüp konu sahibini yermek eminim ki konu sahibinin bütün sorunlarını çözmüştür. Her çocuk farklıdır. Sizin gibi davranarak mi çözülecek tüm ailelelerin sorunları?
Konu sahibi pedagog yardımı alın, sizin çocuğunuzu analiz edip size ancak o yardımcı olabilir.

Oğlum 5.Sınıfa gidiyor anaokulundan beri hiç bir zaman okulu sevmedi.Ders çalışmak ve kitap okumaktan hep nefret etti hala öyle.Kendim de öğretmenim çalışmaya hevesi olsa bir çok dersi evde anlatabilirim ama sabrımı çok zorluyor on kere anlatsam yine anlamadım diyor.Konuşma sınavı için metni hazırladım defalarca anlattım olmadı,ses kaydı çektim dinledi yine olmadı.Sınıfta yapamamış konuşmasını.En sonunda psikiyatriye götürdüm DEHB olduğu söylendi ilaç yazıldı.Başka uzmanlardan da görüş aldım ilacı kullanmalısın dediler.Denedim yutamadı ilacı tekrar psikiyatriye gideceğiz.Bu arada futbola,yüzmeye yazdırdım.Yüzmeyi kendi bıraktı, futbol sahası açık alandı havalar soğuyunca futbola ara verdik sonra devam edecek.

Benim kardeşim hiçbir zaman okulu sevmedi sonra Besyo okudu okulu dereceyle bitirdi yüksek lisansta şu an. Ha ben hep başarılı öğrenciydim ne oldum kamudayım memurum yine şükür ama bir gün bir şey olsa işim yok ama kardeşimin var.

Herkes doktor mühendis olmak zorunda değil. Müzik resim bedene ilgisi varsa yönlendirin tavsiyem

Kızım 4 e gidiyor.bizde aynı sorunu yaşıyoruz.sınavlar iyi ama ödev yapmaktan nefret ediyor.okul sonrası etüde kalıyor.Etüdden de ödev geldiği için ikinci dönem devam etmeyi istemiyor.ben doktora götürdüm test yaptılar. Dikkat dağınıklığı için ilaç verdiler bu pedogogluk değil beynin bir bölgesinin bu ilaçla toparlanacağını söylediler ama ben ilaç kullanmasını istemediğim için almadım. Biz 1 sayfalık bölme işlemini 3..4 saatte bitiriyoruz mesela.gece 12 lere kadar ders başında .bursluluk sınavına gitti mesela kaydırma yaptığından düşük aldı.bende ne yapacağımı şaşırdım.

Kendinizi övüp konu sahibini yermek eminim ki konu sahibinin bütün sorunlarını çözmüştür. Her çocuk farklıdır. Sizin gibi davranarak mi çözülecek tüm ailelelerin sorunları?
Konu sahibi pedagog yardımı alın, sizin çocuğunuzu analiz edip size ancak o yardımcı olabilir.
Evimizin rutini yemek yemeden eller yıkanır gibi sıradan basit bir kuralından bile örnek gösterildiğinde bunu övünmek olarak algılamak için oldukça kompleksli olmanız lazım, olabilir, umarım zamanla aşarsınız. Neyseki muhatabım olan konu sahibesiyle doğru iletişimi kurabildik o sizin gibi olmayan birşeyi kurmadı kafasında. Ben çoktan konuyla ilgili tavsiye verdim zaten hatta konu sahibi kendince bir karara bile vardı, belki uygulamıştır bile…
Ayrıca tüm ailelerin sorunlarından bana ne? Bunları çözme gibi bir görevim olduğunu nereden uydurdunuz acaba?
Keşke sizde biraz kendinizi geliştirseniz kendi iç huzurunuza öyle faydalı olurki

X