Davranış Bozuklukları Kızım masturbasyon yapıyor ne yapıcam bilemiyorum

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
merhabalar.benim kızımda 4,5 yaşında kreşteki bir kız arkadaşının verdiği taktiklerle masturbasyon yapmayı öğrendi ilk başlarda aşırı herkesin üzerinde yapmaya başladı.çok utanıyordum insanlar anladığı zaman sonra bir pedegogdan yardım aldım kesinlikle kızmayın gerekirse sizin üzerinizde yapmasına izin verin sürekli onunla olun kesinlikle yanlız kalmasına müsade etmeyin dedi.ve ben bunları yaparak unutmasını sağladım fakat yaklaşık bir yıl sonra tekrar yapmaya başladı ve ben gördüğümde anne yapmak istemiyorum ama yapıyorum işte dedi.çok kötü oldum.bir psikologtan tekrar yardım almak istiyorum.bildiğiniz hafta sonu götürebileceğim bir hastane varmı acaba.

bu durum çocuklarda 2-6 yaş arasında görülebilir normal durumdur. bunu yapmamasını istediğinizi belli etmeden dikkatini dağıtın, oyuncaklarla oyunlarla ilgisini çekin o masturbasyon yapmayı bırakıp yanınıza yada oyuna gelsin. bu şekilde zamanla unutur ve kaybolur.

küçükken ben de yapıyomuşum :) tabi o yaşta unutur sonra büyüdüğünde hatırlatan olur :p:KK53:

44 aylık kızım var, 3.5 yaşını geçti yani. 20 gündür eli önde bastırarak geziyor, ama sabit bir şekilde bastırıyor, sorduğumda anne çişim geliyor sanki zannettim dedi, doktoru önce idrar tahlili istedi, tahlilde amorf ürat kristalleri görüldü yazıyordu, kum döküyormuş, acaba sebep o mu dedik, sonra kıl kurdu olabilir dedi doktor üstüste üç kere gaita tahlili yapıldı birşey çıkmadı, tedbir amaçlı ilaç kullanın yine de dedi. İç çamaşırları, pantolonlar sıkıştırıyor olabilir diye hepsini yeniledim. Sorunca acıma, kaşıntı, yanma yok diyor. Dün babası sormuş ona da acıyor, kaşınıyor demiş, ben sorunca da kaka yaparken acıyor (kabızlık var biraz), ama ön taraf hoşuma gidiyor deyince emin oldum sayılır, evde, sokakta, yuvada her yerde eli sabit önde geziyor, yuva psikoloğu kendini tanıyor olabilir dedi, ama ben yinede metabolizmada bir hastalık var da gözden kaçırır mıyım diye endişe ediyorum, mantar olabilir mi dedim doktoru birşey demedi, çünkü sürtünme, haz alma, rahatlama belirtileri yok. Ses çıkarsak veya çıkarmasak farketmiyor yine öyle geziyor, sokağa çıkamaz olduk, eline oyuncak filan da versek oyuncağı bize verip gene eli önde dolaşıyor.
Yuvaya yeni başladı, genel gözlemleri sorun yok, mutlu diyorlar, bende sorduğumda çok mutluyum diyor, idrarını altına kaçırma olayı yok, kum döktüğünde böyle mi olur acaba bilen var mı?

4.5 yaşındaki kızım bundan yaklaşık 2 ay kadar önce koltuk minderini at niyetine kullanırken bundan haz almaya başladığını farkettim.netten biraz araştırdım sakın tepki göstermeyn yapmasına müsade edin diyor ama olur olmaz herkesin yanında yapıyo koltuk kollarını kullanarak yüz ifadesi bile değişiyo yani çok belli haz aldığı.çok sıkınıtı yaptım bunu kendime başlarda şimdi daha rahatım ama ne yapacağımı bilmiyorum anne gıdıklanabilirmiyim diye benden izin alıyor bende izin veriyorum mecburen ama kızım nasıl tuvaletimizi kimse görmeden yapıyosak bunuda başkalarının yanında yapma diyorum tamam diyo ama çocuk işte unutuyo.böyle bişey yaşayan var mı ne yapabilirim.kreşe gidiyo pedegogumuzla konuşucam sıra bekliyorum
oğlum 1yaşında bile değildi keşfetmişdi bedenini.ben 2yaş civarlarında psikoloğa gittim.fakat en çok babasına yapardı.babamız sürekli ş.dışında oluyor.dr.dikkatini dağıtın ve 3yaşına kadar unutturmaya çalışın demişdi.ben o aralar oğlumu sürekli gezdirdim oynattım hiç ilgilenmediğim kadar çok ilgilenip çeşitli oyunlar oynadık.ve çok şükür çok uzun zamandır yapmıyor.fakat baba geldiği an sanki yapacak gibi pozisyonlar aldığında direk caydırıp dikkat dağıtıyoruz.faaliyet gösteren eğitim alanları çok faydalı unutmayın

ahaha çok güldüm valla doğru :KK1:

hatırlıyorum bende yapardım hatta az dayak yemedim bu yüzden:)

başka bir şeyle ilgilenmsini sağlayın, bende yapıyordum küçüükken :)

bende yapardım hatta kocaman oyuncak ayım vardı onunla yapardım doktora götürmüşlerdi anlatamamıştım:KK70::KK70::KK70: sonra ayımı parçaladılar sobada yaktılar:KK70::KK70: ne günlerdi yaa...:KK3:

walla ne bu konuda bi bilgim war ne de fikrim ama şunu söliim :) küçükken bende yapardım :) bi sakıncasını görmedm :) çoluk cocuk farketmez insanın içinden geliyo :)

bu durum çocuklarda 2-6 yaş arasında görülebilir normal durumdur. bunu yapmamasını istediğinizi belli etmeden dikkatini dağıtın, oyuncaklarla oyunlarla ilgisini çekin o masturbasyon yapmayı bırakıp yanınıza yada oyuna gelsin. bu şekilde zamanla unutur ve kaybolur.

küçükken ben de yapıyomuşum :) tabi o yaşta unutur sonra büyüdüğünde hatırlatan olur :p:KK53:

desenize yalnız değilmişiz kızlar :KK52:
küçükken vazgeçirdiler ama büyüyünce yine başladık :KK52::KK52::KK52:
şaka biyana bence de dikkatini başka yöne çekmek en iyisi
azarlama ceza falan hiç iyi değil, ondan sonra vajinusmus olurlar büyüdüklerinde... :KK50:

Evet böyle şeyler mümkünmüş.

Küçük erkekler genelde pipilerini eller kızlarda koltuk kenar kısımlarına sürterlermiş.Aslında mastürbasyon oluşumu çoçukluktan başlıyormuş..Sıklıkla görülüyorsa muhakak doktora gidilmesi gerekir diye gazetede yazı okumuştum geçen aylarda.

bencede can sıkacak bısey yok

bende yapardım kucukken ve kendımı sıkıştırma derdım adına

bırgun babnnemlerde kalıyorum annemler baska ılcede amcamlar falan var kahvaltıya beklıyorlar cagırıyorlar hadı dıye ben gelıyom dıyom kalkmıyorum kendımı sıkıstırıyorum amcam geldı napıyorsun sen bagırdı daha ılk okula gıtmıyorum düşün o gunden sonra hep gızlı yaptım .

bı zararı da olmadı hıcbırzamn ergenlıkle beraber boyutu degıstı :KK1::KK1:

sonradan okuduklarıma göre cocugun yalnız kalmasından ılgısızlıktenmış . benı hep babannemlere bırakırdı annem ben kalmak ısterdım guya. hanı cocuk aglarya bbannemde kalcam falan dıye . ilk oradayken yapmıstım. ben öğretmenım asla kıızmı baska yerde bırakamıyorum bakıcım var dı sımdı kreste ama en azından aksamları onu gormelıyım. annem ev hanımı olmasına ragmen benı ıstıyorum dıye bırakırdı ya ne ılgınc

bir arkadaşımın kızı yapmıştı ..cikolata yediği zamanlarda yapıyormuş doktor cikolatayı yasakladı ve görmezden gelin uyarırsanız ilgi ceker devam eder demişti....

4.5 yaşındaki kızım bundan yaklaşık 2 ay kadar önce koltuk minderini at niyetine kullanırken bundan haz almaya başladığını farkettim.netten biraz araştırdım sakın tepki göstermeyn yapmasına müsade edin diyor ama olur olmaz herkesin yanında yapıyo koltuk kollarını kullanarak yüz ifadesi bile değişiyo yani çok belli haz aldığı.çok sıkınıtı yaptım bunu kendime başlarda şimdi daha rahatım ama ne yapacağımı bilmiyorum anne gıdıklanabilirmiyim diye benden izin alıyor bende izin veriyorum mecburen ama kızım nasıl tuvaletimizi kimse görmeden yapıyosak bunuda başkalarının yanında yapma diyorum tamam diyo ama çocuk işte unutuyo.böyle bişey yaşayan var mı ne yapabilirim.kreşe gidiyo pedegogumuzla konuşucam sıra bekliyorum

arkadaşım aynı derdi şuanda bende yaşıyorum deliricem şimdi bende bu konuyla alakalı yardım çığlıkları attım benim kızım 2.5 yaşında parmağıyla yapıyor araştırdım müsade edin diyor ama gelde bana sor, bulduysan bir çözüm benimle paylaş yok bulamadıysan birlikte oturup ağlayalım:KK43:(

arkadaşım aynı derdi şuanda bende yaşıyorum deliricem şimdi bende bu konuyla alakalı yardım çığlıkları attım benim kızım 2.5 yaşında parmağıyla yapıyor araştırdım müsade edin diyor ama gelde bana sor, bulduysan bir çözüm benimle paylaş yok bulamadıysan birlikte oturup ağlayalım:KK43:(

2.5 yaş küçük dikkatini kolayca dağıtabilirsiniz, hemen bir oyun oynamaya başlayın, ağlamayın canım sonuçta geçici bir durum vücudunu keşfederken o bölgedeki huylanmayı keşfetmiş hoşuna gidiyor, alt temizliğini de uzun tutmayın bence o esnada da hatırlayabilir, kolay gelsin..

ben de aynı sorunu yaşıyorum. çok çaresiz hissediyorum. kızım 2 yaşındayken farkettik. bir süre sonra doktora gittik. dikkatini başka yere çekme, asla 'yapma' dememek gerektiği, bunun normal olduğu falan, filan herkesin bildiği şeyeler işte. fakat ben soğukkanlı olamadım. dikkatini başka yöne çekme falan, bir süre uğraştım, uzun bi süre sonra sonuç alamadım, benim gerilimim arttı, bunu ona yansıttım . kızım şimdi 8 yaşında. ve sorunumuzu hala çözemedik. 3 aylık bebeğim var. sanırım kardeş gelince çoğaldı. üstelik okulda, derste yapıyormuş. bana kendisi söylüyor. bana hiç yalan söylemez. en çok yalan söylemene kızarım dediğim için benden saklamıyor ama bunu yapmaktan da vazgeçmiyor. başka bir üye 2-6 yaş arası bunun normal olduğunu yazmış. bu yüzden daha da endişelendim. sizin durumunuz çözümlendi mi. ne durumdasınız? cevaplarsanız sevinirim.

ben de aynı sorunu yaşıyorum. çok çaresiz hissediyorum. kızım 2 yaşındayken farkettik. bir süre sonra doktora gittik. dikkatini başka yere çekme, asla 'yapma' dememek gerektiği, bunun normal olduğu falan, filan herkesin bildiği şeyeler işte. fakat ben soğukkanlı olamadım. dikkatini başka yöne çekme falan, bir süre uğraştım, uzun bi süre sonra sonuç alamadım, benim gerilimim arttı, bunu ona yansıttım . kızım şimdi 8 yaşında. ve sorunumuzu hala çözemedik. 3 aylık bebeğim var. sanırım kardeş gelince çoğaldı. üstelik okulda, derste yapıyormuş. bana kendisi söylüyor. bana hiç yalan söylemez. en çok yalan söylemene kızarım dediğim için benden saklamıyor ama bunu yapmaktan da vazgeçmiyor. başka bir üye 2-6 yaş arası bunun normal olduğunu yazmış. bu yüzden daha da endişelendim. sizin durumunuz çözümlendi mi. ne durumdasınız? cevaplarsanız sevinirim.

canım problemi çözemiyorum o kadar çok oyuncağı varki oyun sırasında sıkılıyor bir yere gizlenip yapıyor uykusu gelince devam ediyor yok yani aklında sürekli o var en son çare kreşe göndericem dikkatini dağıtıyorum ama sonunda kazanan hep kızım oluyor ..

ağlamaktan şiştim artık bayanlar...bir haftadır bende bu sorunla uğraşıyorum..tüm tıbbi kabullere, gerçeklere ve çözüm önerilerine rağmen içim içimi yiyiyor....ilgi ilgi ilgi..tamamda ben sabah 7 de işe gidip akşam 7 de işten eve dönmek zorundayım...ne ara ilgileneceğim ne ara yavrumun ruhunu doyuracağım..hangi yüzle senin yanındayım canım diyeceğim..4 yaşında ve bensiz böyle büyüdü işte yavrum.....bıktım artık çalışmak zorunda olup onu bırakmaktan, bıktım zamanı yetiştirmek için didinip durmaktan ama hiç bir şeye tam yetememekten..yavrumun ellerimin arasında yalnızlıkla bilemeden mücadele etmesinden....bu gerginlikle ona kızmak...uyudu şimdi...melek gibi..ve ben çaresizliğin dibindeyim..........yüz tane makale okudum konu ile ilgili...tümü normaldir diyor ve son cümleler hep onunla ilgilenin....normalmi gerçekten yoksa tüm o makaleler bir avuntumu????kendimi kandıracak delil mi arıyorum yoksa gerçekten de normal mi bu ?? boğuluyorum......boğuluyorum...

ağlamaktan şiştim artık bayanlar...bir haftadır bende bu sorunla uğraşıyorum..tüm tıbbi kabullere, gerçeklere ve çözüm önerilerine rağmen içim içimi yiyiyor....ilgi ilgi ilgi..tamamda ben sabah 7 de işe gidip akşam 7 de işten eve dönmek zorundayım...ne ara ilgileneceğim ne ara yavrumun ruhunu doyuracağım..hangi yüzle senin yanındayım canım diyeceğim..4 yaşında ve bensiz böyle büyüdü işte yavrum.....bıktım artık çalışmak zorunda olup onu bırakmaktan, bıktım zamanı yetiştirmek için didinip durmaktan ama hiç bir şeye tam yetememekten..yavrumun ellerimin arasında yalnızlıkla bilemeden mücadele etmesinden....bu gerginlikle ona kızmak...uyudu şimdi...melek gibi..ve ben çaresizliğin dibindeyim..........yüz tane makale okudum konu ile ilgili...tümü normaldir diyor ve son cümleler hep onunla ilgilenin....normalmi gerçekten yoksa tüm o makaleler bir avuntumu????kendimi kandıracak delil mi arıyorum yoksa gerçekten de normal mi bu ?? boğuluyorum......boğuluyorum...

Hem de çok normal. Kimi çocuk daha erken keşfediyor kimi daha geç. Ama mastürbasyon bir problem değil. Birçok makale okuduğunuzdan bahsetmişsiniz siz de görmüşsünüzdür eğer ki nunu ısrarlı bir şekilde yapıyorsa o zaman bir soruna işaret ettiği düşünülebilir. Çalışan pek çok annenin yaşadığı sıkıntıları yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla. Tabii ki çocuğunuzla çok daha fazla vakit geçirmek, onunla daha fazla ilgilenmek istiyorsunuz her anne gibi. Ama kendinizi yetersiz görmeyin. Onu daha iyi koşullarda büyütmek için çalışıyorsunuz sonuçta ve ne yazık ki gün 24 saat olunca eksik kalan bir şeylerin olması kaçınılmaz bir şey. Akaşmları onunla oynayabileceğiniz, konuşabileceğiniz yani zaman geçirebileceğiniz bir dilim vardır diye tahmin ediyorum. Bu zaman diliminin hakkını vermeye çalışın. Eğer ki bu 1 saat için mümkünse çocuğunuz bilsin ki o 1 saat tamamen ona ait olan bir zaman. Aynı şekilde haftaiçi yapamadıklarınızın acısını haftasonu çıkarmayı deneyebilirsiniz. Birlikte çokça zaman geçirmek çok önemli olsa da kaliteli zaman geçirmek de bir o kadar hatta daha fazla önemli, lütfen bunu unutmayın. Kolay gelsin.

kızım 4 yaşında yazdan beri mastürbasyon yapıyor
ilk başlarda çok sıktı şimdi okadar fazla değil dikkat ediyorum özellikle
yalnız kaldığı zaman yada çizgi film saatinde
ben hiç tepki vermedim dikkatini başka yönlere çektim
ama umursmadığım zamanlarda çok oldu
utanma duygusu çok fazla sanki yaptığının utanılıcak bişey olduğunu biliyor
başkalarının yanında yapmıyor yaptığı sırada ben odaya girmişsem çıkmamı bekliyor
bir tek babamız biliyor kimseyede söylemedim çünki biliyorum her kafadan bir ses çıkıcak çocuğun psklolojisini bozucaklar
bu yaz allah nasib ederse anaokuluna başlayacak ozaman yok olacağını umuruyorum

öncelikle masturbasyon yapmak bir davranış bozukluğu değildir. Çoğunuzun yazdıklarını okudum bu durumdan çok korkmuşsunuz ama bu korkulacak bir şey değil. Çocukların cinselliklerini keşfettikleri yaşlarda hep çocuklarınız, kendilerini merak etmeleri,, okşamaları çok normal. Erkek çocuklarda daha fazla olduğundan kızlarda görüldüğünde aileler endişeleniyor. Endişe edip çocuğu korkutursanız yaptıklarının kötü bir şey olduğunu düşünecekler ki değil bu ileride kızlarınızın cinsellikten korkmaları ve soğumasına neden bile olabilir.

Çözüm önerisine gelirsek bir süre sonra bırakacaklardır ancak uzun süre devam ediyorsa bir pedagog yani çocuk psikoloğuna danışabilir çocuğunuzla terapistin konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde neden bu durumun sürdüğünü sizin ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

oğlum 2,5 yaşında bşladı buna önce oyuncak arabasına sürtünürdü sonraları koltuk kırlentlerine başladı daha sonra çiş yaparken aldığı hazla bunun birleştiğinde daha fazla haz aldığını anlayıp çişi gelince yapmaya başladı bende araştırdım korkulacak bir şey yok 4 -5 yaşında bırakır dendi görmezden gelmiyoruz genelde yanlızken yada onunla ilgilenmezken yapıyordu bizde ilgisini farkettirmeden başka yere çekiyor oyun oynuyorduk son 3 aydır baya azaldı ama şimdi haz aldığı için değil bazen ilgilenmemiz için yapıyor yani çözmüş olayı yastığa sürtünürse ilgileneceğimizi biliyor onun için artık uyarmaya başladık şu an 4 yaşında sanırım yakında tamamen unutacak fakat 5 yaşını geçrse biuzamana başvurun derim

Ben de cocukken yaptigimi hatirliyorum.6-7yaslarindaydim sanirim.yatak odasindaki yatagin tahta olan yuvarlak koselerine dayayip surtunuyodum.annem calisiyordu anneannem bakiyodu bana hatta anneanneme yakalanmistim yaparken icten geliyo bence de

X