Konuşmaya gittim pişman oldum :(

Ayy cok uzun ama hep kendinizi anlatmişsiniz B kişisinin sizin hakkinizda soylediklerinden hic bahsetmeyip "bunlari bunlari yaptilar" şeklinde atlamişsiniz.
Eşinizin yeni dogum yapmiş birinin cocuguna kafasi yamuk mu vs seklinde yorum yapmasi bile tek başina sinir bozucu hala durduk yere alindi vs diyorsunuz. Kim bilir baska ne muhabbetler dondu.

Kafasi yamuksa doktor var degil mi bildigim kadariyla bebekler duzenli olarak doktor goruyor. Bir sorun olsa once anne babasi farkeder, sorun olsa doktor soyler nebileyim.
Gerisini okumadim zaten kimse durduk yere size tavir almiyordur bence.

Merhaba kısaca konuya geçeceğim aylardir icim içimi kemiriyor çok basit saçma bir konu belki ama ilk defa bi konunun içinden çıkamıyorum. Şimdi üçlü eşli arkadaş grubumuz var. Eşlerimiz ta çocukluktan komşuluk arkadaşlığı var hafta da bir iki görüşür oyun oynarlar buluşurlar. Ayriyeten kayınvalidelerimiz de çok sıkı arkadaş. Zamanla evlenerek bizlerde eşler olarak arkadaş olduk. Birbirimizi yemeğe davet ettik görüştük falan. Su son dönemde ben A kişisi diğeri B ve diğeri C kişisi diyeyim aramıza bir soğukluk girdi. B kisisi benimle ve C ile konuşmayı kısalttı biraz tavırlı tepkili oldu sebebini sorduğumuz da hamileydi o ara psikolojim bozuldu dedi (çağırdığımız görüşmek istediğimiz hic bir yere gelmedi) konuşmak istedik sebebini söylemedi bizi gördüğünde selam vermedi farketmedim falan dedi. Bu arada bu B nin kayınvalidesi C yi hiç sevmez B de kayınvalidesine önem veriyormuş o ara bu yüzden C ile görüşmek istemediğinden benimle de arayı açtı ama özelde çok nadir bende hamileydim o ara konuştuk çok samimi olamamak şartıyla. Neyse konuya geçiyorum kusura bakmayın biraz uzun ama detay vermem lazım. Bu B kişisi doğum yaptı bebeği görmeye gittik benim ve eşimin bir takım dediklerime alınmış kırılmış. esim
Bebeğin kafası yamuk mu biraz yatış pozisyonu ile mi alakalı demiş, (bu arada ben iki Gün sonra doğuma gidicem ve C kişise de 4 aylık hamile) bebeğin odwsina bakarken park beşik ve mobilya beşik almışlar ben C ye dönüp bu park beşik ucuz bundan alma demişim, ben dogum yapmadan önce B nin bebeğinin kilosunu sormuşum bebekleri yaristiriyormuşum ki ben daha doğum bile yapmadım. Bize geldiklerinde eşimi çağırıp işte bak bak bizim kızla aralarında bisey yok 50 gün var oynarlar büyüyünce demişim. Bunlara alınmış kırılmış bana ama onun bebeği doğduktan sonra konuşmaya devam ettik telefondan bebeğinin kırkı çıktı iki gün sonra ben doğuma gittim yine çok
Samimi bir şekilde benimle konuşmaya devam etti hiç birsey yok gibi ben doğum yaptım aradı sordu konuştuk yani arada problem var demezsiniz. Neyse benim bebeğim doğdu kırkı çıktı Ocağın başında bana bebek görmeye geldiler başka grup arkadaşlar da var içinde C ve B kişisi de var ( Eylulun 20 sinden kasımın 25 ine kadar çok samimi konuşmuşuz özellikle mesajlara baktım yanlış bisey mi dedim yaptım diye ) bu B kişisi bana çok soğuktu eurekli bi laf sokuyodu bebeğimin odasını gösteriyorum bakmıyor gelmiyo bana cevap vermiyo oturduğu yerden hem tabağını yedi hem
Bana laf soktu ben biseyler olduğunun farkındayım diğer kızlar da anladı hatta şaşırdılar neyse bunlar iki saat oturup bi hışımla kalktılar. Biz C ile göz göze geldik ben çok üzüldüm. Ertesi gün B kişisi benim telefonumu silmiş instagramdan silmiş görünce şok oldum neden dedim ya nolmus olabilirtabi bu kırıldıklarından haberim yok bana hiç bisey söylemeden beni silmiş evime geldiğinde ki o hareketlerininin sebebini de bilmiyorum. Ertesi gün c ile konuştuk o neden böyle yaptığının sebebini sormamı söyledi ama ben hem çok üzüldüm hem çok kırıldım ortada bi sebep yokken insanların içinde beni rencide etmesine anlam veremedim. Üstünden bi ay falan geçti C kişisi dayanamayıp sormuş konuşmuşlar işte yukarı da yazdıklarımı söylemiş A ya cok kırıldım bana bunları yaptı bir daha görüşmek konuşmak istemiyorum demekki ben onun için değersizsizmisim neden bana sormadı boyle
Olduğumun demiş. Ben şok oldum şaşırdım üzüldüm bunları C den duydum( bu ara da B ile C nin de arası hiç iyi değildi. Ben C ile görüşüyorduk buluşuyorduk. B bana bi ara C yi anlamıyorum kayinvalidem
Sevmiyorsa ben napabilirim kendi bilir falan demişti yani araları açıktı. Benim bebeği görmeye gelecekleri günden bir hafta önce B, C yi evine davet etmiş aralarında ki soğukluğu bitirmek istediğini kayınvalideler sorun olmasın biz arkadaşlığımıza bakalım birbirimize gelelim
Gidelim demi bunun üzerine tabi B sürekli C yi evine davet etmiş. Ben de duyuyorum C sürekli oraya gitmiş ama beni neden çağırmıyo diye üzülüyordum. Bir gun C de evine B yi davet etmiş sormuş bu olayları konuşmuşlar) C bana bence B ile konuş aranızdaki sorunları bitirin bi konuşun olmazsa yollarınızı ayırırsınız dedi aynılarını B ye de demiş güya . Neyse c bana B haklı dedi bence konuş dedi. Bende B ye mesaj attım konuşmak istiyorum diye bize davet ettim ama bebeği aşı olmuş huysuz diye o beni davet etti evine gittim. Konuya girdim bir sorun var aramızda farkındayım konusmak istiyorum dedim. Yukarı bahsettiklerimin aynısını dedi bende hepsinin tek tek açıklamasıni
Yaptım özür diledim Üzgün olduğumu belirttim ve ek olarak eşime kayınvalideme bile bahsetmedim onların tavır almasını istemedim ama çok kirildim böyle böyle oldu. Bende neden benimle konuşmadın niye boyle
Yaptın diye niye bana hesabını sormadın direk silmişsin ben yine de gelip seninle
Konusmak istedim sebebini sormak istedim dedim. İşte o yaptığım belki yanlış ama ben de senin bebeğini görmeye geldiğimde seni aynı şekilde kirmak istedim onların yanında seni rencide etmek istedim bana yaptığının aynısını yapmak istedim dedi. Ben bunları duyunca çok üzüldüm o an diyecek bisey bulamadim
Orda gozlerim doldu diyecek bisey de bulamadim eve gelince konuşulanlar beynimden geçince bi kere daha üzüldüm Ben onun evine kötü niyetle gitmedim yemin ederim eğer kırıldıysa bile Bilerek yapmadım yani ben onu kirmak için bile isteye uzmek için gitmedim evine ama onun bana gardını alıp gelmesi beji hem üzdü hem sınırlendirdi. Bu arda eşime kayınvalideme söylemedim dedi ama söylemiş ben öyle tahmin ediyorum çünkü esi eşime kayınvalidesi de bana tepkiliydi. Neyse Ben şimdi c ye de biraz tavır koydum B ye de. b nin bu şekilde evime kötü niyetle gelmesini içim almıyor. Kabul edemiyorum benimle konuşmadan anlatmadan dinlemeden bana bu şekilde gard alması kabullenemiyorum. Ve inadına C ile arasini düzeltti şimdi sürekli görüşüyorlar beni çağırmıyorlar ama sözde C benimle çok iyi arkadaşlığı devam ediyor. Şimdi ne yapmam lazim ister istemez bu grupla yan yana gelicez aynı ortamda bulunmak Zorundayız. Ona karşı nasil olmam gerekir ? Bu üçlü dışında kalabalık bir grubumuz 7 li çiftiz ister istemez yemekler görüşmeler oluyor. Ortamda nasil olmam lazım? Kayınvalidesine kendimi anlatmam gerekir mi ? Ne yapmam
Lazim yani :KK43:
Yarısını okumadım c kişisi b kişisi beynim yandı valla benle konusmak isteyen konuşur istemeyen konuşmaz hiç umrum olmaz beni umursamayani ben hiç umursamam o kim ki onu adam yerine koyayimda canımı sikayim valla hayat bu kadar kendinizden başka kimseyi önemsemeyin

Lohusa evine gidip dangul dungul konuşmuşsunuz ama biz kötü niyetli değildik diyorsunuz ilginç. Koca insanlarsınız, yeni doğmuş bebeğin kafasına yamuk, beşiğine ucuz vs demek çok yersiz ve saygısızca. Benim de bir arkadaşım böyle patavatsızca konuşuyor. Konuştuklarınıza dikkat edin, bana ne sizin niyetinizden. Niyet mi okumaya çalışacak insanlar? İletişim becerileriniz aşırı düşük değilse söylediğiniz lafların gideceği yeri hesaplayın bir zahmet.

Merhaba kısaca konuya geçeceğim aylardir icim içimi kemiriyor çok basit saçma bir konu belki ama ilk defa bi konunun içinden çıkamıyorum. Şimdi üçlü eşli arkadaş grubumuz var. Eşlerimiz ta çocukluktan komşuluk arkadaşlığı var hafta da bir iki görüşür oyun oynarlar buluşurlar. Ayriyeten kayınvalidelerimiz de çok sıkı arkadaş. Zamanla evlenerek bizlerde eşler olarak arkadaş olduk. Birbirimizi yemeğe davet ettik görüştük falan. Su son dönemde ben A kişisi diğeri B ve diğeri C kişisi diyeyim aramıza bir soğukluk girdi. B kisisi benimle ve C ile konuşmayı kısalttı biraz tavırlı tepkili oldu sebebini sorduğumuz da hamileydi o ara psikolojim bozuldu dedi (çağırdığımız görüşmek istediğimiz hic bir yere gelmedi) konuşmak istedik sebebini söylemedi bizi gördüğünde selam vermedi farketmedim falan dedi. Bu arada bu B nin kayınvalidesi C yi hiç sevmez B de kayınvalidesine önem veriyormuş o ara bu yüzden C ile görüşmek istemediğinden benimle de arayı açtı ama özelde çok nadir bende hamileydim o ara konuştuk çok samimi olamamak şartıyla. Neyse konuya geçiyorum kusura bakmayın biraz uzun ama detay vermem lazım. Bu B kişisi doğum yaptı bebeği görmeye gittik benim ve eşimin bir takım dediklerime alınmış kırılmış. esim
Bebeğin kafası yamuk mu biraz yatış pozisyonu ile mi alakalı demiş, (bu arada ben iki Gün sonra doğuma gidicem ve C kişise de 4 aylık hamile) bebeğin odwsina bakarken park beşik ve mobilya beşik almışlar ben C ye dönüp bu park beşik ucuz bundan alma demişim, ben dogum yapmadan önce B nin bebeğinin kilosunu sormuşum bebekleri yaristiriyormuşum ki ben daha doğum bile yapmadım. Bize geldiklerinde eşimi çağırıp işte bak bak bizim kızla aralarında bisey yok 50 gün var oynarlar büyüyünce demişim. Bunlara alınmış kırılmış bana ama onun bebeği doğduktan sonra konuşmaya devam ettik telefondan bebeğinin kırkı çıktı iki gün sonra ben doğuma gittim yine çok
Samimi bir şekilde benimle konuşmaya devam etti hiç birsey yok gibi ben doğum yaptım aradı sordu konuştuk yani arada problem var demezsiniz. Neyse benim bebeğim doğdu kırkı çıktı Ocağın başında bana bebek görmeye geldiler başka grup arkadaşlar da var içinde C ve B kişisi de var ( Eylulun 20 sinden kasımın 25 ine kadar çok samimi konuşmuşuz özellikle mesajlara baktım yanlış bisey mi dedim yaptım diye ) bu B kişisi bana çok soğuktu eurekli bi laf sokuyodu bebeğimin odasını gösteriyorum bakmıyor gelmiyo bana cevap vermiyo oturduğu yerden hem tabağını yedi hem
Bana laf soktu ben biseyler olduğunun farkındayım diğer kızlar da anladı hatta şaşırdılar neyse bunlar iki saat oturup bi hışımla kalktılar. Biz C ile göz göze geldik ben çok üzüldüm. Ertesi gün B kişisi benim telefonumu silmiş instagramdan silmiş görünce şok oldum neden dedim ya nolmus olabilirtabi bu kırıldıklarından haberim yok bana hiç bisey söylemeden beni silmiş evime geldiğinde ki o hareketlerininin sebebini de bilmiyorum. Ertesi gün c ile konuştuk o neden böyle yaptığının sebebini sormamı söyledi ama ben hem çok üzüldüm hem çok kırıldım ortada bi sebep yokken insanların içinde beni rencide etmesine anlam veremedim. Üstünden bi ay falan geçti C kişisi dayanamayıp sormuş konuşmuşlar işte yukarı da yazdıklarımı söylemiş A ya cok kırıldım bana bunları yaptı bir daha görüşmek konuşmak istemiyorum demekki ben onun için değersizsizmisim neden bana sormadı boyle
Olduğumun demiş. Ben şok oldum şaşırdım üzüldüm bunları C den duydum( bu ara da B ile C nin de arası hiç iyi değildi. Ben C ile görüşüyorduk buluşuyorduk. B bana bi ara C yi anlamıyorum kayinvalidem
Sevmiyorsa ben napabilirim kendi bilir falan demişti yani araları açıktı. Benim bebeği görmeye gelecekleri günden bir hafta önce B, C yi evine davet etmiş aralarında ki soğukluğu bitirmek istediğini kayınvalideler sorun olmasın biz arkadaşlığımıza bakalım birbirimize gelelim
Gidelim demi bunun üzerine tabi B sürekli C yi evine davet etmiş. Ben de duyuyorum C sürekli oraya gitmiş ama beni neden çağırmıyo diye üzülüyordum. Bir gun C de evine B yi davet etmiş sormuş bu olayları konuşmuşlar) C bana bence B ile konuş aranızdaki sorunları bitirin bi konuşun olmazsa yollarınızı ayırırsınız dedi aynılarını B ye de demiş güya . Neyse c bana B haklı dedi bence konuş dedi. Bende B ye mesaj attım konuşmak istiyorum diye bize davet ettim ama bebeği aşı olmuş huysuz diye o beni davet etti evine gittim. Konuya girdim bir sorun var aramızda farkındayım konusmak istiyorum dedim. Yukarı bahsettiklerimin aynısını dedi bende hepsinin tek tek açıklamasıni
Yaptım özür diledim Üzgün olduğumu belirttim ve ek olarak eşime kayınvalideme bile bahsetmedim onların tavır almasını istemedim ama çok kirildim böyle böyle oldu. Bende neden benimle konuşmadın niye boyle
Yaptın diye niye bana hesabını sormadın direk silmişsin ben yine de gelip seninle
Konusmak istedim sebebini sormak istedim dedim. İşte o yaptığım belki yanlış ama ben de senin bebeğini görmeye geldiğimde seni aynı şekilde kirmak istedim onların yanında seni rencide etmek istedim bana yaptığının aynısını yapmak istedim dedi. Ben bunları duyunca çok üzüldüm o an diyecek bisey bulamadim
Orda gozlerim doldu diyecek bisey de bulamadim eve gelince konuşulanlar beynimden geçince bi kere daha üzüldüm Ben onun evine kötü niyetle gitmedim yemin ederim eğer kırıldıysa bile Bilerek yapmadım yani ben onu kirmak için bile isteye uzmek için gitmedim evine ama onun bana gardını alıp gelmesi beji hem üzdü hem sınırlendirdi. Bu arda eşime kayınvalideme söylemedim dedi ama söylemiş ben öyle tahmin ediyorum çünkü esi eşime kayınvalidesi de bana tepkiliydi. Neyse Ben şimdi c ye de biraz tavır koydum B ye de. b nin bu şekilde evime kötü niyetle gelmesini içim almıyor. Kabul edemiyorum benimle konuşmadan anlatmadan dinlemeden bana bu şekilde gard alması kabullenemiyorum. Ve inadına C ile arasini düzeltti şimdi sürekli görüşüyorlar beni çağırmıyorlar ama sözde C benimle çok iyi arkadaşlığı devam ediyor. Şimdi ne yapmam lazim ister istemez bu grupla yan yana gelicez aynı ortamda bulunmak Zorundayız. Ona karşı nasil olmam gerekir ? Bu üçlü dışında kalabalık bir grubumuz 7 li çiftiz ister istemez yemekler görüşmeler oluyor. Ortamda nasil olmam lazım? Kayınvalidesine kendimi anlatmam gerekir mi ? Ne yapmam
… cikmis derler ya. Oyle olmus sanki. Tavir alma ama mesafeyi koru herkesle.
bu park beşik ucuz bundan alma
Insallah boyle bisey demedin🤦🏻‍♀️

Bebeginiz bu kadar kucukken bunlara kafa yorabilmenize hayran kaldim. Sizin uykusuz, yorgun falan olmaniz lazim degil mi? 😅

Bu üçlü beşli yedili çiftler halinde arkadaş grubu olma olayını kafanız nasıl kaldırıyo ya ben aynı anda 2 kişiden fazla insana asla katlanamıyorum valla helal olsun öncelikle. Probleminize gelince, yeni doğum yapmış birinin evine gidip bebeğin yamuk, mobilyan ucuz falan derseniz tabii ki sıkıntı çıkar. Eyyorlamam bu kadar. Hayırlı forumlar dilerim.

Hepsini okudum. B dengesiz. Adam gibi konuşsun kırıldıysa, çok dizi izlemiş herhalde. Entrikalar filan.
B' ye selam verin geçin ortamlarda.

Vala en yakınım arkadaşm doğum yapsam evime gelse yok cocuğun kafası yamuk mu! bu beşik ucuz bundan alma gibi gib konuşsa ben o günden sonra muhattap olmazdım. B kişisi intikam istemiş cok gereksiz olmuş. Ben olsam engeller geçerdim yani k.bakma dibine kadar haksızsın

B nin yöntemi tartışılır ama çok ta haksız değil açıkçası. Karı koca lohusa kadının (dünyadaki en tehlikeli türdür lohusa) evinde,milletin yanında langir lungur bebeğe kadar herşeye kulp bulmussunuz. Ama bizim içimiz temiz diyorsunuz. O da aynısını size yapmak istemiş.
Boyle kalabalık kadın arkadaş gruplarında hep olur böyle şeyler akışına bırakın zamanla düzelir yada iyice bozulur.

Bebeğin kafasi yamuk bu beşik ucuz ne demek.kusura bakmayin ama B gayet hakli.Bebegin kafasi yamuk olsa dahi söylenirmi birinin evine gittiginizde ordaki bir eşyanin fiyatina küçümsercesine ucuz demek.kim bilir ne kadar kırılmıstır Hatta arkadaşınız C dahi ona hakvermis.tamamen hatalisiniz.artik oluruna birakin ben olsam sizinle gorusmek istemem
Birde gittiklerinde kadin lohusaymis heralde. Bencede cok ayip butcesi ona yetmistir niye ucuz diyorsunuz. Size az bile yapmis kadin kendinize ayni sey yapilinca nasil uzuldunuz. B hakli ben olsam sizle asla bidaha konusmam

O kadar boş konular ki. Gerçekten gereksiz. Hayat bu degil ya. Bence iletişimi azaltın. Fazla yüz göz olmaktan olmus.

İnsanların en hassas olduğu dönemde en hassas olduğu varlığa yamuk demek iy niyetli bir hata değil; bildiğin kabalık ve kalpsizlik. İnsanların ellerinde olmayan maddi imkanlarla yetirmeye çalıştıkları beşiğe ucuz demek de hata değil; bildiğin halsizlik. Ben o kişinin yerinde olsam o gece silerdim sizi, açıklamanızı filan da dinlemezdim çünkü bunları söyleyebilen insanlar yarın başka nazik bir konuda gene aynı şeyleri yapar. Ayrıca niye iyi niyetli olduğunuzu düşünmesi gerekiyor ki neden sizin ruh halinizi anlamaya çalışsın siz bu kadar anlayışsızken. Ha karşınızdaki kişiler de ağır kinciymiş intikamını böyle almış. Ödeşmişsiniz. Bundan sonra merhaba merhaba der geçersiniz daha ötesi olmaz olmasın da zaten iki taraf için de

B kişisini anlıyorum. Bence o haklı. Ve bence uyum kuramıyorsanız zorlamayın ya da b kişisi alıngan bi tip ona karşı daha yumuşak ve ince davranıp kırılmaması için ugrasın ya da boşverin

Biz farkında olmadan bilerek isteyerek dememişiz yanımızdaki olan kişiler bile farkında değil özrümü zaten ayriyeten diledim bunun için. İnsanlar ywnlis anlamaya çok müsait lohusa döneminde bende aynı yoldan geçtim buna diyecek hiç bir sözüm yok. Sadece kendini biriktirip bu şekilde gelmesi hem benim çayımı içip hem de bi yandan diğer kızların insanların yanında rencide etmesi ti ye almaması cok kötü etkiledi beni. Allah bu denli kötü niyetli insanlardan uzak tutsun gerçekten aylardır kendi kendimi yedim bu denli kötü niyetli düşündüğünü bilseydim evine ayağına kadar gitmezdim :KK43:
Kimse yanlış anlamamış ki, durup düşünüp yeni doğan bebenin kafası yamuk denmiş bunun neresi yanlış anlama? Seslenip gel bak bu beşik ucuz sen bundan alma denmiş bunun neresi yanlış anlama? Siz ağzınıza geleni söyleyebilirsiniz hiç düşünmeden tartmadan karşı taraf alttan almak zorunda ama aynı davranış size yapıldığında onlar kötü insan oluyor ne güzel dünya ya
Bir de çayınızı içti öyle mi bir buna laf etmemiştiniz bir bardak çatın lafını da yaptınız bravo siz hiç onun evinde yiyip içmediniz çünkü bu güne kadar dimi çaysızlıktan ölmek üzereyken lütfettiniz hayatını kurtardınız sanki
Karşı taraf az bile yapmış doğurur doğurmaz dost sandığım insan gelecek bebeğime kafası yamuk diyecek beşiğimi gösterip bu ucuz siz almayın deyip küçümseyecek bende minnoş minnoş üzülecem mümkün değil onu onca milletin içinde rezil eder evimden kovardım siz yine ılımlısına denk gelmişsiniz

Siz biraz patavatsız geldiniz bana. C ise fazla sinsi. Baya sinsi ama. B kişisinin kv sinin sevmediği kadar var.
İkisi ile de araya mesafe koyun hatanizi anlamis özür dilemissiniz. B hırs etmiş size karsi. Yakında ikisi de bozusur demişti dersiniz ama aradan sizin çıkmanız lazım biraz. Bu olayın modası geçmeli
Bir de yakında eslerinizin de arası bozulur birkaç yıla onlar da görüşmez zaten.

Fazla samimiyet,çok görüşmek bunlara sebep olmuş. Kimseyi kaynanasına şikayet etmeyin,gereğinden fazla samimi olmayın,merhaba merhaba devam edin ilişkinize ama küsmeyin de. Gereksiz muhabbetler bunlar

Üçünüzde birbirinizle arkadaş filan değilsiniz, sadece eşler ve kayınvalideler nedeni ile mecbur kalıp arkadaşlık yapmışsınız, bilinçli bir arkadaşlık seçimi değil bu. Uzatacak bişey yok, herkes ile sınır ve saygınızı koruyarak hayatınıza devam edersiniz. Hayatınız var sizin, mecburen arkadaşlık yaptığınız kişilere bu kadar anlam yükleyip kendinizi üzmeniz saçma.

üçlü arkadaş grubunun hepsi hamileymiş. Hormonlar tavan yapmiş işte. Bebeği doğunca sorular sormuş hamile olan. Onun sorduğu sorulara alınmış , sonra konu sahibi doğum yapınca diğer arkadaş evine gelip intikam almış ters davranmış

Bunların kocaları ve kv arkadaş olduğu için de konu sahibi irtibatı kesemiyorum diyor. Ne yapayım diyor
Konu bayagi karisik a b c matematik denklemi gibi bi konu. Yeminle gonullu kamu hizmeti bu.

Konu sahibi irtibat nasil kesemiyorsunuz? Sizin bilginiz disinda bu kişilerin yanina mi goturuluyorsunuz?

X