Kızlarınızın tüylerini almasına kaç yaşında izin verirsiniz?

Kızlarınızın tüylerini almasına ne zaman izin verirsiniz?

• Arkadaşları ne zaman yaparsa o zaman

OY: 0 0,0%
  • Kızım ne zaman isterse o zaman

OY: 7 41,2%
  • 18 yaşından önce izin vermem

OY: 0 0,0%
  • Ortaokulda izin veririm

OY: 7 41,2%
  • Lisede izin veririm

OY: 3 17,6%

• Ankete Katılan
    17

deneyselkadin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2023
5
2
18 yaş altı kızınızın kaşlarını, bıyıklarını ve bacaklarını almasına ne zaman izin verirsiniz? Ya da eğer kulaklarını deldirmek, saçlarını boyamak isterse? (18 yaş altı diye soruyorum çünkü 18 yaş üstü artık yetişkin bir birey, ona karışılmaz ancak öneri verilebilir)

Devir değiştikçe normaller de değişiyor. Çocuğun hem akranlarından zorbalık görmeyeceği kadar ortama uyum sağlayabilmesinin hem de vaktinden erken büyümemesinin orta kararı nedir?

(Sorumu normal ölçüde tüylü biri için yanıtlayın lütfen, hormonal bozukluk, bitişik kaş vs durumlarında elbette cevaplar farklı olacaktır)

18 yaş altı kızınızın kaşlarını, bıyıklarını ve bacaklarını almasına ne zaman izin verirsiniz? Ya da eğer kulaklarını deldirmek, saçlarını boyamak isterse? (18 yaş altı diye soruyorum çünkü 18 yaş üstü artık yetişkin bir birey, ona karışılmaz ancak öneri verilebilir)

Devir değiştikçe normaller de değişiyor. Çocuğun hem akranlarından zorbalık görmeyeceği kadar ortama uyum sağlayabilmesinin hem de vaktinden erken büyümemesinin orta kararı nedir?

(Sorumu normal ölçüde tüylü biri için yanıtlayın lütfen, hormonal bozukluk, bitişik kaş vs durumlarında elbette cevaplar farklı olacaktır)

Ben 26 yaşındayım, ben 5. sınıfı bitiriğim zaman annem bacaklarımı almama izin vermişti, 8. sınıfı bitiriğimde de kaşlarımı ve bıyıklarıma izin vermişti. Kuaför kız sadece kaşlarımın ortasını etrafını biraz temizlemişti, alınmış gibi durmuyordu bile. Hepsinde de yanımdaydı. Bunları yaptırmak istediğim için bana kendimi suçlu kötü hissettirmedi, bunun asla iznini kavgasını yapmadık.

Bunun devirle alakası yok, çocuk kılları konusunda kendisini özgüvensiz hissediyorsa, kıllarını alabilir. Bunun erken büyümekle alakası yok. Kıllarını aldı diye erken büyümüş olmaz. Böyle şeyler için lise çok geç bana kalırsa kıllarından rahatsız olan kızlar için özellikle eğer kılları sık ve siyahsa Bunu çocuk aileden izin almak olarak görmemeli. Onun bedenini tanımasına, bu kıl alma işlerini nasıl alması gerektiğine ailesinin/velisinin destek olması gerek. Ağda/jilet yerine kısaltıcı makineden kullanabilir.

Tüylerimi kaç yaşında aldığımı bi türlü hatırlayamıyorum ya. Ama liseye geçince kıkırdak deldirmiş, saçlarımı boyatmış gayet kaşımı falan almıştım..(lisede cozutan bir gençlik 😀) Ama tüyleri ne zaman aldım bilmiyorum, ufaktım kesin. 😀

14 yaşındayken bacak, koltuk altı ve özel bölgeyi almaya başlamıştım.
Kulak deldirme, kaş alma vs kendisine bırakılabilir ama diğerleri hijyen meselesi olduğu için ne kadar erken alışırsa o kadar iyi olur.

35 yaşımdayım. 5. Sınıfı bitirdiğim zaman annem kuaföre götürüp bacaklarıma ağda yaptırtmıştı. Kötü gözüküyordu. Belli ki ben daha ayılmadan zorbalık görmeme özgüvenimin kırılmasına engel olmak istedi.

Bence tüy kıl öyle illa alınması gereken kötü bir şey değil öncelikle, ama hatırlıyorum evde bir jilet bulmuştum ve nasıl bir his olduğunu merak ettiğim için 4. Sınıfı bitirdiğim yaz bacağımda denemiştim. Annemin haberi var mı bilmiyorum. Ne bir şey kazandım, ne de kaybettim.

Ben genelde kısıtlamalara karşıyım kız veya erkek. Ama kaşımı hayatımda hiç aldırmadım ve hiç de gözüme batmadı mesela. Aynı şekilde bıyık da. İlla istemiyorsa da yok şurandaki kılı aldır, yok şöyle böyle yaptır demezdim.

Ortaokulda tanıdığım çoğu arkadaşım bir şekilde bu işlere girmişti. Bana annemler sanırım 9a giderken vir epilator almıştı. Çok erkenden alışıp sonra işi gücü bırakıp kılla saçma uğraşmasını pek istemezdim herhalde ama istiyorsa da ne yapacaksın.

Saç boyamaya gelince, okullarda yasaktı eskiden şimdi bilemiyorum ama doğal renklerde veya bir iki parça olacak şekilde lisede belki.

Biz çok kıllı tipler değiliz olsaydık daha erken ağda yapardım herhalde ama yaptığımda 14 yaşındaydım liseye yeni başladığım dönemdi. Kaşlarımı hiç almadım, bıyıklarımı da lise döneminde almaya başlamıştım. Kıl çok rahatsız ediciyse ortaokul idealdir diye düşünüyorum. Kulak deldirmek birden fazla ve kulak memesi hariç delikse 16-17 yaş normal bence. Saç hiç boyatmadım ama ablam lise 3te boyatmıştı.

Tüm bunlar için de ailem hiçbir şey demedi gayet makul zamanlar bence.

Koltuk altı,bacak ve genital bölge ne zaman çıktıysa aldik. Ona karışan olmadı. Ama kaş almak bizim zamanımızda yasaktı okulda ☺️☺️ kas neyse de bıyıklı gitmişiz okula 🤣

Ortaokula giderken tüylerinden rahatsız olan kızlarımin tuylerini aldım. Kaşlarınida aynı şekilde aldım rahatsiz oluyorsa sakıncası yok bence. Saç boyatmak diyince liseye ve ortaokula giderken kizlarimin renkli boyatma hevesine ensesinden bir tutami renkli boyadım. Ne var bunlar gayet normal yani.

Benim annem üniversiteye geçene kadar saç boyamaya,kaş aldırmaya karşıydı. Ben de üniversiteye gittiğim ilk gün kaşlarımı aldırmıştım. Yılların acısını çıkardım 😂 Tabii o saatten sonra ne saçıma ne tırnağıma karışmadı. Ben kızım olsa çok daha esnek olurdum. Liseye giderken gayet de kaşlarını aldırabilir,kulağını deldirebilir. Saçlarının aralarına renk attırabilir. Hiçbir mahsuru yok🤷🏻‍♀️

X